Головний турецький суперник Мірчі Луческу. Що являє собою «Фенербахче»

Динамо Київ 19 Липня, 13:39 939
Головний турецький суперник Мірчі Луческу. Що являє собою «Фенербахче» | 19-27
Знайомимося з першим опонентом «Динамо» на шляху до групового етапу Ліги чемпіонів-2022/23.

Місяць тому, коли у швейцарському Ньйоні відбулося жеребкування другого раунду кваліфікації Ліги чемпіонів-2022/23, «Динамо» відверто не пощастило. Киянам у суперники міг потрапити або кіпрський АЕК, або значно потужніший та амбітніший турецький «Фенербахче». Як уже відомо і зрозуміло з підводки, волею жереба «біло-синім» доведеться зіграти саме з віце-чемпіоном Туреччини, якого можна назвати головним турецьким суперником у кар'єрі Мірчі Луческу, адже румун у цій країні раніше встиг попрацювати з «Галатасараєм» та «Бешикташем», у яких і між собою, і з «жовтими канарками» – вкрай «особливі» стосунки.

І нехай Заслужений тренер України Йожеф Сабо називає «Фенербахче» слабким суперником, автор цих рядків має кардинально протилежну думку. З урахуванням війни в Україні та відверто нерівних можливостей для поточного розвитку клубів, саме «жовті канарки» бачаться фаворитом пари, хоча «Динамо» за рахунок неймовірної мотивації та зіграності основного складу здатне досягти позитивного результату. Одне ясно точно – недооцінювати «Фенербахче» нинішньому «Динамо» у жодному разі не можна!

Сезон-2021/22: два тренери та морально-вольові на фініші

Минулий сезон «Фенербахче» розпочинав під керівництвом португальського фахівця Вітора Перейри. Завдання перед командою у внутрішніх турнірах стояло звично високе – чемпіонство. Проте Перейра не зміг доопрацювати на своїй посаді навіть до кінця року. «Жовтих канарок» пристойно лихоманило на старті, і в листопаді команда опустилася на сьомий рядок у турнірній таблиці, після чого португалець отримав кілька матчів на виправлення ситуації, але скористатися цим шансом не зміг.

Після звільнення Перейри «Фенербахче» зробив ставку на місцевого фахівця Ісмаїла Картала, під керівництвом якого стамбульці таки змогли стабілізувати результати та значно покращити якість гри. У підсумку «жовті канарки» фінішували на другому рядку, що на тлі вкрай успішних виступів «Трабзонспора», які принесли цій команді чемпіонство, можна називати успіхом, оскільки на фініші «Фенербахче» буквально на морально-вольових випередив «Істанбул Башакшехір» та «Коньяспор», які раптово пригальмували.

Однак здобута путівка до Ліги чемпіонів не стала для Картала своєрідною індульгенцією. Тренеру не було запропоновано продовжити співпрацю, а боси «Фенербахче» знову вирішили звернути увагу на більш знакових європейських фахівців.

Турецький досвід Жорже Жезуша

Замінити Ісмаїла Картала був покликаний майже вже 68-річний португалець Жорже Жезуш, який чудово відомий на батьківщині, проте наприкінці минулого року через незадовільні результати пішов у відставку з посади коуча «Бенфіки». Примітно, що з лісабонцями, яких на той момент очолював Жезуш, «Динамо» грало на груповій стадії ЛЧ-2021/22. Тоді у Києві суперники сильнішого не виявили (0:0), а у Лісабоні перемогу відсвяткували господарі (2:0).

Жезуш ніколи раніше не працював у Туреччині. Взагалі, у нього досить скромний, як для тренера топ-калібру, кар'єрний досвід за кордоном. Зокрема, Жорже встиг попрацювати у Саудівській Аравії в «Аль-Хілялі», після чого поїхав до Бразилії для співпраці з «Фламенго». «Стерв'ятників» Жезуш зумів привести до чемпіонства у 2019 році, і це величезний успіх як для команди, так і для самого коуча. У «Фламенго» хотіли б продовжувати співпрацю з португальцем, але той вирішив повернутись на батьківщину, де вдруге за кар'єру прийняв «Бенфіку».

