Державно-приватне партнерство та ДПТ: розвиток в реаліях України

Футбол України 22 Липня, 11:46 320
Державно-приватне партнерство та ДПТ: розвиток в реаліях України
По всьому світу вже давно практикується партнерство між державою та бізнесом, що приносить ефективні результати.

Приватні компанії проявляють соціальну відповідальність не на словах або установкою сортувальних баків для сміття, наприклад, а реальним вирішенням проблем місцевого населення в сфері власної компетенції. Така тенденція привела до того, що ДПТ (детальні плани територій) цілком можуть стати затребуваним видом державно-приватного партнерства. Далі розповімо, чому.

Світова практика ДПП

На прикладі датського пивного гіганта Carlsberg можна зрозуміти, що співпраця між державою та бізнесом може бути результативною і взаємовигідною. Компанія вже більше 10 років тому змінила локацію виробничих потужностей, перемістивши їх з Копенгагена за його межі. Вивільнені площі, які знаходяться практично в історичному центрі, передала під створення нового району Carlsberg Byen. Безумовно, з'явилися місця туристичної інфраструктури, що стали популярними у гостей міста - готелі, музей пива, торгові та виставкові майданчики, однак більше половини площі (близько 30 гектарів) було виділено для будівництва житлових будинків.

ДПП (державно-приватне партнерство) - це ще один варіант взаємодії громади та бізнесу. Компанії передають нові об'єкти державі, при цьому відшкодовуючи вкладення за рахунок концесії або заробляючи на сусідніх будівлях.

За таким принципом в Китаї запустили лінії метро в містах Циндао та Пекін, залізні дороги Гуанчжоу-Шаосін-Тайчжоу і Китай-Лаос, сучасні шосе та електростанції. Сума подібних інвестицій за останні три десятиліття перевищила 244 млрд американських доларів.

У Великобританії в сфері охорони здоров'я було реалізовано близько 130 проектів на 12 млрд фунтів.

Ще один яскравий приклад - Стамбул зі своїм знаменитим «Акваріум Istanbul», що входить в сотню пам'яток країни. Об'єкт був переданий державі, а поруч побудовані торгові площі та готель на березі Мармурового моря.

Що в Україні?

За останні десять років, на жаль, до стадії реалізації дійшло лише близько 50 проектів у регіонах. Це невеликі об'єкти, а всі великі все ще на старті.

Однак у Києва є шанс змінити ситуацію, зробивши співпрацю між державою та бізнесом постійним, про що можно прочитати тут. На розгляді Київради, на чолі з мером Віталієм Кличком, в даний момент знаходяться ДПТ різних районів Києва. Ці документи передбачають не тільки контроль над діями забудовників, але й розробку об'єктів соціальної інфраструктури.

Зовсім недавно, 6 липня 2021 року було схвалено ДПТ Оболоні, позначений в межах вулиць Північної, Прирічній, Маршала Малиновського та проспектів Оболонського і Героїв Сталінграда. Інвестори планують звести три новобудови та зайнятися реконструкцією району на суму 60 млн гривень. У проекті ремонтні роботи в гімназії «Потенціал», дитячому садку № 660, облагороджування пляжу та території навколо озера Біле, будівництво великого спортивно-оздоровчого центру з додатковими місцями для паркування. За словами представника ТОВ «Інтерспорт» Сергія Овчиннікова, така взаємодія вигідна перш за все для місцевого населення, так як реконструкція району поліпшить якість життя людей.