Дві великі перемоги, Кройф, Лобановський, багато голів. Історія матчів «Динамо» - «Барселона»

Динамо Київ 24 Листопада, 12:33 614
Дві великі перемоги, Кройф, Лобановський, багато голів. Історія матчів «Динамо» - «Барселона» | 19-27
Дійсно є що згадати!

Сьогодні київське «Динамо» прийме знекровлену «Барселону», котра похмуро плентається на 13-у місці в чемпіонаті Іспанії. На початку листопада каталонці насилу обіграли київську команду, причому, в кінцівці матчу «Динамо» цілком могло розраховувати на нічию.

Давайте згадаємо всі матчі між киянами і «блаугранас» – благо, команди більш-менш часто перетинаються на європейській арені з початку дев'яностих років минулого століття.

Дві великі перемоги, Кройф, Лобановський, багато голів. Історія матчів Динамо - Барселона - изображение 1

«Барселона» проти українських команд:

  • «Динамо»: +7 = 1 -3, 20:16
  • «Шахтар»: +6 = 1 -2, 18: 8

1991: Майже нічия вдома, майже перемога в гостях

Турнір: Кубок володарів кубків 1990/91
Стадія: 1/4
Тренери: Анатолій Пузач - Йохан Кройф (в.о. Карлес Решак)

Матчі:

  • «Динамо» - «Барселона» 2:3 (Заец'33, Саленко'82-п - Бакеро'5, Урбано'45, Стоїчков'63-п)
  • «Барселона» - «Динамо» 1: 1 (Амор'90 - Юран'62)

У Києві не дочекалися появи Йохана Кройфа – за кілька днів до гри з «Динамо» у великого нідерландського наставника почалися проблеми з серцем. Кройф ліг на операцію (і більше не торкався до сигарет), а «Барса» хотіла перемогти і присвятити київську вікторію своєму тренеру. На виїзд команду повіз Карлес Решак, асистент «Летючого голландця».

На «Олімпійському» гості швидко відкрили рахунок, але потім мучилися зі зв'язкою креативних форвардів киян Саленко-Юран. Вирішальним, мабуть, став гол півзахисника Урбано, забитий «в роздягальню».

У відповідь на «Камп Ноу» «блаугранас» грали чисто на результат: команда починала поєдинок з двома форвардами (Христо Стоїчков і Хуліо Салінас), а закінчувала взагалі без нападників. Універсали Амор, Бакеро і Еусебіо прагнули позбавити киян м'яча ще на ранній стадії атаки. У кінцівці гості спробували піти на штурм, але у відповідь отримали витончену і результативну контратаку.

«Барселона» дійшла до фіналу КОК-1991 року, де з перевагою в один м'яч поступилася «МЮ».

1992: Без шансів проти кройфівської «Команди мрії»

Турнір: Кубок чемпіонів 1991/92
Стадія: груповий етап
Тренери: Віктор Колотов - Йохан Кройф

Матчі:

  • «Динамо» - «Барселона» 0:2 (Стоїчков'33, Салінас'67)
  • «Барселона» - «Динамо» 3:0 (Стоїчков'58'82, Салінас'88)

У цьому протистоянні рівень команд виявився непорівнянний. У Києві «Барселона» жахнулася якості газону, мокрого поля і грязьових лисини у воротарському, не включала швидкості і перемогла на класі. На «Камп Ноу» все було зовсім інакше: господарі постійно атакували, максимально навантажуючи Ахріка Цвейбу, Андрія Анненкова та Сергія Шматоваленка.

Справжнім героєм зустрічі став голкіпер киян Вальдемарас Мартінкенас –кількість його сейвів не піддається ніякому підрахунку. Крім того, в двох матчах проти Києва «Барса» чотири рази обстукала штанги і поперечини воріт суперника. Не можна сказати, що у «динамівців» взагалі не було ніяких шансів забити: швидше, моменти Саленка здавалися фрагментарними і не дуже вражаючими на тлі грандіозного футболу кройфівського колективу.

Через два місяці після домашнього поєдинку проти «Динамо», «Барселона» вперше у своїй історії виграє Кубок європейських чемпіонів. А влітку 1992-го команда Йохана Кройфа отримає прізвисько, яким згодом і буде відоме наступним поколінням: «Dream Team».

Дві великі перемоги, Кройф, Лобановський, багато голів. Історія матчів Динамо - Барселона - изображение 2

1993: Щастя було так близько...

Турнір: Ліга чемпіонів 1993/94
Стадія: 1/16
Тренери: Йожеф Сабо - Йохан Кройф

Матчі:

  • «Динамо» - «Барселона» 3:1 (Шкапенко'5, Леоненко'44-п'55 - Куман'27-п)
  • «Барселона» - «Динамо» 4:1 (Лаудруп'10, Бакеро'18'48, Куман'73 - Ребров'28)

У першому матчі господарі вже на 20-й хвилині залишилися вдесятьох, але це аж ніяк не завадило їм обіграти дещо вайлувату «Барселону», чий захист виявилася абсолютно не готовий протистояти Віктору Леоненку і Сергію Реброву – 3:1 в Києві і несподівано хороші шанси на подальший крок сіткою.

Йожеф Сабо, що добре вивчив «Барсу», згодом згадував, що перед грою на «Камп Ноу» говорив хлопцям: »Головне – вистояти перші двадцять хвилин!». Він чудово розумів, що каталонці відразу ж кинуться на штурм і постараються забити вже в дебюті поєдинку.

Після перших 20-ти хвилин гри на табло горіли цифри 2:0.

