Трансферне вікно у Європі потихеньку добігає до логічного кінця. Зрозуміло, що активність триває і Україна, попри всі негаразди, не є винятком. Щоправда, нині затягти до нас гравців пристойного рівня надзвичайно складно через війну та відсутність фінансових можливостей.
Тож доводиться максимум уваги приділяти підписанням на вихід. Сьогодні ми поговоримо про гравців, кому не завадило б змінити прописку.
Не поспішайте критикувати: мовляв навіщо послаблювати й так слабку УПЛ. Але ж давайте будемо відвертими – нинішнє падіння чемпіонату в рази суттєвіше, ніж було у 2014-му. Та й до кінця не відомо, як він пройде у режимі війни. Водночас хочеться бачити конкурентоздатну збірну України, пригадуєте, як бійці з фронту передавали через Федецького прохання грати у плей-офф відбору до ЧС. Нині збірна України – це символі. І щоб цей символ був яскравим, провідним футболістам за нинішніх умов краще й здійснити переїзд за кордон.
Тож вашій увазі підбірка виконавців, яким пора зробити крок уперед — дехто з них давно торкнувся професійної стелі в УПЛ, а у декого настільки великий потенціал, що його гріх зводити нанівець у нинішній ситуації.
Кирило Ковалець (вільний агент)
Вік - 29 роки
Ціна за версією Transfermarkt - 800 тис. євро
На початку липня Кирило Ковалець покинув «Олександрію». Будучи вільним агентом, півзахисник є доволі ласим шматочком на ринку — буквально через тиждень-півтора після його відходу у ЗМІ з’явилася інформація про зацікавленість «Леґії», «Базеля» та «Цюриха». Й навіть якщо вона не зовсім відповідає дійсності, ми б не хотіли, щоб Ковалець залишався в Україні.
Півзахисник є універсалом, однаково добре працює і на напад, і на захист, успішно відновився після травми коліна та перебуває у тому становищі, коли може вибирати. Ми не розуміємо, навіщо йти в умовне «Динамо», якщо там Ковалець стане одним із, гвинтиком, а не примадонною — Шапаренко та Буяльський не дадуть розвернутися на повну.
А от перейти до претензійного чемпіонату (Бельгія — чим не приклад?) — варто спробувати. Головне не помилитись з вибором, йому потрібна команда, де у нього буде ключова роль в атаці.
Дмитро Різник («Ворскла»)
Вік - 23 роки
Ціна за версією Transfermarkt - 2 млн євро
Дмитро Різник стовідсотково переріс рівень, запропонований «Ворсклою». Команда вкотре прикро попрощалася з єврокубками, навряд чи претендуватиме на щось вагоміше, ніж четверта-п’ята сходинка в УПЛ, тому ми не розуміємо, чому голкіпер повинен марнувати дорогоцінний час.
Причому не в Україні, бо тут відверто тіснувато: у «Шахтарі» — Трубін, в «Динамо» — вдосталь імен, а йти в умовний «Дніпро-1», з яким полтавці якраз конкуруватимуть у турнірній таблиці — не те підвищення, про яке можна мріяти. Раніше майбутнє Дмитра пов’язували з представниками Польщі/Греції і це непоганий трамплін для ближчого знайомства з Європою.
Олександр Піхальонок («Дніпро-1»)
Вік - 25 років
Ціна за версією Transfermarkt - 1,5 млн. євро
Завдяки довірі у «Дніпрі-1» Олександр Піхальонок прогресував семимильними кроками. Що тут казати, якщо кілька років тому центрхав не надто продуктивно виглядав у «Маріуполі», а сьогодні запалює в центрі поля «дніпрян» і є наближеним до збірної України. Ба більше, десь, колись про Піхальонка писали в контексті ймовірного трансферу — наприклад, до італійського «Дженоа».
І тут теж немає сенсу сперечатися — Олександр досягнув особистісного максимуму у нинішньому клубі. Водночас «Дніпро-1» залишиться «Дніпром-1» — командою нехай і з амбіціями, та все одно недостатніми ресурсами, щоб чіплятися за щось вартісніше, ніж бронзові медалі (це за найкращих обставин).