Жорже Жезуш – це справді топовий тренер, як мінімум за мірками Португалії. Отримати його «Фенербахче» вдалося добряче попрацювавши у цьому напрямку, а ще, згідно з неофіційною інформацією, за допомогою дуже серйозних фінансових витрат. Подейкують, що у Стамбулі зарплата португальця становить 5 мільйонів євро за сезон. Крім того, Жезуш привіз до «Фенербахче» солідний штат помічників, на яких також вибив у керівників «жовтих канарок» пристойний бюджет.

Також Жезушу було обіцяно якісну роботу на літньому трансферному ринку, причому португалець наполягав, щоб її було проведено ще до першого матчу проти «Динамо», розуміючи, наскільки це важливо для перспектив його нової команди в турнірі.

170-мільйонний склад

В нинішнього «Фенербахче» підібрався вельми пристойний склад, загальна оціночна вартість якого на Transfermarkt складає 170 мільйонів євро. Як і завжди в турецьких грандах, тут є чимало відомих футбольних особистостей, чиї найкращі роки позаду, але які все ще здатні вистрілити та видати неймовірно якісний виступ в одній чи двох окремо взятих іграх.

Футбольні вболівальники із широким кругозором у складі «Фенербахче» можуть знати 29-річного центрбека Марселя Тіссерана, відомого за виступами за «Вольфсбург», 30-річного екс-захисника «Тоттенхема» Стівена Кокера, 34-річного колишнього опорника «Баварії» Луїса Густаво, 26-річного екс-хавбека «Шальке» Макса Маєра, 32-річного колишнього форварда «Вест Хема» Еннера Валенсію. Багато хто з них, особливо Маєр, останнім часом демонструють досить невиразний рівень виступів, але загалом вирішити долю епізоду за рахунок майстерності та досвіду може будь-хто.

У воротах в «Фенербахче» грає 24-річний Алтай Байиндир, який до того ж є капітаном команди. Цей кіпер разом із 26-річним Угурджаном Чакиром є воротарською надією у збірній Туреччини, і за останні роки досяг неймовірного прогресу. Влітку 2019 року «Фенербахче» підписав Байиндира з «Анкарагюджю» за 1,5 мільйони євро. З того часу Алтай провів за «жовтих канарок» 100 матчів, встиг дебютувати та провести вже 4 поєдинки за національну збірну Туреччини, чим підняв власний трансферний цінник до 16 мільйонів євро.

Саме воротар Байиндир є номінально найдорожчим гравцем нинішнього «Фенербахче». Крім нього в команді вартість більш ніж у 10 мільйонів євро мають 24-річний лівий вінгер Дієго Россі (14,5 млн), 25-річний центрбек Кім Мін Дже (15 млн євро), 24-річний центрбек Аттіла Салаї (12 млн євро) та 22-річний лівий фулбек Ферді Кадіоглу (10,5 млн євро). Примітно, що троє останніх були придбані «Фенербахче» у період з 2018 по 2021 роки за невисокою ціною (кореєць коштував бюджету стамбульців 3 мільйони євро, угорець – 2,2 мільйони, а турок – 1,4 мільйони), а потім досягли суттєвого прогресу, що нині й робить їхній потенційний продаж перспективним бізнесом для стамбульського клубу.

Взагалі воротар та оборона – найбільш укомплектовані лінії у «Фенербахче». Саме тому Жорже Жезуш просив клуб активніше працювати на ринку щодо підписання футболістів атаки. Крім вже згадуваного Дієго Россі, який раніше чудово себе зарекомендував в МЛС, після чого – в оренді, і був викуплений цього літа у «Лос-Анджелеса» всього за 5,5 мільйонів євро, «жовті канарки» підсилилися: 23-річним атакувальним півзахисником Лінкольном із «Санта-Клари» (угода обійшлася у 3,5 мільйони євро за номінальної вартості гравця у 5 мільйонів), 24-річним правим вінгером Емре Мором, якого в Європі чудово знають за авансами, що видавалися йому у складі дортмундської «Борусії» та «Сельти», 27-річним лівим вінгером Брумою, орендованим у ПСВ, а також 30-річним центрфорвардом Джошуа Кінгом, який прийшов з «Уотфорда» як вільний агент.

