Порівняння вартості, кадровий стан та особливості гри команд – прев'ю до матчу Україна – Англія

Збірна України 2 Липня, 19:30 2573
Порівняння вартості, кадровий стан та особливості гри команд – прев'ю до матчу Україна – Англія | 19-27
Збірна України – у вісімці найкращих команд Європи. У чвертьфіналі континентального футбольного форуму «Синьо-жовті» протистоятимуть Англії.
Мрій та став собі високі цілі.

Саме такий девіз може охарактеризувати виступ збірної України на цьому Євро. Так, не без допомоги футбольної фортуни, але “жовто-сині” — у чвертьфіналі континентальної першості! Деякі українські любителі футболу перед турніром всерйоз називали цю стадію, як MUST для команди Шевченка, інші лише тихенько мріяли про подібне, але я переконаний: “апетит приходить під час їжі”. І було б дивно, якщо гравці та тренерський штаб збірної не думали зараз про те, що неможливе насправді можливо. В Англії кажуть, що такої сприятливої турнірної “сітки”, яка зараз є у команди Гарета Саутгейта, найближчими роками може вже й не бути. Але хіба не те саме можна сказати про нас?!

Порівняння вартості складів та ТОП-3 найдорожчі гравці обох збірних

Насправді, будь-яке порівняння тут буде просто некоректним. Між загальною вартістю складів збірних Англії та України — величезна “прірва”. Англійці фактично є найдорожчою командою турніру (1 млрд. 260 млн. євро) та переважають за цим компонентом команду Шевченка у 6.5 разів.

ТОП-3 найдорожчі виконавці збірної Англії (за версією Transfermarkt.de)

  • Гаррі Кейн (27 років, Тоттенхем) — 120 млн. євро
  • Джейдон Санчо (21 рік, Манчестер Юнайтед) — 100 млн. євро
  • Рахім Стерлінг (26 років, Манчестер Сіті) — 90 млн. євро

ТОП-3 найдорожчі гравці збірної України (за версією Transfermarkt.de)

  • Руслан Маліновський (28 років, Аталанта) — 30 млн. євро
  • Олександр Зінченко (24 роки, Манчестер Сіті) — 25 млн. євро
  • Віктор Циганков (23 роки, Динамо Київ) — 25 млн. євро
Головний тренер суперників

Тренує “трьох левів” (прізвисько збірної Англії) 50-річний Гарет Саутгейт. В минулому гравець Крістал Пелес, Астон Вілли та Мідлсбро. Грав на позиціях в обороні та середній лінії. Тренерську кар’єру розпочав у Мідлсбро одразу після закінчення ігрової, пропрацювавши на “Ріверсайді” трохи більше трьох сезонів. З 2011-го року працює в структурі англійської асоціації футболу, а з 2013-го по 2016-й роки доволі успішно очолював молодіжну збірну Англії. За тренерства Гарета англійська молодіжка набирала в середньому 2.55 очки за гру.

Після відходу зі збірної Роя Ходжсона влітку 2016-го, збірну спочатку очолив Сем Еллардайс, але після корупційного скандалу його контракт було анульовано, після чого англійська асоціація футболу звернулася до Саутгейта з пропозицією стати В.О. головного тренера національної збірної. Від таких шансів, зазвичай, не відмовляються. Погодився й Гарет, якому вистачило чотирьох поєдинків (2 перемоги та 2 нічиї) задля того, щоб отримати повноцінний контракт.

На сьогоднішній день, Гарет Саутгейт є одним з найуспішніших тренерів збірної за всю історію. Найвищим досягненням збірної Англії під його керівництвом є півфінал ЧС-2018, а з точки зору середньої кількості очок за одну гру (2.19), Гарет розділяє першу позицію із Фабіо Капелло. Проте, ми чудово розуміємо, що успішність тренерської роботи оцінюють за трофеями, а за цим компонентом Англія все ще перебуває в когорті тих збірних, які можна охарактеризувати фразою про Тоттенхем з культового фільму “Залягти на дно в Брюгге”:

Цікаво, що напередодні зустрічі Шевченка та Саутгейта в якості головних тренерів своїх національних команд, світові ЗМІ дістали з архівів фото 21-річної давнини, на якому Шева протистоїть Гарету у товариській грі на “Вемблі”. Тоді все закінчилося на користь англійців (2:0), але Андрій Миколайович добряче “повозив” захист “трьох левів” Кевіна Кігана.