Переконані, що у Піхальонка достатньо скілів, щоб зарекомендувати себе у хорошій лізі. Плюс, «Дніпро-1» легко знайде ким заповнити порожнечу — є новачок Домінго Бланко, Ігор Когут, Руслан Бабенко, Олександр Бєляєв та Валентин Рубчинський. Так би мовити, вибір на всі випадки життя.
Олексій Гуцуляк («Дніпро-1»)
Вік - 24 роки
Ціна за версією Transfermarkt - 1 млн. євро
В 2016-му Олексій Гуцуляк опинився у «Вільярреалі». 18 років, труднощі з мовою, інший менталітет, родинні обставини — фактори, через які півзахисник не переконав навіть у резерві «жовтої субмарини». Словом, оренда сплила, Гуцуляк повернувся до України і на певний час став хрестоматійним прикладом того, як нашій молоді важко вирватися із зони комфорту.
У 2022-му Олексій оцінюється не так: це — гарантовано один із найкращих виконавців УПЛ, що не представляє інтереси «Динамо» чи «Шахтаря». Ще виступаючи у «Десні», лівий півзахисник зайняв друге місце серед найрезультативніших асистентів розіграшу 2020/21 (7 передач; на 2 більше віддав Алан Патрік).
Та і возз'єднання з Йовічевічем пішло на користь — Гуцуляк видав відмінну першу половину минулого сезону. Власне, це допомогло «дніпрянам» витримати суперництво з боку «Зорі» та «Ворскли» і завершити коло на третій, лігоєвропейській сходинці. Здається, ця версія Олексія не розгубилася б у Європі, як це сталося 6 років тому. Чому б знову не пошукати своєї долі?
Ілля Забарний («Динамо»)
Вік - 19 років
Ціна за версією Transfermarkt - 15 млн. євро
У вересні Іллі Забарному «стукне» 20, а він уже може похвалитися серйозним переліком чеснот. Перебуваючи у «Динамо», центрбек зібрав усі внутрішні нагороди та є основним у збірній. Погодьтеся, шикарний доробок, що змушує зняти капелюх.
Тож не дивно, чому на початку літа Ілля активно сватався до АПЛ — готові побитися об заклад, він би не гірше вписався, ніж той же Віталій Миколенко. Зараз преса затихла, «Динамо» активно готується до «Бенфіки», сподіваючись потрапити до групового етапу Ліги чемпіонів, однак все може різко змінитися.
Якщо кияни, не дай Боже, зваляться до Ліги Європи, то ми не бачимо сенсу у тому, щоб утримувати Забарного. Одна справа — боротися у ЛЧ, де можна заробити гарні гроші, і зовсім інша — малоприбуткова ЛЄ, у якій Ілля точно не отримає новий досвід.
До того ж у розпорядженні Мірчі Луческу й так достатньо центральних захисників. Попов, Бурда, Сирота, Біловар — цього вистачить, щоб не осоромитися перед «Шахтарем» і за щось зачепитися у другому за знаковістю єврокубку.
Микола Матвієнко («Шахтар»)
Вік - 26 років
Ціна за версією Transfermarkt - 11 млн. євро
Судячи із риторики, яка не так давно кружляла навколо Миколи Матвієнка, «Шахтар» був не проти попрощатися із вихованцем. Ярослав Ракицький, який фігурував у ситуації, вирішив не повертатися до України, тож розмови про відхід Матвієнка поступово зійшли нанівець.
«Аякс», «Феєнорд», «Арсенал» — клуби у ЗМІ вигулькували із завидною регулярністю, якість інсайдів залишалася під питанням, але надія досі жевріє. У «Шахтарі» визнали наявність 50-мільйонного боргу, розраховують його частково покрити виплатами у Лізі чемпіонів, проте все одно балансуватимуть на межі фінансової прірви. Хто ж знав, що станеться повномасштабна війна і наслідки бурхливої трансферної кампанії 2021/22 вилізуть боком.
Ще один момент — Матвієнко не молодшає (йде 27-й рік, як-не-як), втім, наразі перебуває у самому соку. Коли з ним розлучатися, якщо не тепер?
