Зразковий бізнес. 10 найдорожчих продажів в історії «Бенфіки»

Динамо Київ 22 Серпня, 12:59 903
Зразковий бізнес. 10 найдорожчих продажів в історії «Бенфіки» | 19-27
У Лісабоні навчилися розкручувати та вчасно відпускати своїх лідерів...

Лісабонська «Бенфіка» давно є одним із грандів португальського футболу, але також за нею досить давненько закріпилася й слава одного з найуспішніших клубів-продавців на європейському континенті. Кадрова та трансферна політика «орлів» - предмет для окремої розмови, тому що у «Бенфіці» є чіткі правила та тенденції поведінки на ринку. У цьому клубі немає недоторканних та таких, котрі не продаються. Піти може кожен, навіть найуспішніший гравець команди, а головне питання для ухвалення позитивного рішення – лише в ціні.

За останні дванадцять років «Бенфіка» успішною роботою на трансферному ринку повністю змінила клубну першу десятку найдорожчих футболістів, проданих в інші колективи. Давайте оцінимо, як вона виглядає станом на поточний момент...

10. Анхель Ді Марія

Громадянство: Аргентина / Італія
Сума трансферу: 33 мільйони євро
Період трансферу: літо 2010
Маршрут трансферу: «Реал»


Вихованець академії «Росаріо Сентраль» Анхель Ді Марія виблиснув на чемпіонаті світу U-20 у 2007 році, коли збірна Аргентини стала тріумфатором змагання. Рухливий та технічний вінгер забив на турнірі 3 м'ячі, що спонукало «Бенфіку» заплатити 8 мільйонів євро, необхідних для придбання таланта. У Португалії Анхель провів три сезони, ставши одним із лідерів команди якраз в 2010 році. Примітно, що саме за підсумками чемпіонату-2009/10 «Бенфіка» виграла «золото», після чого Ді Марію продали у «Реал». Мадридський клуб погодився заплатити за вінгера 33 мільйони євро, отримавши загалом досить корисного виконавця.

Після чотирьох років перебування у Мадриді Ді Марія поїхав за 75 мільйонів євро в «Манчестер Юнайтед», де кар'єра у нього не залагодилася, і всього через рік його продали в «Парі Сен-Жермен» за 63 мільйони. У Франції аргентинець провів сім років, вигравши 18 внутрішніх трофеїв, а цього літа вирішив на правах вільного агента поїхати в Італію, підписавши однорічний договір з «Ювентусом».

8-9. Ренату Санчеш

Громадянство: Португалія / Сан-Томе і Принсіпі
Сума трансферу: 35 мільйонів євро
Період трансферу: літо 2016
Маршрут трансферу: «Баварія»

Ренату Санчеш народився у Лісабоні і з юних років опинився в академії «Бенфіки». Там він пройшов довгий шлях до першої команди, де у 18-річному віці зумів дебютувати як у чемпіонаті Португалії, так і у Лізі чемпіонів. У 2016 році Санчеш потрапив у заявку збірної на чемпіонат Європи у Франції, де йому вдалося провести 6 поєдинків та відзначитись 1 забитим м'ячем. Португальці сенсаційно виграли той турнір, після чого до них була прикута підвищена увага з боку топ-клубів континенту. На Санчеша було безліч претендентів, але найбільш зговірливою для «Бенфіки» виявилася «Баварія», яка заплатила за хавбека 35 мільйонів євро. На жаль для мюнхенських уболівальників, але реалізувати свій потенціал у стані «червоних» Ренату так і не зміг. Його навіть відправляли набиратися досвіду в «Суонсі», але і після повернення Санчеш не зумів стати повноцінним гравцем основи…

У 2019 році «Баварія» продала Санчеша до «Лілля» за 20 мільйонів євро, і в стані «догів» хавбек зумів стати чемпіоном у 2021-му. Загалом в Лізі 1 Ренату виявився на хорошому рахунку, що дозволило йому цього літа отримати запрошення від «Парі Сен-Жермен», куди португалець і перебрався в обмін на 15 мільйонів євро.

