Попри на рашистську агресію в Україні, наступний сезон УПЛ відбудеться. Майже із стовідсотковою впевненістю. Принаймні, президент УАФ Андрій Павелко запевнив, що новий футбольний сезон обов'язково стартує. І старт відбудеться вже незабаром – у серпні.
Ми зараз не міркуватимемо про регламент та місце проведення сезону УПЛ 2022/2023. Тема ця, безумовно, цікава та злободенна. Вона заслуговує на окрему замітку. І ми у будь-якому разі ще до неї повернемося.
Зараз хотілося б поговорити про те, якими конкретно в новому чемпіонаті будуть наші команди. Точніше – якими вони стануть без легіонерів, адже майже напевно (особливо якщо першість розігруватиметься в Україні) усі іноземні представники клубів УПЛ через зрозумілі причини відбудуть додому.
Напевно, у такому разі наш клубний футбол втратить у видовищності. Не без цього. Але в той же час клуби отримають потужний імпульс для розвитку та прогресу молодих гравців.
Що з цього всього вийде, і якою може бути диспозиція команд хоча б на проміжному фініші, давайте зараз поміркуємо з огляду на офіційний на даний момент кадровий потенціал кожної команди.
Шахтар
Не треба бути семи п'ядей у лобі, щоб заявляти, що найбільше від відтоку «варягів» постраждають «гірники». Донецька команда вже давно та традиційно робила ставку на дуже якісних закордонних виконавців. Особливо в лінію півзахисту та атаки. Особливо на бразильців.
Щиро кажучи, дуже складно зараз уявити «Шахтар» без іноземних гравців. Але доведеться.
Ще одне не до кінця вирішене питання щодо «помаранчево-чорних» – персона головного тренера. Де Дзербі продовжує залишатися головним тренером «Шахтаря», але чи буде італієць очолюватиме чинного переможця УПЛ і в новому сезоні – велике питання. Особливо якщо чемпіонат таки проводитиметься в наших пенатах.
Отже, відхід легіонерів – в даному випадку масовий, невизначеність з тренерським містком, проблеми з адаптацією молоді, і як наслідок – відсутність стабільності – всі ці та деякі інші фактори вказують на те, що у першому колі (першій частині сезону – як кому краще) «Шахтар» шукатиме свою гру. А з огляду на завантаженість «гірників» і в чемпіонській Лізі, можна припустити, що команді не вдасться уникнути спадів і хоча б відносно рівно пройти турнірну дистанцію.
Припустимо, що на «зимові канікули» УПЛ «гірники» підуть із третього місця.
Орієнтовний склад: Трубін, Конопля, Матвієнко, Бондар, Корнієнко, Степаненко, Судаков, Мудрик, Бондаренко, Кащук, Борячук.
Динамо
Останнім часом (тобто два-три крайніх сезони) «питома вага» динамівських легіонерів нижча (причому суттєво) відповідного показника українських виконавців. За рідкісним виключенням. Отже, з від'їздом нечисленних іноземців київська команда не особливо втратить якість.
До того ж, ймовірно, головний тренер «біло-синіх» Луческу залишиться «керувати» командою і в новому сезоні. Так що особливих катаклізмів і «тектонічних» зрушень, до яких буде схильний «Шахтар», «Динамо» вдасться уникнути. Або, зрештою, клубу вдасться мінімізувати проблеми від неминучої ротації.
Враховуючи той факт, що на даний момент практично всі українці «Динамо» у строю, плюс під «рукою» у тренера талановита молодь, а ще явний плюс, що «Динамо» одним із перших серед УПЛ розпочало планомірну підготовку до нового сезону, ризикну припустити , що на проміжному фініші УПЛ кияни опиняться на чолі турнірної таблиці
Орієнтовний склад: Бущан, Тимчик, Забарний, Попов, Дубінчак, Сидорчук, Шапаренко, Караваєв, Циганков, Буяльський, Бесєдін.
Дніпро-1
«Дніпровці», як і динамівці, не повинні відчути суттєвого дискомфорту через «відставку» своїх іноземців. До того ж у команді достатньо своїх доморощених виконавців пристойного рівня. Та й хорватський тренер Йовічевіч не збирається покидати колектив. Припустимо, що і Довбик нікуди не йде.
