Київське «Динамо» та донецький «Шахтар» завершили першу частину зимових зборів. Обидва клуби повинні були провести по чотири гри, але коронавірус навіть за кордоном не дає спокою грандам, забравши у кожного по одному матчу. Час глобальних висновків ще попереду (чекаємо продовження банкету), але деякі спостереження ми зробили і вирішили дещо детальніше на них зупинитися.
«Динамо» - проблеми в атаці, експерименти Містера
- Результати на зборах: 3 матчі (1в, 1н, 1п). Різниця голів - 2:2
Найбільшу кількість питань і побоювань знову викликала гра команди Луческу в передній лінії. Всього два голи в трьох матчах, причому обидва були забиті у ворота солігорського «Шахтаря», тільки-тільки розпочавшого свою зимову підготовку. Для багатьох проблеми «Динамо» простежувалися ще в матчах осені. З 29-го вересня, в той пам'ятний київський день, коли команда Луческу розбила «Гент» 3:0 і вийшла в ЛЧ, «біло-сині» жодного разу не забили понад двох м'ячів за 90 хвилин. На зборах, на жаль, тенденція продовжилася
Повернувся в стрій Артем Бесєдін, але в їх битві з Супрягою за місце в старті переможець поки не був визначений. Кожен з нападників провів приблизно однаковий час на полі, але особливо ніхто не вразив ні нас, ні, судячи з емоцій, самого Луческу. І якщо Артем може виправдати себе річним простоєм, то Владислав просто продовжує розчаровувати. Ймовірно, саме Бесєдін почне сезон основним, але позиція центрального форварда все одно залишається в клубі однією з найпроблемніших. Все йде до того, що зимові підсилення закінчаться поверненням Кадірі та Сідклея, і виникає, нехай і риторичне, але все ж питання - чи цього чекав румунський тренер?
Отримав свій ігровий час на зборах Владислав Ванат, на якого покладають свої надії вболівальники киян. Поки що дії молодого нападника оцінювати складно. Ми вже говорили, що в атаці у «Динамо» зараз чимало проблем і на загальному тлі юний Ванат не виділявся. Кілька разів він намагався взяти гру на себе, пробивав, але все мимо каси. Малоймовірно, що Луческу, якому потрібен результат тут і зараз, щоб зберегти лідерство у чемпіонаті, дасть Владиславу багато ігрового часу, а тому ми не здивуємося, якщо Ванат піде шляхом Євгена Ісаєнко, відправившись в оренду. З іншого боку, не вражають і Бесєдін з Супрягою...
Є й світлі сторони. Несподівано повстав з царства запасних Клейтон, який забив перший гол киян на зборах ... Забив і повернувся на банку, так і не вийшовши на поле в наступному матчі. Або, Мірчу Михайловича він переконати не зміг, або румунів переслідував з ним інші цілі, не випускаючи на поле. А ось хто дійсно порадував, так це Беньямін Вербіч. У вінгера непогано йшла гра в дебютному спарингу, він часто перебував у центрі подій, пробивав і намагався завершувати. На жаль, після зустрічі з «Легією» з'явилася новина про травму - тепер два-три тижні поза грою. Він точно пропустить початок другого підготовчого збору, що згодом позначиться на його перших матчах. Всі ми пам'ятаємо, як довго входив в осінню частину сезону Циганков після пошкодження на НТЗ. Ймовірно, це тепер чекає і його словенського одноклубника.
Румунський наставник використовував час перших зборів з користю, намагаючись віднайти нові поєднання на полі. По-перше, Містер дав шанс кожному центральному захиснику, намагаючись визначити їх ідеальне поєднання - Шабанов, Сирота, Попов та Забарний відіграли приблизно однакову кількість часу. Якщо в кінці першої частини сезону в основі найчастіше виходили двоє останніх, то зараз гарне враження про себе також залишив і молодий Сирота. Цілком може бути, що і він, зігравши восени шість матчів, заповнить згаяне після відновлення чемпіонату. Хоча не забуваємо, що Забарний грав не тільки через свою якість футболу в порівнянні з Сиротою, а через робочу праву ногу - у всіх інших центрбеків киян робоча ліва.
А ось експеримент під кодовою назвою «Миколенко-опорник» себе явно не виправдав. У двох матчах Луческу несподівано для багатьох випускав Віталія, який активно виглядав на рідній позиції зліва, в центр поля, де той виконував роль Сидорчука. Виглядав Миколенко на новій для позиції сиро - у відборі діяв нерішуче, з просуванням м'яча також виникало чимало проблем. Варіанти два. По-перше, відомі безліч вдалих прикладів, коли крайні захисники ставали не менш успішними опорниками: Лам, Кімміх, Канселу, Александер-Арнольд. Не виключено, що румун намагається зліпити такого ж плану гравця і з Миколенка. Зрозуміло, що у того на першому зборі мало що виходило, але не в останню чергу це пов'язано з нерозумінням, як грати на цій позиції. Надалі він однозначно буде додавати в розумінні й читанні гри, якщо такий експеримент продовжиться. По-друге, можливо, це непрозорий натяк від Мірчі Луческу, який вирішив показати керівництву необхідність підсилення позиції опорного півзахисника, де, як і в нападі, є проблеми. Один Сидорчук справляється не завжди, а про його гідну заміну й говорити не хочеться - Белуце пропустить близько півтора місяця і невідомо, коли набере форму; Кадірі на перші збори не поїхав і поки незрозуміло, чи розраховує на нього Луческу.
