Хто з молодіжки Ротаня стане в нагоді національній команді України

Збірна України 28 Вересня, 16:31 3071
Хто з молодіжки Ротаня стане в нагоді національній команді України | 19-27
Перший більш як за десять років вихід України на молодіжний чемпіонат Європи збігся з черговою невдачею національної збірної.

SportArena розбирається, чи можлива перезміна?

Наше велике покоління 80-х так і залишилося нереалізованим на міжнародному рівні: ось вони відходять, а на фінальний турнір чемпіонату світу так і не потрапили, з другого дивізіону Ліги націй не вибралися, хоча хто б у це повірив, враховуючи, як браво набиралися очки в літній сесії.

Першим із великої плеяди пішов у відставку Пятов – і, зізнатися, після травми Бущана про дідуся довелося згадувати не без ностальгії. Степаненка вже 33 роки, Ярмоленко досягне цього віку за місяць, по 31-му Кривцову та Сидорчуку, 30 – Караваєву, 29 – Малиновському. Середній вік української збірної у матчах із Шотландією становив 26-26,8 років.

Sport Arena аналізує, хто з нинішніх збірок Ротаня може розраховувати на прогрес у національній команді і чиї місця вони можуть прийти.

Воротар

  • Хто є у Петракова? Бущан, Лунін, Трубін, Різник, Волинець, Бойко
  • Кого може запропонувати Ротань? Мацапура, Фесун, Кінарейкін

Молодіжна збірна вже системно дає воротарів до національної команди. Раніше це був Лунін, зараз – Трубін. В умовній ієрархії воротарів першої збірної є №1 Бущан (він точно увійде до двох наступних відбірних циклів), а в інших – включаючи основного воротаря Ворскли Різника – рівні шанси підстрахувати його у разі травми, як це було восени.

  • Імовірність? 100%. Трубін уже там. Решті в найближчому відборі втрутитися в четвірку провідних воротарів навряд чи вдасться.

Правий захисник

  • Хто є у Петракова? Караваєв, Тимчик, частково Конопля та Михайличенко
  • Кого може запропонувати Ротань? Сич, Драмбаєв, Капінус

Найпроблемніша позиція у збірній – водночас досить насичена. Як то кажуть, люди є, футболістів немає. Караваєв – перебудований гравець ротації як у клубі, так і у збірній. Якщо на суперників з другого дивізіону Ліги націй його оборонних скіллів вистачає, то на суперників потрібніші кадрові захисники.

Насправді, за всього таланту Сича та Драмбаєва, у плані гри на захист вони не зможуть дати якісного ривка національної команди. Обидва є ігровиками більш атакуючої манери, їх головні козирі – у системних, постійних підключеннях до атак та гри на всій довжині флангу. У матчі проти національної збірної Німеччини чи Франції такого плану крайок був би дуже ризиковим.


Олександр Драмбаєв


Однак Драмбаєв і Сич мають величезний шанс і перевагу: обидва грають у вищому дивізіоні Бельгії, отже, в більш конкурентному середовищі зможуть швидше прогресувати. Якщо найближчого року вони регулярно гратимуть у своїх клубах – Зульте-Варегемі та Кортрейку, ми однозначно побачимо їх і в національній збірній.

  • Імовірність? 65%. Позиція проблемна, надій на переворот у кар’єрі правих фулбеків, що є, мало. Тому Драмбаєв та Сич можуть зрости до національної збірної вже у найближчому відборі, якщо регулярно гратимуть у своїх клубах.

Центральний захисник

  • Хто є у Петракова? Забарний, Матвієнко, Кривцов, Бондар, Качараба, Сирота, Попов
  • Кого може запропонувати Ротань? Таловеров, Батагов, Боль

Перші номери збірної – Матвієнко та Забарний – у розквіті сил і виглядають зараз основним дуетом збірної на багато років (три чи навіть чотири найближчі відбори). Втім, для такої найважливішої позиції, як центральний захисник, важливо мати ще дві пари на підхваті. Враховуючи шановний вік Кривцова та досить зрілий – Качараби (31 та 27 років відповідно), ми тримаємо в умі Бондаря та травмованого восени Попова. Сирота, який зараз грав за молодіжку, насправді вже не новачок у національній збірній. Його теж відправляємо до цього списку.

А що далі? Таловеров після переходу зі Славії в Слован регулярно грає за Ліберець. За винятком однієї заміни та 2-матчевої дискваліфікації за видалення, він провів усі інші матчі повністю. 22-річний захисник вимахав до 195 см і отримує практику у непоганому чемпіонаті Чехії. Його записуємо в однозначні кандидати до національної команди.

Далі – менш ймовірні можливості. Батагов взагалі опорник за амплуа, у Поліссі та Зорі вже більше отримував практику в центрі захисту. Матчі з Університатею та Рухом поставили серйозні питання щодо надійності Арсенія, для національної збірної йому треба ще дуже серйозно прогресувати.

Боль у цій компанії невипадково, хлопець обдарований і з добрими даними. Але в Динамо вже є Забарний, Сирота та Попов – може бути переведений до центру Кенджора. Отже, Антон залежить від шансу, доки він сидить у запасі.

