Чесно кажучи, після голу Пилипа Будківського в недільному матчі з «Десною» за «Динамо» стало страшнувато.
Всі ми не перший рік знаємо Пилипа, його гру та козирі, головний з яких - ріст 196 см. Якби Будківський був хоч трохи рухливішим, то обов'язково зробив би кар'єру в Європі. Його туди кликали двічі - спершу «Кортрейк», потім «Сошо», але безрезультатно. Пилип статичний, і тому не підійшов.
А тепер уявіть, ніби він навчився ідеально пробивати в один дотик після флангових передач; вигравати 70% верхових єдиноборств, ідеально вибираючи позицію; забивати по 20-30 голів за сезон. Грізна сила, чи не так?
Саме таким є Бас Дост - лідер атак «Брюгге», якого «Динамо» потрібно зупинити прямо сьогодні.
***
31-річний голландець перейшов в «Брюгге» в січні, що стало великою новиною для місцевого чемпіонату. Зазвичай гравці їдуть з Бельгії в Німеччину, а не навпаки.
«Брюгге» показав, що дійсно хоче мене підписати. Це було помітно на кожному кроці. Будь-якому гравцеві подобається це відчуття. До того ж, мені до душі філософія клубу. Я буду працювати тут як божевільний», - заявив Бас на презентації.
Бельгійці заплатили за Доста 4 млн євро. Це на 3 менше, ніж «Айнтрахт» виклав «Спортінгу» півтора роки тому, але для німців це все одно хороша угода. Клуб сильно постраждав від коронавірусу - за чутками, один матч при заповнених трибунах приносив «Айнтрахту» 2,5 млн євро. Втративши ці гроші, франкфуртці не потягнули зарплату Доста - 3 млн євро в рік плюс бонуси.
«Брюгге», підписавши Доста, ще раз довів свою перевагу над іншими бельгійськими клубами. Чорно-сині випереджають конкурентів по чемпіонату на 15 очок. Та ж картина була рік тому. Бюджет клубу вже досяг 90 млн євро - це робить різницю.
Тренер Філіп Клеман не приховує свого задоволення. З приходом Доста він пов'язує початок нового етапу розвитку «Брюгге».
«Ви скоро побачите, як він змінює нашу команду. Думаю, його присутність буде корисна всім. Бас прекрасно вписується в той футбол, який я хочу бачити».
***
Дост почав без розгойдування і забив в чотирьох стартових матчах за «Брюгге». При цьому всі 9 поєдинків за його участю, крім виїзду до Києва, «Брюгге» виграв.
У минулому голландський гігант забивав в дебютних матчах за «Вольфсбург», «Спортінг» та «Айнтрахт». У «Брюгге» він лише підтвердив тенденцію, якій багато років.
Вже дуже давно вся Європа знає, що Бас прекрасно вміє забивати голи. Він поставив їх на потік ще в «Ераклесі» в кінці нульових, потім забивав 32 за сезон в «Херенвені», проявив себе в відчайдушному «Вольфсбурзі» Дітера Хекінга. У сезоні-2014/15 «Вовки» видали запаморочливі 5:4 на полі «Байєра» і розгромили вдома «Баварію» 4:1. У тих двох матчах Дост забив шість разів.
Частіше за інших Басу в ті часи асистував Кевін де Брюйне. Його батько Хервіг залишився в захваті від дій Доста.
«Я добре пам'ятаю той час. Найменший шанс перетворювався в гол. Басу довелося трохи почекати, перш ніж пішов Оліч. Коли це сталося, він відразу оформив дубль у ворота «Баварії». Він був дуже сильним. Вважаю, Бас - ідеальний центрфорвард для атакуючого стилю. Він прекрасно користується своїми габаритами і фізичною силою, а перед воротами він як машина. Кевін і Іван Перішич тоді розігнали потяг, і Дост заскочив на його підніжку».
***
Звичайно, була причина, чому згодом де Брюйне опинився в «Ман Сіті», Перішич - в «Інтері», а Бас - лише в «Спортінгу». По суті, вона на поверхні.
Дост - елітний фінішер, але щоб грати за топ-клуб, одного навику мало. Потрібні ще способи впливати на гру - пресингом, передачами, несподіваними маневрами. Бас називає кумиром Златана - згадайте, скільки атак швед розігнав, укривши м'яч своїм гігантським корпусом. Дост так не вміє.
Бас - гравець однієї функції. Він чудово вміє вискочити перед опікуном при подачі і відправити м'яч у сітку. Ногою, головою, філейною частиною - без різниці. М'яч від Доста завжди відскакує куди треба. На піку кар'єри в «Спортінгу» 38% його ударів перетворювалися в голи і він вигравав 70% верхових єдиноборств.
