1971. Перемога «Динамо» у Москві на шляху до нового чемпіонства

Світовий футбол 20 Травня, 16:45 490
1971. Перемога «Динамо» у Москві на шляху до нового чемпіонства | 19-27
Рівно 50 років тому в Москві відбувся матч між «Спартаком» і київським «Динамо». Згадуємо передісторію цієї важливої перемоги киян над принциповим суперником.

Після п'яти успішних сезонів, протягом яких кияни здобули три «золота» (1966, 1967, 1968) і два «срібла» (1965, 1969), у сезоні 1970 «Динамо» фінішувало лише сьомим. Багато хто вважав золоту еру завершеною, проте 1971 рік знову змусив весь футбольний СРСР говорити про Київ.

Роком раніше Віктор Маслов зіткнувся зі зміною поколінь, до того ж вчасно не знайшлося гідної заміни гравцям, які брали участь в чемпіонат світу 1970 року. У результаті творець золотої команди другої половини 60-х був звільнений.

Сезон 1971 «Динамо» почало вже під керівництвом нового наставника – корінного москвича Олександра Севідова. Після чемпіонства 1968 року в команді встигли закріпитися молоді Володимир Веремєєв, Віктор Матвієнко, Володимир Онищенко, Володимир Трошкін. Перед стартом сезону 1971 прийшли Олександр Дроценко з «Пахтакора» і Роман Журавський з житомирського «Автомобіліста». Але головним посиленням стали переходи Стефана Решко з «Чорноморця» і Віктора Колотова з «Рубіна» - обидва стали ключовими фігурами в команді, якій у середині 70-х вдасться підкорити європейську вершину.

У стартовому турі «Динамо» втратило очки в Баку, але ще більшою втратою стала травма досвідченого Віктора Серебряникова, для якого той матч так і залишився останнім у кар'єрі.

Однак потім «Динамо» поступово набрало хід і в наступних семи матчах не пропустило жодного м'яча, лише двічі зігравши внічию. Однак справжнім іспитом став матч із московським «Спартаком», після перемоги в якому «Динамо» остаточно заявило про свої чемпіонські наміри в 1971-му.

Вже на третій хвилині зустрічі кияни повели в рахунку. Матвієнко пройшов по флангу і навісив м'яч до штрафного, де Медвідь головою пробив у кут. Ведучи в рахунку, динамівці контролювали хід зустрічі та володіли ігровою перевагою впродовж усієї гри, а за кілька хвилин до фінального свистка поставили крапку в матчі – після подачі Боговика Хмельницький з близької дистанції вразив ворота.

«Цей матч був ілюстрацією не тільки чіткої організації гри динамівців, але і в якійсь мірі певної свіжості та новизни. Ми пам'ятаємо кращі ігри динамівців Києва в пору їх розквіту, за яким пішов спад. Міць, активність, постійний тиск на ворота суперника відрізняли тоді киян. Зараз їх гра виглядає трохи інакше. Колишнього натиску немає, але з'явилося прагнення вести гру більш тонко, за рахунок обігравання суперника, а не натиску, як раніше. При всій яскравості гри зі «Спартаком» говорити про доконані зміни, звичайно, ще рано. Але зафіксувати появу цих ознак – наш обов'язок. Добре, коли лідер виділяється новизною», - зазначав щотижневик «Футбол-Хокей».

«Уже розминка внесла корективи до складу господарів поля. Отримав травму Ловчев, і на поле вийшов Ольшанський. Кияни грали тим же складом, який домігся перемоги в попередній грі над наполегливою '»Зенітом». Поки господарі поля '»інструктували « нового захисника, Медвідь, який підключився в атаку, використавши помилку Баужі, вже на третій хвилині відкрив рахунок...

Хитру мережу комбінацій плетуть динамівці, завершуючи їх раптовими ударами по воротах. Багато трудяться Медвідь і Трошкін. На вістрі атаки знаходяться Бишовець і Хмельницький... Друга половина почалася обопільними атаками...

Прекрасно взаємодіють Мунтян і Колотов, їм добре допомагають Боговик і Онищенко, які вийшли в другій половині. У господарів поля безперервно рветься вперед Єгорович.

За п'ять хвилин до кінця зустрічі подача Боговика знайшла вільного Хмельницького. Він не кваплячись (це в п'яти метрах від воріт!) майже впритул вразив ворота москвичів. Кисельов і Абрамов стояли як заворожені...» - Віктор Понєдєльнік, «Радянський спорт».

Таким чином, на паузу присвячену матчам збірних, «Динамо» пішло з двоочковим відривом від «Арарату», який ішов другим. Зупинити успішну серію киян лише в кінці червня змогли традиційно непоступливі на своєму полі «Карпати» - 3:1. Всього ж за сезон «Динамо» програло лише тричі, випередивши в підсумку «Арарат» на 7 очок. До слова, ще більш яскравою стала домашня перемога «Динамо» над «Спартаком» (3:2) в серпні, коли кияни вже повним ходом мчали до чемпіонства, але це вже окрема історія.

Чемпіонат СРСР - 1971

20 травня 1971 року. 19.30, Москва, стадіон Центральний імені Леніна, +20 градусів, 50 000 глядачів, арбітри Круашвілі, Алавідзе (обидва - Тбілісі), Мільченко (Сухумі)

«Спартак» (Москва) - «Динамо» (Київ) - 0:2 (0:1)

«Спартак» (Москва): Баужа, Логофет (Мірзоєв, 67), Іванов, Ольшанський, Кисельов, Абрамов, Єгорович, Хусаїнов, Осянін, Папаєв, Силагадзе (Калинів, 46).

«Динамо» (Київ): Рудаков, Доценко, Сосніхін, Матвієнко, Решко, Трошкін, Мунтян, Колотов, Бишовець (Онищенко, 46), Медвідь (Боговик, 70), Хмельницький.

Голи: 0:1 Медвідь (3), 0: 2 Хмельницький (85)