Перший сезон Мессі в ПСЖ: двигун комерції та гравець для маленьких матчів

Світовий футбол 10 Травня, 11:14 1037
Перший сезон Мессі в ПСЖ: двигун комерції та гравець для маленьких матчів | 19-27
Під час останніх матчів «ПСЖ» свист на трибунах чується майже постійно.

Паризькі фанати обурені і сердяться геть на всіх. Неймару дістається за симуляції, Серхіо Рамосу – за травми, Вейналдуму – за погану гру, Мауро Ікарді – за нескінченні сімейні скандали.

Приймати м'яч без страху почути на свою адресу лайку стало в Парижі привілеєм, що само по собі дикість на найвищому рівні.

Не дивно, що Кіліан Мбаппе – останній улюбленець «Парк де Пренс» – не погоджується навіть на 100 млн на рік. Гроші грошима, а хлопцеві потрібні Золоті м'ячі, які не виграти без перемог в ЛЧ, сильного колективу та під свист своїх же трибун. Так не буває.

Мбаппе виріс у Парижі та любить місто, але команда у трьох останніх турах не змогла здолати «Ланс» (1:1), «Страсбур» (3:3) та «Труа» (2:2). Хіба він має вибір?


На Маурісіо Почеттіно та його прес-конференції вже боляче дивитись; Насер Аль-Хелаїфі давно не роздає інтерв'ю; Леонардо у них лише виправдовується. Майже щотижня йому ставлять те саме питання - де Ліонель Мессі?

І немає іншої відповіді, окрім свисту трибун «Парк де Пренс».

***

Мішель Платіні добре знає, як це - бути опльованим:

«Клієнт завжди правий. Він купив квиток і разом з ним придбав право свистіти і кричати, що йому заманеться. Сам би я цього не робив, це поганий досвід для кожного футболіста. Мене теж освистували на «Парк де Пренс», і це було боляче».

Напевно, боляче і Мессі навесні 2022 року. Минулого літа він перебирався до Парижа, щоб зберегти зарплату і по можливості поборотися за ЛЧ. Ганьба в його плани не входила.

Перший сезон Мессі в ПСЖ: двигун комерції та гравець для маленьких матчів - изображение 1

У 24 турах чемпіонату Франції у Лео лише 4 забиті голи - такого з ним не траплялося з 2006 року. Більше за Мессі за «ПСЖ» у чемпіонаті забили опорник Данілу Перейра та центрбек Маркіньос.

На початку січня по мережі навіть мем ходив із Седріком Бакамбу, який після зимового переходу до «Марселя» за 3 хвилини зрівнявся з Мессі за голами у Лізі 1.

Коли на тлі таких «успіхів» Лео вручили 7-й Золотий м'яч, це викликало не оплески, а здивування та кризу всередині France Football – ось наскільки все погано.

***

Після переїзду до Парижа в Мессі просіла майже вся поглиблена статистика.

Кількість ударів за 90 хвилин зменшилася з 5,6 до 3,3; кількість успішних фінтів з 4,5 до 2,5; кількість зібраних на собі фолів з 2,8 до 1,5. На рівні залишилися лише ключові передачі і, як наслідок, кількість асистів – 13 у 24 турах.

Тут би заявити, мовляв, постарівши, Мессі перекваліфікувався із забивали в плеймейкера, але це не зовсім так. Точніше, зовсім не так.

8 із 13 своїх гольових передач Лео віддав у матчах проти «Клермона» та «Сент-Етьєна». Проти команд, які заслуговують на увагу, у Мессі рівно одна гольова передача - ось вона, 5 місяців вже пройшло:

У Лізі чемпіонів у Лео взагалі жодного асисту; нічим він не відзначився і в матчі Кубка Франції проти «Ніцци», в якому Париж не забив і покинув турнір.

Грубо кажучи, якби не слабаки, то Мессі і без гольових залишився б. Проти гідної опозиції у нього не працюють ні фірмові закидушки на лівий фланг (ех, туди Альбу), ні спроби розрізати вертикально у бік Мбаппе.

З голами ситуація ще гірша. За цілий сезон у Мессі аж один дійсно крутий та важливий м'яч – у ворота «Манчестер Сіті» у груповому раунді ЛЧ.

У чемпіонаті Франції Мессі забивав «Лансу», «Лор'яну», «Нанту» та «Ліллю», промовчавши у всіх лобових іграх проти топів - «Монако», «Ліона», «Ніцци» та «Марселя».