Інших навичок у голландця немає. Це не дозволило йому зробити кар'єру в збірній, де його пробували після подвигів в «Вольфсбурзі». Колишній форвард, а нині експерт на ТБ Юрі Мюльдер порівнює Доста з Рене Ейкелькампом, величезним нападаючим кінця 80-х - початку 90-х. Воно і зрозуміло - тридцять років тому форварди часто грали за рахунок одного скілла, це було нормою. Сьогодні такий стиль архаїчний. Тому навіть 34 голи в 31 матчі Прімейри-2016/17 не переконали грандів підписати Доста.
До слова, в тому сезоні Бас боровся за Золоту бутсу з самим Мессі. Лео в підсумку випередив свого несподіваного конкурента лише на три голи.
***
Тоді в «Спортінгу» Дост потрапив в свою стихію. Тренер Жорже Жезус не навантажував його додатковою роботою, звільнивши від всіх функцій, крім голів.
По ходу матчів Бас навіть опинявся в 15-20 метрах за лінією офсайду. Коментатори дивувалися, але через хвилину «Спортінг» робив перехоплення і відправляв м'яч на фланг, де швидкісному Желсону Мартіншу вистачало 10-12 секунд, щоб добігти до лицьової. Вгадайте з одного разу, на кого йшли його кроси.
Добірка голів Доста в Португалії навдивовижу одноманітна. Всі м'ячі забиті як під копірку - в дотик з меж штрафного.
«Тренер Жезус провів зі мною багато розмов. Він показував мені відео, де я був на висоті, а де не дуже. Вчив мене використовувати свої сильні сторони, а слабкі маскувати», - зізнавався гігант.
Крім тренера Досту пощастило і з партнерами. У «Спортінгу» на флангах бігали Желсон, Матеус Перейра, Жоель Кемпбелл; з глибини асистував досвідчений Брайан Руїс; трохи пізніше з'явився Бруну Фернандес. Ця свита і працювала на цифри короля. У сезоні-2016/17, коли Дост забив 34 голи, жоден інший гравець «Спортінга» не відзначився більше 6 разів. Тобто, все було заточене суто під Баса.
Пішовши через пару років в «Айнтрахт», який судорожно шукав нове обличчя після відходів Йовіча, Ребіча та Алле, Дост швидко відчув різницю. У Німеччині його більше ганяли без м'яча і рідше навантажували роботою в штрафному, що знизило результативність в кілька разів.
***
Власне, тому й пішов Дост в «Брюгге», де опозиція слабша, бігати треба менше, а його цифри на дистанції майже напевно повернуться до португальських значень.
«Тренер вже пояснив мені мою роль на полі, я з нею повністю згоден. Я повинен чіплятися за м'яч в штрафному якомога частіше, там я найбільш небезпечний. В цьому моя сила», - каже бомбардир.
Дебют в Бельгії підтвердив його клас. Суперники низького рівня дозволяють Досту забивати, виконуючи по 15-17 торкань за матч, як він любить. Передач з флангів теж вистачає. При цьому сама наявність 196-сантиметрового Баса в штрафному спростила життя всій групі атаки «Брюгге» - Лангу, де Кетелару, Окереке, Ванакену.
«Бас народжений, щоб забивати. Він прекрасно знає, як розташуватися в штрафному. З його появою будь-верховий м'яч стає вдвічі небезпечнішим, у нього величезний досвід, який дозволяє правильно оцінювати ситуацію. До того ж, Бас в прекрасній формі, у нього немає зайвої ваги, він постійно займається додатково з тренерами з фізпідготовки. Думаю, це ідеальний трансфер», - випромінює оптимізм Мюльдер.
Перша гра з «Динамо», втім, показала слабкості Доста, а не його силу. Спалах коронавірусу, важке зимове поле і пресинг киян в комплексі не дозволили «Брюгге» господарювати на флангах і виконувати багато подач, а без них Бас безпечний, наче голуби, які пролітають над полем.
Тепер би ще в Брюгге це повторити, але завдання, прямо скажемо, не з легких. Хліб Доста - окремі секундні епізоди. Втратив концентрацію - і все, діставай м'яч із сітки. Там, де Будківський забив один, Дост покладе всі три. Якщо Забарний і Попов зможуть його засушити - це буде великий успіх.
Бас точно не найбільш умілий в Європі футболіст, однак він все ще серед найкращих по забиванню голів. Мабуть, і самому «Динамо» такий форвард ще й як не зашкодив би. Втім, це вже геть інша історія.
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!