«Динамо» і «Шахтар» стартують у ще одному єврокубку: слабкі позиції, надія на диво, або Чи врятує «Новий Вілліан»

Динамо Київ 5 Лютого, 22:47 776
«Динамо» і «Шахтар» стартують у ще одному єврокубку: слабкі позиції, надія на диво, або Чи врятує «Новий Вілліан»  | 19-27
До старту Юнацької Ліги УЄФА – менше місяця. Передмова від Сергія Тищенка.

Через пандемію коронавірусу сезон Юнацької Ліги УЄФА цьогоріч змінений. Не було першої частини сезону, коли одні клуби грали на груповій стадії, а чемпіони своїх країн проводили матчі «на виліт». Зараз турнір розпочнеться весною з 1/32 фіналу. Кожне протистояння складатиметься з одного поєдинку.

Україну представляють дві команди – чемпіон України U-19 Динамо і Шахтар, який отримав путівку завдяки чемпіонству дорослої команди. Власне, картина вже звична, бо таким дуетом команди грають останні 4-5 років. Вони поміряються силами із Барселоною та Порту. Обидва матчі відбудуться в Києві і заплановані на 2-3 березня.

Базовим для гравців стане 2002 рік народження. Якщо правила минулого сезону залишаться в силі, то можна заявляти 5 футболістів 2001 року народження. Щоправда, незрозуміло як бути, бо в окремих гравців 2001 року дні народження припадають до початку турніру. Тобто, їм «стукне» по 20. Молодших можна заявляти, скільки завгодно.

Юнацька Ліга УЄФА – вкрай важливий турнір для українських команд. Він дає дорогу молодим даруванням. Про них починають говорити, більше помічають їхню гру. Покоління Шахтаря-1996 саме так заявило про себе: Зінченко, Коваленко, Матвієнко. На жаль, потім загубилися Вачіберадзе, Борячук. У Динамо 1998-99 років, коли команда тоді ще Юрія Мороза била Бенфіку і Наполі, – Миколенко, Попов, Шапаренко, Лєднєв, Русин, Тимчик, Булеца, Дубінчак. Саме матчі Юнацької Ліги УЄФА дають розуміння перспектив у майбутньому.

На жаль, є всі передумови вважати, що цього сезону особливого успіху наші команди не матимуть. У першу чергу – суперники дуже серйозні. Барселона має одну із найкращих футбольних академій у світі. Перша команда Динамо відчула на своїй шкурі рівень молодих барселонців у київському матчі. На юнацькому рівні вони завжди дуже сильні, грають через домінування. Це вже інше питання, що не всі гравці переходять в першу команду чи дорослий футбол. Хтось губиться, когось переманюють.

У 2019-му Динамо в Києві розбило Ювентус. Тоді в складі італійців найкращим був 10-й номер Пабло Морено, якого продали за 10 млн євро в Ман Сіті. Влітку 2020-го підписали Алехандро Маркеса, який зараз грає за юнацьку команду. Не так давно ПСЖ переманив капітана Барси U-17 Хаві Сімонса. Зараз Еріка Гарсію повертають, якого колись відпустили в той же Ман Сіті. Попри ці втрати рівень та конкуренція в школі Барси дуже високі. Зупинити їх (саме так, бо грати на рівних з ними неможливо) під силу не кожній команді.

Порту – суперник простіший. У них школа працює не так добре, більше робиться ставка на селекцію. Але все одно вони розуміють, що без власного виховання важко конкурувати за талантами для першої команди. №1 у Португалії за роботою з молодими – Бенфіка. Лісабонці вклали дуже багато у власну школу. Порту ж поки не може похвалитися таким рівнем, але команда добротна, зі своїми сильними сторонами та зірочками. Не так давно продали Вітінью у Вулверхемптон за 40 млн євро. Гравця, який фактично ще не грав за першу команду. Тільки перспектива. Чіко Консейсау вже сьогодні оцінюється Transfermarkt у 2,5 млн євро.

Та питання не тільки в суперниках. Наші команди перебувають зараз не в найкращому стані, щоб реально претендувати на щось серйозне в Юнацькій Лізі УЄФА. Багато в чому потрібно формувати нові команди без досвіду виступів у такому турнірі.

Якщо Барселона та Порту активно грають свої внутрішні турніри, то наші юнацькі команди перебувають в режимі паузи, лише готуючись до сезону. Збори, міграція гравців з U-19 до U-21, або навіть першої команди. Ніякого єдиного цілого у цей час не може бути. Немає кістяка, який би проводив матчі Юнацької Ліги УЄФА восени. Зрозуміло, що не всі гравці представлятимуть юнацьку першість. Чимало вже грають за дубль з іншими партнерами та тренерами.

Головна сила Динамо – тренер команди Ігор Костюк, для нього це вже четвертий турнір. Причому, жодного разу не було групової стадії і належало грати «на виліт». Киянам вдавалося проходити такі серйозні школи як Ювентус чи Андерлехт. Зараз Костюку потрібно будувати новий колектив. Частину гравців вже можна використати у першій команді. Хтось переріс належний вік або має проблеми.

На воротарській позиції є вибір із Руслана Нещерета та Валентина Моргуна. Перший вже встиг зіграти у Луческу і зараз на зборах із головною командою. У двох попередніх сезонах Руслан був основним. Думаю, що й зараз йому дадуть зіграти – проти дорослої Барси він вже виходив.