Також влітку «Фенербахче» задовольнив побажання Жезуша та придбав 29-річного опорника «Фламенго» Вілліана Арана, за якого довелося віддати 3 мільйони євро за номінальної вартості гравця на Transfermarkt у 7 мільйонів. З Араном португальський наставник раніше мав досвід успішної роботи у «Фламенго», а тому навколо нього, напевно, намагатиметься вибудовувати гру і у «Фенербахче». Інша річ, що повноцінно зігратися з партнерами Аран до ігор з «Динамо» навряд чи встигне, а тому номінально він, звісно, підсилення, а ось за фактом – наразі питання.

Загалом найбільше занепокоєння у Жезуша викликала позиція центрального нападника, і проблема залишається, незважаючи на підписання Кінга. Подейкували, що «Фенербахче» хотів орендувати у «Дніпра-1» Артема Довбика чи у «Шахтаря» Лассіну Траора, але чутки поки так і залишаються чутками. Швидше за все, в матчах з «Динамо» туркам доведеться в атаці розраховувати на тих, хто є, а от у разі проходу далі боси, можливо, й розщедряться Жезушу на ще одного нападника.


Блискучі результати в спарингах

Із Жезушом на чолі та перед «Динамо» стамбульці встигли провести шість спарингів, причому в першому проти північномакедонського «Шкупі» зіграли внічию (2:2), а потім здобули п'ять поспіль перемог: над «Тираною» (4:0), катарським «Еш-Шамалем» (4:2), «Партизаном» (1:0), «Фехерваром» (3:0) та «Халл Сіті» (2:0).

Примітно, що у двох крайніх спарингах проти «Фехервара» та «Халла» турецька команда дуже активно показала себе в атаці. Зокрема, по воротах угорців футболісти «Фенербахче» завдали 15 ударів, по воротах англійців – 21. А от із влучаннями у площину справи йшли не так гладко – 5 та 4 відповідно.

Тактично «Фенербахче» на останні спаринги виходив, використовуючи базові схеми 4-2-3-1 та 4-1-3-2, причому остання розстановка, за визнанням Жорже Жезуша, є для нього пріоритетною в подальшій роботі, але має на увазі наявність кількох різнобічних та високої якості форвардів.

Також команда Жезуша намагається робити ставку на контроль м'яча, виходити з оборони в атаку через пас, виманювати суперника та створювати вільні зони попереду. З іншого боку, у «Фенербахче» вже у цих матчах були проблеми в ситуаціях, коли опонент закривався на своїй половині поля. Для «Динамо» це може бути дуже сприятливою ситуацією, особливо якщо киянам вдасться швидко і успішно нав'язувати пресинг, змушувати турків помилятися і втрачати позиції.

На відео нижче міститься типовий фрагмент початку атак для нинішнього «Фенербахче». З подібним виходом з оборони в атаку через численні передачі та спроби виманювання суперника з позицій «Динамо» в УПЛ стикалося у поєдинках проти «Шахтаря». Більше того, є підстави припускати, що така гра турків може стати цілком зручною для киян, хоча повноцінно зрозуміти, в яких ігрових кондиціях нині підопічні Луческу досить складно через об'єктивні чинники.

Серйозні амбіції

Зараз «Фенербахче» амбітний, мабуть, як ніколи. Наступного року Туреччина відзначатиме 100-річчя від дня заснування сучасної держави, чому приділяється величезна увага у суспільстві. Боси «Фенербахче» ключовим завданням на сезон ставлять саме завоювання чемпіонства, про що прямо заявляє і Жорже Жезуш.

«Наша головна мета – виграти чемпіонат Туреччини. Оскільки «Фенербахче» не був чемпіоном уже 8 років, це наша мета номер один. Друга наша мета – пробитися до групи Ліги чемпіонів. Ми знаємо, що у нас попереду сильні суперники у кваліфікаційних раундах, але це не скасовує завдання», - заявив португальський тренер.

І нехай формально Лігу чемпіонів у «Фенербахче» позначають як мету номер два, однак для Жезуша вивести команду в груповий етап цього турніру буде величезною інвестицією в аспекті збереження роботи, бо востаннє «жовті канарки» грали у групі Ліги чемпіонів у сезоні-2008/09, тобто 14 років тому! Цікаво, що тоді в одному квартеті з «Фенербачхе», а також «Порту» та «Арсеналом» грало київське «Динамо», яке набрало 8 очок і фінішувало на третій сходинці, а потім дісталося півфіналу Кубка УЄФА-2008/09.

Олексій Сливченко