8-9. Віктор Лінделеф

Громадянство: Швеція
Сума трансферу: 35 мільйонів євро
Період трансферу: літо 2017
Маршрут трансферу: «Манчестер Юнайтед»

Фактурного шведського центрбека скаути «Бенфіки» пригледіли у скромному «Вестеросі», де той був на хорошому рахунку. Для оформлення угоди португальцям виявилося достатньо 100 тисяч євро, а також обіцянки виплатити шведам 20% від суми подальшого перепродажу Лінделефа. Останній фактор відіграв ключову роль для «Вестероса», оскільки Віктор у сезоні-2016/17 став ключовою фігурою у складі «орлів», яскраво себе показав у Лізі чемпіонів, що дозволило «Бенфіці» вигідно продати його в «Манчестер Юнайтед», виручивши від угоди 35 мільйонів євро.

З того часу 28-річний захисник виступає в Англії за «червоних дияволів», які нині переживають аж ніяк не найуспішніші часи в історії. Перехід у «Манчестер Юнайтед» дозволив Лінделефу отримати суттєво кращі умови за особистим контрактом, але жодного трофею з англійською командою центрбек за п'ять сезонів так і не виграв…

7. Нелсон Семеду

Громадянство: Португалія / Кабо-Верде
Сума трансферу: 35,7 мільйонів євро
Період трансферу: літо 2017
Маршрут трансферу: «Барселона»

Правий фулбек Семеду починав грати у футбол в португальській команді «Шентренше», звідки у 19-річному віці перебрався у дубль «Бенфіки», де йому знадобилося кілька сезонів, перш ніж опинитися у першій команді. Історія Нелсона в чомусь схожа зі шляхом нагору Віктора Лінделефа – обидва нешвидко запрягали, зате дуже завзято рвонули з місця в кар'єр. Сезон-2016/17 дозволив Семеду стати одним із найбільш ласих «шматочків» на трансферному ринку Європи, а тому недивно, що за флангового захисника розгорнулася серйозна битва. Переможцем із неї вийшла «Барселона», якій довелося розщедритися на 35,7 мільйонів євро.

У Каталонії Семеду провів три роки, регулярно з'являючись на полі, але так і не став настільки культовою фігурою для команди, як Дані Алвес. Вигравши два титули чемпіона Іспанії, у вересні 2020-го Нелсон за 32 мільйони євро переїхав до англійської Прем'єр-ліги, де у лавах «Вулверхемптона» продовжує свою кар'єру і до цього дня, лише нещодавно відновившись від досить серйозного пошкодження підколінного сухожилля.

6. Рауль Хіменес

Громадянство: Мексика
Сума трансферу: 38 мільйонів євро
Період трансферу: літо 2019
Маршрут трансферу: «Вулверхемптон»

Першим європейським клубом у кар'єрі мексиканського центрфорварда Рауля Хіменеса став «Атлетіко». Мадридці влітку 2014-го заплатили 10,5 мільйонів євро «Америці», але в лавах «матрацників» Хіменес одразу почати виблискувати не зумів. У прем'єрному сезоні він забив лише 1 м'яч у 24 поєдинках Ла Ліги, у яких з'являвся на полі переважно на заміну. Через рік «Атлетіко» погодився відпустити Хіменеса до «Бенфіки», хоча умови того трансферу, які висвітлювалися у різних ЗМІ, виглядають досить заплутаними. У Португалії за три сезони Рауль двічі став чемпіоном, але був виключно гравцем ротації.

Коли влітку 2018 року на «Бенфіку» із пропозицією про оренду Хіменеса вийшли боси «Вулверхемптона», щось вигадувати проти цього «орли» не стали, а ще за рік «вовки» оформили викуп контракту мексиканця за 38 мільйонів євро. Нині 31-річний Рауль продовжує залишатися гравцем «Вулверхемптона», але його результативність в АПЛ вже не настільки вражає як у перших двох сезонах, коли він наколотив 13 та 17 м'ячів, відповідно.

