Їхній перший день у Європі. Як українські дебютанти відкривали для себе єврокубки

Футбол України 17 Серпня, 20:22 540
Їхній перший день у Європі. Як українські дебютанти відкривали для себе єврокубки | 19-27
Дніпру-1 присвячується.

Незабаром у «Дніпра-1» – особливий день. Спортклубівці стартують в раунді плей-офф кваліфікації Ліги Європи, і для них це буде дебют на євроарені. Підопічні Олександра Кучера стануть 21 українським клубом, що взяв участь у єврокубках.

Як тут не згадати усі дебютні «виходи у світ» інших 20-ти українських команд.

1965: ПЕРШОПРОХОДЕЦЬ ДИНАМО. У 1/16 Кубку Кубків кияни на виїзді розтрощили «Колрейн» з Північної Ірландії – 6:1. Та вікторія й досі залишається найбільшою перемогою українських клубів у євродебютному матчі. Перший український гол в єврокубках забив капітан «біло-синіх» Андрій Біба, а трохи пізніше він же оформив і перший дубль.

1970: ВТОМЛЕНІ КАРПАТИ. На тій же стадії того ж турніру львів'яни програли в рідних стінах румунській «Стяуа» (0:1), пропустивши в самій кінцівці матчу. Поступаючись суперникові в класі, «зелено-білі» намагалися компенсувати недолік техніки високою швидкістю. У підсумку на останні півгодини гри їх просто не вистачило.

1973: ЩЕДРА ЗОРЯ. У 1/16 Кубку чемпіонів луганчани вдома без проблем розібралися з кіпрським АПОЭЛом (2:0). Голи забили Володимир Бєлоусов і Віктор Кузнєцов. У «Зорі», що грала без найкращого форварда Володимира Онищенка, були ще півтора десятки забійних моментів, але кураж упіймав воротар кіпріотів.

1975: ЗУХВАЛИЙ ЧОРНОМОРЕЦЬ. «Морякам», що стартували в 1/32 Кубки УЄФА, дістався строгий екзаменатор – «Лаціо», що роком раніше виграв Серію А. Проте удома одесити перемогли 1:0 завдяки голу Анатолія Дорошенка. А в грі у відповідь зберігали інтригу до 89-ої хвилини, але все ж таки поїхали з Риму з 0:3.

1976: РЕКОРДНИЙ ШАХТАР. У 1/32 Кубку УЄФА гірники розгромили в Донецьку віце-чемпіона НДР берлінське «Динамо» – 3:0. Причому, перший м'яч, забитий вже на 3-й хвилині Володимиром Роговським, став на той момент найшвидшим голом в історії турніру.

Їхній перший день у Європі. Як українські дебютанти відкривали для себе єврокубки - изображение 1

1984: КОЧІВНИЙ ДНІПРО. У Туреччину на матч 1/16 Кубку чемпіонів проти «Трабзонспора» підопічні Володимира Ємца добиралися з трьома (!) пересадками і на місце потрапили всього за три години до початку гри. Пропустивши швидкий гол, наші так і не змогли відігратися (0:1). Але удома (а суперників з Європи «Дніпро» тоді приймав у Кривому Розі) все стало на свої місця – 3:0.

1988: ЗЛИЙ МЕТАЛІСТ. У 1/16 Кубку Кубків харків'яни гостювали у фіналіста Кубку Югославії, друголігового «Бораца» (Баня-Лука). І несподівано програли (0:2), пропустивши по голу в кінцівці таймів. А тому в грі у відповідь були дуже злі – 4:0!

1992: СУХА ТАВРІЯ. У попередньому раунді (1/32) Ліги чемпіонів команда Анатолія Заяєва вистояла в Дубліні проти «Шелбурна» (0:0). Хоча, могли і виграти – в кінцівці Сергій Полстянов не реалізував вихід віч на віч. У поєдинку у відповідь в Сімферополі кримчани важко, але перемогли (2:1).

1996: НИВА І САДАМ. У попередньому раунді (1/32) Кубку Кубків вінничанам дістався естонський «Таллінна Садам». У гостьовому матчі Руслан Романчук в кінцівці «розмочив» рахунок (1:2), а удома забив ще один гол, який і вивів українців в наступний раунд. А «Садам» незабаром розформували.

1997: ВОРСКЛА І КОБЗАР. Полтавчани починали в попередньому раунді (1/128) Кубку УЄФА в Ризі з «Даугавою». Повернулися «зі щитом» (3:1) завдяки голам Віталія Кобзаря, Сергія Чуйченка і Олексія Антюхіна. Удома підопічні Віктора Пожечевського перемогли скромніше (2:1), знову відзначилися Чуйченко з Антюхіним.

1998: ЦСКА З ЛЕОНОМ. У попередньому раунді (1/32) Кубку Кубків підопічні Володимира Безсонова «горіли» в Ірландії від «Корк Сіті» 0:2, але Сергій Ревут зумів забити вже в компенсований час. А у Києві на «Динамо» Едуард Цихмейструк і Віктор Леоненко поставили британців на місце (2:0).

1999: КРИВБАС І ТАРАН. Євродебют Олега Тарана-тренера виявився успішніший, ніж у Тарана-гравця з «Дніпром» у 1984-му: в кваліфікаційному раунді (1/128) Кубку УЄФА в Кривому Розі був розбитий азербайджанський «Шамкір» (3:0).

