Нова епоха: у «Челсі» змінюються власники

Світовий футбол 12 Травня, 12:18 805
Нова епоха: у «Челсі» змінюються власники | 19-27
У березні стало відомо про плани Романа Абрамовича продати «Челсі».

Згодом бізнесмен потрапив під санкції. Йому не залишалося нічого іншого, крім як дійсно продати клуб.

Абрамович купив «Челсі» у 2003-му році за 140 млн фунтів. До цього часу бізнесмен вклав у клуб понад 1,5 млрд євро із власних коштів. За цей час «сині» 5 разів ставали чемпіонами Англії, а також по 2 рази вигравали Лігу чемпіонів та Лігу Європи.

Було багато бажаючих придбати «Челсі». Заявку на покупку лондонського клубу подали консорціум на чолі з інвестором Тоддом Боелі; консорціум співвласника «Аталанти» та «Бостон Селтікс» Стівена Пальюки; консорціум колишнього генерального директора British Airways Мартіна Бротона; сім'я Ріккетт, яка володіє бейсбольним клубом «Чікаго Кабс»; власник «Ніцци» Джим Реткліфф. Заявки двох останніх претендентів було відхилено. Серед інших переможцем став консорціум Боелі, що підтвердили в «Челсі».

Угоду має схвалити футбольна влада Англії та уряд Британії. Але із цим жодних проблем виникнути не повинно. Очікується, що все буде вирішено до кінця травня. Консорціум Боелі заплатить 4,2 млрд фунтів (5,2 млрд доларів). Це найдорожча угода в історії клубного спорту.

Більше половини цієї суми, а саме 2,5 млрд фунтів, буде сплачено за акції клубу. Ці гроші перейдуть на «заморожений» рахунок Абрамовича, який зараз контролюється британським урядом, а звідти – на благодійність. Цілком імовірно, що ці гроші будуть направлені в Україну через ООН. Сума, що залишилася, – 1,75 млрд фунтів – це інвестиції в клуб, які обіцяють зробити нові власники, у тому числі в його стадіон, жіночу команду та академію.

Окремо стоїть питання про «Стемфорд Брідж». У «Челсі» один із найменших стадіонів серед клубів «великої шістки», тому його розширення є одним із найважливіших завдань для нового керівництва.

У світлі останніх подій Боелі зараз є однією з найбільш обговорюваних персон в Англії. В США Тодд більш відомий, ніж у Європі. Він є співзасновником та президентом інвестиційної компанії Eldridge Industries, яка вкладає гроші у різні сфери діяльності.

Боелі має зв'язки з Британією, оскільки в середині 90-х він навчався в Лондонській школі економіки, а потім працював у столичному «Сітібанку». Наразі Тодд є великим інвестором. При цьому американець вкладає гроші не лише у комерційні проекти, а й у благодійність.

Боелі безпосередньо пов'язаний з американським спортом. У його розпорядженні є 27% акцій баскетбольного клубу «Лос-Анджелес Лейкерс» і 20% акцій бейсбольного клубу «Лос-Анджелес Доджерс». Вже кілька років бізнесмен хоче спробувати свої сили і в європейському футболі.

Боелі давно придивлявся до «Челсі». У 2019-му році він уже намагався придбати лондонський клуб і запропонував за нього 3 млрд доларів. Абрамович тоді відхилив цю пропозицію.

Боелі буде новим обличчям «Челсі», але не єдиним його власником. Партнерами Тодда стануть швейцарський мільярдер Хансойрг Вісс, співвласник «Лос-Анджелес Доджерс» Марк Волтер та Джонатан Гольдштейн – підприємець, який інвестує у нерухомість.

У цієї групи є хороші економічні та політичні зв'язки. Але при цьому вони не будуть головними дійовими особами «за кулісами». Очікується, що найбільший вплив у новому керівництві «Челсі» матиме співзасновник інвестиційної компанії Clearlake Capital Бехдад Егбалі. Його компанія фінансує щонайменше 66% угоди щодо придбання лондонського клубу.

Причина, через яку пропозицію про купівлю «синіх» привабило так багато іменитих людей, полягає в тому, що такий цінний актив не дуже часто з'являється на ринку, а клуби Прем'єр-ліги все важче купити навіть найбагатшим людям у світі. Той факт, що «Челсі» базується в Лондоні, зробив його ще привабливішим для інвесторів. Багато хто з них вважає, що за часів Абрамовича «сині» не використовували свій комерційний потенціал так само ефективно, як інші клуби «великої шістки» АПЛ.

Одним із найактуальніших питань після зміни власників «Челсі» було майбутнє головного тренера Томаса Тухеля. Але, схоже, німця не розлучатимуть із командою. Більше того, згідно з останніми новинами, фахівець отримає матеріальну допомогу від нового керівництва на посилення складу. «Синім» потрібно підписати гравців на заміну Антоніо Рюдігеру й Андреасу Крістенсену. Проблемними є позиції крайніх захисників, оскільки основним футболістам немає рівноцінної заміни.

Новому керівництву треба буде добре попрацювати над кадровими питаннями разом із тренером. Одне з головних питань – майбутнє Ромелу Лукаку. Бельгієць проводить слабкий сезон, через що з'являється все більше чуток про його можливий від’їзд. З іншого боку, лише рік тому за нього було заплачено більше 100 млн євро.

Водночас потрібно буде вирішити питання з Тьяго Сілвою, Жоржиньо та Н'Голо Канте, чиї контракти розраховані до літа 2023-го. Загалом у Боелі та його компаньйонів багато роботи – як у клубі, так і за його межами. Але з правильним підходом та врахуванням того, які гроші були вкладені в покупку «синіх», у нових власників все має вийти.