COVID-перемога - нове явище в футболі, здатне залишити Україну в еліті

Збірна України 19 Листопада, 12:42 4923
COVID-перемога - нове явище в футболі, здатне залишити Україну в еліті | 19-27
Майбутнє команди Шевченка в Лізі націй поки повністю покрите таємницею...

Не зумівши через позицію головного санітарного лікаря кантону Люцерн провести заключний матч групового раунду Ліги націй проти Швейцарії на виїзді, збірна України опинилася в підвішеному стані, і зараз, як і суперник, чекає рішення УЄФА, яке повинно пролити світло на ключове питання, що стояло на кону в цій дуелі: хто все-таки зуміє відстояти своє місце в елітній групі Ліги націй?

Якщо спочатку з обох сторін доносились вельми коректні і стримані коментарі, то напередодні швейцарці, як здалося, пішли в наступ. У тамтешній пресі з'явилося інтерв'ю директора національної збірної П'єрлуїджі Тамі, в якому функціонер не просто стверджує, що Швейцарська футбольна асоціація зробила все можливе, щоб матч відбувся, але ще й відкрито ставить під сумнів бажання української сторони провести цей поєдинок. Зрозуміти Тамі можна: вчора УЄФА оголосив вердикт по відміненому матчу Ліги націй між Румунією та Норвегією, зарахувавши першій технічну перемогу з рахунком 3:0. Можливо, що і з долею матчу Швейцарія - Україна в головному органі європейського футболу затягувати не мають наміру, а тому швейцарці посилено намагаються донести свою вельми агресивну позицію до громадськості та голів тих, хто буде розбиратися в ситуації та приймати рішення.

Втім, чи так вже й схожі ситуації в матчах Румунія - Норвегія та Швейцарія - Україна? Тут виникає маса сумнівів. Справа в тому, що норвежці, на відміну від українців, навіть не прилетіли до Румунії на виїзний поєдинок, тому як їх туди банально не пустила своя ж влада. У стані скандинавів був виявлений один випадок інфікування на коронавірус, через що збірній був закритий виліт в Румунію, а тому матч і не відбувся.

По суті, всі ключові аспекти цієї ситуації однозначно говорять про те, що матч не відбувся через рішення норвезької сторони. Тому тут ситуація куди більш однозначно підпадає під дисциплінарні правила УЄФА, які вказують, що якщо в зриві поєдинку винна одна зі сторін, то їй і зараховується технічна поразка з рахунком 0:3. Інша справа, що ця сама технічна перемога для Румунії фактично обумовлена лише одним фактором - пандемією коронавірусу. Футбол став заручником ситуації, при якій долю поєдинків вирішує не тільки УЄФА і керівництво місцевих асоціацій або федерацій, але ще й органи державної влади, у яких часом зовсім інша оцінка ситуації. Тому коректно буде стверджувати, що вчора Румунія здобула COVID-перемогу, ставши першою збірною в Лізі націй, яка скористалася новими реаліями.

Чи може щось подібне статися в ситуації зі Швейцарією або Україною? Більшість експертів схиляються до висновку, що навряд чи, хоча заглянути в голови членам дисциплінарного органу УЄФА, природно, ніхто не може. Банальна логіка говорить про те, що події навколо матчу Швейцарія - Україна можна намагатися інтерпретувати різними способами.

Версія № 1 (швейцарська): по суті, її озвучили директор збірної Швейцарії П'єрлуїджі Тамі та головний санітарний лікар кантону Люцерн Роджер Харстолл. Перший посилається на те, що футбольні органи Швейцарії зробили все від себе можливе, щоб гра відбулася, а тому навіть мови про технічну поразку йти не може. Другий говорив, що виявлення випадків COVID-заражень в збірній України протягом кількох днів поспіль може свідчити про потенційну небезпеку членів делегації для оточуючих, зокрема, «цивільного» населення кантону.

Начебто як все логічно, хоча позицію лікаря кантону Люцерн в своєму інтерв'ю швейцарській же пресі поставив під сумнів колишній президент української Прем'єр-ліги Томас Грімм. Він прямо назвав рішення Харстолла помилковим, заявивши, що в Люцерні продовжують працювати ресторани, а обмеження в цілому не є настільки серйозними, щоб скасовувати ключову гру Ліги націй, та ще й з урахуванням того, що вона в будь-якому випадку пройшла б без глядачів.

