«Динамо» та Moonwalk презентували проект цифрової токенізації

Динамо Київ 28 Січня, 21:22 1198
«Динамо» та Moonwalk презентували проект цифрової токенізації | 19-27 Фото: ФК Динамо Київ
​ФК «Динамо» (Київ) розпочав співпрацю з перспективною блокчейн-компанією Moonwalk.

Мета нового, безпрецедентного для України проєкту – створення сучасної та зручної програми лояльності для вболівальників, надання їм можливості брати участь в ексклюзивних акціях та важливих pr-заходах клубу. Після запуску цієї програми фани зможуть не просто придбати, а й заробити цифрові токени – своєю активністю.

Здобувати фан-токени (що являють собою не просто фішки, а цифрові коди, захищені від підробок) можна, виявляючи активність на сторінках «Динамо» у соцмережах, беручи участь у різноманітних опитуваннях та челенджах. А витратити – на ексклюзивні вироби, виготовлені саме для власників токенів, на раритетні колекційні речі, пов’язані з історією клубу та його легендарними гравцями, допуск у скай-бокси, присутність на зустрічах із гравцями, індивідуальні екскурсії тощо. Перелік можливостей, які «Динамо» запропонує токен-холдерам, постійно розширюється. Крім того, клуб має на меті залучити до програми своїх спонсорів та партнерів – таким чином, власники фан-токенів зможуть обміняти їх на знижки, які надаватимуть фірми-партнери.

«Барселона», «Ювентус», ПСЖ, «Атлетіко Мадрид», «Рома», «Галатасарай»… Ці відомі футбольні клуби уже мають досвід токенізації – і, відповідно, створення нової, цифрової системи взаємодії з уболівальниками. Скоро до них приєднається «Динамо» – і стане першим в Україні не лише футбольним, а й узагалі спортивним клубом, який запустить фан-токени на блокчейн-платформі і дасть старт такому явищу, як діджиталізація українського спорту.

Moonwalk – багатообіцяюча блокчейн-компанія, що базується у Нью-Йорку та Лондоні і допомагає брендам створювати власну цифрову економіку. У її активі – кейси співпраці з культовими західними спортивними та музичними брендами.

З боку ФК «Динамо» (Київ) над процесом токенізації працюватиме спеціально створений у складі клубу департамент з питань інновацій. Очолив його успішний українсько-американський бізнесмен, ідеолог технології блокчейн, президент Федерації робототехніки України Марк Гінзбург.

28 січня відбулася презентація проекту для представників ЗМІ у конференц-залі стадіону «Динамо» ім. В. Лобановського.

До участі у прес-конференції з приводу токенізації та цифровізації ФК «Динамо» (Київ) були запрошені як представники топ-менеджменту клубу, так і популяризатори технології блокчейн в Україні.

Перший віце-президент ФК «Динамо» (Київ) Віталій Сівков;

- Президент київського “Динамо” Ігор Суркіс активно працює в напрямку того, щоб різні напрямки діяльності клубу були сучасними, цікавими для глядачів та ефективними для команди. Тому в його поле зору потрапили теми діджиталізації та токенізації, над якими ми розпочали працювати.За останні роки близько 70% квитків на футбольні матчі реалізується в режимі онлайн, і для відвідування стадіону вже не потрібен паперовий квиток. Це приклад того, як інновації входять в наше життя і слугують базою для того, щоб ми йшли далі. Сьогодні ж ми презентуємо технології, які є ще на порядок вищими та цікавішими.

Віце-президент «Динамо» з питань маркетингу Олексій Паламарчук;

- Починаючи з 2018 року багато топ-клубів вже почали втілювати у життя токенізацію. Це створення екосистеми, яке є важливим для будь-якого клубу. Рано чи пізно ми також до цього прийшли би. Тому ми спостерігали та аналізували, обговорювали й отримували пропозиції. 2-3 місяці нам довелося обирати, хто буде запроваджувати токенізацію для “Динамо”. Американська компанія Moonwalk запропонувала дуже цікаве рішення для нашого футбольного клубу. Клубна екосистема та робота з вболівальниками на сьогоднішній день дуже важлива. Тому ми однозначно розуміємо, що впровадження програми лояльності, підключення різноманітних компаній і спонсорів клубу, піде нам лише на користь. Ми запрошуємо й нових спонсорів, які можуть доєднатися до нашої програми. Поки ми не будемо розкривати всіх тонкощів програми, але можу сказати, що це буде дуже цікаво як для клубу, так і для наших партнерів і вболівальників.

