Відсутність Робертсона та інші проблеми Шотландії перед матчем із Україною

Збірна України 21 Вересня, 12:09 544
Відсутність Робертсона та інші проблеми Шотландії перед матчем із Україною | 19-27
Як змінилася тартанова армія за три місяці після матчу плей-офф.

Головний тренер збірної Шотландії Стів Кларк хоче перед другим матчем з Україною 27 вересня мати «реалістичні шанси» на перемогу в групі. Для цього, за підрахунками Кларка, Шотландії потрібно набрати чотири очки в майбутніх поєдинках з Україною та Ірландією. «Якщо ми це зробимо, то отримаємо хорошу можливість перемогти в групі», – вважає 59-річний фахівець.

Після трьох турів у Шотландії шість очок, але всі вони були набрані у двох матчах з Вірменією. Перша гра з Ірландією закінчилася розгромною поразкою 0:3. Про матч з Україною в плей-офф ЧС у Шотландії не хочуть згадувати.

Стів Кларк працює в збірній понад три роки, але поки що йому не вдається досягти зі збірної головного – здатності показувати і стабільну гру, і стабільний результат.

Так уже вийшло, що відсутність стабільності – це та риса, яка властива і багатьом гравцям збірної Шотландії. Шотландські журналісти та вболівальники сходяться на думці, що нинішня група гравців збірної – найталановитіша за останні роки. І справді, на деяких позиціях у «тартанової армії» грають хороші гравці з сильних англійських клубів. Однак з якоїсь причини свій клас у національній команді їм вдається продемонструвати не завжди.

Але про все по порядку. Єдина лінія, щодо якої Кларку зовсім не потрібно турбуватися, залишається воротарською. Воротареві «Хартса» Крейгу Ґордону в грудні буде 40, але він залишається першим номером збірної. Його дублер у клубі Зандер Кларк має аналогічну позицію і в національній команді. А третім номером Шотландії на майбутніх матчах буде... третій кіпер «Рейнджерса» Роббі Макрорі, який зіграв лише дві гри за останні два сезони. Немає вибору – немає головоломки.

Щодо лінії захисту головоломка є, і вона не з найприємніших. Ким замінити Ендрю Робертсона?

Фулбек «Ліверпуля», як його і команда, проводить не найкращий сезон. Але для Шотландії він вкрай важливий. Не тільки як лідер, капітан і обличчя збірної. Однією з причин бажання Стіва Кларка награвати схему з трьома центрбеками, був намір розмістити в стартовому складі одночасно і Ендрю Робертсона, і Кірана Тірні. У підсумку фулбек «Ліверпуля» отримав позицію на фланзі, Тірні – позицію лівого центрбека з широким діапазоном дій.

Отже, Робертсон не зіграє проти України, але від своєї схеми Кларк, ймовірно, не відмовиться. Тірні, який набрав ігровий ритм через останні травми Зінченка, буде центрбеком, як і номінальний центрхав Скотт Мактоміні з «Манчестер Юнайтед». Між ними розташується центральний захисник Скотт Маккенна з «Ноттінгем Форест». Інших варіантів немає. Якщо Кларку справді потрібен результат, навряд чи він довіриться Джеку Хендрі, який у Серії А відіграв лише сім хвилин на правах оренди в «Кремонезе», чи Раяну Портеусу з «Хіберніану», чи запасному «Рейнджерса» Джону Суттару. Ґрант Хенлі з «Норвіча» та Ліап Купер з «Лідса» травмовані.

На флангах ситуація краща, незважаючи на відсутність Робертсона. Фулбека «Ліверпуля» напевно замінить фланговий бек «Селтіка» Ґреґ Тейлор, який вже встиг зіграти проти «Шахтаря» в Лізі чемпіонів. На протилежному фланзі претендує на місце в старті Натан Паттерсон, один із найкращих гравців «Евертона» в новому сезоні.

20-річний Паттерсон приєднався до «Евертона» одночасно з Віталієм Миколенком, але через різні причини стати гравцем старту «ірисок» Паттерсон зміг стати гравцем тільки в нинішньому сезоні. За словами самого Паттерсона, неоціненну допомогу йому надає капітан команди Шеймус Коулмен, його конкурент за позицією, і один із помічників Френка Лемпарда Ешлі Коул, один із найкращих флангових захисників в історії АПЛ.

