Без флагманів флот тоне. Підсумки групового турніру Єврокубків українців за кордоном

Футбол України 12 Грудня, 16:44 1586
Без флагманів флот тоне. Підсумки групового турніру Єврокубків українців за кордоном | 19-27
Груповий турнір Ліги Чемпіонів та Ліги Європи для українських легіонерів вийшов доволі насиченим та повним подій.

Ось лише «насичений» - не означає «позитивний». Здебільшого їм доводилося страждати. Їхні клуби або не проходили далі, або проходили без їхньої участі. Коронавірус тимчасово вибивав з гри майже всіх українців. Причому темп було визначено вже флагманами флоту. Олександр Зінченко і особливо Руслан Малиновський відступили в порівнянні з попереднім сезоном. Чим, на жаль, визначили темп іншим.

Ліга Чемпіонів

«Брюгге»

«Брюгге» закінчив груповий турнір Ліги Чемпіонів гордим, але розчарованим. Він повторив клубний рекорд за очками в турнірі (8), вийшов у Лігу Європи, причому сіяним. Був на відстані поперечини від історичного виходу до 1/8 фіналу ЛЧ. Він будує цікавий проект. І серйозність цього проекту зайвий раз підтверджує сильне відчуття розчарування в клубі через втрачене друге місце. Тут відчувають, що за грою переграли «Лаціо» в обох матчах і повинні були перемагати хоча б в Бельгії, куди суперник приїхав з 13-ма гравцями першої команди.

Президент клубу Барт Верхаге заявляв, що до початку турніру погодився б на вісім очок, говорив про «серце левів» гравців в другому таймі останнього матчу вдесятьох, але й про розчарування. Головний тренер Філіпп Клемент назвав перемоги над «Зенітом» найбільшими досягненнями своєї кар'єри, а підсумковий результат - найбільшим розчаруванням. Перемогу в Санкт-Петербурзі назвали героїчною через втрати гравців. Вдома «Зеніт» розтрощили. «Лаціо», навіть граючи в Римі в чисельній більшості більше тайму, ледве відбився (2:2). Потужний виступ з дещицею жалю.Едуард Соболь грав і лівого захисника, і лівого латераля. Був активний в дуелях і побудові атак, непогано пробивав здалеку. Двічі не влучав з кута воротарського. У Петербурзі став другим на полі за передачами та дотиками до м'яча. І першим за «кросами» в штрафний - сім. Проти «Лаціо» нагнітав в атаці. Щоправда, з-під нього забив дортмундець Торган Азар. Вітсель переграв у повітряній дуелі і скинув Голанду. Меньє прострілив після його втрати позиції. Надалі він пропустив два матчі через коронавірус. А у Римі, попри 92 відсотки точних передач, провалився.

Вже до 39-ої хвилини Соболь сфолив чотири рази проти швидкого латераля «Лаціо» Мануеля Лаццарі, причому повинен був бути вилучений вже після третього фолу. Клемент вже готував його заміну і не встиг лише через затримку четвертого арбітра. І такий виступ викликав повідомлення про сумніви керівництва клубу в доцільності його викупу. А в пресі його помилку називали «дитячою», «безглуздою», «пострілом в ногу команді». Навіть виносили вердикт: «він не рівень «Брюгге». Ти успішний настільки, наскільки був у своєму останньому матчі. Едуард його провалив.

«Ференцварош»

Вельми пишалися собою і в «Ференцвароші» в першому груповому турнірі за 25 років. Хороброю грою проти «Барселони» та «Ювентуса», що помітили навіть іспанські та італійські ЗМІ («не паркували автобус», «смикали лева за вуса») і тренери суперників, яким не подобалися відтинки своїх команд. Фраді не пропустили більше всіх, не поступилися восьми командам за забитими. Не були на дні в жодному ТТД. Вони намагалися грати комбінаційно, були міцними середняками ЛЧ за кількістю передач та десятими за точніст Сергій Ребров залишився дуже задоволений роботою гравців.

Тренер також заслуговує на компліменти. Він не зациклювався на одному варіанті, намагався думати, шукати. Змінив трьох лівих захисників, перейшов від «фальшивої дев'ятки»-опорника до вінгера. Двічі переходив на схему 5-4-1. Тимчасово прибрав лідера команди Харатіна в запас, шукаючи більше мобільності та техніки. Його заміни принесли три голи з п'яти. Він пішов на ризик вдома проти «Динамо», і Фраді стали єдиною командою в другому турі Ліги Чемпіонів, яка залишила свого суперника на нулі ударів по воротах в будь-якому таймі. Сміливо грали угорці і у Києві.

