Як трансфери Холанда та Нуньєса вплинуть на розклад сил в англійському футболі

Світовий футбол 28 Червня, 12:27 446
Як трансфери Холанда та Нуньєса вплинуть на розклад сил в англійському футболі | 19-27
«Манчестер Сіті» та «Ліверпуль» діють наперекір тренду, купуючи центрфорвардів.

«Манчестер Сіті» та «Ліверпуль» минулого сезону забили на двох майже 300 голів. Це багато і цікаво, що гранди англійського футболу досягають таких показників, фактично граючи без центрфорвардів. Ці команди стають лише сильнішими, завдяки тому, що у них немає залежності від голів конкретних футболістів, вважають багато експертів. І оскільки «Сіті» та «Ліверпуль» виконують функцію законодавців мод, все менше клубів АПЛ будують свою гру навколо футболістів, які мають лише одне завдання – забивати голи. І ця тенденція розвивається не перший рік. Від форвардів потрібна гнучкість, готовність йти в пресинг, уміння створювати шанси для партнерів, і за можливості – реалізовувати свої моменти. Провідні футбольні академії світу переповнені універсальними технічними футболістами, а форвардів-егоїстів дедалі менше. На ринку дефіцит. Ціни зростають, загальна якість падає.

Достатньо подивитися на список найкращих бомбардирів Прем'єр-ліги минулого сезону – у першій десятці ми побачимо лише двох футболістів, які відповідають найзагальнішому, стереотипному уявленню про центрфорварда: це Кріштіану Роналду (18 голів) та Джеймі Варді (15). Першому – 37 років, другому – 35.

Але що роблять «Сіті» та «Ліверпуль»? Задовго до старту нового сезону лідери Прем'єр-ліги з різницею в кілька тижнів оформили транфери молодих забивних центрфорвардів.

Команди Пепа Гвардіоли та Юрґена Клоппа подарували захоплюючу чемпіонську гонку, але від їхнього сезону залишилося відчуття недомовленості. «Диво на Бернабеу» позбавило «Сіті» виходу до фіналу Ліги чемпіонів, історичний похід «Ліверпуля» за квадруплем був виконаний лише на половину.

Чого їм не вистачило для повного, всеосяжного успіху?

У другому півфіналі проти «Реала», «Сіті», після забитого гола Мареза, міг кілька разів подвоювати рахунок, але не скористався своїми шансами. Від виходу у фінал ЛЧ «міщан» відокремлював один точний удар, який міг виконати вмілий холоднокровний нападник.

«Ліверпуль» не зміг переграти жодну команду з першої четвірки АПЛ, і у всіх трьох фіналах (Кубок ліги, Кубок Англії, Ліга чемпіонів) не забив жодного гола, хоча в кожному з них перевершував суперника по xG. Можливо, якби у «червоних» був фоврард із вродженим гольовим інстинктом та чудовим ударом, сезон 2021/22 не був би спогадом про втрачені можливості.

Так, це здогади, межа між перемогою та програшем на такому рівні дуже невелика, зіграти можуть різні чинники. Але все ж. «Манчестер Сіті» купує Ерлінга Холанда, «Ліверпуль» – Дарвіна Нуньєса.

Ціна

Чи правильно порівнювати Холанда та Нуньєса? Мабуть, ні. Норвежець у трьох останніх сезонах забиває в середньому по голу за матч, і в «Боруссію» Дортмунд два з половиною роки тому він переходив уже у статусі нової суперзірки. Нуньєс старший за Холанда на два роки, але розкрився він пізніше. Подолати позначку 20 голів за рік уругвайцю вперше вдалося лише минулого сезону.

Чому ж «Ліверпуль» заплатив за Нуньєса більше, ніж «Манчестер Сіті» за Холанда?

Відповідь дуже проста і складається з двох частин. По-перше, 52 млн. фунтів «Сіті» – ця сума відступних, яка була прописана в контракті Холанда з «Боруссією» Дортмунд. Ще 42 млн «городяни» заплатили у вигляді агентських виплат та комісійних. «Ліверпулю» довелося торгуватися з «Бенфікою» і так виникла домовленість у вигляді фіксованих 65 млн, 22 млн бонусів, та 13 млн агентських виплат.