Тут УЄФА може зачепитися за два аспекти. Перший - прийняти позицію Швейцарської футбольної асоціації, яка формально дійсно не винна в тому, що гра не відбулася. Тоді, при доведеній провині з боку України, COVID-перемога дістанеться швейцарцям, і саме вони збережуть прописку в еліті Ліги націй. З іншого боку, УЄФА буде зобов'язаний дати свою правову оцінку рішенню санітарного лікаря кантону Люцерн, і було б непогано, щоб це рішення враховувало максимум обставин, в тому числі й ті, які в своїй бесіді з журналістами зачепив Томас Грімм. Якщо УЄФА також, як і екс-глава УПЛ, прийде до думки про неправомірність рішення Харстолла, то це буде вказувати на провину швейцарської сторони в тому, що матч не відбувся, і тоді COVID-перемога буде вже за Україною.

Версія № 2 (українська): наша асоціація футболу практично відразу ж сповістила УЄФА, що не може виставити іншу команду на матч зі Швейцарією, через те, що збірна U-21 в цей же період проводила офіційний поєдинок, та й через цілу низку дрібніших, але також досить важливих факторів. Цей момент дуже важливий, тому як згодом у швейцарських ЗМІ з'явилася інформація про те, що їх сторона при теоретично несприятливому першому рішенні від УЄФА може піти до Спортивного арбітражного суду і тиснути там на прецедентне право, використовуючи ситуацію навколо скасованого в серпні матчу кваліфікації Ліги чемпіонів між фарерським «Клаксвіком» та словацьким «Слованом». Більш детально ми вже розписували цю ситуацію, а тому зараз відзначимо лише одне: якби Україна погодилася зіграти іншим складом через пару днів, спробувала б доставити інших гравців в Швейцарію, але згодом отримала б знову один або кілька позитивних COVID-тестів, то збіг з матчем «Клаксвік» - «Слован» був би майже стовідсотковим. Є припущення, що в Швейцарії могли розраховувати на щось подібне: мовляв, якщо не підловимо ще на одному коронавірусному випадку, то як мінімум грати проти резервістів й молоді буде куди простіше.

У зв'язку з цим УАФ буде вкрай важливо довести УЄФА, що виставити іншу команду наша сторона дійсно не мала можливості. Поки аргументи української сторони виглядають досить адекватними реаліям і об'єктивними за своєю суттю, але під яким кутом на них погляне дисциплінарний орган УЄФА - невідомо...

Теоретично українську сторону можуть визнати винною, і віддати COVID-перемогу Швейцарії. Зокрема, таку думку вже зараз висловлюють деякі вітчизняні юристи, чиї аргументи також не виглядають вже відверто незастосовними. Як то кажуть, якщо сильно захотіти побачити чорну кішку в темній кімнаті, то можна це зробити, навіть якщо самої кішки там ніколи й не було...

Таким чином, технічну перемогу в теорії може отримати як Швейцарія, так і Україна. Ще існує та поки виглядає найбільш реальним варіант, при якому долю зустрічі буде вирішувати жереб. Відбудеться це в тому випадку, якщо УЄФА визнає, що в зриві поєдинку не винна жодна зі сторін, а перенесення цієї гри на інші дати організувати вкрай проблематично через насичений графік міжнародних матчів в наступному році, коли, нагадаємо, не тільки відбудеться фінальна частина Євро-2020, а й почнеться європейська кваліфікація на ЧС-2022.

Жеребкування зараз бачиться чи не найоптимальнішим варіантом для обох сторін. Принаймні, як швейцарській, так і українській асоціаціям футболу куди важливіше, щоб УЄФА не визнала будь-кого з них винною. Тут питання не тільки іміджу, але й професіоналізму. Удар по репутації буде дуже серйозний, тим більше, що підкріплюватися він буде втратою місця в еліт-групі Ліги націй!

Тому варіант з жеребкуванням - найбільш бажане рішення для футбольних функціонерів. Стороні, що програла, при такій ситуації завжди можна буде нарікати на невезіння і обставини, які виявилися сильнішими. Та й вболівальники напевно зрозуміють - мовляв, це все УЄФА зі своїми «кабінетними регламентами та ігрищами» винен...

Як би там не було, і яке б рішення не прийняв УЄФА, але вже зараз зрозуміло, що футбол програє COVID, причому за всіма статтями. Крім того, що в більшості країн матчі проводяться без уболівальників, дійшло до того, що результати матчів починають все частіше й частіше визначати не на полі, а в кабінетах. А це вже, вибачте, віддає якимось футбольним симулятором з його системою визначення результатів за допомогою алгоритму випадкових чисел. І найгірше усвідомлення того, що навряд чи щось можна вже змінити, а тому доля України в еліт-групі Ліги націй зараз все більше та більше рухається в руки зловісного рандомайзера, здатного як побалувати щасливим квиточком, так і помножити на нуль всі зусилля, які команда Шевченка докладала на футбольних полях протягом декількох останніх місяців...