Хоча, звісно, невдач вистачало. У 12-ти Єврокубкових матчах до того вони програли перший тайм одного разу, лише двічі в 20-ти поступилися з різницею у два м'ячі. А тут програли чотири перших тайми, тричі були розгромлені. Занадто легко поступилися вдома «Барселоні». Вони втомлювалися і провалювали кінцівки, пропускали через перепасування до кінця перед власним воротарем, через легкі флангові прориви. Повинні були брати у «Динамо» більше одного очка. Ребров випускав повільного захисника Двалі, не випускав в «старті» форварда Болі, попри його два голи.Харатін став третім у всій Лізі Чемпіонів за відсотками точності передач. В одному з матчів навіть сягнувши 99-ти. Став автором історичного голу, з пенальті в Барселоні. Разом з тим, його статус в команді за підсумками кампанії трохи знизився. Він завалив матч вдома проти «Динамо», привізши пенальті і не взявши участі в жодному двобої. Точно, але занадто відтягнуто і пасивно в дуелях грав проти «Ювентуса» вдома, потім відіграв лише дев'ять хвилин у двох матчах. І в Києві останній опорник більше запам'ятався поперечними пасами, ніж ударами та дуелями.

Олександр Зубков також відіграв неоднозначно. Лише один зі своїх п'яти матчів він дограв до кінця. Отримував низькі оцінки від вболівальників. Часто втрачав зв'язок з командою, діяв самотужки. Часто втрачав м'яч. Повинен був забивати і «Ювентусу», і двічі «Динамо». Разом з тим, і за ударами, і за пасами під удари за матч він був другим в команді. Він активно втручався в дуелі, загострював фланговими проривами. В Барселоні закинув на хід Нгуєну, якого затримав Піке ціною вилучення та пенальті. Асистував Токмаку вдома проти «Динамо». Він точно був помітний.

«Манчестер Сіті» та інші

Ця стаття повинна була початися з флагманів українського легіонерського флоту. Однак вони у поточній кампанії відійшли в тінь. Олександр Зінченко хоча б отримав три матчі в стартовому складі і 12 останніх хвилин в четвертому. Втім, все це на тлі страждань його команди у лізі і настільки легкого походу в ЛЧ, що на нього навіть не звертали уваги. Цей груповий турнір для Хосепа Гвардіоли став другорядним, тут він надавав лідерам відпочинок. Саме таке ставлення і травми і дозволили Олександру відіграти в 22 рази більше хвилин, ніж у лізі.

Його першу появу в стартовому складі команди в будь-якому турнірі за 3.5 місяці було сприйнято як повстання з мертвих. У всіх матчах він працював у своєму стилі, став найкращим на полі за дотиками до м'яча, пасами загалом і в атаці. У Марселі мало не забив ударом з 16-ти метрів (стійка). «Сіті» вперше за 13 місяців не пропустив тричі поспіль, оформив чотири «сухих» матчі ЛЧ поспіль після восьми поспіль з пропущеними. В Порту (0:0) Зінченко став другим за «кросами». Також він непогано захищався. Суперники пробивали по воротах 2-6 разів, 1-2 - у площину.

Проблеми полягали у відвертій неточності загострюючих передач українця, аж до першого місця на полі за втратами м'яча загалом. У його повільних не загострюючих діях. Іноді він не прикривав в обороні. Тому ЗМІ не особливо тішили його увагою і високими оцінками. Солідно, на пристойному рівні, «типовий Зінченко». І не більше того.Руслан Малиновський став жертвою не лише коронавірусу, але й травм. Через це він відіграв лише 39 хвилин у двох матчах. Також свою роль зіграла впертість Джан П'єро Гасперіні, який бажав реанімувати Йосіпа Ілічіча. А коли тренер нарешті зрозумів, що потрібно прибирати Ілічіча і щось змінювати - почав випускати на поле додаткового чистого опорника. Це, безумовно, допомогло команді в підсумку випередити «Аякс» і пробитися до 1/8 фіналу Ліги Чемпіонів другий рік поспіль. Але Руслана якраз знову залишило у запасі.