4-5. Аксель Вітсель

Громадянство: Бельгія / Мартініка
Сума трансферу: 40 мільйонів євро
Період трансферу: літо 2012
Маршрут трансферу: «Зеніт»

Вітселя називали неймовірно перспективним гравцем ще у його рідному «Стандарді». Саме тому бельгійському клубу вдалося непогано заробити на відході Акселя, коли влітку 2011 року «Бенфіка» виплатила за хавбека 9 мільйонів євро. У Португалії Вітсель відіграв лише один сезон, після чого по ньому надійшла космічна пропозиція від «Зеніта». Цей клуб не міг нічим зацікавити Акселя та «орлів», окрім фантастичних грошей. В результаті угода відбулася, а португальський клуб розжився 40 мільйонами євро.

Через чотири з половиною роки Вітсель за 20 мільйонів євро перейшов у китайський «Тяньцзинь Цюаньцзянь», де йому «насипали» ще більш щедрі особисті умови за контрактом, а реанімувати кар'єру почав із літа 2018-го, повернувшись до Європи – за 20 мільйонів євро в лави дортмундської «Боруссії». У Німеччині Аксель виграв два другорядні трофеї (Кубок та Суперкубок країни), а влітку нинішнього року вирішив вільним агентом піти в «Атлетіко». У 33 роки Вітсель все ще досить непоганий і небезпечний на полі, але якби свого часу він не обрав гроші, то напевно йому вдалося побудувати куди більш зіркову кар'єру. Щоправда, не факт, що «Бенфіка» змогла б заробити на його продажі ще більше грошей, бо у вересні 2012-го 40 мільйонів євро стали найвигіднішим продажем для лісабонського клубу в історії.

4-5. Едерсон

Громадянство: Бразилія
Сума трансферу: 40 мільйонів євро
Період трансферу: літо 2017
Маршрут трансферу: «Манчестер Сіті»

Трансферна історія Едерсона є однією з найуспішніших для сучасної «Бенфіки». Бразилець вже у 16 років опинився в академії «орлів», але через три роки змушений був піти, щоб продовжити грати за менш статусні колективи – «Рібераю» та «Ріу Аве». В останньому Едерсон добре зарекомендував себе, що спонукало «Бенфіку» викупити голкіпера назад за 500 тисяч євро. Загалом через рік бразилець став ключовою фігурою у рамці воріт «орлів», добре показав себе в Лізі чемпіонів і заслужив трансфер у «Манчестер Сіті», за який «Бенфіка» зуміла виторгувати 40 мільйонів євро.

З літа 2017 року Едерсон є ключовим стражем воріт «містян», користуючись практично безмежною довірою з боку Хосепа Гвардіоли. За цей час бразилець встиг дебютувати у національній збірній, а також виграти чотири чемпіонські титули в АПЛ. Зараз Едерсону 29 років, і він перебуває на піку кар'єри, хоча розслаблятися, будучи футболістом «Сіті», йому все одно не можна ні на секунду – клуб завжди буде готовий купити топового конкурента для бразильця, якщо той знизить вимоги до себе і почне грати з меншою якістю й рівнем віддачі.

3. Рубен Діаш

Громадянство: Португалія
Сума трансферу: 68 мільйонів євро
Період трансферу: літо 2020
Маршрут трансферу: «Манчестер Сіті»

Починав грати у футбол Рубен Діаш в «Ештрелі», але в 17 років перебрався до академії «Бенфіки», ставши одним із найуспішніших її випускників. Коли Діашу було 20, він дебютував за «орлів» у чемпіонаті Португалії та Лізі чемпіонів, а у 21 зіграв свій перший матч за національну збірну. До 23 років на рахунку Рубена було вже 137 матчів за «Бенфіку», зокрема 18 – у Лізі чемпіонів. Цей чинник мав неабияке значення у трансферних торгах між лісабонцями та «Манчестер Сіті», з якого в результаті «орлам» вдалося вичавити 68 мільйонів євро.

