8 основних підсумків літнього трансферного сезону

Світовий футбол 4 Вересня, 10:54 558
8 основних підсумків літнього трансферного сезону | 19-27
Трансферний сезон, що досить жваво фінішував, дав багато для роздумів і міркувань - розглянемо найголовніше.

Загальний рівень трансферних витрат досить високий

Падіння витрат футбольних клубів у зв'язку з відомими подіями 2020 року в результаті мало характерний довгостроковий ефект. Середній рівень трансферних грошей все одно залишився досить високим, але зникли позаграничні угоди. Жоден перехід цього літа не коштував понад 100 мільйонів євро. При цьому нижня планка топ-10 - 58 мільйонів євро, що дуже солідно навіть за мірками минулих років. Топ-25 завершується на цифрі 38 мільйонів – теж цілком пристойно. Загалом, список найдорожчих трансферів не став значно дешевшим - він просто ущільнився, от і все.

'Манчестер Юнайтед' та його 'шалені бабки'

'Дияволи' ніколи не страждали на фінансову скромність, але все-таки їхня нинішня поведінка вражає. За літо вони витратили 238 мільйонів євро – а продали лише на 11.5 мільйонів. Але, звичайно, гравців вони отримали чудових, всі вони - зірки, що вже склалися, представляють всі лінії, тобто, посилення 'МЮ' отримав комплексне. Причому двоє - це вже перевірені люди Еріка тен Хага, як працювати з Антоні та Лісандро Мартінесом, він добре уявляє по 'Аяксу', ну а Каземіро - людина, з якою скрізь працювати легко. Команда отримала потужний кадровий буст, залишається подивитися, як це спрацює.

Найкраще розпродався 'Аякс'

Вищезгаданий 'Манчестер Юнайтед' допоміг 'Аяксу' отримати небачений прибуток на трансферному ринку. Два куплені 'дияволами' гравці - Антоні та Лісандро Мартінес - потягнули на 152 мільйони у сумi. Плюс - кілька дрібніших операцій, на кшталт продажу в 'Боруссію' злощасного Себастьяна Алле (31 мільйон), в 'Баварію' - Райана Гравенберха (18.5 мільйонів), в 'Торіно' - Пера Шуурса (9 мільйонів). Коротше кажучи, на продажі амстердамці цього літа отримали 216 мільйонів євро. Щоправда, і закупилися ґрунтовно (на 105 мільйонів). Ну а як же - треба було закривати численні проломи у складі, утворені 'дияволами' та іншими!

ПСЖ вперше за багато років - без мега-зірок

Цього літа парижани купили наступних людей: Вітінья, Нуну Мендеш, Фабіан Руїс, Ренато Санчеш, Норді Мукієле, Уго Екітіке. Це чудові футболісти, але жоден із них не може поки що називатися мега-зіркою. А вся попередня трансферна ідеологія ПСЖ базувалася на галактичних придбаннях і жодне літо без них не обходилося. Схоже, що в стані парижан справді відбуваються радикальні зміни, а компанія Крістофа Галтьє та спортивного директора Луїша Кампуша змінює саму концепцію існування клубу. Не скасовуючи його величезних грошей, зрозуміло, які матеріалізуються у позамежні зарплати гравців.

Багатства 'Ньюкасла' витрачалися помірно

Очікувалося, що цього літа Ньюкасл, який отримав саудівські гроші у величезній кількості, почне їх непомірно витрачати, скуповуючи всіх поспіль. Цього не сталося. Бiльш того, до останніх днів взагалі великих покупок і не спостерігалося. Зрештою, 'сороки' таки відзначилися на ринку, відваливши 70 мільйонів євро за шведського форварда Олександра Ісака. Це переплата більш ніж подвійна (за версією Transfermarkt, темношкірий швед коштує 30 мільйонів). Але це можна збагнути. 'Ньюкасл' – проект надто сирий, щоб туди йшли з легкою душею. І навіть таких зірок середньої руки, як Ісак, доводиться умащувати. Почекаємо ще рік...

Найбільша переплата була зроблена за Антоні

Але не Ісак, а бразилець Антоні з 'Аякса' виявився найбільшою переплатою цього літа. Якщо знову виходити з варіанта Transfermarkt (35 мільйонів євро), то виходить, що 'Манчестер Юнайтед' віддав за нього 60 зайвих мільйонів при покупці. Другий у списку найдорожчих трансферів цього літа Уеслі Фофана теж дістався 'Челсі' набагато дорожче, ніж котувався - за 80 мільйонів за ринкової вартості 40. 30 мільйонів переплатив 'Манчестер Юнайтед' за Каземіро - але тут якраз все зрозуміло, як інакше вони вирвали б бразильця з його мадридської пишності?

Найефективніша покупка - Ерлінг Холанд

На іншому полюсі - випадок протилежного роду, коли гравець коштує 150 мільйонів, а дістається клубу за 60 мільйонів. Таким чином зловчився 'Манчестер Сіті', а йдеться, звичайно ж, про Ерлінга Холанда, який відразу ж, з перших матчів почав приносити величезну користь. 9 голів за перші 5 матчів – це просто фантастика, це абсолютний рекорд АПЛ усіх часів! Чому Холанд дістався 'містянам' так дешево, цілком зрозуміло - такі відступні були прописані в його контракті, який укладався ще на початку 2020 року. Тоді здавалося, що це цілком пристойні відступні.

Кріштіану Роналду - головна трагікомедія сезону

Протягом цілого літа світ зі змішаними почуттями спостерігав за тим, як Кріштіану Роналду безуспішно намагається влаштуватись у бодай якийсь клуб, який грає у Лізі чемпіонів. Це було смішно і сумно. Один із найкращих футболістів в історії футболу зрештою опинився в незавидній ролі непроханого кума: йому ніде не були раді, проти його приходу виступили вболівальники 'Атлетико' і навіть рідного 'Спортінга'. Кріштіану перетворився на токсичну фігуру: визнаючи його величезний талант, тренери та власники клубів розуміють його вік та його величезне его – і рішуче відмовляються мати з ним справу. Кріштіану вже давно перестав вписуватися в сучасний футбол, і літо 2022 показало це з пронизливою виразністю...