  • Імовірність? 45%. Більш-менш впевнено можемо говорити про Таловерова, решта залежатиме від форми та здоров’я поточних перших номерів.

Лівий захисник

  • Хто є у Петракова? Миколенко, Соболь, Михайличенко, частково – Матвієнко, Зінченко, Караваєв і навіть Качараба
  • Кого може запропонувати Ротань? Драмбаєв, Вівчаренко, Кузик

Ця позиція в українців добре укомплектована, але навіть за всіх наявних кадрів було тривожно цієї осені, коли травмувалися Миколенко та Соболь, а також Зінченко, який у клубній кар’єрі реалізувався лівим захисником. На щастя, переводити ліворуч Матвієнко чи змушувати ще більше виголятися в універсалізмі Караваєва не довелося – але ми маємо чітко розуміти, що навіть за такої комплектації потрібно переглядати потенційних новачків.

Влітку ми б сказали, що ближчий до цього Вівчаренко – він дуже яскраво стартував у Динамо і навіть забив найважливіший м’яч Фенербахче. Зараз ми відзначимо Драмбаєва, який регулярно грає лівого захисника в Зульте-Варегем. Однак при цьому є ще одна опція, яка суттєво знижує шанси хлопців Ротаня. Це – Дубинчак. У Динамо повернутий з оренди в Дніпрі-1 фулбек справляє найсприятливіше враження, і, враховуючи, що Михайличенко в Шахтарі грає поки що суто на внутрішній арені, зараз саме Дубинчак виглядає фаворитом на третє місце серед лівих захисників національної збірної наступного року. А там ще подивимося, як гратиме (чи ні) у Брюгге Соболь.

  • Імовірність? 50%. Поки що вакансії у національній збірній закрито, але Драмбаєв добре прижився у Бельгії, що підвищує його шанси.

Опорний півзахисник

  • Хто є у Петракова? Степаненко, Сидорчук, Ігнатенко, Сарапій, Назарина
  • Кого може запропонувати Ротань? Михайленко, Бражко, Желізко, Батагов

Ще одна «ахіллесова п’ята» національної збірної: Степаненко та Сидорчук у віці, швидкісних якостей щороку їм не додає. Сарапій приречений на універсалізм – за всіх розкладів у всіх своїх клубах він поділяв свій ігровий час між центром захисту та півзахисту. Ігнатенко – не чистий опорник (як і Назарина, до речі), а гравець ширшого амплуа. Невипадково Петраков бачив його поряд саме із ведучим Степаненком.

Звідси велике бажання зміцнити центральний плацдарм національної команди. Але молодіжна збірна нам у цьому навряд чи допоможе. І ось чому. Михайленко та Бражко не мають стабільної ігрової практики у своїх клубах. Залізно грає у Вальмієрі, латвійський чемпіонат – не належить до найсильніших, навіть у порівнянні із нинішньою УПЛ. Батагов у Зорі регулярно отримує практику в центрі захисту, а для опорника життєво важливі оперативні та свіжі скіли на своїй позиції.

Тож ми вважаємо, що, швидше, новачки збірної Назарина та Сарапій продовжать прогрес, аніж хтось із молодіжки прорветься наступного року до національної команди.

  • Імовірність? 30%. Спершу опорникам Ротаня потрібно реалізуватися у дорослому клубному футболі.

Атакувальний півзахисник

  • Хто є у Петракова? Маліновський, Піхальонок, частково Ігнатенко та Буяльський
  • Кого може запропонувати Ротань? Судаков, Бондаренко, Очеретько, Ярмолюк, Криськів, Кулієв

Позначимо перше. Найдосвідченіші гравці – вже на завершенні. Маліновський проведе ще один, від сили – два відбори. Буяльський його ровесник при тому, що ні Шевченко, ні Петраков не бачили його у збірній. Піхальонок робить лише перші кроки на дорослому міжнародному рівні. Ігнатенко – ближче по функціоналу до опорників, ніж до плеймейкерів та атакувальних хавбеків.

Тому так. Національній команді потрібне посилення на цій позиції. Але й тут не так просто. Інсайди Ротаня в клубах ще не реалізовані, і найгірше – найкращі з них (Бондаренко, Судаков, Очеретько та Криськів) зібрані в одному клубі. Це зараз Шахтар у шоковому стані після краху кількох підприємств свого боса, але мине кілька років – клуб знову зможе собі дозволити закордонний ринок. Для молодих талантів Шахтаря, особливо з групи атаки, життєво важливо вписатися в цей процес, виграти конкуренцію до повернення бразильців, стати важливими гравцями для команди, перш ніж вона повернеться на колишні фінансові можливості. Як не дивно, найкращі шанси для цього у восьмих гравців, ніж у чистих фантазиста.

