Акценти. Даєш гладіаторів у футболі?

Збірна України 24 Липня, 17:12 704
Акценти. Даєш гладіаторів у футболі?
Небезпечна тенденція у міжнародному суддівстві/

На початку червня я писав тут після нашого матчу з Уельсом: «… фол Аллена на Ярмоленку був і крапка. Яка, завдяки некваліфікованій роботі арбітрів, перетворилася на знак питання. «Сліпі? - Запитував у простір мій суддівський консультант Юстас, - Треба відірвати ногу? Чистий пенальті взагалі без питань». І додав, що німецькі телекоментатори матчу були у …. (цитата: «у перекладі на статейну мову: дуже здивовані»).

Мало того, що іспанець Лаос у цьому епізоді вдягнув пов'язку на очі. Йому так ніхто і не порадив її приспустити…»

Це був найнеприємніший для нас, але випадок.

Вже через три дні, після гри з Ірландією, довелося повернутися до цієї теми: «Феміда продовжила дивувати, але тепер на нашу користь. Фол Бондаря на Робінсоні. Слово Юстасу: «Схоже на момент із Ярмоленком – так само тюкнув у ногу. Але тут у русі виглядало ще більш явно. Висновок – пенальті».

Втім, суддівський експерт каналу «Футбол» Арановський знову «відмазав» арбітра - словака Глову. Нам знову розповіли про якусь «недостатність» контакту, і навіть прозвучав термін «чесний контакт». Уявляєте, на що їх там націлюють? Як визначити ступінь цієї чесності? І якою лінійкою вони вимірюватимуть у полі достатність? При тому, що ВАР у цих випадках тупо вмиває руки та відморожується. Виходить, що не рефері адаптуються до ВАРу, а навпаки. Людський фактор править!..»

Акценти. Даєш гладіаторів у футболі? - изображение 1

Це був уже збіг, який стався незабаром і в другому поєдинку збірних із двох, які я спостерігав.

А після того, як відгриміла червнева сесія Ліги націй, Юстас вийшов на зв'язок зі мною вже з власної ініціативи. На відміну від мене, котрий дивився лише матчі за участю України, він відстежив їх значно більше, в тому числі особисто був присутнім на грі Німеччини з Англією. І, природно, дивився очима професійного арбітра.

Колега по блогу був не на жарт стривожений. На його думку, вже можна вести мову про однозначну систему. Тобто практично у всіх зустрічах, які вдалося спостерігати, арбітри взяли за правило не свистіти так звані дрібні фоли. Від слова взагалі.

Це вже само по собі загрожує, бо розв'язує руки любителям брудної гри, перетворюючи її на колективне єдиноборство за участю м'яча. «Алілуйя!» - вигукне умовний Віктор Вацко, і численні члени фан-клубу «Футболнебалет» дружно зааплодують. А на що тоді перетвориться УПЛ, особисто мені навіть уявити гидко.

А тепер пригадаємо, що лінійками за виміром ступеня великості фолу суддів так і досі не забезпечили. Тобто, коли ти керуєшся рекомендаціями «давати грати», тут не дивно і зашкалити, перейти цю грань, іноді навіть не тонку.

Акценти. Даєш гладіаторів у футболі? - изображение 2

Юстас говорить про те, що вже бачив, як, за його словами, «разом з водою виплескували і дитину». А саме, поряд із дійсно дрібними порушеннями правил, захопившись і старанно дотримуючись нової доктрини, пропускали повз очі і досить грубі. Причому це, зокрема, позначалося і на результаті гри.

Додамо до цього ще раз промовисте мовчання ВАРу, нібито задля авторитету рефері. То куди ж ведуть футбол панове з ФІФА? Замість того, щоб виконувати норми букви закону (фол має бути зафіксований – злодій має сидіти у в'язниці), судді тепер обслуговуватимуть гладіаторські бої?

Бо саме поняття футбольного видовища, як я розумію, підмінюється видовищем боротьби за м'яч, у якому всі засоби хороші – аби арбітр не помітив. Або помітив, але вважав би фол недостатнім, або як його там – «чесним». А чи не роздолля це для суддівської необ'єктивності та виконання спецзамовлень?

Якщо все дійсно так, як воно бачиться людині, яка присвятила своє життя футбольному арбітражу (сам я влітку бачив лише кілька матчів, у яких суддівство для мене було лише тлом – хоча б тому, що жадібно стежив за грою після нечувано довгої паузи), то футбол ризикує скотитися в смердючу трясовину.

Важливо: поки це, в основному, тестується на рівні збірних у турнірі третього сорту. Продовження може бути восени – коли відновиться Ліга націй. А там, як знати, гляди і Мундіаль на носі. Що ж, ще одна нагода для дискредитації майбутнього Кубка світу.