52 млн – ця цифра здається доступною за сучасними мірками, але насправді трансфер Холанда могли собі дозволити лише два-три клуби у світі. Справа в зарплаті, яку запитує норвежець. У «Сіті» 21-річний форвард отримуватиме 375 000 фунтів на тиждень – на 235 000 більше, ніж Нуньєс у «Ліверпулі». Якщо підсумувати всі витрати на двох форвардів, то видно, що «Сіті» витратить на свій трансфер більше. І так і має бути, на даний момент Ерлінг Холанд більш зірковий і довершений футболіст, ніж Дарвін Нуньєс.

Як трансфери Голанда та Нуньєса вплинуть на розклад сил в англійському футболі - изображение 1

Cтиль

Відомо, що Пеп Гвардіола дуже хотів підписати Харрі Кейна і заради форварда «Тотенгема» він навіть був готовий опустити лінію атаки «Сіті», щоб лідер збірної Англії міг діяти у своїй улюбленій зоні з глибини. Але минулого літа «Сіті» не вдалося підписати Кейна, а в 2022 році про цей трансфер вже й не йшлося.

Холанд помітно відрізняється від Кейна. Насамперед, у ньому відсутні, або може ще не повною мірою розкриті плеймейкерські здібності, якими славиться форвард «шпор». Але дуже середня гра в пас і поки що не ідеальна гра в повітрі легко перекриваються сильними рисами Ерлінга – гольовий інстинкт, вибухова швидкість, рух у штрафному майданчику, сила і точність удару.

Алан Ширер вважає, що Холанд здатний забивати у «Манчестер Сіті» 40 голів за сезон. Чи є у когось заперечення?

Автор The Athletic Джон Мюллер висловив кілька припущень, чому у Холанда може не вийти в «Манчестер Сіті». По-перше, Холанд забиває занадто багато. Граючи за «Боруссію», він забив на двадцять голів більше, ніж мав би (74 м'ячі не з пенальті, показник xG – 54). Реалізація рано чи пізно має впасти. По-друге, є такий чинник як «податок Бундесліги». Це чемпіонат, де команди грають більш відкрито, ніж в АПЛ. Висока результативність в одній лізі автоматично не переноситься в другу. Тімо Вернер лише підтвердить. І нарешті несумісність стилів. «Боруссія» – вертикальна команда, «Сіті» розігрує в атаці витончені та складні комбінації. Просто втекти від захисника у вільний простір Холанду легше, пише Мюллер. Або «Сіті», або нападнику доведеться адаптуватися.

На всі міркування Мюллера можна відповісти одним аргументом. Винятковість Холанда. Такі футболісти з'являються раз у покоління, і сам Холанд дуже виважено та професійно дбає про розвиток своєї кар'єри. Якщо йому треба буде адаптуватися під футбол Гвардіоли, а не навпаки, він це робитиме. Що стосується його стилю, то Мюллер свідомо чи випадково упустив той факт, що норвежець чудово почувається у штрафному майданчику, вміє «відклеюватися» від захисників і в один дотик замикати простріли. Згадайте типову атаку «Сіті» – створення переваги на одному фланзі, трикутник, вінгер або фулбек входить до штрафного майданчика і виконує крос низом на дальню штангу. Холанд клацатиме такі моменти як горіхи.

Як і Холанд, Дарвін Нуньєс має потужну статуру, але фізична боротьба із захисниками і хороша гра головою – це не визначальні його якості. Хоча в повітрі уругваєць все ж таки виглядає переконливіше Холанда.

У чому ще Нуньєс перевершує Холанда, то це в дриблінгу. Дарвін іноді зміщується на лівий фланг, щоб потім на техніці оминати захисників. Уругваєць чудово почувається у вузькому просторі, його ігровий інтелект дозволяє знаходити йому правильні позиції біля воріт суперника. «Ліверпулю» знадобиться ця якість, минулого сезону «червоні» мали чимало проблем у матчах проти сильних оборонних суперників.