Георгій Бущан («Динамо»)
Вік - 28 років
Ціна за версією Transfermarkt - 9 млн. євро
Беззаперечний перший номер «Динамо» і національної команди. Статус не лише відповідальний, а й привабливий — як наслідок, голкіпер періодично «сватається» у той чи інший закордонний колектив. Сам Георгій стримано реагує на подібні новини, проте у них є доля правди —футболіст заслужив на те, щоб випробувати себе у кращих умовах, ніж УПЛ. Тут він точно не ростиме (гадаєте, суперники в чемпіонаті «Динамо» часто будуть навантажувати Жору?), а потенціал є.
Тим паче, у «Динамо» однозначно не буде відчутної проблеми з воротарською позицією — є мегаперспективний Руслан Нещерет, якому варто більше довіряти, завжди прийде на допомогу перевірений Денис Бойко чи у крайньому випадку підстрахує Владислав Кучерук.
Артем Довбик («Дніпро-1»)
Вік - 25 років
Ціна за версією Transfermarkt - 5 млн. євро
Недограного сезону 2021/22 вистачило, щоб Артем Довбик опинився під пильним прицілом скаутів. 14 голів та 5 асистів у 18 поєдинках — статистика, дійсно варта уваги. «Дніпрянин» видав хорошу дистанцію і показав, що йому пасує роль лідера, причому такого, що доб’ється успіху, навіть якщо це не вдасться зробити з першої спроби (варто пригадати наполегливість і виправлені ним помилки у матчах збірної).
Тож розмови виникли не на порожньому місці — Довбик справді напрацював на другий шанс у Європі. Перший не склався (не беремо до уваги оренду в молдавському «Бєльці»), однак його можна спростувати — все ж до «Мідтьюлланна» приїхав «сируватий» футболіст, для якого данське середовище постало цілковитою загадкою.
У червні Артему виповнилося 25 і він саме у тому становищі, коли треба робити дорослі вчинки. Потенційних покупців може відлякати давня травма хрестоподібних зв’язок, проте донедавна інтерес простежувався (якщо що, в «Болоньї» чи не найкращий медичний центр в Італії — навряд чи б туди запрошували неліквідного гравця).
Чи буде цікавим Довбик через рік, сповнений невідомості в УПЛ? Гадаємо, що окреслене майбутнє — краще, ніж сумнівні перспективи без можливості росту.
Віктор Циганков («Динамо»)
Вік - 24 роки
Ціна за версією Transfermarkt - 25 млн євро
Лідер не поспішає продовжувати контракт з «Динамо» і це повинно стимулювати керівництво киян до продажу. Як не крути, трудовий договір триває до літа 2023-го, вінґер оцінюється приблизно в 20-25 мільйонів євро — чому б не заробити?
Циганков усім виглядом демонструє, що не збирається, як Андрій Ярмоленко, засиджуватися у стані «біло-синіх» заради втілення високих цілей. Новина про те, що він став клієнтом Пере Ґвардіоли, сколихнула медіапростір і послугувала черговим меседжем — ймовірно, Віктор таки дивиться у бік Європи.
Враховуючи настрій, було б правильно організувати своєчасний перехід — у такому випадку всі сторони залишаться у виграші. Інакше ми ризикуємо побачити невмотивованого гравця, до того ж замученого регулярними пошкодженнями. Зрештою, Циганков торкнувся стелі УПЛ, куди йому прогресувати?
Михайло Мудрик («Шахтар»)
Вік - 21 рік
Ціна за версією Transfermarkt - 9 млн. євро
Не будемо оригінальними, якщо вкажемо Михайла Мудрика. Очевидно, що вінґер є найжаданішим персонажем у розумінні іноземних клубів. Молодий, без суттєвих травм, здатний прогресувати за сприятливих умов (підтверджено на роботі з Роберто Де Дзербі) — словом, треба брати.
Якщо і є побоювання, що Мудрик не заграє у більш вимогливому середовищі через стилістику, то не забуваймо: поки що на його боці вік. Так, у діях нападника відчувається певна шаблонність і недостатня тактична глибина, але це саме той випадок, коли з гравця можна і треба щось ліпити.
«Шахтар» готовий будувати навколо Мудрика новий кістяк, та чи воно того варте? В УПЛ «гірники» все одно становитимуть реальну загрозу, в ЛЧ — не надто віриться, що колектив подолає груповий бар’єр. Давайте дивитися на речі з тверезою головою.
Павло Кушнєрук
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!