«Зеніт» провів свою найгіршу Єврокампанiю, в еру Газпрому вже точно. Одне очко, 13 пропущених і останнє місце в групі ЛЧ інакше не назвати. Ярослав Ракицький провів на полі 472 хвилини, за 68, що залишилися, його команда пропустила чотири м'ячі з цих 13-ти. Заробив асист закиданням в штрафний в гостьовому матчі проти «Лаціо» (1:3).

«Реал» страждав і пробивався до 1/8 фіналу турніру без ігрової допомоги Андрія Луніна. Український воротар провів всі матчі на лаві запасних.

Ліга Європи

«Гент»

В Кубку УЄФА таке траплялося, але у Лізі Європи вперше бельгійська команда не набрала очок в групі. І катастрофа «Гента» була очікуваною. Чотири головних тренера з серпня, причому третього було звільнено між флеш-інтерв'ю після матчу п'ятого туру і післяматчевою прес-конференцією, скандали навколо дискваліфікації Сінана Болата і заміни Оджіджа-Офойє. Президент Іван Де Вітте, що зазвичай не вважає себе винним ні в чому, визнав свої помилки зі звільненням першого і призначенням другого і третього тренерів і свій найгірший рік за 20 на чолі клубу.

Восени «Гент» видав серію з семи поразок у восьми матчах у всіх турнірах, нині жива серія з п'яти поразок. Всі відзначають повний бардак в обороні. І в клубі загалом, адже двох тренерів звільняли через тиск гравців. Едді Снелдерс запитує: «А хто ж керує клубом? Невже гравці?» Власне, «Гент» непогано відіграв чотири матчі з шести, середній відсоток володіння м'ячем у них склав 69 (в результаті він сьомий у всій лізі за володінням), а середня кількість ударів по воротах - 17. Але в такій атмосфері логічно, що в підсумку все програв.Роман Яремчук пропустив один матч через коронавірус. В інших ж тягнув на собі всю атаку. Він рухався її фронтом, проходив суперників, створював, пробивав. В Лібереці відмінно вивів Букарі на воротаря. Сам вийшов на нього. Також пробивав впритул. Проти «Хоффенхайму» заробив пенальті і пробивав його. Виводив Букарі на воротаря і вдома проти «Слована». Однак не забивав ані він, ані партнер по команді. Навіть пенальті. Забив лише одного разу, класним ударом здалеку, віддав один асист з флангу. А його виступ проти «Хоффенхайму» Sporza назвав агонією.

Роман Безус після вилучення у вересні проти «Динамо», власне, втратив місце у «старті». Повернувся він лише через вильоти інших. Навіть вийшов у центрі атаки. І проти «Црвени Звезди» завдав вісім ударів по воротах. Тоді був першим на полі за дотиками до м'яча в штрафному суперника (7) і заробленими фолами. Другим за дриблінгом (6) та двобоями (14, десять перемог). Знаходив партнерів по команді вже як опорник проти «Слована» та «Хоффенхайма», також боровся за м'яч. Однак вони і сам Роман схибили, його відсоток точних передач був низький, втрат багато.

Ігор Пластун став символом оборони «Гента» та її «патенту на привози» (Nieuwsblad). Навіть після переходу на 3-5-2 він не повернувся до стартового складу. Крім останнього туру. Коли погляд на гру захисної ланки у Хоффенхаймі (1:4) викликав депресію.

АЕК

АЕК у своїй лізі йде не 13-им, а четвертим, в ЛЄ набрав три очки. Але відчуття навколо його виступу в ЗМІ ідентичні. «Добре, що жах закінчився», «депресія», «слабкий характер», «жахлива оборона», «приниження», «після 15-ти хвилин можна вимикати». Дном кампанії однозначно вважають 0:3 від «Зорі» вдома, загалом відзначають п'ять пропущених в перші 20 хвилин матчів. Головний тренер Массімо Каррера говорить про страх перед суперниками. Італійця критикують за впертість з тактичною схемою 3-5-2 і за втрату свого єдиного козиря - організації оборони.

Дмитро Чигринський не був настільки жахливий. Разом з Кваліфікацією за 421 хвилину з ним АЕК пропустив шість м'ячів, за 299 без нього - десять. У Запоріжжі, де команда здобула найбільшу перемогу з 2002-го року, він грав блискуче, шість з семи голів від «Браги» і всі чотири від «Лестера» пропускали без нього. У Бразі він зробив чотири перехоплення та шість вибитих м'ячів. Навіть завдав удару в падінні з чудової позиції під час розіграшу «стандарту» (занадто слабкий для воротаря). Але вдома проти «Зорі» і він не допоміг. Кабаєв змістився повз нього і забив.