«Шахтар» - Соломон проганяє Тайсона, біда в обороні, найкраща позиція Фернандо
- Результати на зборах: 3 матчі (1в, 2н, 0п). Різниця голів - 7:4
Команда Каштру закінчила збори з нулем в графі поразок, двічі зігравши внічию, і в останній грі поклавши на лопатки «Сілекс». На відміну від заклятого конкурента, у «Шахтаря» все непогано в атаці (сім забитих), але в обороні вистачає роботи. Португальський тренер «гірників» часто перетасовував центрбеків, даючи однакову кількість часу Хочолаві, Кривцову, Вітао та Бондарю. Скажімо прямо - провалювалися практично всі. Молодий Валерій невпевнено грав проти «Леха», Давіда та Сергія, відверто кажучи, неслабо повозили форварди «Лудогорця». Може трохи більш виграшно виглядав бразилець, але поки він не зовсім зіграний з іншими товаришами по команді. Так, є ще Матвієнко, але його Каштру захотів використовувати зліва. Микола активно грав у обороні, знайшовши спільну мову з Соломоном, але при наявності Корнієнка, навряд чи продовжить грати на фланзі. Віктор повернувся після травми і вже набрав обертів, а в кінці ще й відзначився голом-красенем. Ризикнемо припустити, що Корнієнко так і буде закривати бровку в важливих матчах сезону, а після, коли/якщо набере форму Ісмаїлі, продовжить вести боротьбу за місце в старті.
Як і Матвієнко, на нову/стару позицію повернувся бразилець Фернандо. З минулого сезону Каштру випускав його в якості центрального нападника, але слабка реалізація заважала остаточно там розкритися. У Туреччині його поставили на фланг, довіряючи по черзі ліву та праву бровки. Тут, завдяки швидкості й наполегливості, він показав свої найкращі якості - підсилював гру в другому таймі, пробивав ногами та головою з різних дистанцій. У першій грі з «Лехом» в самому кінці саме 99-й номер заробив пенальті, який згодом реалізував Коваленко. На фоні Тете, що не набрав форму, який був одним з найгірших протягом усіх зборів, Фернандо виглядав більш виграшно і, з огляду на нову позицію Марлоса (глибинний плеймейкер), цілком може поборотися за місце в старті.
Головна дійова особа турецьких зборів - Манор Соломон. Ізраїльський вінгер завдяки своїй техніці, удару, мисленню та працездатності, виглядав найбільш активним в кожному з матчів, затьмарюючи конкурентів на протилежному крилі. Проти «Леха» він своїм виходом додав швидкості в другому таймі, часто беручи на себе ініціативу, «Лудогорцю» забив перший гол, а захисникам «Сілексу» не давав вільного часу, тероризуючи їх на лівому фланзі. На тлі добротної гри Манора, багато хто міг випустити з уваги інший не менш важливий факт - жодної секунди на полі не провів Тайсон. Каштру після першого матчу заявляв, що бразильський вінгер пізніше за інших повернувся з відпустки, але ніяких чуток про пошкодження не було. Можливо, справа в його бажанні назавжди повернутися в рідну бразильську гавань або ніхто не хоче форсувати підготовку екс-капітана. Хай там як, цілком ймовірно, що в матчі проти «Маккабі» в Лізі Європи саме Соломон стане основним вибором Каштру на позиції лівого вінгера.
Не можна не відзначити і Георгія Судаков. «Шахтар» любить заздалегідь рекламувати своїх молодих вихованців, створюючи на їхньому кар'єрному шляху додаткові труднощі у вигляді мідних труб, але поки що 18-річний хавбек швидше радує, ніж засмучує. Він трохи скромно почав збори, але ближче до кінця розігрався не на жарт. Головна його перевага - Георгій не боявся брати ініціативу і грати сміливо. Так, іноді передачі вперед не знаходили адресата, але гравцеві центру поля потрібно вміти просувати м'яч, а не просто шукати очима ближнього, роблячи зайві дотики до м'яча. З цим у Судакова проблем немає. Попереду другі збори, де Георгій продовжить отримувати ігровий час і завойовувати довіру португальського наставника. Навряд чи Каштру ігноруватиме прогрес українця. Свої хвилини також встиг отримати і Михайло Мудрик, який достроков повернувся з оренди. У двох перших зустрічах він виходив тільки по ходу другого тайму, а ось реальний шанс показати себе, у вигляді цілого першого тайму, у нього був в матчі з «Сілексом». Епізодично молодий вінгер діяв добротно, пасував на партнерів, а також брав гру на себе. Чого тільки вартий його прорив в штрафну з флангу, який закінчився падінням Мудрика. Фол швидше за все був, але арбітр на точку не вказав. Шкода, що на НТЗ відсутній ВАР. Що стосується самого Михайла, то з великою часткою ймовірності, він поїде з командою і на другі збори.
Наостанок ми повернемося до наболілої теми - позиція центрального нападника. Вболівальники «гірників» вже змирилися з тим, що новачків взимку, крім своїх вихованців, чекати не варто, а значить, доведеться розраховувати на поточний арсенал. Після повернення Фернандо на фланг, в розпорядженні Каштру залишилися два «молодика» - 33-річний Мораес і 32-річний Дентіньо. Так, є ще й зовсім юний В'юнник, який так і не вийшов на поле під час перших зборів, і навряд чи щось зміниться під час продовження сезону. Всі розуміють, що Жуніор продовжить грати в якості основної дев'ятки, але ось його виступ на зборах, як і вся осіння частина сезону, залишали бажати кращого. Виглядав він важкувато, часто просто розчинявся на футбольному полі, а за всі три матчі запам'ятався лише ударом головою в штангу воріт «Сілекса». Як підсумок - жодного голу і надія на повернення до кондицій навесні. В іншому випадку, «Шахтар» знову певну частину матчів буде грати вдесятьох.
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!