Не падіння і не курорт. Роману Яремчуку варто було спробувати в «Бенфіці», тепер варто в «Брюгге»

Футбол України 31 Серпня, 12:00 731
Не падіння і не курорт. Роману Яремчуку варто було спробувати в «Бенфіці», тепер варто в «Брюгге» | 19-27
Точно не «Гент».

Після лише року в «Бенфіці» Роман Яремчук повертається до Бельгії. Щоправда, не до провінційного «Гента», а до табору гегемона Жюпіле-ліги останніх років. Більше того, стає найдорожчим придбанням в історії ліги. 16 мільйонів євро плюс три мільйони бонусів за 90 відсотків прав – величезна угода для цієї країни. Вона накладає відповідальність та викликає запитання.

Варто було спробувати

Насамперед, засуджувати його рішення перейти до «Бенфіки» не слід. Так, португальська ліга з її технікою та любов'ю до молоді не пасує українцям і саме 26-річному Яремчуку. Так, «Бенфіка» – дуже важкий клуб. За кількістю членів клубу друга у світі, за манією величі та вимогливості та нетерпимості до провалів, що походить від неї - друга в Європі після мадридського «Реала». Але Роман заслужив спробувати вписати своє ім'я в історію славетного клубу.

Дещо за рік він вписав. Вихід до групового турніру Ліги Чемпіонів завдяки двом його асистам проти ПСВ, всі шість матчів там з перших хвилин. Гол в шостому турі, дуже важливий для виходу з групи. За рахунок «Барселони», яку вперше за 21 рік хтось вибив на цій стадії. А потім гол «Аяксу» в 1/8 фіналу, дуже важливий для виходу до 1/4. Гол на «Енфілді» в 1/4. Вже для такого списку варто було спробувати.

Йому не пощастило з найважчими часами для клубу, з арештом і звільненням з посади всесильного президента Луїша Філіпе Вієйри. На тренера Жорже Жезуша вболівальники були злі через перехід до «Спортінга» свого часу і бажали його відставки. Освистували його навіть під час виходу до 1/8 фіналу ЛЧ. Гравці бунтували проти нього. Вперше за 14 років другий сезон поспіль завершився без трофеїв. А в атаці солював Дарвін Нуньєс, потім проданий у «Ліверпуль» за 75 мільйонів.

До того ж, новий головний тренер Рогер Шмідт завжди грає з мобільними форвардами. Яремчук – зовсім не його стиль. Німець практично одразу поставив хрест на українцеві. Тим більше, що прорвалися вихованці клубу Гонсалу Рамуш та Енріке Араужо, молодь клубу виграла Юнацьку Лігу Чемпіонів-2022. Крім того, клуб у жахливому економічному стані і готовий продати всіх, кого захочуть купити. Яремчука захотіли.

Сам гравець говорив про проблеми в адаптації, про абсолютно нові речі в емоційному та професійному плані, про які він не думав у Бельгії.

Жаль, що не перейшов до ліги Топ-5. Але говорили хіба що про пропозицію від «Севільї», та й лише оренди.

Топ Бельгії

Повернення до Бельгії – відступ. Але це не означає, що повторення пройденого. «Гент» та «Брюгге» в плані і історії, і сьогодення не порівняти. Перший виграв чемпіонат країни лише одного разу за 125 років своєї історії, другий виграв 18, зокрема, й чотири з п'яти останніх, поступившись лише «Генку» Руслану Малиновського. За бюджетами рахунок 100:40 в мільйонах євро на користь «Брюгге», від якого рік за роком очікують легко вигравати чемпіонат.

Влітку він заробив на трансферах майже 60 мільйонів і майже все вклав у справу. Двічі побивши рекорд клубу. Спочатку - опорником Оньєдікою з «Мідтьюлланна» за десять мільйонів. Його бельгійці вирвали у боротьбі з «Міланом», просто сплативши більше. А Яремчук побив рекорд всієї ліги каламутного трансферу з «Інтера» до «Стандарда» Зіньо Ванхездена за 12.6 мільйонів, якого через два роки продали назад. Тобто Роман справді далеко попереду. Оньєдіка третій в історії ліги.

Амбіції клубу чималі. На четвертий сезон поспіль в груповому турнірі Ліги Чемпіонів стоїть завдання вийти з групи. В першому і третьому йому страшенно не щастило з жеребом, але й тоді він здобував гостьову нічию з «Реалом» та домашню з «Парі Сен-Жермен», причому зовсім не автобусами, а граючи доволі сміливо. Також переміг «Лейпциг» в гостях. А в другому у боротьбі з «Лаціо» та дортмундською «Боруссією» влучання у поперечину у доданий час завадило вийти.

Тепер йому випали «Атлетіко», «Порту» та «Байєр». Воротар Сімон Міньйоле говорить про найкращий можливий жереб, а головного тренера Карла Хуфкенса камери впіймали на церемонії усміхненим. Схоже, саме завдяки цьому клуб терміново вирішив викласти таку суму за нового форварда. Хоча 77 відсотків тих, хто голосував на сайті Sporza, у вихід з групи не вірять. Але це плюс. Тобто преса та вболівальники за невдачу не нищитимуть.

