«Фенербахче» – «Динамо». Як «біло-сині» у Туреччині грали

Динамо Київ 27 Липня, 12:19 740
«Фенербахче» – «Динамо». Як «біло-сині» у Туреччині грали | 19-27
Поки що перевага на боці киян.

27 липня у матчі-відповіді другого кваліфікаційного раунду плей-офф у Стамбулі на стадіоні Шюкрю Сараджоглу Динамо зіграє з Фенербахче. Для біло-синіх це буде 11-й офіційний візит до Туреччини. Напередодні чергового матчу киян на берегах Босфору Sport Arena згадала, як Динамо раніше грало у Туреччині.

Першопрохідник Бурсаспор

Вперше з турецьким клубом в офіційному матчі Динамо зустрілося у сезоні-1974/1975 у тріумфальному для себе розіграші Кубка володарів кубків. Тоді в Бурсі біло-сині у першому матчі 1/4 фіналу турніру мінімально обіграли Бурсаспор завдяки голу Онищенку. У матчі-відповіді – закріпили свою перевагу, вигравши 2:0.

Через шість із половиною років Динамо знову зустрілося із представником Туреччини. Щоправда, цього разу у Кубку чемпіонів та з іншим клубом – Трабзонспором. Після мінімальної перемоги у Києві – 1:0, біло-сині розписали мирову у Трабзоні (1:1).

Михайличенко Динамо

Примітно, що друге побачення з Трабзонспором, яке відбулося в рамках кваліфікації Ліги чемпіонів через 23 роки, коштувало Олексію Михайличенку посади головного тренера Динамо. Біло-сині під керівництвом Михайличенка програли домашній матч – 1:2, і на гру у відповідь Динамо повіз Йожеф Сабо. Перестановка спрацювала – перемога 2:0 та вихід до групи Ліги чемпіонів.

«Улюблений» Бешикташ

Орли зі Стамбула – найулюбленіший у плані жеребу турецький клуб для Динамо. З Бешикташем біло-сині перетиналися у єврокубках п’ять разів. Вперше – у сезоні-1986/1987 у чвертьфіналі Кубка європейських чемпіонів. По суті, питання про переможця протистояння Динамо зняло ще після першого гостьового матчу, здобувши розгромну перемогу 5:0 завдяки дублям Блохіна та Євтушенка, а також голу Заварова. У матчі-відповіді біло-сині знову виграли – 2:0.

Друга зустріч динамівців та стамбульських Орлів відбулася вже у новому тисячолітті. У 1/16 фіналу Кубка УЄФА-2002/2003, куди Динамо потрапило зайнявши третє місце у групі з Ювентусом, Ньюкаслом та Фейєноордом, біло-сині у першому матчі програли Бешикташу в Туреччині. У матчі-відповіді була зафіксована нульова нічия.

Реваншувалося Динамо, та ще й як, на цій же стадії другого за значимістю єврокубках, який тепер уже називався Ліга Європи, майже через вісім з половиною років. У Стамбулі Динамо просто винесло Бешикташ – 4:1 завдяки голам Вукоєвича, Шевченка, Юссуфа та Гусєва. А в Києві продовжило побиття – 4:0 (Вукоєвич, Ярмоленко, Гусєв та Шевченко).

А наступного сезону Динамо та Бешикташ обмінялися домашніми перемогами в рамках групового етапу Ліги Європи. У Києві у біло-синіх забив Гармаш, у Стамбулі за Орлів – Коркмаз.

Остання ж наразі зустріч київського клубу та Орлів датована сезоном-2016/2017. Тоді команди опинилися в одній групі Ліги чемпіонів у компанії з Наполі та Бенфікою. У Стамбулі Динамо та Бешикташ розійшлися миром – 1:1, у Києві біло-сині винесли суперника з рахунком 6:0, відзначились в українців Бесєдін, Ярмоленко, Буяльський, Гонсалес, Сидорчук та Мораєс.