Цілком можливо, що у «Дніпро-1» знову увіллються «зайві» з «Динамо» гравці з українським паспортом. Але якщо ми домовилися виходити з актуальної на даний момент кадрової інформації, то й «танцюватимемо від грубки».
А реальність така, що, як на мене, «дніпряни» цілком можуть нав'язати конкуренцію «гірникам» у боротьбі за друге місце. І не тільки зможуть, а й виявляться вищими за «Шахтар» перед відходом у відпустку.
Орієнтовний склад: Юрчук, Кравченко, Сваток, Логінов, Вантух, Когут, Пихальонок, Назаренко, Гуцуляк, Лучкевич, Довбик.
Зоря
Ситуація у клубі дуже непроста. Проблеми із фінансуванням, відхід Скрипника до Полтави, у деяких ключових виконавців у липні закінчуються контракти. Не виключено, що вони підуть за своїм колишнім тренером. У такій ситуації дуже важко уявити, якою саме буде «Зоря» у серпні. Не кажучи вже про те, якою вона може бути у грудні.
Тим не менш, якщо взялися за гуж, давайте хоча б спробуємо.
Якщо припустити, що луганському клубу вдасться зберегти кістяк команди, вдасться запросити кваліфікованого наставника, команда може втриматися на плаву. Але рівень її домагань навряд чи буде дуже високим: припустимо, що луганчани підуть зимувати на п'ятому місці в таблиці.
Орієнтовний склад: Мацапура, Фаворов, Вернидуб, Імереков, Хомченовський, Назарина, Алібеков, Булеца, Громов, Луньов, Гладкий.
Ворскла
Легіонерів у полтавській команді було не так уже й багато. Але ті, хто вважався гравцями основи, грали ключову роль. Той самий Тілль. Тож замінити «варягів» буде непросто.
З іншого боку, команду несподівано покинув уже колишній головний тренер Максимов. І так само несподівано її очолив Скрипник. Віддаючи належне Юрію Вільовичу за перетворення «Ворскли» із середняка на одного з фаворитів «бронзових» перегонів, припустимо, що Віктор Анатолійович намагатиметься зміцнити статус-кво команди. Інакше навіщо туди йти?
Напевно, навіть у таких складних умовах Скрипник матиме можливість і проводити ротацію, і отримувати якісне за нашими мірками поповнення. Та й треба визнати, що й наявний кадровий потенціал «Ворскли» є досить серйозним з погляду талановитої молоді.
Не виключено, що у підсумку у «Ворсклі» виявляться деякі гравці із «Зорі» та «Десни». Але, знову ж таки, про такі перспективи зараз не говоритимемо. Говоритимемо про те, що є тепер.
А станом на тепер є не так вже й багато. Тому припустимо, що на проміжний фініш Полтава піде на шостій позиції.
Орієнтовний склад: Різник, Пердута, Чеснаков, Яворський, Бацула, Скляр, Ващук, Челядін, Нестеренко, Степанюк, Кравчук.
Олександрія
Минулого сезону (що не закінчився) «Олександрія» була вже не тією стилістично однаковою командою, заточеною на стандарти та гру від оборони, якою її «скроїв» Шаран. Після того, як олександрійців очолив Гура, гра «містян» перевтілилася. Здається, що на краще. «Олександрія» стала більш варіативною командою.
На мою думку, тенденція до покращення гри, до прогресу буде продовжена і в новому сезоні. Іноземці в «Олександрії», за винятком, хіба що, Дубри, не відігравали помітної ролі. Тому клубу та команді вдасться більш-менш безболісно вписатися в нові реалії.
Плюс – солідний та досвідчений склад, що дозволяє вирішувати високі завдання. Припустимо, що олександрійці на фініші першого кола опиняться на четвертому місці.
Орієнтовний склад: Білик, Мірошниченко, Бондаренко, Бабогло, Цуриков, Рибалка, Ковалець, Калитвинцев, Авагімян, Третьяков, Костишин.
Колос
Ковалівці теж не надто постраждають через витік «легіонерських мізків», бо іноземні футболісти в команді не грали визначальної ролі.
