Від Тарана до Ярмоленка: як українські футболісти на Близькому Сході грали

Світовий футбол 15 Липня, 18:19 739
Від Тарана до Ярмоленка: як українські футболісти на Близькому Сході грали | 19-27
Бували й зовсім екзотичні у футбольному плані країни.

Перехід Андрія Ярмоленка до Аль-Айну з ОАЕ, який минулого сезону Сергій Ребров призвів до перемоги у чемпіонаті країни – головна новина українського трансферного міжсезоння цього тижня. Тим більше, зважаючи на те, що Ярмоленко стане лише другим українським футболістом в історії в чемпіонаті Об’єднаних Арабських Еміратів. При цьому на Близький Схід наші футболісти та тренери навідувалися досить часто. Sport Arena згадала, який слід залишили українці у Близькосхідному футболі.

Першопрохідці Лобановський та Таран

Екс-наставник Динамо Валерій Лобановський та його колишній підопічний Олег Таран опинилися на Близькому Сході одночасно – 1990-го. Перший разом зі своїм помічником у київському клубі Володимиром Веремєєвим прийняв збірну ОАЕ, другий – після сезону у запорізькому Металургі вирушив до марокканського ВАК. Але якщо Таран у Марокко провів відносно небагато часу – менше півроку, то Лобановський затримався в ОАЕ майже на два роки, посівши зі збірної країни четверте місце на Кубку Азії у 1992 році четверте місце – на той момент найкращий результат в історії команди, повторити який вона змогла лише раз, перевершити – двічі.

І якщо Таран того ж таки 1990-го повернувся до Металурга, то Лобановський ще на два роки затримався на Близькому Сході, прийнявши запрошення збірної Кувейту.

Натомість у Марокко на два сезони затримався колишній одоклубник Тарана по Дніпру – воротар Валерій Гордов, який грав у Ботолі з 1992-го до 1994-го.

Від Тунісу до Лівану

Враховуючи всі обставини початкового пострадянського періоду в історії України та нашого футболу, дивним виглядає перехід Ігоря Кислова до туніського Сфаксьєна. Справа в тому, що один з відомих форвардів Ворскли, який народився в Естонії і грав свого часу за збірну Туркменістану, перебрався з другої ліги чемпіонату СРСР до Болгарії, а вже звідти 1993-го переїхав до Тунісу.

У тому ж році, щоправда, у Лівані опинився вихованець дніпровського футболу, який за часів СРСР пограв у Хабаровську та на Камчатці, Юрій Кривченко.

Примітно, що Ліван, якщо говорити про Близький Схід – якийсь час був одним із найпопулярніших та найекзотичніших маршрутів для українців. Крім Кривченка, там пограли Ігор Коляда, який розпочинав кар’єру в херсонському Кристалі і «засвітився» у Кривбасі та Темпі. А також Роман Ленський, свою ігрову кар’єру, що починав у запорізькому Торпедо.

Не менш екстравагантним бачиться і вибір екс-захисника Кремня, запорізького Металурга, Дніпра, Таврії та низки українських клубів Анатолія Маткевича, який вирушив у 2007-й рік до сирійського Алеппо до Аль-Іттіхаду. Щоправда, він пробув там недовго.

Як і досить відомий у футбольних колах Іван Малимон, у кар’єрі якого також значиться Аль-Іттіхад, щоправда, аравійський, у складі якого він у сезоні-2000/2001 провів сім матчів, відзначившись 10 забитими м’ячами. Примітно, що в жодному сезоні, проведеному в українських клубах, форвард стільки не забивав.

Знайомі імена

Пограли на Близькому Сході й відомі більшості українських уболівальників наші футболісти. Так, екс-воротар Динамо та збірної України Максим Коваль за три сезони провів 110 матчів за саудівський Аль-Фатех.

Колишній півзахисник Маріуполя, Зорі, Шахтаря, Металіста та низки українських клубів Олексій Полянський зіграв чотири матчі за іранський Персеполіс у сезоні-2016/2017. В активі Володимира Пріємова, який грав у Персеполісі того ж сезону, 11 матчів і один забитий гол.

Побував на Близькому Сході і сербський українець Марко Девіч, який ненадовго з’їздив із Рубіна до катарського Аль-Райана. Слід визнати, досить успішно – шість голів у семи зіграних матчах. Примітно, що до Девіча у цьому клубі побував ще один українець – Олександр Гайдук, який, крім України, пограв ще в Ізраїлі та Німеччині.

Майже українці

В Ірані, в Естеглялі побував і Саба Тавадзе – грузинський захисник, який має українське громадянство і свого часу виступав за Гірник-Спорт. В Алжирі завершив свою кар’єру захисник Карім Хенду, який отримав українське громадянство та грав за юнацькі команди Шахтаря та Зорі, а також тернопільську Ниву.

Ярмоленко – другий український футболіст у чемпіонаті ОАЕ в історії

Так, до Ярмоленка у чемпіонаті Об’єднаних Арабських Еміратів грав лише один представник нашої країни. Та й то, у другому дивізіоні.

У сезоні-2018/2019 до Хаур-Факкана занесло футбольного пілігрима, який змінив за кар’єру більше 10 клубів, Мирослава Славова, який пограв в Україні за донецький Металург. Ну, як той, хто пограв: 35 хвилин без результативних дій у п’яти зіграних матчах сезону-2011/2012.

Ярмоленко – 14-й легіонер Аль-Айну

Команда Сергія Реброва — по-справжньому інтернаціональна. У її складі – представники 14 країн, включаючи тепер і Україну. Є навіть легіонери з таких екзотичних у футбольному плані країн, як Того – 30-річний центральний нападник Коджо Фо Доу Лаба, в активі якого 30 голів та п’ять асистів у 27 матчах (!) за Аль-Айн минулого сезону.

Найбільша легіонерська діаспора у клубі – бразильська, три футболісти: захисники Перейра та Ерік, форвард Сантос. Є гравці з Судану, Єгипту, Марокко, Казахстану, Колумбії, Тунісу, Франції, Сербії та Кот-д`Івуару.