Дві нічиї з Фенербахче

Як ми вже не раз писали раніше, біло-сині двічі до цьогорічного відбору перетиналися у єврокубках із Фенербахче. Обидва рази – у Лізі чемпіонів. У кваліфікації сезону-2006/2007 після домашньої перемоги – 3:1 кияни відстояли нічию зі Стамбулі (2:2) завдяки дублю Шацьких.

А у групі сезону-2008/2009 динамівці також розписали мирову в гостях – 0:0, і виграли вдома завдяки голу Єременка.

Разом

У Стамбулі Динамо провело 10 офіційних матчів. У чотирьох поєдинках біло-сині перемогли, чотири зустрічі завершили внічию, у двох – поступилися. Різниця м’ячів – 17:9 на користь Динамо. Найкращі снайпери киян у матчах у Туреччині Блохін, Євтушенко, Шацьких, Рінкон.

У решти України справи нічийні

З українських клубів із турецькими у єврокубках також перетиналися Шахтар, Металіст, Дніпро, Карпати та Зоря. Першим із цієї п’ятірки у Туреччині побував Дніпро, який у сезоні-1984/1985 в 1/16 фіналу Кубка європейських чемпіонів зустрічався з Трабзонспором. У гостях українці поступилися – 0:1, але вдома взяли впевнений реванш – 3:0 завдяки дублю Литовченка та автоголу Озчагляна.

Тричі з турецькими клубами перетинався Металіст. У сезоні-2008/2009 харків’яни в першому раунді Кубка УЄФА пройшли Бешикташ: програвши в Туреччині (0:1), Металіст виграв удома (4:1, голи на рахунку Жажі-2, Девіча і Ганцарчика). У тому ж сезоні харків’яни обіграли у гостях Галатасарай у рамках групового етапу 1:0, гол в активі Едмара.

А ось у групі Ліги Європи-2014/2015 перевага була на боці Туреччини. Трабзонспор двічі обіграв Металіст: 2:1 – у Харкові та 3:1 – вдома.

По разу із представниками Туреччини перетиналися Карпати та Зоря. Львів’яни у пам’ятному протистоянні з Галатасараєм у рамках плей-офф кваліфікації Ліги Європи-2010/2011 відстояли нічию зі Стамбулі – 2:2 (голи в активі Кузнєцова та Зенєва), а у Львові вирвали рятівні 1:1 завдяки голу Федецькому у компенсований час.

Що стосується Зорі, то луганчани в групі Ліги Європи-2016/2017 зіграли з Фенербахче внічию вдома – 1:1 (на гол Гречишкіна К’єр відповів на 96-й хвилині) і поступилися у Стамбулі 0:2.

Шахтар же із представниками Туреччини перетинався чотири рази. У сезоні-2009/2010 у раунді плей-офф Ліги Європи Гірники двічі обіграли Сівасспор: 3:0 – у гостях (Гай, Ілсіньо, Кобін) та 2:0 – вдома.

Через п’ять років уже в рамках кваліфікації Ліги чемпіонів Шахтар вибив із розіграшу Фенербахче: 0:0 – у Стамбулі та 3:0 удома (Гладкий, Срна, Тейшейра). Через рік донеччани пройшли Істанбул Башакшехір у плей-офф кваліфікації Ліги Європи: 2:1 – у гостях (Коваленко та автогол Чікалеші) та 2:0 – вдома (Марлос та автогол Аттама). А на груповому етапі двічі обіграли Коньяспор: 1:0 – у гостях (Феррейра) та 4:0 – вдома (Дентіньо, Едурадо, Бернард та автогол Бардакчі).

Разом без урахування поєдинків Динамо, українські клуби провели у Туреччині 10 матчів. Чотири – виграли (три – Шахтар, один – Металіст), два – завершили внічию (Шахтар та Карпати), чотири – програли (Дніпро, Зоря та Металіст – двічі). Різниця м’ячів – 10:10.