Порівняння вартості, кадровий стан суперника й орієнтовні склади - прев'ю до матчу Нідерланди - Україна

Збірна України 12 Червня, 20:25 3401
Порівняння вартості, кадровий стан суперника й орієнтовні склади - прев'ю до матчу Нідерланди - Україна | 19-27
Дочекалися. Євро-2020 потроху набирає обертів і попереду наша черга стартувати на турнірі.

Як і п’ять років тому, розпочинаємо з найсильнішою командою групи. Цього разу маємо справу зі збірною Нідерландів, а тоді першим для “жовто-синіх” суперником на турнірі були німці. Парадоксально, але та гра проти “манншафт” на Євро-2016, не дивлячись на підсумкові 0:2, була для України найкращим перфомансом на турнірі, адже за цим послідували безславні поразки Північній Ірландії (0:2) та Польщі (0:1).

У тому поколінні українських збірників вистачало талантів, але бракувало командного духу та здорової атмосфери у колективі. Зараз все інакше, окрім того чимало наших хлопців грають у класних європейських клубах, а дехто з них навіть доходить зі своєю командою до фінального матчу Ліги чемпіонів, і що важливо — в якості гравця основи. Зрозуміло, що мова йде про Зінченка, але не можу не виділити й Маліновського: українець — найкращий асистент Серії А, хіба ми могли в таке повірити ще пару років тому? Навряд, але зараз ці хлопці мають повести за собою національну збірну.

Порівняння вартості складів та ТОП-3 найдорожчі гравці обох збірних

За цим показником суперник переважає нас більше ніж в три рази (607 млн євро проти 197 млн євро). Про що говорити, якщо навіть загальна вартість трьох наших найдорожчих виконавців (за даними Transfermarkt.de) є меншою за ціну Френкі Де Йонга. Але, не слід забувати, що гроші у футбол не грають, та й те покоління “аяксидів” на чолі з Де Йонгом та Де Лігтом довго “розкручували” світові ЗМІ, а отже подібні “цінники” не мають нікого дивувати.

Нідерланди

Френкі Де Йонг (24 роки, Барселона) — 90 млн євро

Матейс Де Лігт (21 рік, Ювентус) — 75 млн євро

Стефан Де Врей (29 років, Інтер) — 50 млн євро

Україна

Руслан Маліновський (28 років, Аталанта) — 30 млн євро

Олександр Зінченко (24 роки, Манчестер Сіті) — 25 млн євро

Віктор Циганков (23 роки, Динамо Київ) — 25 млн євро

Форма та кадровий стан суперника

У червні “помаранчеві” зіграли дві товариські зустрічі, які не дали чіткої відповіді на запитання, в якому стані перебуває команда Франка Де Бура. Грузію переграли відносно легко (3:0), хоча за статистикою грузини зовсім не виглядали “хлопчиками для биття”, а от із ще одним учасником Євро — збірною Шотландії, підопічні Де Бура не впоралися, розписавши “бойову” нічию 2:2. Більше того, “скоти” двічі були попереду, а зрівняти рахунок Нідерландам вдалося лише на 89-й хвилині після класного штрафного від Мемфіса Депая.

Якщо ж говорити ще й про старт відбору на ЧС-2022, тут “помаранчеві” також розпочали зовсім не так, як хотілося б. Перемоги над Латвією (2:0) та Гібралтаром (7:0) — це щось з розряду MUST для нідерландців, але гостьова поразка від Туреччини (2:4) стала справжнім шоком для команди Де Бура. По ходу гри “ораньє” “горіли” 0:3, але команді вдалося бодай частково “зберегти обличчя” зусиллями Классена та Люка Де Йонга.

Головне, що потрібно розуміти — Нідерланди у нинішньому своєму стані і близько не нагадують ту помаранчеву збірну, до якої усі ми звикли. “Проліт” повз Євро або ЧС тут вже стали майже нормою, але все у нашому житті є циклічним, а тому не здивуюся, якщо нинішнє покоління гравців зможе найближчими роками здивувати футбольний світ та повернутися до когорти найсильніших збірних планети.