На флангах захисту теж залишилися гравці із минулих сезонів – Данило Скорко та Костянтин Вівчаренко. А от у центрі – просто катастрофа. Ілля Забарний вже гравець першої команди. Смикати його ніхто не буде. Антон Боль отримав важку травму та вибув надовго. Біловару і Хондаку вже під 20 років, ніхто з них поки не розкрився. Напевно, варто грати молодшими виконавцями – Максимом Дячуком, Павлом Західним, Володимиром Матусевичем, Євгеном Опанасенком, Арсенієм Філатовим. Це представники юнацької команди, які не так давно вийшли з академії та ще не дійшли навіть до дубля.

З 2001 року народження має всі шанси потрапити в заявку Ярослав Надольський, ключовий гравець середини поля. Чудово в команду вписався колишній гравець Карпат і син екс-тренера Волині Андрія Тлумака – Юрій. Серед інших – Володимир Бражко, Микола Михайленко. Ігровий час можуть отримати син Олександра Хацкевича Артем, екс-гравець Шахтаря Ділан Вуанту. Якщо раніше середина поля була найбільш вразливим місцем, то й зараз нічого не зміниться. Прийдуть молоді гравці, які ще ніколи не виступали на такому рівні.

Лідером півзахисту має стати Вікентій Волошин. Йому видавали величезні аванси, але він їх повністю не виправдав. У Вікентія дуже добрі розуміння футболу, пас, удар, робота із м’ячем. Є всі якості, щоб вирости у класного гравця середини поля. Але були й не найкращі періоди, які можна пояснити «хворобою зросту». Зараз футболіст на зборах із першою командою.


Волошин мені нагадує Валентина Белькевича. Були сподівання, що Луческу побачить його талант і підтягне до першої команди. Позиція атакувального півзахисника там дуже актуальна. Я не знаю, в чому проблема, але перспектив у Волошина з кожним роком все менше. Ця Юнацька Ліга УЄФА у його кар'єрі буде останньою. Потрібно зробити все, щоб заявити про себе.

На флангах атаки проблем не менше. Головна зірка команди Артем Шулянський отримав важку травму та вибув надовго. Напевно, тут також гратимуть молодші на чолі із «новим Вілліаном» Жозе Мартіном Рібейру, який має бразильське походження та перейшов до Динамо із Дніпра. Брат колишнього півзахисника Дніпра (а зараз Шерифа) Віктор Блізніченко раніше не користувався великою довірою, проте тепер повинен отримати свій ігровий час. Матч проти Барселони має стати дебютом для одного з найбільших талантів в українському футболі – 17-річного Назара Волошина. Про цього екс-гравця Металіста вже говорили, починаючи із 15 років. Інтерес проявили ряд німецьких клубів.

У нападі головна надія на Владислава Ваната. Альтернативи йому немає. Ванат вже грав у Юнацькій Лізі УЄФА, та й зараз отримає додатковий досвід. Сподіваюся, Ігор Костюк довірятиме і юним даруванням Динамо, які трохи молодші, але їм видають аванси. Мова про Кирила Попова, 16-річного Ігоря Горбача, якогов інтерв’ю Футбол 24 відзначав куратор динамівської академії Гільєрмо Самсо, та іншого гравця атаки – Антона Царенка.

Про Шахтар я не готовий говорити настільки детально, бо не бачив достатньої кількості матчів молодіжної команди. Хочу тільки підкреслити два головних моменти.

У юнацькій команді «гірників» змінився головний тренер. Влітку свою посаду покинув іспанський фахівець Андрес Карраско. Колишній спеціаліст Барселони подався працювати в Кувейт. За два сезони в Україні Карраско нічого особливого не показав. У міжнародних матчах команда відмовилася від стилю домінування і не спромоглася подолати груповий етап Юнацької Ліги УЄФА.

Його замінив Оскар Ратулутра. Попри незвичність імені та призвища – це тренер зі структури клубу. Йому тільки 35 років. Я не впевнений, що він отримав цю роботу, бо заслужив чи має великий тренерський потенціал. Радше у клубі не змогли вчасно знайти заміну для Карраско. Підписати якісного закордонного спеціаліста для юнацьких команд в Україні не так просто.

Склад команди. Частина гравців, які могли б грати в Юнацькій Лізі УЄФА, набирається досвіду у Маріуполі. Мова, насамперед, про форварда Данила Сікана, півзахисників Олега Очеретька та Артема Бондаренка. Ці гравці могли стати ключовими у цьогорічному міжнародному турнірі. Але, можливо, навіть краще, що вони вже грають серед дорослих. Анатолій Трубін – голкіпер головної команди Шахтаря, для нього Юнацька Ліга УЄФА – пройдений етап.

Зараз ключовим гравцем має стати Георгій Судаков. Він у цьому сезоні встиг зіграти за першу команду. Лідером атаки буде Богдан В'юнник, який дебютував за першу команду проти Маріуполя. Свого часу перехід цього вихованця харківського футболу із Динамо в Шахтар був дуже скандальним.

Не знаю, чи вкотре зіграє в Юнацькій Лізі УЄФА Михайло Мудрик. Його повернули із Деcни, але 5 січня йому виповнилося 20 років. У попередніх трьох сезонах він був лідером команди. Чудово почувається на полі, коли є простір, а от у позиційній атаці не все так добре.

Підсумуємо. Прохід Динамо до наступного раунду стане великою сенсацією. Шахтарю, можливо, буде трохи простіше, але шансів у них також небагато. У цій ситуації варто більше сконцентруватися на перспективах, надати практику ширшій кількості молодих гравців. Це їм знадобиться на міжнародній арені у наступних розіграшах Юнацької Ліги УЄФА.


https://football24.ua/sergiy_tishhenko_tag60178/