Це шоу атакуючого футболу в підсумковому протоколі трансформувалося в п'ять забитих голів, в п'ять влучань в каркас воріт («Барселона» – 4, Ребров – 1) і в величезну кількість моментів, втрачених Ромаріо. В цілому, звичайно, «Барселона» була сильнішою, але ось який би вийшов результат, якби «Динамо» вистояло в стартовому штурмі?

Втім, футбол не терпить умовного способу.

У тому розіграші ЛЧ каталонці дійшли до фіналу, де розгромно поступилися «Мілану».

1997: Метр б'є хлопця, порядок б'є клас

Турнір: Ліга чемпіонів 1997/98
Стадія: груповий етап
Тренери: Валерій Лобановський - Луї ван Гал

Матчі:

  • «Динамо» - «Барселона» 3:0 (Ребров'6, Максімов'32, Калітвінцев'65)
  • «Барселона» - «Динамо» 0:4 (Шевченко'9'32'44-п, Ребров'79)

Дві великі перемоги, Кройф, Лобановський, багато голів. Історія матчів Динамо - Барселона - изображение 3Луї ван Галу на той час виповнилося 46. Він був наймоднішим європейським тренером – 11 титулів з «Аяксом», в тому числі «Великі вуха», багатомільйонний контракт з «Барселоною», купа індивідуальних спонсорів. Для «Залізного тюльпана» не існувало авторитетів, у висловлюваннях він був донезмоги сміливий і максимально гучний – такий собі Моуріньо на мінімалці (все стає на свої місця, якщо врахувати, що Моуріньо в «Барселоні» якраз працював помічником ван Гала).

У Києві нідерландського наставника попросили розповісти, як він відвідував лекції Валерія Лобановського в Італії, але «Тюльпан» тільки відмахнувся: »Це минуле. Ми приїхали за перемогою – це теперішнє».

Після гри, в якій «Барса» отримала болісні 0:3, тренер волів помовчати.

Києву однієї великої перемоги виявилося замало, і українська команда методично знищила «БарсАякс» (під таким ніком ростер ван Гала увійде в історіографію іспанського футболу) на «Камп Ноу»: хет-трик Шевченка, дивовижний гол Реброва, а цифри на табло могли бути і побільше. Під час іспанської трансляції після голів «Динамо» камери вихоплювали лаву запасних киян і акцентували увагу на срібному, абсолютно беземоційному чоловікові, що уважно стежить за ходом поєдинку: Валерій Лобановський не просто переграв ван Гала, він буквально втоптав опонента в смарагдовий газон барселонського стадіону.

Після матчу метр був вірний собі: »Ми взагалі поки нічого не зробили. Ми намагаємося створити конкурентоспроможну команду». «Барселона» сенсаційно посіла останнє місце в групі, Київ фінішував першим. У чвертьфіналі молода команда Лобановського поступилася «Ювентусу», який дійде до фіналу турніру.

2009: Київ проти «Пеп Тім»

Турнір: Ліга чемпіонів 2009/10
Стадія: груповий етап
Тренери: Валерій Газзаєв - Хосеп Гвардіола

Матчі:

  • «Барселона» - «Динамо» 2:0 (Мессі'26, Педро'76)
  • «Динамо» - «Барселона» 1:2 (Мілевскій'2 - Хаві'33, Мессі'86)

Дві великі перемоги, Кройф, Лобановський, багато голів. Історія матчів Динамо - Барселона - изображение 4

Тут в лігочемпіонському квартеті все склалося з точністю до навпаки: «Барса» посіла перше місце в групі, «Динамо» – четверте. В принципі, надсилу каталонців було видно неозброєним оком ще до початку поєдинків, до того ж «Барса» на той момент була чинним переможцем Ліги чемпіонів.

«Пеп Тім» виграла матчі, намагаючись не витрачати сили – в обох зустрічах вона зробила рівно стільки, скільки було потрібно для перемоги. Київ вибув з розіграшу ЛЧ після групового етапу, «Барселона» ж дійшла до півфіналу, де її переграв Жозе Моуріньо.

2020: Мірча Луческу проти команди Кумана, що перебудовується

Турнір: Ліга чемпіонів 2020/21
Стадія: груповий етап
Тренери: Мірча Луческу - Рональд Куман

Матчі:

  • «Барселона» - «Динамо» 2:1 (Мессі'5-п, Піке'65 – Циганков'75)
  • «Динамо» - «Барселона» ???

Дві великі перемоги, Кройф, Лобановський, багато голів. Історія матчів Динамо - Барселона - изображение 5

Справи «Барси» в національному чемпіонаті йдуть, якщо сказати м'яко, не те, щоб дуже добре: каталонці демонструють свій найгірший старт за останні 29 років.

До Києва «блаугранас» приїхали злими і втомленими (в минулий уїк-енд вони поступилися «Атлетіко» 0:1), а також серйозно постраждалими через травми футболістів: в лазареті перебувають захисники Піке, Умтіті, Араухо і Сержі Роберто, півзахисник Серхіо Бускетс і нападник Ансу Фаті, за тренерським рішенням не зіграють Лео Мессі і Френкі Де Йонг.

Незважаючи на те, що в нинішньому розіграші Ліги чемпіонів «Барселона» здобула три перемоги в трьох матчах, її гра не виглядає цілісною, а структура – стабільною.

До Києва приїде команда, яка перебуває в режимі перебудування, та ще й в ослабленому складі.

Загалом, саме час згадати 1997-й.

Алекс Маннанов