Віце-президент «Динамо» з питань інновацій Марк Гінзбург:

- Хочу одразу зазначити, що я погодився стати віце-президентом київського “Динамо” задля того, щоб допомогти клубу зайняти провідні позиції в світі інновацій і нових технологій.Технологія блокчейн наразі є драйвером кардинальних змін у світовій економіці, фінансовій, банківській і соціальній сферах, промисловості та всіх галузях сучасного суспільного життя. Криптовалюта ще нещодавно носила в собі певний негативний відтінок, але сьогодні цього ярлика вже немає. Криптовалюти увійшли в наш світ і все йде до того, що якщо в найближчому майбутньому вони не повністю замінять звичайні гроші, то безперечно займуть значну долю на ринку всіх фінансових транзакцій. Вже сьогодні на платіжних балансах найбільших банків світу, фондів і компаній офіційно з’являються біткоіни та ефіріум.

Абсолютно закономірно, що блокчейн прийшов до футболу. Цей вид спорту об’єднує 3,5 мільярдів уболівальників на всіх континентах. Київське “Динамо” буде першим клубом в Україні, першим у всій Східній Європі та увійде до першої десятки європейських клубів, які запровадять токенізацію. Попереду нас – такі команди, як “Барселона”, “ПСЖ”, “Ювентус”, “Рома”, “Атлетіко”, “Галатасарай”. Це матиме потужний громадський і міжнародний резонанс. Ми зібрали потужну команду однодумців і професіоналів та постараємося принести максимальну користь інноваційним процесам у “Динамо”.

Визначальним фактором у виборі Moonwalk стало те, що це американська компанія. США є беззаперечним лідером у сфері розваг і видовищних заходів. І процес токенізації спортивних клубів розпочався значно раніше, ніж в Європі – із баскетбольної та хокейної ліг, зараз відбувається у національній футбольній лізі. Тому вони мають досвід у цій сфері. У компанії Moonwalk є солідний кейс – вони вже створили таку саму екосистему для клубу НБА “Сакраменто Кінгс”, президент якого дуже цікавиться новими технологіями та прагне, аби його клуб був найбільш прогресивним.

Керуючий партнер компанії Juscutum, радник прем’єр-міністра України з питань діджиталізації Артем Афян:

- Поясню, чому я бачу колосальний потенціал у цьому проекті для ФК “Динамо” Київ і всієї України. ДІйсно, “Динамо” - не перший клуб, який буде застосовувати токенізацію. Однак у України є одна особливість – це наше законодавство. Клуби, які вже випустили токени, базуються у країнах, де поки немає профільного законодавства, яке регулювало б віртуальні активи. Є країни, у яких вже існує таке прогресивне законодавство, але там немає таких клубів, як “Динамо”. В Україні ці два фактори об’єдналися, і тому ми вважаємо, що зможемо зробити нашу програму більш серйозною, яскравою та технічно просунутою.

Оскільки Закон України “Про віртуальні активи” поки пройшов лише перше читання, токени, які випускатимуться, будуть більше походити на програму лояльності, націлену на максимальне залучення фанатів. Перед нами стоїть завдання не лише утримати свою фанатську базу, але й залучити нових людей, у тому числі й за рахунок нових технологій. А прийняття згаданого закону розкриє ширші можливості. Україна має всі шанси продемонструвати на світовій арені абсолютно новий проект завдяки тому, що у нас є клуб такої величини, як “Динамо”, та буде відповідне законодавство.

Перший етап впровадження токенів - це можливість голосувати та впливати на окремі рішення в межах клубу. Далі – доступ до фанатської продукції. А в майбутньому це буде полегшена процедура придбання квитків і власний паспорт шанувальника, який даватиме більше залучення до життя клубу.
Процес розробки токена вже має свій кістяк і буде достатньо відкритим для фанатів. Користуючись нагодою, пропоную всім, кому небайдужий український футбол і київське “Динамо”, залучатися та представляти власні ідеї, які можуть бути реалізовані. Велика програма існує, але місце для нових ідей ще лишилося.

Перший заступник міністра цифрової трансформації України Олексій Вискуб:

- Наше міністерство відповідає за реалізацію президентської ініціативи “Держава в смартфоні”. І мені дуже сподобався озвучений сьогодні меседж: від держави у смартфоні до “Динамо” у смартфоні.

На наше переконання, ключовим фактором успіху для України можуть стати саме інновації та цифровізація. Це інструменти, які пропонують нам революційний шлях розвитку. Завдяки програмі “Держава в смартфоні”, Україна стала першою країною в світі, яка запровадила електронні паспорти. На сьогоднішній день понад 3 мільйони українців мають електронні паспорти у своєму смартфоні та щодня їх використовують. Зараз дуже багато країн спробують повторити наш досвід.