Капітан

Його Величність Гаррі Кейн. Від нього багато очікували перед цим турніром, його ставили в один ряд з Кріштіану Роналду та Кіліаном Мбаппе в контексті боротьби за “золоту бутсу” турніру, але футбол — штука непередбачувана. Мбаппе та Роналду разом зі своїми збірними покинули турнір, Кейн та Англія “пролізли” до чвертьфіналу у непростій битві проти німців, і саме там Гаррі відзначився поки що єдиним для себе голом на турнірі. Власне, й інших результативних дій у Кейна на Євро не було, більше того: за чотири гри на турнірі (дві з яких були “від дзвінка до дзвінка”), Гаррі лише двічі пробив у площину воріт. Є підстави говорити, що капітан “трьох левів” перебуває не в найкращому стані, але гол у ворота Німеччини може додати йому впевненості у власних силах. Та й загалом, де ще демонструвати свій клас нападнику рівня Гаррі Кейна, як не в плей-офф великого турніру?!

В будь-якому випадку, Гаррі Кейн є одним з найбільш досвідчених та небезпечних гравців збірної Англії. Це справжній “хижак” в штрафному суперника, який “стріляє” з будь-яких позицій, як ногами, так і головою. 35 голів у 58-ми поєдинках за збірну Англії. Нападнику такого класу наша оборона на цьому Євро ще не протистояла. Але навіть при цьому “пожежі” у нас в захисті ставалися ледь не у кожній грі. І це аж ніяк не додає оптимізму.

Стиль гри та лідери

Перше, про що слід сказати, це англійська оборона. Підопічні Саутгейта не пропустили жодного м’яча на турнірі, хоча грали проти далеко на найслабших суперників. Більше того: ніхто б не здивувався появі у чверть- чи півфіналі тієї ж Німеччини або Хорватії, а от Чехія, яку “три леви” мінімально обіграли в групі, вже перебуває у вісімці сильніших команд турніру. Тож ні в якому разі не можна говорити про те, що шлях Англії до чвертьфіналу був легким, але пройшли його “три леви” доволі спокійно.

Гру збірної Саутгейта на Туманному Альбіоні продовжують критикувати, називаючи аж занадто нудною. Дійсно, можливо поєдинки англійців на Євро не викликають стільки емоцій, як інші шалені битви з серіями пенальті та неймовірними спасіннями/перемогами на останніх секундах, але “три леви” тишком-нишком дійшли вже до ¼ та по праву вважаються одним із головних фаворитів на фінал з цього боку турнірної “сітки” Євро.

Говорячи про схему гри, Саутгейт зазвичай притримується варіанту з 4-2-3-1, але в ⅛ підлаштувався під Німеччину, фактично віддзеркаливши схему “Бундестім” (3-4-3 проти 3-4-2-1 у німців). Сам головний тренер англійців після гри визнав, що пішов на такий крок задля стримання Гозенса та Кімміха на флангах, та й досвідчене тріо в обороні (Стоунз, Магуайр та Вокер) мало більше шансів зупинити ударну атакувальну силу Німеччини (Мюллер, Хаверц та Вернер). Ймовірно, у грі проти України “три леви” повернуться до більш звичної для себе схеми у 4-2-3-1, тож у “жовто-синіх” гіпотетично має бути більше свободи на флангах.

Говорячи про лідерів збірної Англії зразка Євро-2020, в першу чергу слід говорити про Рахіма Стерлінга, який став автором трьох із чотирьох загальних голів команди Саутгейта на турнірі, і кожен з влучних “пострілів” Рахіма був для збірної переможним. Не думаю, що варто довго розповідати любителям футболу про ключові здібності Стерлінга, вони всім добре відомі. Фізична міць, швидкість, пластичність та вміння опинитися у потрібному місці в потрібний час. Він не є класичним нападником, але здатен зіграти на будь-якому з флангів (здебільшого — зліва), або ж відтягнутого форварда. Караваєву та Компанії було досить важко у боротьбі з Мемфісом Депаєм, а Стерлінг — це гравець вищого рівня.