Самовпевненість Де Бура

Одним із найкращих мотиваторів для збірної України на майбутню гру виступив, як не дивно, Франк Де Бур. Саме так, головний тренер національної збірної Нідерландів на одній із нещодавніх прес-конференцій дозволив собі спрогнозувати результати власних поєдинків на Євро. За його прогнозом усі три суперники “ораньє” по групі С будуть безжально поваленими, а Україна, за словами Де Бура, отримає у свої ворота цілих три м’ячі, щоправда й заб’є один (низький Вам уклін, пане Де Бур, за віру в атакувальну міць нашої команди :).

Дивно, чесно кажучи, чути таке від тренера, який майже нічого не досяг у власній тренерській кар’єрі, та й таке явище, як “trashtalk”, не особливо то й поширене у футболі. На запитання щодо прогнозів Де Бура з приводу результату поєдинку проти України, Андрій Шевченко відповів із посмішкою та досить дипломатично: “Може, він знає щось, чого не знаю я”.

Без Сіллессена

Безумовно основним голкіпером для збірної Нідерландів є страж воріт Валенсії — Яспер Сіллессен, але на початку червня його “скосив” Covid-19. Де Бур на результати повторних тестувань чекати не став та виключив Сіллессена з заявки “помаранчевих” на Євро, включивши туди, натомість, голкіпера АЗ Марко Бізота. Знову ж таки, ще одне суперечливе рішення від Франка Де Бура, адже керманич збірної Нідерландів не став чекати на результати повторного тестування Сіллессена.

За відсутності основного кіпера, за пост №1 у збірній Нідерландів на Євро, скоріше за все, посперечаються Мартен Стекеленбург та Тім Крул. 38-річний Стекеленбург був основним у збірній ще на ЧС-2014, де “помаранчеві” дійшли до фіналу, а першу гру за збірну провів ще у далекому 2004 році (всього на рахунку Стекеленбурга 59 поєдинків за збірну). Тім Крул молодший за свого колегу на шість років та має у своєму активі лише 15 поєдинків за “ораньє”, на клубному рівні захищає кольори англійського Норвіча. Отже, супер-ветеран з Аякса та його колега з клубу англійського Чемпіоншипа. Голкіперська позиція є точно не найсильнішою у збірної Нідерландів. Чого не скажеш про оборону.

Захисна лінія

Ван Дейк, Де Лігт, Де Врей, той же Блінд. Про такий вибір на позиції центрального захисника мріяв би ледь не кожен європейський клуб. Але й тут в “ораньє” є суттєві проблеми. Лідер та капітан цієї збірної Ван Дейк вже давно поза футболом через важку травму та не допоможе команді на футбольному полі. Сьогодні з’явилася новина про те, що гру проти України через пошкодження пропустить і Де Лігт, а Блінд буквально пару тижнів тому відновився від важкої травми гомілкостопу, тоже певно також перебуває не в найкращому тонусі. Вибір для Франка Де Бура суттєво звужується і не виключено навіть, що головний тренер нідерландців вимушений буде йти в бій з юним (19 років) та зовсім “необстріляним” (2 матчі за зібрну) Юррієном Тімбером з Аякса. Але колись і Де Лігт був у такому статусі.

На флангах у “помаранчевих” зазвичай грають Вейндал (АЗ Алкмаар, зліва) та Думфріс (ПСВ Ейндховен, справа), причому в останніх двох контрольних поєдинках вони зіграли чистих латералів, які активно працювали по всій бровці. Клалося враження, що Де Бур готується вийти зі схемою 3-5-2 на Україну, але навряд чи це реально за поточної кадрової ситуації: назбирати три здорових центрбеки — те ще завдання.

Середня лінія

І тут у Нідерландів є втрата. Донні Ван Де Бек провів не надто виразний сезон в МЮ, але в якості гравця ротації точно не завадив би. Дві з трьох позицій у центрі поля “ораньє” не підлягають сумнівам: Френкі Де Йонг та новоспечений парижанин Вейналдум точно зіграють проти України. А от на третю вакансію претендують одразу кілька гравців, але більше шансів зіграти мають Мартен Де Рон або ж Деві Классен. У випадку виходу на поле першого, дуже цікавим буде його дуель у центрі поля з одноклубником по Аталанті Маліновським.