«Евертон» у новому сезоні пропустив лише шість голів у семи турах, і в цьому досягненні є вагомий внесок Паттерсона, який вражає своєю агресивністю в ігрових дуелях, витривалістю та енергійністю. Коли у Паттерсона є можливість, він завжди підключається до атак.

Крім Тейлора і Паттерсона у Шотландії є і фланговий захисник «Брентфорда» Аарон Хікі, який може зіграти і на правому фланзі, і на лівому.

Збірній України в матчі плей-оф із Шотландії легко вдавалося проходити пресинг суперника, не в останню чергу через величезні дірки між лініями захисту, півзахисту та нападу.

Часто втрачали свої позиції центрхави Каллум Макґреґор і Біллі Ґілмор.

В ідеальному світі Макґреґор і Ґілмор добре доповнюють одне одного. Перший – чіпкий, агресивний, налаштований на фізичну боротьбу. Другий – розумний, технічний, із тонким відчуттям пасу.

Але в ігрових умовах ця комбінація працює не завжди.

У новому сезоні 21-річний Ґілмор зіграв лише одну хвилину в чемпіонаті Англії. Коли «Челсі» програвав «Саутгемптону», і Томасу Тухелю потрібно було замінити втомленого Жоржиньо, він не зробив цього, тому що, за його словами, «в команді не було півзахисників». Ґілмор залишався на лавці запасних. Його зрештою покликали до «Брайтона», і шотландський хавбек бачив у тренері «чайок» Ґремі Поттері менеджера, який довіриться йому і розкриє його найкращі якості. Через кілька днів Поттера був призначений тренером «Челсі». Стів Кларк визнає, що Ґілмору «не пощастило, але це футбол». Незважаючи на відсутність ігрового часу, Кларк все ж викликав Ґілмора і він вважає, що Біллі заслуговує на це. Але чи не буде логічніше поставити в середній лінії Мактоміні, який добре провів останній місяць у «Манчестер Юнайтед» і поки що виграє конкуренцію в п'ятиразового переможця Ліги чемпіонів Каземіро?

Є питання і щодо Джона Макґінна. Стівен Джеррард зробив шотландського хавбека своїм новим капітаном, але в новому сезоні півзахисник «Астон Вілли» мало схожий на себе. Це можна сказати про багатьох гравців «Вілли» – Джерард все ще перебуває в пошуках ідеальної тактики і вибору ролей для своїх футболістів, і страждає не тільки Макґінн, але й Коутіньйо, Бейлі, Воткінс, Буендіа, Інґз, Дінь та інші футболісти бірмінгемського клубу. Але раніше, навіть коли «Вілла» грала погано, Макґінн виділявся своєю невтомністю, чудовими ривками через усе поле. У новому сезоні цього немає.

Ще одним футболістом, який вибув через травму перед матчами Ліги націй, став форвард «Сток Сіті» Джейкоб Браун. Без нього група футболістів атаки збірної Шотландії обмежується чотирма футболістами: Раян Крісті («Борнмут»), Раян Фрейзер («Ньюкасл»), Че Адамс («Саутгемптон») і Ліндон Дайкс («КПР»). На чотирьох вони забили у своїх лігах у новому сезоні тільки три м'ячі. У старті точно зіграє Адамс, про якого давно складно сказати, чи футболіст він рівня Прем'єр-ліги або Чемпіоншипа. Адамс – форвард допоміжного типу, який здатний поборотися за лонгболли і підігравати партнерам. Але хто тоді буде забивати?

Стів Кларк неодноразово говорив про свій намір зробити з Шотландії команду, здатну грати в змістовний футбол. Яскраві результати його роботи – перемоги над Данією та Австрією у відборі, нічия з Англією на чемпіонаті Європи. Але в найвідповідальніший момент Шотландія не здатна показати результат, як це було в поєдинку з Україною в плей-офф або проти Хорватії на тому ж Євро. Після поразки збірній Ірландії в червні Кларк визнав, що вперше відчув, як команда вперлася в глухий кут і перестала прогресувати.

У матчах з Україною та Ірландією у вересні Кларк сподівається знову побачити рух уперед, але також йому потрібен і результат. Іноді бажання зіграти якісно і перемогти бувають несумісними. Здається, саме таким вибір опинився Кларк перед першою грою з Україною.

Борис Сорокін