Кращим асистентом збірної Англії на турнірі є 25-річний капітан Астон Вілли Джек Гріліш. Атакувальний хав, якого на Туманному Альбіоні називають не інакше, як послідовником Девіда Бекхема (а певна схожість в плані зовнішності, до речі, є), віддав дві гольові передачі (в іграх проти Чехії та Німеччини), не провівши на турнірі ще жодної повної гри. Проте, саме завдяки власній результативності, цілком може претендувати на основу у грі проти України. “Ласий шматочок” для грандів АПЛ вже зараз оцінюється у 65 млн. євро та може змінити клубну прописку по закінченні Євро. Ось що Джек розповів британським ЗМІ на тему збірної у нещодавньому інтерв’ю:

«Саутгейт прекрасно до мене ставиться. Я бачу, що пишуть про наші з ним стосунки, але у нас все прекрасно. Він блискуче керує колективом. У збірної Англії шість гравців на флангах поруч з Кейном, які дійсно могли б грати в більшості клубів світу.

Я, Санчо, Решфорд, Стерлінг, Фоден, Сака. Страшно від того, наскільки ми хороші. Це не зарозумілість чи щось подібне, просто правда. Саутгейт не може випустити всіх шістьох, але в нього дуже добре виходить варіювати склад таким чином, щоб у кожного було відчуття залученості. Він щодня спілкується з кожним з нас».
Форма суперника

Збірна Англії чудово розпочала кваліфікацію до ЧС-2022, здобувши 100% результат (9 очок) після трьох турів відбору. Перед Євро підопічні Саутгейта мінімально переграли Австрію та Румунію, а в рамках континентальної першості стримати натиск “трьох левів” вдалося лише шотландцям у надпринциповому британському дербі (0:0). Враховуючи два вищезазначені “товарняки” перед Євро-2020, англійці не пропускають у свої ворота вже шість! поєдинків поспіль, отже в підопічних Шевченка завдання буде, м’яко кажучи, не з легких.

Кадрова ситуація та останні новини зі стану збірної України

Якщо перед початком турніру в розпорядженні тренерського штабу збірної України перебувало 26 гравців, то зараз в ньому — 24. Ще перед стартом плей-офф Євро, розташування національної команди через пошкодження покинув Денис Попов, а у грі роти Швеції в рамках ⅛ по-справжньому жахливої травми зазнав Артем Бєсєдін. Той важкий для повторного перегляду епізод, з одного боку, надав нам кількісну перевагу над суперником, але з іншого — позбавив збірну фізично міцного та витривалого гравця в атаці. Ще більше травма Бєсєдіна вдарила по Динамо, яке фактично залишилося без свого основного нападника як мінімум до кінця першої половини клубного сезону 2021/22.

З позитивних моментів можна відзначити повноцінне повернення до основної групи Олександра Зубкова та рівень гри Віктора Циганкова. Як на мене, у грі проти шведів один з ключових гравців збірної був значно більше схожим сам на себе. Очевидно, що Віктору вдалося набрати кондиції після пошкодження і це не може не тішити перед історичною битвою у чвертьфіналі Євро.

Також, не можна обділити увагою і національного героя кількох останніх днів — Артема Довбика. Перед турніром було чимало скептиків запрошення Довбика до збірної, мовляв — чим він кращий за Кулача, який забив 15 голів в УПЛ? Але Артем довів, що не дарма потрапив до фінальної заявки збірної: вийшов, коли це було так потрібно, та сповна продемонстрував свій бомбардирський хист. Приємно усвідомлювати, що у нас в ростері є хлопці, які здатні гідно замінити тих, кого прийнято вважати основними. Те ж саме, в принципі, можна сказати і про Євгена Макаренка, який у грі проти шведів також провів свої перші хвилини на турнірі. Макаренко вийшов замість втомленого вже на той момент Степаненка і, вважаю, відіграв надійно та блискуче.