Їхній перший день у Європі. Як українські дебютанти відкривали для себе єврокубки - изображение 2

2002: МЕТАЛУРГ (З) І ТАРАН. Все, як під копірку: та ж стадія Кубку УЄФА, той же підсумок на табло (з рахунком 3:0 була декласована мальтійська «Біркіркара»), а головне – той же самий наставник, Олег Таран, на чолі української команди-дебютанта єврокубків.

2002: МЕТАЛУРГ (Д) З АЖІОТАЖЕМ. Підтримати команду Семена Альтмана в поєдинку 1/64 Кубка УЄФА на стадіон «Шахтар» прийшли майже 27,5 тис. глядачів – ніколи більше «Металург» не збирав на своїх домашніх матчах таку аудиторію. І господарі не схибили: програючи німецькому «Вердеру» 0:2, зуміли відігратися після дубля камерунця Бернара Чутанга. Щоправда, в грі у відповідь «влетіли» Скрипникові та компанії з непристойним рахунком 0:8.

2004: РАННІЙ ІЛЛІЧІВЕЦЬ. Команда Миколи Павлова розпочала побачення з Європою на самій ранній стадії – в попередньому раунді (1/256) Кубку УЄФА. Вірменський «Бананц» був переграний в Маріуполі без видимих проблем (2:0), причому обидва голи записав на свій рахунок Сергій Закарлюка, для якого це був вже другий «командний дебют» (після МД)

2012: АРСЕНАЛ З ТЕХНАРЕМ. У 3-му раунді кваліфікації Ліги Європи каноніри легко прибили в рідних стінах маловідомий словенський клуб «Мура-05» (з наголосом на перший склад) – 3:0. Але через пару днів з'ясувалося, що Эрік Матуку, що грав за «Арсенал», не відсидів покладену йому двохматчеву дискваліфікацію, що збереглася ще з часів виступів камерунця за «Гент». І перемога киян в мить перетворилася на технічну поразку (0:3). Залишалася ще зустріч у відповідь в Словенії, але там Шацьких з партнерами змогли забити лише двічі (2:0) і вилетіли з єврокубків.

2016: ПРОВАЛЬНА ОЛЕКСАНДРІЯ. Найбільшою «грудкою» вийшов перший єврокубковий «млинець» у олександрійців. В 3-му раунді відбору Ліги Європи підопічні Володимира Шарана з великим рахунком програли в рідних стінах хорватському «Хайдуку» (0:3). «Було дуже багато браку в передачах, особливо – у флангових. А пропускати голи зі стандартів... Це дійсно дуже грубі помилки», – журився після матчу засмучений наставник «чорно-жовтих». В поєдинку у відповідь в Спліті «Олександрії» вдалося лише забити гол престижу (1:3).

2017: ОЛІМПІК, ЩО ЗАСМУТИВ МІХЕЛА. Донецькі олімпійці свої єврокубкові пригоди під прапором України розпочали з домашньої нічиєї (1:1) проти грецького ПАОКа в 3-му раунді кваліфікації Ліги Європи. Причому, підопічні Романа Санжара могли і перемогти іменитих гостей, моментів у нашої команди було більше. Коли після фінального свистка журналісти поцікавилися думкою про гру у спортдиректора ПАОКа Любоша Міхела, той признався: »Не сподобалася. Зовсім. Я маю на увазі ПАОК. Взагалі на себе не схожі були. Дуже погано грали». Це лише підкреслювало, що дебют «Олімпіку» загалом вдався. На жаль, через тиждень в Салоніках греки виглядали на порядок сильніше, і як підсумок – поразка українців (0:2).

Їхній перший день у Європі. Як українські дебютанти відкривали для себе єврокубки - изображение 3

2020: НЕСПОДІВАНИЙ КОЛОС. Команда з Ковалівки за один сезон пройшла шлях від дебютанта УПЛ до учасника єврокубків. Та і в Європі «біло-чорні» не знітилися. Притому, що доля була до «Колосу» неприхильною. Через пізній початок сезону, викликаного коронавірусним карантином, усі етапи кваліфікації Ліги Європи складалися з одного матчу. У другому раунді відбору ковалівці грали в гостях проти міцного грецького «Аріса» і несподівано для багатьох перемогли 2:1 після голів Євгена Новака і Дениса Антюха. У наступній стадії підопічним Руслана Костишина знову випало зіграти на виїзді – проти хорватської «Рієки». І «хлібороби» знову ледь не створили диво, програвши лише в додатковий час (0:2).

МІНІМАЛЬНА ДЕСНА. Через тиждень після «Колосу» відбулася європейська прем'єра 20-го нашого повпреда – «Десни». І теж у виїзному одноматчевому протистоянні 3-го раунду кваліфікації ЛЄ. Суперник у «сіверян» був дуже серйозний – німецький «Вольфсбург». Внаслідок цього любов між «Десною» і Лігою Європи виявилася швидкоплинною і раптовою. Як не упиралися підопічні Олександра Рябоконя, але клас «вовків», помножений на допомогу рідних стін, позначився – господарі перемогли 2:0. Таким чином, клуб з Чернігова провів в єврокубках лише одну гру, що, мабуть, надовго буде своєрідним антирекордом для наших команд.