Для Хосепа Гвардіоли Діаш став справжньою знахідкою. У двох попередніх сезонах португалець був ключовою фігурою в центрі оборони «містян», і поки немає жодних передумов говорити, що ситуація може змінитися у гірший для гравця бік. Рубену нині 25 років, він ще досить молодий, як для захисника, але вже має колосальний досвід, а також низку престижних титулів – чемпіон Португалії, дворазовий чемпіон Англії та переможець Ліги націй зі збірною Португалії.

2. Дарвін Нуньєс

Громадянство: Уругвай
Сума трансферу: 75 мільйонів євро
Період трансферу: літо 2022
Маршрут трансферу: «Ліверпуль»

Вихованець «Пеньяроля» підкорення Європи, як і належить, починав знизу. У 2019 році він перейшов до «Альмерії» за 15 мільйонів євро, а лише через рік, відзначившись 16 забитими м'ячами у 32 поєдинках Ла Ліги, опинився в «Бенфіці». При цьому, лісабонці неабияк ризикували, оскільки погодилися заплатити за Нуньєса 34 мільйони євро, оновивши клубний рекорд з дорожнечі вхідного трансферу. І в першому сезоні, здавалося, «орли» прогадали, оскільки на рахунку уругвайського форварда виявилося лише 6 голів у 29 матчах португальської Прімейри, хоча у Лізі Європи він відзначився 5 м'ячами у 7 поєдинках. Однак в сезоні-2021/22 ситуація кардинально змінилася – Нуньєс наколотив 26 голів у 28 матчах національного чемпіонату та 6 голів у 10 поєдинках Ліги чемпіонів.

Останній фактор миттєво привернув увагу до персони Нуньєса з боку багатіїв, й «Бенфіці» знову вдалося зробити гарний бізнес, домовившись щодо продажу уругвайця до «Ліверпуля» за 75 мільйонів євро. За два роки лісабонці змогли «прокачати» бомбардира у ціні більш ніж удвічі, заробивши на трансфері Дарвіна 41 мільйон!

1. Жоау Феліш

Громадянство: Португалія
Сума трансферу: 127,2 мільйонів євро
Період трансферу: літо 2019
Маршрут трансферу: «Атлетіко»

Головним трансферним успіхом в історії «Бенфіки» наразі є продаж влітку 2019 року в мадридський «Атлетіко» атакувального хавбека Жоау Феліша. Він у 18 років дебютував в Прімейрі, а у 19 – в Лізі чемпіонів та національній збірній Португалії. Феліша, який починав займатися футболом в академії «Порту», але у 16 років опинився в «Бенфіці», на батьківщині в юності називали не інакше, як «другий Кріштіану Роналду», і це серйозно позначилося на «ціннику» футболіста.

Сезон-2018/19 став для Жоау справді дуже яскравим – він забив 15 м'ячів у 26 іграх чемпіонату, а ще став автором хет-трику у ворота «Айнтрахта» в чвертьфіналі Ліги Європи. Того року «Бенфіка» виграла чемпіонство, а влітку вирішила прийняти пропозицію «Атлетіко» щодо продажу Феліша, коли цифра у торгах досягла фантастичної для Португалії планки в 127 мільйонів євро! З того часу Жоау є гравцем «матрацників», з якими у 2021 році виграв чемпіонат Іспанії, але загалом поки Феліш не виправдовує гучних авансів та не дотягує до рівня Роналду. При цьому, якщо довіряти чуткам, «Атлетіко» цього літа міг компенсувати витрати на придбання португальця, оскільки 130 мільйонів євро за 22-річного Жоау пропонував «Манчестер Юнайтед», але в столиці Іспанії побажали продовжити співпрацю з молодим генієм, контракт з яким у «матрацників» діє ще чотири роки.

Олексій Сливченко