Клуб побудував нову тренувальну базу, добудовує новий стадіон на суму сто мільйонів євро. Він розвивається у швидкому темпі.

Команда грає в гостроатакувальний швидкий футбол, постійно домінує, багато створює. Це точно для Яремчука, адже одного зі своїх тренерів у «Генті» він відкрито критикував за гру в стилі Другого дивізіону, тобто від оборони. З початку цього сезону грає за схемою 3-5-2, тобто з двома форвардами. Як було в «Генті», де Яремчук побудував відмінне партнерство з швидким та технічним Джонатаном Девідом. І як не було в «Бенфіці» з її 3-4-2-1 та 4-3-3.

Щодо партнерства - адже й Едуард Соболь тут. Що має полегшити адаптацію.

Не на курорті

Чемпіон Бельгії шукає форварда вже багато років і часто провалювався в цьому. Цього літа ветеран Бас Дост поїхав до Нідерландів. А прийшов за п'ять мільйонів найкращий бомбардир «Барселони Б» Ферран Хутгла. Він якраз юркий, рухливий, типу Девіда. І вже встиг забити п'ять м'ячів в шести матчах. Партнерство з ним може бути плідним для Романа та всієї команди. Так, наприклад, вважає колишній гравець «Брюгге» та збірної Бельгії Франкі Ван Дер Ельст.

Також у команді 22-річний Сова, який отримує ще один шанс після оренд, і форвард/вінгер Ларін, що невдало грав у «Бешикташі». Слабкувата конкуренція. Щоправда, головна зірка команди Ноа Ланг в 3-5-2 залишилася без своєї рідної позиції вінгера і шукатиме місце форварда. Але він нині травмований та й хоче піти. А минулого сезону найкращим бомбардиром був вінгер Шарль Де Кетеларе, який пішов до «Мілана» за 33 мільйони. Він грав на позиції «фальшивої дев'ятки».

В «Брюгге» вже зачекалися справжню «дев'ятку». Збиралися підписати данського таланта Расмуса Хойлунда, але того за 17 мільйонів перехопила «Аталанта». Крім того, в команді нині деякий вакуум влади. Де Кетеларе був харизматичним лідером, ще два таких лідери – гравці центру поля Ванакен та Вормер – бажають піти. Як і Ланг. Яремчук може посісти їхнє лідерське місце.

Щоправда, сумніви, звісно, є. Одразу згадали про психологічні проблеми Яремчука, роботу з психологом над ними, особливо у поведінці перед воротами. Про його гострий язик, розмови про те, що в «Генті» як у в'язниці. Про два заколоти гравців тієї команди проти своїх тренерів. Про численні змарновані моменти. Рефрен коментів на форумах такий - форвард, безперечно, сильний, посилить «Брюгге», але не зірка, і за нього переплатили.

У «Генті» говорили про «романозалежність», коли команда не будувала гру, а в атаці сподівалася лише на нього. В «Бенфіці» такого не було і в «Брюгге» не буде. Коли він йшов до «Бенфіки», у Бельгії жартували, що тепер португальські психологи будуть завантажені роботою. Тепер будуть завантажені бельгійські? Ще й вболівальники «Гента» обурені переходом свого найкращого бомбардира з 1980-го року (61 гол та 18 асистів в 152-ох матчах) до регіонального ворога.

Також в самому «Брюгзі» неспокійно. Він розпочав кадрову революцію, що завжди небезпечно. Будівельник команди харизматичний головний тренер Філіп Клеман пішов посеред попереднього сезону до «Монако» на тлі суттєвого відставання у лізі, сварок у керівництві та в команді. Попередній сезон загалом за стандартами клубу, за грою, організованістю не був вдалим.

А команду влітку несподівано очолив 43-річний Хуфкенс (відіграв 12-очкове відставання навесні Альфред Шредер, який нині в «Аяксі»). Дебютант Вищих дивізіонів, який працював в академії клубу та асистентом Клемана та Шредера. До того ж відповідав за виховання молодих гравців, за зв'язок з ними. Не найкращі новини для Яремчука, Ларіна, Вормера.

При цьому в атаці на початку сезону команда у лізі не має проблем. 13 голів в шести турах. Тобто від Яремчука чекатимуть на голи насамперед у Лізі Чемпіонів, а не проти «Леувена» та «Зульте-Варегема».

«Гольова машина, якої бракувало «Брюгге» або некерований снаряд? Лише в четвертому сезоні в «Генті» він забив більше десяти голів у лізі. Але це і був його найбурхливіший сезон. Його ахіллесова п'ята - відсутність спокою в голові», - пише Nieuwsblad. Вім Де Конінк на Sporza: «Він вміє все. Швидкий, доволі технічний, завжди у правильному місці, створює шанси, грає головою. Але він не бомбардир. У «Генті» він мав забити вдвічі більше. Він ментально нестабільний».

Яремчук повинен зрозуміти, що повертається не до легкої ліги, в якій багато забивав, не на курорт, а до амбітного клубу з великими завданнями, який ненавидить програвати вдома і бажає виграти в Єврокубках. Йому є що доводити і за що боротися.