До того ж, команда за мірками УПЛ непогано укомплектована. І навіть зуміла примножити свій потенціал у останнє трансферне вікно.
Можливо, деякі питання виникають у зв'язку з недосвідченістю та «нерозкрученістю» персони головного тренера «аграріїв», проте кваліфікації Вишняка цілком достатньо, як на мене, для вирішення оперативних завдань.
За потенціалом «Колос» може претендувати на «зону УЄФА», але перша частина чемпіонату, як мені здається, у команди піде на пошуки своєї гри. Як наслідок – проміжне сьоме місце.
Орієнтовний склад: Волинець, Кузик, Новак, Литвинов, Чорноморець, Богданов, Оріховський, М'якушко, Ільїн, Тотовицький, Лисенко.
Верес
«Народний клуб» із Рівного робив ставку на українських футболістів, тож «велике переселення» легіонерів йому навряд чи загрожує катастрофою.
З іншого боку, навіть у найкращі часи (тобто до війни) команда Вірта зірок з небосхилу не зривала. Але, водночас, мала славу повноцінної бойової одиниці. Особливо у домашніх поєдинках.
Припустимо, що бійцівські якості рівняни не втратить і нового сезону. Однак наявного доробку їм вистачить лише на те, щоб не брати участі безпосередньо у боротьбі за виживання. Орієнтуємось на проміжне тринадцяте місце у таблиці.
Орієнтовний склад: Когут, Махньов, Савошко, Данилюк, Мірошник, Кучеров, Г.Пасіч, Є.Пасіч, Кльоц, Шестаков, Сергійчук.
Металіст 1925
Харківське дербі в новому сезоні очікувалося як одна з головних родзинок нового чемпіонату. Але війна серйозно вплинула на наш клубний футбол. І, зокрема, на «градус» протистояння «25-х» та «Металіста».
Припустити, що з себе представлятиме «Металіст 1925» у сезоні 2022/2023 – дуже непросто. Як і те, хто з гравців залишиться у команді Кривенцова, а хто у ній з'явиться.
Але якщо брати за основу наявний кадровий набір, то, на мій погляд, харків'яни будуть міцними середняками. Їхні проміжні домагання – десяте місце.
Орієнтовний склад: Сидоренко, Капінус, Ткачук, Коваленко, Єрмаков, Габелок, Савін, Батюшин, Криськів, Задерака, Пономар.
Рух
Львівський клуб робив ставку на молодих, переважно доморощених гравців. За нових умов ця ставка фактично подвоюється. Якщо відняти зі складу нечисленних легіонерів, а також тих досвідчених гравців, хто з різних причин покинув команду – Борячук, Кондраков, Мартинюк, то в сухому залишку отримаємо дуже молодий колектив. Напевно, амбітний. Особливо якщо зважити на те, що його продовжує тренувати Кучук.
Але кадрового потенціалу у нинішнього «Руху» все ж таки замало. Тому припустимо, що команда не зможе виборювати високі місця. На проміжному фініші львів'яни фінішують 14-ми.
Орієнтовний склад: Паньків, Мисик, Білий, Роман, Дідик, Федорчук, Бойчук, Сич, Климчук, Притула, Карабін.
Львів
А от ще один львівський колектив УПЛ від відтоку іноземних футболістів втратить більше. Незважаючи на те, що легіонери, особливо латиноамериканські, у «Львові» вже не грали роль «першої скрипки», як це було кілька років тому, все одно легіонери суттєво впливали на ігрові кондиції «містян».
Як буде зараз? Ну, краще навряд чи буде. Тим більше, що поряд з іноземцями команду Дулуба залишили й деякі досвідчені українці. Зокрема, Брікнер та Політило. Тож, на жаль, має бути боротьба за виживання.
А саме: 16 місце.
Орієнтовний склад: Ільющенков, Муравський, Довгий, Якимець, Зозуля, Романчук, Крушинський, Петрівський, Мишенко, Нич, Бугай.