Відсутність зірок попереду

Часи, коли за збірну виступали Роббен, Ван Персі та інші — вже в минулому. Нинішня помаранчева збірна попереду практично не має дійсно зіркових гравців. Чи не найнебезпечнішим у нідерландців попереду є Мемфіс Депай, але й він на клубному рівні поки що не розкрився сповна. Досить давно ходять чутки про предметний інтерес до Мемфіса з боку Барселони, яку очолює добре знайомий з його можливостями Рональд Куман, але станом на початок Євро-2020 Депай все ще є гравцем французького Ліона.

Є в “колоді” Де Бура ще досвідчені вінгери Промес та Бергхуйс, а також молодий Гакпо із ПСВ, а в центрі нападу “помаранчеві” розраховують на досвідчених Вегхорста та Люка Де Йонга, або ж на молодого Малена із ПСВ. Також, в залежності від схеми, в якості другого нападника може зіграти й Мемфіс. Очевидно, що попереду в тренерського штабу “ораньє” є певний вибір, але більшість із них можна в кращому випадку назвати гравцями вище середнього рівня. З цією збірною обов’язково потрібно рахуватися та поважати, але точно не боятися.

В якому стані збірна України підходить до старту на Євро

Стартова гра підготовчого збору проти Бахрейна залишила більше запитань, ніж відповідей, але після цього українці впевнено по грі “розбили” Північну Ірландію та Кіпр, і якщо у грі проти британців (1:0) серйозно підводила реалізація, то кіпріотам “жовто-сині” “відвантажили” чотири “сухі” м’ячі, а могли забити ще стільки ж. Звісно, підопічним Шевченка допомогло раннє вилучення в суперника та пенальті, але все було справедливим. Дві перемоги додали команді впевненості, адже вони фактично стали першими для збірної цього року. Хочеться вірити у те, що “чорна смуга” в плані результатів закінчилася і “жовто-сині” вийшли на переможний шлях.

Якщо проводити паралелі з березневим поєдинком проти Франції у відборі на ЧС-2022, то існує певна ймовірність гри збірної у три центрбеки, але, мабуть, фінальна частина Євро все ж не є найкращим майданчиком для експериментів такого роду. Суперників класу Нідерландів у нас під час збору не було, а тому історію, подібну грі проти Франції, моделювати банально не було на кому. Отже, прогнозую більш класичний для нас варіант 4-3-3.

Перед стартовим поєдинком на Євро найбільше турбує форма Віктора Циганкова. Один із лідерів національної команди та найдорожчий гравець УПЛ продовжує страждати від м’язових травм, а тому важко спрогнозувати, чи зможе Віктор повноцінно допомогти збірній на турнірі. Гра з Кіпром продемонструвала, що й Марлос може бути серйозною “бойовою одиницею” для національної команди, проте наявність Циганкова могла б суттєво збільшити кадровий потенціал команди в атаці.

Майже не підлягають сумнівам позиції голкіпера та флангових захисників (тут, із великою долею вірогідності, зіграють динамівці Бущан, Караваєв та Миколенко), також безсумнівно основними є дует Маліновський — Зінченко у центрі поля та центральний нападник Яремчук. На інших позиціях можливі варіанти, хоча якщо говорити про вінгерів, то тут фаворитами наразі бачаться Ярмоленко та Зубков. Мабуть, найзагадковішою позицією є опорна зона, де країна розділилася на два табори у спорі за те, хто має зіграти в основі: Степаненко чи Сидорчук. Ризикну припустити, що у грі проти Нідерландів тренерський штаб довірить цю позицію опорнику Шахтаря, а Сидорчук може отримати свій ігровий час у наступних поєдинках. Те ж стосується і Шапаренка, про якого нерідко кажуть, як про гравця, що грає виключно “у комплекті з Сидорчуком”.

Що ж, час налаштовуватись на битву, яка задасть напрямок подальшому нашому руху стежками Євро. Вболіваємо за своїх. Слава Україні! Героям Слава!

Артур Киселевський, спеціально для 1927.kiev.ua