Наставник національної команди зумів здивувати заявкою на Євро – зокрема, місце у заповітному списку 26-ти знайшося, наприклад, резервісту Шахтаря Георгію Судакову. 18-річний півзахисник, однак, вже залишив хороше враження своєю грою в спарингу проти Північної Ірландії (1:0). Водночас за бортом турніру опинилися низка відомих українських футболістів, які не загубилися б у складі «синьо-жовтих». Причини різні – хтось, як Євген Коноплянка чи Віталій Буяльський, травмовані. Ті ж Андрій Лунін та Богдан Михайліченко випали із остаточної заявки в останній момент. А ще хтось не привернув увагу тренерського штабу збірної, хоча провів сезон 2020/21 на пристойному рівні (Владислав Кулач, Владлен Юрченко).
«Футбол 24» сформував символічну збірну із українських гравців, які дивитимуться чемпіонат Європи з екранів телевізорів чи інших гаджетів.
Голкіпер – Дмитро Різник (Ворскла)
Здавалося б, Андрій Лунін мав би опинитися навіть у фінальному списку Шевченка, адже раніше 22-річний кіпер Реала регулярно викликався до збірної та вважався другим воротарем національної команди. Але перенесення чемпіонату Європи зіграло злий жарт з Луніним, який у сезоні 2020/21 міцно засів за спиною Тібо Куртуа в Реалі. Якщо раніше у тому ж Ов'єдо Андрій за півсезону награв цілих 20 поєдинків, то за всю минулу кампанію в активі українця аж один вихід на поле – в програному матчі Кубка Іспанії проти скромного Алькояно. Навіть у Леганесі (оренда, яка свого часу вважалася невдалою), кіпер провів 7 поєдинків.
Тому відсутність Луніна у фінальній заявці збірної не стала великою несподіванкою. Здивувало інше – невиклик Дмитра Різника навіть до розширеного списку. 22-річний кіпер Ворскли своїми сейвами став одним із найкращих гравців команди та вже кілька разів отримував виклики у збірну (щоправда, і досі не дебютував).
Саме Різнику належить велика заслуга в здобутті Ворсклою путівки в Лігу конференцій. Ну, але ми ж знаємо, що потрапити у національну команду з інших клубів УПЛ, окрім Динамо і Шахтаря, вважається чимось із розряду неможливого. До слова, про інтерес «гірників» до Різника відомо давно – не виключено, що чемпіон світу U-20 піде шляхом Андрія Пятова, який свого часу перейшов у Шахтар саме з полтавського клубу.
Альтернативи: Андрій Лунін (Реал Мадрид), Євген Волинець (Колос).
Правий захисник – Юхим Конопля (Десна, належить Шахтарю)
Один із героїв чемпіонської збірної Олександра Петракова має у своєму активі 3 матчі за національну команду (проти Німеччини, Франції та Польщі), але виклику на підготовчий збір перед чемпіонатом Європи 21-річний Конопля не отримав. У сезоні 2020/21 правий захисник, який належить Шахтарю, провів 25 поєдинків за Десну у всіх турнірах (більше двох тисяч ігрових хвилин, 1 гол та 3 асисти).
Андрій Шевченко віддав перевагу Олександру Тимчику, для якого минулий сезон склався не надто вдало. Через травми 24-річний динамівець провів лише 7 матчів, але опинився у фінальній заявці збірної. Втім, основним на позиції правого захисника впродовж чемпіонату Європи і так буде Олександр Караваєв – відмінна фізична форма динамівського універсала дозволяє йому провести навіть усі матчі без замін. Заочну боротьбу за місце резервіста на Євро Конопля програв саме Тимчику.
Альтернатива: Денис Фаворов (Зоря).
Центральні захисники – Валерій Бондар (Шахтар), Віталій Вернидуб (Зоря)
Бондар – капітан чемпіонської збірної U-20 – теоретично міг розраховувати на місце у фінальній заявці, але травмувався у поєдинку проти Олександрії та вибув майже на півроку. Центральний захисник Шахтаря, який під керівництвом Луїша Каштру став гравцем основної обойми, має у своєму активі 1 зіграний матч за першу команду «синьо-жовтих», але мінімум наступні 4 місяці Валерій на футбольному полі не з'явиться. Наразі 22-річний центрбек «гірників» продовжує реабілітацію після хірургічного втручання на коліні.
Відмінний сезон провів і 33-річний Віталій Вернидуб (26 матчів у всіх турнірах, з яких 4 – в Лізі Європи). Капітан Зорі став справжнім оплотом своєї команди у захисті, але один поєдинок ще у 2014 році так і залишається єдиним для нього у футболці національної збірної. Вернидуб, як і інші представники бронзового призера УПЛ, свого виклику прогнозовано не отримав.
Альтернатива: Олександр Сирота, Микита Бурда (обидва – Динамо).
Лівий захисник – Богдан Михайліченко (Андерлехт)
Вихованець Динамо і досі перебуває в таборі національної команди на підготовчому зборі, але у фінальну заявку збірної 24-річний захисник не потрапив. Андрій Шевченко віддав перевагу чемпіону Бельгії Едуарду Соболю, а основним на позиції лівого оборонця в національній команді буде Віталій Миколенко.