Головна проблема у Дмитра, як завжди, травми. На нього не можна розраховувати в третині матчів, або навіть більше.

Євгена Шахова спочатку хвалили. Асистент головного тренера навіть називав наріжним каменем у центрі поля. Він непогано працював. Та все ж бракувало рівня та злості для того, щоб стати лідером. Бракувало гостроти в атаці, точності. До того ж, через травми та хвороби партнерів він був змушений грати в стартовому складі в десяти матчах ліги та ЛЄ поспіль. Втома в результаті позначилася. Необережно виставлений лікоть у повітряній дуелі призвів до вилучення проти «Зорі». А в шостому турі він увійшов в гру в Лестері на 56-ій хвилині офіційно, але не реально.

«Лєх»

«Лєх» свої три очки сприйняв значно спокійніше. Вже вихід до турніру вперше з 2015-го року, вже більше очок в Таблицю Коефіцієнтів, ніж за чотири попередні роки разом, сприйняли як досягнення. Одному з лідерів команди Тімотеушу Пухачу просто сподобалося грати в турнірі. Перемога над «Стандардом» в плюсі, в Льєжі обидві команди грали яскраво, гарно атакували, в Глазго (0:1) поляки грали майже на рівних і точно оборонялися чітко. Але після дуже прикрої поразки у Льєжі вони просто кинули грати, думаючи про лігу і випускаючи в ЛЄ другий склад.

У Льєжі Богдан Бутко, який повернувся до команди лише третього жовтня. вперше вийшов на поле у Лізі Європи. Дуже багато закидань йшли повз нього. Прийшов перший гол через його вихід в атаку. Він часто втрачав м'яч. У Лісабоні, де «Лєх» зазнав найбільшої поразки у Єврокубках за 27 років (0:4), він непогано оборонявся, в трьох голах «Бенфіки» не винен. Був найкращим в команді за дотиками до м'яча, пасами, перехопленнями, намагався атакувати. Але не загострював, помилявся. Не зупинив Вертонгена під час кутового. І в останньому турі рейди вперед не вдавалися.

Василь Кравець в Глазго грав в стартовому складі, ще в чотирьох матчах виходив на заміну в другому таймі на лівий фланг оборони, відправляючи Пухача в атаку. В Глазго Морелос прокрався за його спиною і замкнув навіс. Одночасно він був найкращим на полі за дотиками до м'яча та передачами, асистував Ісхаку, що схибив впритул. Завжди дуже активно працював у відборі, старанно бігав. Проблеми в тому, що дуелі вдавалися з перемінним успіхом, більшість загострюючих передач були неточними, втрат багато. Загалом його гру слід назвати прямолінійною.

«Слован»

Гру «Слована» також можна назвати так. Він став останнім в турнірі за володінням м'ячем, точністю передач та дриблінгом. Одним з найгірших за передачами під удари. Зате п'ятим за перехопленнями та виграними повітряними двобоями. Ну а очковий доробок аутсайдера своєї групи дуже непоганий - сім. Проти «Хоффенхайма» в гостях (0:5) не склалося. Ані у команди, ані у її центрального захисника. Тарас Качараба відіграв погано. Зате в Белграді (1:5) він не грав. А в інших трьох матчах з ним команда пропустила лише три м'ячі і набрала чотири очки.

Вдома проти «Хоффенхайма» (0:2) Тарас став другим в команді за передачами взагалі і на полі за довгими (16). Другим на полі за вибитими м'ячами (5) і заробленими фолами, першим за перехопленнями.Проти «Црвени Звезди» (0:0) також відпрацював плідно. А в Генті (2:1) навіть забив свій перший гол за команду у Єврокубках, добивши в падінні після сейву воротаря після штрафного удару. Тоді ж був найкращим на полі за перехопленнями (5) та вибитими м'ячами (9).

ЛАСК

Євген Чеберко глухо сидів в запасі ЛАСКа і у лізі, і у Лізі Європи. Лише в останньому турі, коли команда втратила шанси на вихід, він шанс отримав. Ману з «Лудогорця» на початку другого тайму замкнув закидання, випередивши його. Але, крім цього, серйозних проблем Євген не відчував. Виграв десять з 11-ти двобоїв. ЛАСК переміг в Болгарії з рахунком 3:1 і став найкращою командою в турнірі серед третіх місць з десятьма очками. Зазначу, що чотирьом командам вистачило 9-10 очок навіть для другого.