Розлучатися - погана прикмета: всі випадки прощення клубів УПЛ

Футбол України 17 Липня, 14:30 408
Розлучатися - погана прикмета: всі випадки прощення клубів УПЛ
З тріском програвши минулорічний чемпіонат України, «Минай», проте, чарівним чином врятувався від вильоту. Виручив «Олімпік», який знявся зі змагань.

2013: прощення «Говерли»

Влітку 2013 уже намічалися перші ознаки напіврозпаду українського футболу. На очах у злегка засмученого спільноти вмирав «Кривбас». По ходу сезону йому відмовив у фінансуванні основний спонсор Ігор Коломойський, після чого почалася агонія. Криворіжці абияк дотягли до фінішу, правда, на останній матч в Луцьк виїхати вже не змогли. Проте, зайняли цілком пристойне 7-е місце з 16. Але грошей не було і не передбачалося. І футбольні власті ухвалили рішення про виключення «Кривбасу» з числа учасників турніру на сезон 2013/14.

Клуб пробував чинити опір, подав апеляцію, запевняючи, що джерела фінансування шукаються і незабаром можуть бути знайдені. Просто потрібно більше часу ... Футбольні боси виявилися глухі до цих аргументів. «Кривбас» вигнали з УПЛ рішуче і безповоротно.

Таким чином, звільнилася вакансія, яку тут же із задоволенням заповнила ужгородська «Говерла», за підсумками чемпіонату зайняла передостаннє, 15-е місце. Результати закарпатців виглядали жалюгідно - програні 18 з 30 матчів, на старті - серія з 7 поразок із загальним рахунком 5-19. І так далі ... Ніяких змагальних підстав залишатися в УПЛ «Говерла» не мала. Але крах «Кривбасу» дав їй такий шанс. І що ж? У наступному чемпіонаті ужгородський клуб фінішує 12-м. Але ... По суті, це було все те ж передостаннє місце. Просто через розформування двох кримських клубів, зняття «Арсеналу» і позбавлення «Волині» 3 очок 15-е місце несподівано трансформувалося в 12-е. «Говерла» знову чарівно врятувалася!

2013: прощення запорізького «Металурга»

У вищезгаданому чемпіонаті 2012/13 ще гірше «Говерли» виступив запорізький «Металург», який досяг абсолютного дна в своїй порівняно славної історії. Всього одна перемога, всього 11 очок, всього 12 забитих голів в 30 турах ... Це був абсолютний жах, і залишати таку команду в УПЛ, звичайно, не було за що. Але жорна історії мололи по-своєму, і в підсумку безпросвітний лузер виявився щасливчиком.

Сталося це протиприродним чином. У Першій лізі другою фінішувала алчевська «Сталь». Ця позиція давала право на підвищення. Але алчевці відмовилися від цієї честі. З грошима у них якраз все було в порядку. Непорядок був зі стадіоном «Сталь». Побудований на початку 60-х років, він з тих пір кардинально не видозмінювався і вимогам регламенту УПЛ не відповідав. Виступаючи перед пресою, президент клубу Костянтин Петров пояснив, що був рятівний варіант проводити матчі в Донецьку на РСК «Олімпійський». Але господарі клубу запитали себе: «А для кого ми існуємо?» І відповіли: «Для уболівальників!» А вболівальники команди живуть в Алчевську. Значить, грати в Донецьку - їх не поважати. І «Сталь» прийняла рішення залишитися в Першій лізі. Красиво? Почасти.

Загалом, запорізький «Металург» залишився серед найсильніших. Але чи варто було воно того? Виступ в сезоні 2013/14 вийшло таким же безпросвітним: 2 перемоги і 12 очок в 28 матчах, беззастережне останнє місце (не рахуючи «Таврії», яка не грала з середини сезону). Але дивовижний клуб знову не вилетів! Його залишили в результаті усікновення ліги до 14 команд. «Металург» продовжив виступи і навіть піднявся до 7-го місця, але в розпал наступного сезону 2015/16 тихо помер ...

2018: прощення «Чорноморця»

Кількома роками пізніше почалася агонія іншого клубу зі старим іменем - одеського «Чорноморця». На відміну від запорізького «Металурга», падіння було різким. Ще в сезоні 2017/17 «Чорноморець» зайняв досить красиве 6-е місце, вийшовши в групу кращих команд. І ось - все рухнуло. Сезон 2017/2018 приніс «Черномрорцу» передостаннє, 11-е місце, що змушувало команду грати перехідні ігри з футбольним клубом «Полтава».

Нічого доброго з цього не вийшло. Більш того - вийшов ганьба. Здобувши перемогу на своєму полі, одесити в Полтаві випробували повноцінний розгром - 0: 3. Це означало, що їм доведеться знизитися в класі. Вболівальники, які звикли до зовсім іншого життя, були в шоці. Після фатального матчу головний тренер «Чорноморця» Костянтин Фролов підійшов до своєї трибуні порозумітися. Краще б він цього не робив! Кілька гарячих одеських хлопців підскочили до нього і за допомогою декількох ударів в голову дохідливо пояснили всі недоліки його тренерського методу. З синцем під оком Фролову довелося буквально рятуватися втечею.

Це було 17 травня 2018. А 3 липня рішенням ФФУ одеський клуб включили в число учасників елітного дивізіону. Сталося дивовижне: за цей час «Полтава» спочатку відмовилася виступати в УПЛ через невідповідність регламенту свого стадіону «Локомотив» (і неможливості привести його до тями), а потім 22 червня керівництво взагалі прийняло рішення розпустити команду. На хвилі тріумфу, як то кажуть. Таким чином, «Чорноморець» уцілів серед найсильніших, але лише для того, щоб уже в наступному сезоні знову спуститися до стикових ігор, які знову програв (на цей раз - Ковалівський «Колоса» 0: 0,0: 2). Тут вже одеситів нічого не змогло врятувати ...