Чорноморець
Була дуже велика спокуса побачити новий варіант «Чорноморця» у другій частині минулого сезону. Але, на жаль, вона так і залишилася нездійсненною. Взимку одеський клуб перетворився до невпізнання: нові господарі, новий тренерський штаб, нові футболісти. Все це нове мало пройти обкатку навесні/влітку цього року. Але через війну не вийшло.
Тепер нову команду нового-старого тренера «Чорноморця» Григорчука ми побачимо у новому чемпіонаті. На що вона здатна – одному Богові відомо. Але й ми не ликом шиті. Припустимо, що одесити не загубляться серед еліти і на зимову перерву підуть на 11-му місці.
Орієнтовний склад: Паст, Біловар, Мартиненко, Янчук, Сухоцький, Політило, Морозюк, Бобко, Путря, Кузик, Русин.
Інгулець
Легіонери в петрівській команді були, скоріше, доповненням до цієї команди. Таким собі антуражем, грою на публіку. Загалом серйозної ролі не грали. Тому ймовірний їхній відхід «Інгулець» переживе більш-менш спокійно.
Кадрові ресурси клуб харизматичного «Папи» може собі дозволити черпати зі щедрого зараз ресурсу вільних агентів, яких буде чимало. Але якщо ми домовилися брати за точку відліку нинішню ситуацію, то будемо ставити на тих, хто під рукою у Лавриненка є зараз.
Цих бійців вистачить на те, щоб спокійно почуватися в середині таблиці. Місці десь на 12-му.
Орієнтовний склад: Кучер, Опанасенко, Кучеренко, Ковальов, Полегенько, Запорожець, Клименко, Саків, Козак, Близниченко, Сітало.
Минай
Команда із Закарпаття утримується в УПЛ ось уже вкотре завдяки вдалому (для неї) збігу обставин. Хоча, якщо говорити об'єктивно, за кадровим потенціалом «Минай» - один із найневибагливіших колективів чемпіонату. І навряд чи такий стан речей може суттєво змінитись у новому сезоні.
Хоча, звичайно, факт присутності на тренерському містку Шарана говорить про те, що тренер прищеплюватиме підопічним прагматичний футбол. Насамперед – оборонного плану.
Проте припустимо, що команда боротиметься за виживання. Підсумок: 15 місце.
Орієнтовний склад: Бандура, Синьогуб, Гончар, Аксьонов, Горін, Хахльов, Байдал, Коваленко, Вишневський, Селезньов, Коломоєць.
Металіст
Команда Ярославського мала в'їхати в УПЛ на «білому коні». Власне, так і сталося б: у власника «Металіста» було достатньо коштів і ресурсу, щоб купувати якісних і дорогих легіонерів ще під першу лігу. Не кажучи вже про те, що під УПЛ виділялися ще серйозніші кошти.
Але війна підкоригувала не лише плани «Металіста», а й його власника. Він зараз далекий і від нашої країни, і, кажуть, від свого клубу. Тому дуже складно передбачити, що буде з командою Кучера у новому сезоні. Тому що «Металіст» без легіонерів і з ними – дві різні команди.
Проте, припустимо, що харків'яни намагатимуться задекларувати боротьбу за верхню частину таблиці. Вважаю, що вдасться зі змінним успіхом.
І фінішують вони перед перервою десь на восьмій позиції.
Орієнтовний склад: Рибка, Люлька, Федорів, Горбунов, Романюк, Банада, Танковський, Картушов, Мурза, Поступаленко, Фомін.
Кривбас
Щодо криворізької команди станом на кінець червня відомо небагато. Головне з «трохи»: команда виступатиме в УПЛ, її очолив Вернидуб, якого «підписали» на три роки, і колектив уже розпочав підготовку до нового сезону.
Яким буде оновлений «Кривбас», точніше, яким буде «Кривбас» Вернидуба – зараз вам ніхто не скаже. Навіть сам новий наставник криворіжців.
Але, знаючи амбіції і тренера-воїна, і клубного керівництва, припустимо, що принаймні відбувати номер в еліті команда не буде. Її проміжний результат – дев'яте місце.
Орієнтовний склад: Сарнавський, Малиновський, Зотько, Бухал, Мостовий, Рябов, Гордієнко, Щедрий, Яровий, Татарков, Хобленко.
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!