Є ще популярний у народі Ярмолюк – сам Guardian називав його серед найперспективніших гравців світу, його підписав клуб АПЛ. Проте Брентфорд заявив Єгора за резерв та просвіту там не видно. Дуже непоганий на рівні УПЛ Кулієв, проте між Минаєм та першою збірною різниця – прірва. Ось і виходить, що непогані хлопці з команди Ротаня залишаються на своєму рівні, а для ривка в кар’єрі їм треба покращити становище у клубах та дочекатися травм чи спаду нинішніх перших номерів.

  • Імовірність? 55%. Як «восьмі номери», мають шанси Бондаренко та Судаков. Просування Ярмолюка та інших залежатиме від прогресу у клубах.

Правий вінгер

  • Хто є у Петракова? Ярмоленко, Циганков, Зубков, частково – Гуцуляк
  • Кого може запропонувати Ротань? Назаренко, В’юнник, Очеретько

З вінгерами у національної збірної ситуація така. Ярмоленко скоро 33 роки, він уже в ОАЕ. Зрозуміло, що це ще один відбір на якісно високому рівні – максимум. Циганков у розквіті сил, але травматичний і, найімовірніше, буде зайнятий із драмою зміни клубу в найближчі півроку. Зубков після Ференцвароша потребує «терапії», поки це від сили 30% можливостей Сашка. Сподіватимемося на дар Йовичевича перезавантажувати молодих гравців, інакше – регрес.

Однак у молодіжній збірній вінгерами не поживитиметься. По-перше, там вони менш акцентовані. По-друге, основний правий край – Назаренко – у клубі похитнувся і взагалі найчастіше грає ліворуч. Очеретько – більше інсайд, і в Шахтарі не набагато більш затребуваний, ніж Криськів.

Тому, вважаємо, національна збірна найближчого року посилюватиме цю позицію не через молодіжку. Насамперед, говоримо про фартового Шведа, який так виступив за Шахтар на початку осені, що його відсутність у команді Петракова вже зараз здивувала. Мар’ян буде у національній команді, якщо продовжить тримати такий темп у Шахтарі. Адже є ще Гуцуляк, який може закрити будь-яку з чотирьох точок під форвардом за базової схеми 4-1-4-1.

  • Імовірність? 35%. Зараз здається, що не з молодіжної збірної поповнюватиме цю позицію національна.

Лівий вінгер

  • Хто є у Петракова? Мудрик, частково Зубков, Гуцуляк, Циганков і навіть Яремчук
  • Кого може запропонувати Ротань? Назаренко, В’юнник, навіть Ванат із Судаковим

Мудрик дійсно прогресує і може стати нашим першим лівим вінгером на багато років, але поки що Мишко нестабільний і чергує божественні матчі з провальними. На окремих відрізках сюди можна перекладати Циганкова, але, як вважає Хацкевич, ліворуч Віктор реалізовує далеко не весь свій ударний потенціал. Яремчук колись грав лівого нападаючого, але це вихід під конкретного суперника і не на тривалій дистанції. До того ж, якщо він продовжить регресувати у Брюгге, як у Бенфіці, яка тут буде збірна?

Молодіжка не найяскравіша у плані вінгерів, в осінніх матчах тут грав «восьмий номер» Судаков. Є проривний Назаренко, є В’юнник, котрий у разі успіху в Цюриху однозначно доросте до національної команди. Але поки що це не явне посилення.

  • Імовірність? 30%. Діти Ротаня можуть зрости до першої збірної, але тільки у разі прогресу у збірній.

Нападник

  • Хто є у Петракова? Довбик, Яремчук
  • Кого може запропонувати Ротань? Сікан, Кухаревич, Ванат, В’юнник і навіть – так, так – Супряга

Ще півроку-рік тому ми казали б, що позиція закрита. Але Яремчук провалився в Бенфіці і насилу завойовує місце в основі Брюгге. Такі погані клубні справи не можуть не позначитися на становищі збірної. Довбик, загалом, дуже добрий у Дніпрі-1 і виправдовує себе із суперниками простіше у національній команді. Але, по-перше, не вирішена його трансферна сага – взимку буде новий виток (якщо Артема не продадуть, він буде в глибокій психологічній ямі). А по-друге, Довбик досить кострубатий форвард, реалізація кульгає. У кожному матчі є питання щодо розбещених моментів. Тож у національній збірній його треба підганяти постійною конкуренцією.

Але далі ми маємо проблеми. Сікан та Супряга в клубах провалилися. Ванат поки що програє конкуренцію навіть Гармашу – чесно кажучи, незрозуміло, чому Луческу, маючи хлопця з хорошими задатками, не ставить його системно – краще, ніж центрхав в атаці. Ну а В’юнник та Кухаревич ще мають розібратися зі своїми закордонними клубними справами.

До того ж результативність Русина, Безбородька, навіть Степанюка поставить вибір перед штабом національної команди.

  • Імовірність? 50%. Хлопці у Ротаня талановиті, але треба спершу у клубах відбутися.

Підсумок

З героїв молодіжки у національній команді у 2023 році будуть Трубін, Сирота, Сікан, можливо, Бондаренко, Судаков, Драмбаєв, Сич. Проте клубні проблеми завадять багатьом із них, та й після Пятова черги на завершення кар’єри у збірній поки що не спостерігається.