У Нуньєса минулого сезону було дві «співбесіди» з Юрґеном Клоппом і провів він їх чудово, забивши у ворота «Ліверпуля» два голи у чвертьфіналі Ліги чемпіонів. «Дуже класний хлопець. Він дуже хороший. Він грав недалеко від мене в протистоянні з Конате. Він спокійно реалізовував свої шанси. Дуже хороший гравець. Якщо у нього не буде травм, на нього чекає велика кар'єра», – сказав тренер «Ліверпуля» після відповідь матчу.

Альваро Рекоба, Дієго Форлан, Луїс Суарес, Едінсон Кавані. Дарвін Нуньєс здатний бути продовжувачем славетної традиції великих уругвайських форвардів. Своєю цілеспрямованістю, інтелектом та деякою жорсткістю він найбільше нагадує Кавані.

Очікування

Гвардіола хотів провести кадрову перебудову в «Сіті» ще минулого року, але «міщанам» не так просто продавати футболістів. Чемпіон Англії завжди готовий відпускати незадоволених гравців, але за однієї вимоги – на столі у босів клубу має бути пропозиція, яка відповідає ринковій ціні. Поява Холанда та Альвареса ясно дала зрозуміти, що продажі будуть. Габріел Жезус за крок від переходу в «Арсенал», а Рахім Стерлінґ – в «Челсі».

Новий сезон Холанд починатиме як гравець основи, які ще можуть бути варіанти. Лава запасних «Сіті» була короткою і до майбутніх трансферів Жезуса та Стерлінґа. Залишаються Ґріліш та Марез на флангах, і Де Брюйне, Сілва та Фоден, здатні діяти на всіх позиціях в атаці та напівфлангах. Зросте роль вихованців клубу Коула Палмера та Джеймса Макаті.

Знайомий із лігою Джек Ґріліш не зміг у першому сезоні виправдати свій стомільйонний трансфер у «Сіті». Чи варто чекати суперпрориву від Холанда? Якщо у нього не вийде все у першому сезоні, розчаровуватися точно не варто. Холанду всього лише 21, і «Сіті» його купує не лише зараз, а й на майбутнє. 20 голів у першому сезоні буде хорошим результатом, але норвежець здатний і на більше.

Взимку «Ліверпуль» підписав Луїса Діаса і екс-вінгер «Порту» з ходу став основним футболістом, раніше посеред сезону з португальського чемпіонату в АПЛ перейшов Бруну Фернандеш і миттєво вплинув на гру «Манчестер Юнайтед». Але у чому особливість «Ліверпуля»? Клуб часто купує футболістів ще до того, як він потребує їх. Так, з трансфером Садіо Мане знаменита трійка «червоних» розвалилася, хоча цей процес розпочався і раніше, з відсуненням Фірміно на периферію. Але Фірміно ще залишається в «Ліверпулі», точно проведе майбутній сезон на «Енфілді» Мо Салах, є Жота, Діас, Харві Еліотт.

Дарвін Нуньєс – це типовий трансфер «Ліверпуля». Футболіст, який розкрився трохи пізніше прийнятого, майбутня зірка, якій, тим не менш, ще є що доводити, скромний трудяга, але водночас талановитий і амбітний футболіст. У «Ліверпулі» вірять у Дарвіна і він отримає час. «У нас чудовий вибір в атаці, і він буде доповненням. Він не повинен відчувати тиску. Він підписаний надовго, ми маємо намір розвивати його талант, побачимо, що вийде», – сказав Клопп.

Ні «Манчестер Сіті», ні «Ліверпуль» не відчували гострої потреби у покупці центрфорвардів. Але гранди АПЛ не прогавили можливості зняти вершки з дефіцитного ринку. Розрив між двома лідерами чемпіонату та рештою ліги залишається непереборним. І він може стати ще більшим.