Від позитиву плавно перейдемо до того, що дійсно турбує напередодні надважливої гри проти Англії. На моє глибоке переконання, Україна здатна створити проблеми англійській обороні, але наші власні захисні дії на турнірі (та й до нього, загалом у 2021-му році) викликають глибоке занепокоєння (знаю-знаю, “штамп” в кращих традиціях різноманітних міжнародних організацій). Навіть перебудовуючись на гру у три центральних оборонці проти шведів та маючи у складі двох опорників, українці все одно не встигали за темпом атак суперника. У Форсберга та його партнерів по команді було чимало вільного простору та часу для прийняття рішень, і якщо ми знову настільки безвідповідально зіграємо в обороні, “пані Фортуна” матиме усі підстави для того, щоб на це раз відвернутися від команди Шевченка.

Важливо розуміти, що усі чотири м’ячі на турнірі підопічні Саутгейта забили з меж штрафного майданчика. Отже, цілком очевидно, що в грі проти України “три леви” не відійдуть від власного стилю і намагатимуться доставити м’яч Кейну/Стерлінгу та іншим їхнім зіркових партнерам. А їх вистачає. Лише вдумайтеся: десятеро гравців збірної Англії коштують 50 та більше мільйонів євро, майже повний стартовий склад!

Передбачаю, що схема збірної України на гру проти англійців буде доволі “автобусною”, як було і зі шведами, тому що в грі проти такого суперника надважливими компонентами будуть щільність гри в обороні та концентрація. Хвилює перед матчем фізичний стан збірної України. Мова про те, що за замовчуванням англійці є більш витривалою та готовою до поєдинків подібного рівня командою, а якщо до цього додати ще й факт проходження підопічними Шевченка виснажливих 120 з лишком хвилин гри проти шведів — нервувати починаєш ще більше. Велике питання — чи зможемо ми у своєму нинішньому стані витримати той темп, який нам запропонує збірна Англії.

Втім, не варто “вішати носа”. Україна на цьому Євро вже стала сюрпризом для багатьох, так само як було з Ісландією на Євро п’ятирічної давнини. Не варто нагадувати, кого тоді пройшли ісландці на стадії ⅛ фіналу, еге ж? Тож, на мій погляд, статус відвертого “андердога” має зняти зайву напругу з плеч гравців збірної. Фактично, нам нема чого втрачати. Потрібно просто насолоджуватися тим, де ми зараз є, та викластися на всі 100% у поєдинку в Римі.

Колишній наставник “трьох левів” Гаррі Реднапп у своєму інтерв’ю для британських ЗМІ сказав про те, що в України можуть з’явитися шанси лише в разі, якщо сам Шевченко вийде на поле. Інші британські експерти вважають, що в разі невиходу Англії до півфіналу турніру, у Саутгейта мають відібрати тренерську ліцензію. Що ще, як не подібні зневажливі коментарі мають мотивувати нашу національну збірну на “рубку” на полі “Стадіо Олімпіко”?!

Коментарі перед грою

Андрій Шевченко:

“Ми розуміємо, наскільки важким буде поєдинок. Англійцям неймовірно складно забити, але їхні сильні сторони не повинні нас лякати. Навпаки — вони повинні нас мотивувати, тому що в футболі, як і в житті, можливо все. Будемо намагатися нав'язати англійцям те, що дасть нам можливість досягти позитивного результату”.

Руслан Маліновський:

“Я не згоден з твердженням, що в нас вже немає турнірних завдань. На останньому теоретичному занятті головний тренер наголосив, що не потрібно літати у хмарах та казати, що ми вже досягли чогось. Ми вже бачили на цьому турнірі, що все можливо у футболі. Готуємося до гри дуже серйозно, сконцентровано.

Англія — дуже хороша команда, яка грає у швидкий футбол. Але ми вже грали проти Франції, Німеччини, Іспанії, у нас є досвід таких матчів. Нам не потрібно боятися, а треба виконувати план на гру. Якщо ми будемо максимально дотримуватися плану та продемонструємо повну самовіддачу, думаю, зможемо досягти результату”.