Михайліченко, який у своєму дебютному сезоні в Бельгії відіграв 27 поєдинків (1 гол і 2 асисти), до останнього зберігав шанси на Євро, адже несподівано виникли певні проблеми в Едуарда Соболя. Щоправда, вихованець запорізького Металурга вже пройшов всі медичні обстеження, за підсумками яких стало відомо, що він зможе поїхати на турнір. Відповідно, Богдан (6 матчів за збірну України з моменту дебюту у вересні 2020-го) змушений вдовольнитися лише статусом глядача.
Альтернатива: Віктор Корнієнко (Шахтар).
Центральні півзахисники – Віталій Буяльський (Динамо), Артем Бондаренко (Маріуполь/Шахтар), Віктор Коваленко (Аталанта)
Безумовно, Віталій Буяльський – найбільша втрата збірної на прийдешньому чемпіонаті. У 2020-му півзахисник Динамо навіть не викликався до лав національної команди, але відмінний сезон у виконанні 28-річного хавбека переконав Шевченка включити Віталія у розширений список. На жаль, перебування лідера Динамо у збірній виявилося вкрай нетривалим – буквально за кілька днів Буяльський відчув наслідки травми та змушений був покинути розташування команди. Повернення хавбека очікується вже перед стартом нового сезону.
Артем Бондаренко – автор одного з трьох хет-триків в УПЛ 2020/21 – опинився у розширеному списку збірної, але в заявку на турнір не потрапив. Вочевидь, якраз на його місце Шевченко взяв Георгія Судакова у фінальний список футболістів. Бондаренко, який дуже вдало провів сезон у маріупольській оренді (8 голів), найімовірніше, поїде на збір із Шахтарем та отримає шанс від Роберто Де Дзербі. Молодий півзахисник є один із тих, кого вважають майбутнім національної команди. Але зараз 20-річний Артем, на відміну від того ж Судакова, свій шанс не отримав.
Віктор Коваленко практично напевне потрапив би у заявку збірної. В активі півзахисника лише кілька хвилин у складі Аталанти, але Шевченко регулярно викликав екс-хавбека Шахтаря в національну команду. У матчах збірної Віктор постійно отримував ігрові хвилини – наставник «синьо-жовтих» завжди стверджував, що Коваленко прекрасно адаптований до гри національної команди і розуміє вимоги тренерського штабу. Втім, травма не залишила вибору – 25-річного півзахисника Аталанти на Євро не буде.
Альтернатива: Володимир Шепелєв, Олександр Андрієвський (обидва – Динамо), Владлен Юрченко, Єгор Назарина (обидва – Зоря).
Вінгери – Іван Петряк (Фехервар), Євген Коноплянка (Шахтар)
Ситуація в обох кардинально різна. Колись головна зірка збірної за весь сезон провів лише 14 поєдинків у футболці Шахтаря, в яких не оформив жодної результативної дії. Попри це, місце Коноплянки у фінальній заявці майже не піддавалося сумнівам. Чи не єдиний правоногий вінгер – раз. Досвід – два. Статус – три. Довіра Шевченка – чотири. Список можна продовжувати, але це нічого не змінить. Євген заліковує травму, яка завадила йому навіть прибути на збір національної команди. На свій третій чемпіонат Європи Коно не поїде, а у 2024-му йому буде вже 35...
Натомість Іван Петряк непогано відіграв сезон в угорській першості. 42 матчі у всіх турнірах, 13 голів та 11 асистів не переконали Шевченка дати шанс 27-річному універсалу, який може зіграти на обох флангах півзахисту та колись навіть закривав позицію флангового захисника. Востаннє Іван викликався до збірної ще у 2018-му. Скажете, Угорщина – не той рівень? Але ж є у фінальному списку той же Олександр Зубков, який за 34 поєдинки у складі Ференцвароша оформив 6 м'ячів + 3 асисти. Словом, Петряк у нинішній формі міг би допомогти національній команді. Можливо, не як основний, але на статус гравця ротації вінгер Фехервара напрацював.
Альтернатива: Богдан Лєднєв (Динамо), Андрій Тотовицький (Десна)
Форвард – Владислав Кулач (Ворскла)
Найкращий бомбардир УПЛ 2020/21 так і не побачив свого прізвища навіть у розширеному списку футболістів, викликаних на підготовчий збір. Забити найбільше в чемпіонаті України (15), граючи не за Динамо чи Шахтар – вже досягнення. Яке, щоправда, не допомогло екс-нападнику Шахтаря отримати виклик бодай на збір національної команди.
Якщо Кулач приємно здивував, то той же Жуніор Мораєс суттєво здав. Лише 6 голів у чемпіонаті – одна з причин, чому «гірники» настільки швидко віддали Динамо чемпіонський титул. Та й одна справа забивати в Шахтарі, і зовсім інша – робити це за полтавську команду. Саме з цієї причини віддамо перевагу Владиславу перед натуралізованим бразильцем, який забив 1 гол за національну команду України в 11-ти матчах.
Альтернатива: Жуніор Мораєс (Шахтар).
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!