«Динамо»-переможець: які рекорди побив столичний клуб до свого 95-річного ювілею

Динамо Київ 13 Травня, 12:41 839
«Динамо»-переможець: які рекорди побив столичний клуб до свого 95-річного ювілею | 19-27
Найголовніші (і найпочесніші) цифри в історії київського «Динамо».

Сьогодні 95 років виповнюється київському Динамо — цього дня 1927 року міжвідомча комісія у справах громадських організацій та спілок Київського округу офіційно зареєструвала статут Київського пролетарського спортивного товариства Динамо. Назву ДСТ отримало від пролетарського письменника та високопоставленого московського чекіста українського походження Леоніда Недолі — він же Лук'ян Гончаренко. Інакше, якби не прийняли його варіант, спортивний клуб міг би називатися «Сила» або навіть «Чекіст».

Вже як Динамо, спорттовариство заснувало футбольні команди по всьому Союзу, пізніше подібні клуби з'явилися і в інших країнах соцтабору. Але саме наше Динамо, київське, виявилося найуспішнішим, живучим та титулованим. Ось список його рекордів та досягнень, який показує, наскільки значущими були успіхи «міліціонерів» у турнірах України, СРСР та Європи.

Єдині, що не вилітали

В історії радянського футболу є лише два клуби, які ніколи не вилітали з Вищої ліги – Динамо Києва та Москви усі сезони 1936-1991 років провели лише на елітному рівні. До речі, і в чемпіонатах України київське Динамо, що очевидно, вищого дивізіону не залишало.

При цьому за набраними очками кияни все-таки поступаються московському Спартаку - 1819 очок у 1487 іграх проти 1829 у 1453. Тут варто нагадати, що одного разу наприкінці 70-х «спартачі» вилітали в Першу лігу, і все одно виявилися успішнішими у «вічній» таблиці завдяки більшим успіхам у перші десятиліття радянських чемпіонатів.

«Золоті»

Кияни також утримують рекорд за кількістю чемпіонств – 13 у СРСР, 16 в Україні. Динамо (Київ) у радянському чемпіонаті зібрало 27 медальних комплектів (13 золотих, 11 срібних, 3 бронзові медалі) — більше лише у московських Спартака (31) та стільки ж у Динамо (27).

Також динамівці Києва лідирують в інших турнірах СРСР - найбільше Суперкубків Радянського Союзу, Кубків сезону (3 завойованих, 1 програний), 9 кубків СРСР (стільки ж у Спартака - але певні історики приписують москвичам абсолютний рекорд, доплюсувавши їм Кубок СНД).

Що ж до чемпіонату України, то тут у динамівців 29 медальних наборів (16 за перше місце, 12 за друге та 1 за третє), тоді як у Шахтаря — на три менше (по 13 золотих та срібних).

Тотальні особисті рекорди

Київське Динамо має всі особисті рекорди радянського футболу. Найбільше матчів у радянській Вищій лізі — Олег Блохін (432, найближчі переслідувачі — Віктор Шустіков, 427, і Галімзян Хусаїнов, 410). У нього ж найбільше голів у Вищій лізі СРСР - 211, далі йдуть із величезним відривом Олександр Пономарьов, 153, Микита Симонян, 145).

Серед тренерів Вищої ліги СРСР найкращий Валерій Лобановський – 8 золотих медалей (плюс ще одна гравецька). По шість у Михайла Якушина та Бориса Аркадьєва.

Олег Блохін залишається рекордсменом і в історії збірної СРСР: у 1972-1988 роках зіграв 112 ігор, забивши 42 м'ячі. У списку «гвардійців» він значно випереджає Ріната Дасаєва (91 матч), Альберта Шестерньова (90) та одразу двох одноклубників – Анатолій Дем'яненко зіграв 80 поєдинків, а Володимир Безсонов – він замикає п'ятірку найкращих – 79.

Серед бомбардирів радянської збірної Олег Блохін також лідирує з відривом – 42 голи. Найближчими переслідувачами є Олег Протасов (28 голів), Валентин Іванов (26), Едуард Стрельцов (25) та Віктор Колотов (22). За всю історію збірної СРСР найбільше матчів на її чолі провів Валерій Лобановський — 77, на три менше — у Гавриїла Качаліна, а далі суттєве відставання.

У чемпіонатах України панує Олександр Шовковський - 426 матчів із пристойним відривом від Олега Шелаєва та В'ячеслава Чечера. СаШо – найкращий і за кількістю «сухих» ігор (208). Найкращий серед бомбардирів — Максим Шацьких із 124 голами у 341 матчі. На один гол менше у Сергія Реброва, а той, хто йде третім, залишає (поки що) 116 голів у своєму активі.

Європейське першопрохідство

Київське Динамо є першовідкривачем українського та радянського футболу і на континентальному рівні — саме цей клуб першим у СРСР наважився вступити до єврокубків (до 1965 року жодна команда СРСР не грала у клубних турнірах УЄФА). А ще Динамо – рекордсмен радянського футболу зі здобутих клубних європейських трофеїв. Як відомо, це два Кубки кубків та один Суперкубок Європи.

Також одразу троє динамівців завойовували «Золотий м'яч» - Олег Блохін у 1975, Ігор Бєланов у 1986 та Андрій Шевченко (вже як представник Мілана) — у 2004 роках. До цього найкращим гравцем Європи визнавався тільки в дуже давні часи москвич Лев Яшин.

І хоча останніми роками Динамо поступалося на внутрішній арені Шахтарю та не мало успіхів у єврокубках, в історії кияни, як і раніше, панують. І наступне чемпіонство відкриє їм нову «ачівку» - третю зірку над гербом. Зараз вони мають 29 чемпіонських медалей (16+13), і до оновлення герба — лише один успішний сезон. Чим не привід дуже постаратися до сторіччя клубу?!