Україна знову готова обійти Росію у таблиці коефіцієнтів УЄФА. Ось що потрібно зробити

Футбол України 26 Липня, 11:24 1402
Україна знову готова обійти Росію у таблиці коефіцієнтів УЄФА. Ось що потрібно зробити | 19-27
Простою та зрозумілою мовою пояснює нюанси нарахування очок та підрахунку підсумкових балів у найзаплутанішій таблиці європейського футболу.

Якщо футбол – найпростіша гра на планеті, то таблиця коефіцієнтів УЄФА – одна із найскладніших вигадок у ігрових видах спорту. Завдяки її існуванню національні федерації розуміють, скільки команд представлятимуть країну в європейських турнірах у тому чи іншому сезоні.

Більшість любителів футболу цілком справедливо не витрачають свій час на складні обчислення, задовольняючись підсумковим результатом. Більш скрупульозні вболівальники намагаються розібратися, що до чого, але найчастіше кидають цю невдячну справу на півдорозі.

Мінуси проведення чемпіонатів за системою «весна/осінь»

Місце країни в таблиці коефіцієнтів УЄФА визначає суму балів, набрану її представниками протягом п'яти останніх сезонів, включаючи нинішній.

Від результатів цих п'яти сезонів (у цьому випадку – 2018/19, 2019/20, 2020/21, 2021/22 та 2022/23) залежить представництво країн у єврокубках сезону-2024/25.

А як же сезон-2023/24? Чому підрахунок балів закінчується на попередньому сезоні? Все дуже просто. Деякі чемпіонати (у Швеції, Норвегії, Казахстані тощо) проводяться за системою «весна/осінь» і, відповідно, не встигають виявити учасників єврокубків до початку.

«Шахтарю» пощастило. Наступному чемпіону України доведеться складніше

У нинішньому розіграші Ліги чемпіонів обидва представники України мали стартувати з кваліфікації (але з різних раундів), проте завдяки відстороненню російських клубів та вильоту Вільярреала у півфіналі попереднього турніру донецький Шахтар отримав місце у групі.

Наступного сезону українському чемпіону вже навряд чи так пощастить, а от у сезоні-2024/25 ми можемо розраховувати на гарантоване місце у групі. Для цього Україні необхідно піднятися з 13-ї на 11-ту позицію рейтингу, тобто обійти в таблиці коефіцієнтів щонайменше дві асоціації.

Нюанси схеми нарахування очок

Бали кожної асоціації у конкретно взятому сезоні вираховуються за рахунок суми набраних її клубами очок, поділеної на кількість представників країни у єврокубках.

Тобто якщо Шахтар, Динамо, Дніпро-1, Зоря та Ворскла цього сезону сумарно наберуть 20 очок, то Україна отримає в таблицю коефіцієнтів чотири бали – 20 (очок) / 5 (клубів) = 4.

Важливо, що очки у разі нараховуються за звичної нам схемою, коли перемога оцінюється трьома пунктами, а нічия – одним.


Схема нарахування очок у єврокубковому сезоні-2022/23.
  • кваліфікація (перемога – 1, нічия – 0,5, поразка – 0)
  • основний раунд (перемога – 2, нічия – 1, поразка – 0)
  • попадання до групи ЛЧ (прямо або через відбір) – 4
  • перші два місця у групі ЛЧ – 4
  • перемога у групі ЛЕ – 4
  • друге місце у групі ЛЕ – 2
  • перемога у групі ЛК – 2
  • друге місце у групі ЛК – 1
  • вихід до 1/8 фіналу ЛЧ та ЛЕ – 1
  • вихід до 1/4 фіналу ЛЧ та ЛЕ – 1
  • вихід до 1/2 фіналу ЛЧ, ЛЕ та ЛК – 1
  • вихід у фінал ЛЧ, ЛЕ та ЛК – 1

За перемогу у фіналі будь-якого єврокубку бонус не надається, так само як і за вихід до 1/8 фіналу та чвертьфінал Ліги конференцій.

Росію точно обійдемо, за 11 місце доведеться поборотися

Україна у нинішньому розіграші єврокубків заробила вже 5,5 очка (вихід Шахтаря до групи ЛЧ – 4, перемога Ворскли над АІКом – 1, нічия Динамо з Фенербахче – 0,5).

Це дозволило нам покласти до скарбнички таблиці коефіцієнтів УЄФА 1,1 бала – 5,5 (очка)/5 (клубів) = 1,1. Наше відставання від Росії, яка цього року залишиться без рейтингових очок через усунення її клубів, становить всього 1,315 бала.

Навіть якщо наші клуби виступлять так само, як у минулому сезоні, який став для нас найпровальнішим за кілька останніх років (4,2 бали), обійти Росію не складе особливих труднощів.

Набагато складніше справа з боротьбою за 11-у позицію рейтингу, яка дозволяє отримати одну пряму путівку до групового раунду Ліги чемпіонів-2024/25.

Динамо перед першим матчем із Фенербахче. Фото: ФК Динамо

Бельгія та Сербія, яким ми теоретично може скласти конкуренцію, цього сезону продовжать набирати очки. На відміну від Росії. Першим ми поступаємося цілими чотири бали. Поклавши руку на серце, наздогнати їх – утопія. Сербам програємо 2,475 бали, а отже, можемо побоїтися.

Бельгію в єврокубках представляють п'ять клубів - Брюгге (група ЛЧ), Юніон (3 кв. ЛЧ проти Глазго Рейнджерс), Гент (плей-оф раунд ЛЕ), Андерлехт (3 кв. ЛК проти Арарат-Вірменія/Пайде Естонія) та Антверпен ( 2 кв.ЛК проти косовської Дріти).

За Сербію на європейській арені цього року віддуваються Црвена Зірка (3 кв. ЛЧ проти Пюнік/Дюделанж), Партизан (3 кв. ЛЕ проти Ларнака, що програв у парі Мідтьюллан/АЕК), Чукарічки (2 кв. ЛК проти люксембурзького Расінга) і Раднич (2 кв. ЛК проти мальтійської Гзіри).

Якщо Чукарічки у виїзному матчі з Расінгом зробили серйозний заділ перед зустріччю у відповідь (4:1), то Раднички славно помучилися на Мальті, відігравшись на другій компенсованій хвилині (2:2).А як відомо, хто вилітає з Ліги конференцій, для того єврокубки закінчуються.

Віритимемо, що серби, уряд яких активно підтримує політику наших ворожих сусідів, зійдуть з дистанції якнайшвидше.