Як вболівальнику “Динамо”, мені дуже приємно, що топовий футбольний клуб України, який має найбільшу аудиторію серед уболівальників, робить дуже сміливий інноваційно-цифровий крок. Упевнений, що цей крок трансформує й осучаснить відносини з уболівальниками, дасть новий поштовх для розвитку клубу. Адже цифрові технології у сучасному світі можуть кардинально змінити як державне управління, так і управління бізнесом, у тому числі спортивним клубом. До того ж, ми, як держава, дуже зацікавлені у такому процесі, адже це рухає нашу країну вперед, до інноваційного лідерства. Лише так ми зможемо наздогнати весь світ у соціальній і економічній сферах. Тому такі пілотні проекти є дуже важливими і ми їх всебічно підтримуємо. Головна роль держави полягає в тому, щоб цей проект відбувався максимально правильно законодавчо й юридично та досяг успіху. Упевнений, що присутня сьогодні команда здатна на це. Тому бажаю успіху київському “Динамо” і в цьому проекті, і на футбольному полі.

Народний депутат України, голова міжфракційного депутатського об’єднання Верховної Ради України Blockchain4Ukraine Олексій Жмеренецький:

- Був приємно здивований, коли дізнався, що “Динамо” запроваджує свій токен. Це хороший старт. В Україні склалася унікальна ситуація, коли Міністерство цифрової трансформації та парламент працюють як єдина команда. Якщо раніше спостерігалося певне політичне протистояння, то тепер ми, по суті, одне ціле. Тому й продукт є не якимось компромісним, а найкращим із можливих. Україна не має можливості робити все й одразу, тому ми маємо концентруватися на проривних темах і точках зростання. Тема цифралізації, зокрема віртуальних активів - поки малозрозуміла для світу, але в найближчі роки стане світовою нормою. Відповідно, у Міністерстві та комітеті цифрової трансформації є проект Закону “Про віртуальні активи”, покликаний повністю унормувати тему криптовалют, токенів і віртуальних активів в України.

Із правової точки зору, токенізація дає можливість здійснювати будь-які правовідносини більш швидко та в прозорій цифровій формі - від передачі майна до програм лояльності та благодійності. Тому “Динамо” має можливість у найближчі декілька місяців, поки прийматиметься закон і розроблятиметься підзаконна правова база, налаштувати свою екосистему та всю необхідну документацію. А вже через півроку бути першим користувачем новітньої правової бази в Україні.

Далі модератор презентації, віце-президент «Динаом» Олексій Семененко віце-президент «Динамо» запропонував перейти до онлай-зв’язку з Нью-Йорком, де з присутніми готові були поспілкуватися керівники компанії Moonwalk.

Директор Moonwalk зі стратегічних питань Ґреґ Консільйо.

- Ми не створюємо проект продажу токенів, а створюємо екосистему Є інші компанії, які працюють на ринку та вже створили клубні токени для деяких клубів. Але вони заволікають на свою екосистему, на свою біржу. Нас це не цікавить. Нам важливо створювати свою екосистему, аби фани з усього світу переходили на екосистему «Динамо». Moonwalk це нова назва компанії, яка була створена у 2017 році і раніше діяла під назвою Blockparty. Спершу вона займалася системою реалізації квитків на блокчейні, а потім зайнялася токенізацією, створивши екосистему для клубу НБА Сакраменто Кінгз. Ми побачили, що професійні клуби по всьому світі активно розпочали токенізацію. І тоді ми створили окрему компанію – Moonwalk – яка займається виключно токенізацією клубів.

Хоча наша компанія базується у Нью-Йорку, ми добре знайомі з українськими колегами. Вже два роки ми співпрацюємо з українськими розробниками, айтішниками. Ще раз наголошу: ми не кріптовалютна компанія, а блокчейн-компанія, і головна мета нашого проекту – підключити «Динамо» на світовий блокчейн

Генеральний директор Moonwalk Шив Мадан:

- Для нас це велика честь – працювати з таким клубом, як «Динамо» Київ, клуб зі славетною історією, один із великих європейських клубів. Зараз комунікація «Динамо» зі вболівальниками проходить на різних платформах – в Instagram, Facebook, Twitter, і саме ці платформи встановлюють правила і контролюють комунікацію. Блокчейн надає набагато ширші можливості щодо комунікації. Це надасть «Динамо» можливість створити світову базу своїх уболівальників, встановлювати свої правила для комунікації, а для вболівальників клубу – отримувати винагороди та привілеї за активну участь у житті клубу.