Вишенька на торті - поєдинки проти «Реала» в 1/8 ЛЧ, в яких Лео наробив більше помилок, ніж за пару років у «Барселоні», доповнивши картину ударом з пенальті в руки Куртуа.

***

«У Мессі достатньо таланту, щоб робити те, що він повинен. І він це зробить. Наступний сезон буде зовсім іншим. Це був рік навчання – і не лише на професійному рівні; це нова ліга, нові партнери по команді, а й у особистому житті. Потрібно брати це до уваги», - каже Маурісіо Почеттіно, але хто йому повірить?

Мова ж не про молодого гравця, який ось-ось розіграється. Мессі вже 34 роки і його кар'єра рухається вниз, а не вгору.

Останніми роками у «Барселоні» Лео ще забивав багато, але вже тоді тушувався у вирішальні моменти. В Ель Класіко семиразовий володар ЗМ не забиває з 2018 року; у ЛЧ «Рома», «Ліверпуль» та «Баварія» легко ламали хребет «Барселоні», чий лідер наче кудись випаровувався.

Мессі провалив усі фінали Копа Америка, починаючи з 2016 року, і навіть минулого літа, коли Аргентина вистраждала трофей, вирішальний гол зробили де Пауль та Ді Марія.

Не був схожий на себе Мессі і в матчі з Францією на ЧС-2018 - Аргентину знову тягнув Ді Марія, а не той, на кого всі сподівалися.

Виходить, чим старшим ставав Мессі, тим дрібнішали його жертви. Почеттіно обіцяє прорив, але тенденція вказує, що побоюватися треба хіба командам із зони вильоту або біля неї. «Труа», «Клермон», «Лор'ян» - бережіться! «Марсель» може спати спокійно.

***

І ні, Мессі не піде наступного літа. Цього не хоче ні клуб, ні він сам.

По-перше, на банківському рахунку Лео все чудово. За інформацією L’Equipe, крім 35 млн євро на рік нетто Мессі заробить у Парижі ще 20 млн, якщо залишиться на всі три сезони – це бонус за лояльність. Стільки йому не запропонують ніде у світі.

По-друге, «ПСЖ» теж у шоколаді – після приходу Мессі клуб підписав 8 нових спонсорських угод. Наприклад, партнери напросився DIOR, Nike продовжив угоду до 2032-го, збільшивши виплати до 75 млн на сезон; до 2024 року пролонгувала договір Coca Cola.

Експерт з футбольних фінансів Дам'єн Дегорре в інтерв'ю L'Equipe du Soir визнав прихід Лео «угодою століття» у Лізі 1:

«В ПСЖ» дуже щасливі, що взяли Мессі. У фінансовому плані це була неймовірна операція. Вона привабила незвичайних спонсорів, яких вони не заманили б за інших обставин. Спонсори, які вже були, підвищили виплати. Що стосується мерчендайзингу, то за 6 місяців вони досягли того ж, що за весь минулий рік!»

Додайте сюди ще 15 млн додаткових передплатників у соціальних мережах та різке зростання переглядів матчів «ПСЖ», яке дозволило лізі продати свої ТВ-права дорожче, ніж очікувалося в умовах кризи.

Коротше не гравець, а мрія футбольних бухгалтерів.

***

Тепер би ще зрозуміти, що з ним робити на полі…

Питання дуже складне. Лео ще має клас і божевільний асортимент прийомів, здатних робити результат. Головна проблема – у невмінні адаптуватися до свого віку.

Отримуючи м'яч, Мессі прокидає його вперед, але йому вже не 24, і опоненти, які на 10-12 років молодші, просто відтирають його або змушують пасувати назад. Це уповільнює гру «ПСЖ»; робить його позиційні атаки беззубими і безпечними, а самого Лео перетворює з двигуна команди на її гальмо.

Мессі б тренера, здатного підказати, навчити, а де треба ще й накричати, але Почеттіно занадто слабкий і здався після першої ж спроби поміняти плеймейкера по ходу провального матчу.

Перший сезон Мессі в ПСЖ: двигун комерції та гравець для маленьких матчів - изображение 2

Opta порахувала, що Мессі вже 10 разів влучав у каркас воріт у Лізі 1, але що далі, то очевидніше - його головним ударом у штангу був сам переїзд до Парижа. Протиприродний союз старіючої легенди та позбавленого філософії проекту передбачувано вилився в абсолютне ніщо.

Ну, може, хоч іншим буде наука – треба все-таки менше любити гроші та більше цінувати своє місце сили.