Микола Матвієнко:

“Мені не потрібна додаткова мотивація. Ми граємо за свою національну команду, в таборі відмінна атмосфера. Одягаючи футболку збірної України, ти повинен бути готовий на 100% незалежно від суперника. Стосовно ж Зінченко та Ярмоленко, які виступають в англійській Прем'єр-лізі, я думаю, що у них буде подвійна, а то і потрійна мотивація на гру.

Подібні матчі — це те, чого нам іноді не вистачає. Часом ми психологічно поступаємося в якихось ситуаціях, адже у суперників більше досвіду гри на такому рівні. Так що тут у них є невелика перевага. Але ми заповнимо цю прогалину”.

Гарет Саутгейт, головний тренер збірної Англії:

“Перед матчем з Україною у нас достатньо проблем, які сильно відрізняються від гри проти Німеччини. Емоції: фізичні та психологічні, енергію стадіону — буде складно відтворити. У найближчі кілька днів у нас буде зовсім інший виклик.

В суботу в нас не буде тисяч уболівальників. Нам доведеться грати без даного чинника і проти складного суперника. Можливо, наша публіка і недооцінює Україну, але не ми. Після перемоги над Німеччиною я наполегливо прошу своїх хлопців не задирати ніс. Якщо в суботу програємо Україні, то все це не матиме сенсу.

Після важкого поєдинку зі Швецією, можливо, українці будуть втомленими, але ця команда вже показала свою неймовірну стійкість”.

Джордан Пікфорд, голкіпер збірної Англії:

“Нам потрібно створити власну атмосферу в Римі, на що ми здатні. У грі проти Німеччини вболівальники були надзвичайними, так само, як і під час всіх наших поєдинків на груповому етап. Саме тому я думаю, це додасть нам додаткової мотивації для гри в суботу — повернутися до півфіналу з 60 000 вболівальників».

Гаррі Кейн, капітан збірної Англії:

“Будь-яка команда тепер вважатиме нас небезпечним суперником. Звісно, ми хочемо дійти до кінця. Ми будемо готові до 1/4. Немає нічого кращого, аніж виправдати очікування та виконати поставлені завдання. Ми пишаємося собою, але не будемо зупинятись на досягнутому. У нас є бачення, що ми хочемо здобути, а тому не можемо зупинитись зараз. Сподіваюсь, ми повернемось у Лондон у півфіналі та фіналі”.
Цікаві факти
  • Андрій Шевченко був гравцем англійського Челсі з 2006-го по 2009-й роки, забивши 22 голи у 77-ми іграх за клуб. Перший гол в АПЛ Шевченко забив саме у грі проти Мідлсбро Гарета Саутгейта 23-го серпня 2006 року. Челмі той матч програв на виїзді з рахунком 1:2, а перемога стала першою для Саутгейта в якості головного тренера.
  • Англія зіграє свою першу виїзну гру на турнірі. До цього підопічні Гарета Саутгейта усі свої чотири поєдинки провели на “Вемблі”.
  • Андрій Ярмоленко двічі вражав ворота Джордана Пікфорда восени 2018-го, коли його Вест Хем обіграв Евертон (3:1).
  • В сезоні 2017/18 Ліги чемпіонів Андрій Ярмоленко у грі проти Тоттенхема Гаррі Кейна відзначився красенем-голом в дальню дев’ятку, на що сам Кейн відповів дублем у ворота Борусії Ярмоленка (підсумковий рахунок — 3:1).

Грають разом в одному клубі:

Деклан Райс та Андрій Ярмоленко (Вест Хем)

Олександр Зінченко та Джон Стоунз / Кайл Вокер / Рахім Стерлінг / Філ Фоден (Манчестер Сіті)

Раніше грали в одному клубі:

Андрій Ярмоленко та Джейдон Санчо (Борусія Дортмунд 2017/18)


Артур Киселевський, спеціально для 1927.kiev.ua