Коли грошей більше, ніж в катарських шейхів: розповідаємо, хто керує «Ренном» і до чого тут Сальма Хайєк

Динамо Київ 6 Жовтня, 12:23 558
Коли грошей більше, ніж в катарських шейхів: розповідаємо, хто керує «Ренном» і до чого тут Сальма Хайєк | 19-27
Найчастіше футбольні клуби купують, аби підкреслити свій статус чи врятувати репутацію.

Французи надивилися і того, й іншого. Луї Ніколлен, Жан-Мішель Ола чи Бернар Тапі - яскраві бізнесмени, котрим в якийсь момент захотілось нових доказів своєї могутності. Футбол дав їм це з лишком, хоч і взяв теж немало.

Згодом прийшли шейхи з Катару, які бажали визнання на Заході, проте заважали численні порушення прав людини. Вони купили «ПСЖ» - і завдяки нафтодоларам зробили його власною вітриною.

Ну, а сім’я Піно - це геть про інше. На момент, коли Франсуа купив пакет акцій «Ренна», його статки перевалили за 20 млрд доларів. Доводити щось? А кому? Президент Франції Жак Ширак з дружиною по завершенні каденції проживали в особняку, наданому сім’єю Піно, в центрі Парижу - це найкраща ілюстрація їх ваги в суспільстві.

Жак Ширак і Франсуа Піно. Getty Images/Global Images Ukraine/ автор: Denis Doyle

І тим не менш, у 1998 році мсьє Франсуа купив «Ренн», бо «до 16 років жив за 50 метрів від стадіону, й іноді його навіть брали болбоєм на матчі».

Шкода, фото з тих часів не лишилось, але хто ми такі, щоб не вірити патріарху французького бізнесу?

***

Франсуа Піно не святий, але став легендою ще за життя.

В його батька була невеличка лісопилка - і це все. Свій стартовий капітал Піно заробив під час війни в Алжирі, де був артилеристом - не питайте як, він вам ніколи не скаже.

Ну, а повернувшись до Європи, майбутній мільярдер одружився на дочці головного постачальника свого батька, і в 1963-му заснував власну компанію з торгівлі деревиною. Йому було 27 років, але Піно не конкурував - він буквально з’їдав суперників, а потім скупляв їх бізнес за безцінь.

Звісно, без друзів в політиці не обійшлось. Ширак і Ле Пен гостювали в Піно, коли їх ще майже ніхто не знав. У 1973 році це вирішило дуже багато.

Коли грошей більше, ніж в катарських шейхів: розповідаємо, хто керує Ренном і до чого тут Сальма Хайєк - изображение 2

Зараз численні нафтопроводи з’єднують росію з Європою - а ви в курсі, що за Хрущова їх майже не було? Це все побічний ефект Війни Судного дня, після якої коаліція близькосхідних держав відмовилась поставляти нафту союзникам Ізраїлю, внаслідок чого ціна на чорне золото підскочила з 4 до 12 доларів за барель.

Ясна річ, через півроку араби пом’якшили позицію - жити з чогось треба; проте в довгостроковій перспективі виграв від цього СРСР, який різко збільшив свою долю на європейському ринку.

Скажете, до чого тут Піно? Так-от, перед демаршем нафтових країн дружні політики поділилися з ним інсайдом, тож Франсуа швиденько продав свій лісовий бізнес британцям за 30 млн франків, щоб в розпал кризи викупити все назад за 5.

***

І подібних тріумфів в житті Піно було чимало.

Приміром, у 1987-му він викупив збиткового виробника паперу Chapelle Darblay за 30 млн франків, вивів його у національні лідери галузі і через три роки продав за 525.

Коли грошей більше, ніж в катарських шейхів: розповідаємо, хто керує Ренном і до чого тут Сальма Хайєк - изображение 3

У 1989-му Піно став власником CFAO - компанії, що продавали ліки й автомобілі в країни Африки. Ще пізніше вийшов з деревообробки і зайнявся роздрібною торгівлею. Меблеві супермаркети Conforama, магазини книг та електроніки Fnac, мережа універмагів Printemps, доставка поштою La Redoute - Піно скупив те, без чого рядовий француз не мав шансу обійтися.

І навіть це ще був не кінець! Витягнувши з середнього класу все, що було можливо, наприкінці 90-х мсьє Франсуа вчергове змістив вектор свого бізнесу і перейшов на предметів розкоші. Розповідати можна довго, але факт такий, що наразі Gucci, Yves Saint Laurent, Boucheron, Balenciaga, Brioni, Girard-Perregaux та багато-багато символів заможного життя належать сім’ї Піно.

…А ще колекція картин на 1,5 млрд євро, яка виставлена в трьох палацах в центрі Венеції і колишній будівлі Паризької товарної біржі.

…А ще найбільша у Франції круїзна компанія… А ще аукціон Christie's… А ще елітні виноградники в Бордо, Бургундії та долині Рони…

Коли грошей більше, ніж в катарських шейхів: розповідаємо, хто керує Ренном і до чого тут Сальма Хайєк - изображение 4

Найбагатші люди Франції. Скрін - francebleu.fr

Ну, і «Ренн», де його, 80-річного, вперше за цілу епоху не впізнали і наказали «вимітатися з суддівської кімнати, бо тут місце лише для офіційних осіб».

***

По всьому схоже, це і була причина, чому Франсуа Піно купив клуб-середняк.

Старий просто захотів знову відчути себе не небожителем, а простою людиною, яка в тому числі може й програти.

«Для нього це не спосіб заявити про себе чи розбагатіти. В його очах «Ренн» - це чиста емоція, пристрасть. І вибрав він нас, тому що дуже любить приїжджати в рідну Бретань», - каже працівник клубу, який попросив Le Figaro про анонімність.

Був лише один епізод у 2001 році, коли Піно зрадив собі і викинув 33 мільйони на вітер. Футбольні аксакали, як Ола, реготали вголос - «Ренну» агенти за ці гроші підсунули Лукаса Северіно та Маріо Турдо. Ви чули про таких «зірок»? От і ми ні. Зрештою, вже в 2003-му один грав у Японії, а інший - в Мексиці.

Коли грошей більше, ніж в катарських шейхів: розповідаємо, хто керує Ренном і до чого тут Сальма Хайєк - изображение 5

Ну, а Піно тоді вивчив урок, і далі просто підтримував клуб на одному, доволі посередньому рівні, не думаючи про трофеї.

Від фанатів за це прилітало, звісно - особливо після провалених фіналів Кубка Франції у 2007-му і 2014-му, коли «Ренн» програвав заклятому ворогу й сусіду, «Генгаму». Втім, вони також пам’ятали анекдот, який ходив про їх клуб у 90-ті.

«Ой, а що це таке чорне й червоне плентається туди-сюди дивізіонами? А, точно, це ж «Ренн», - знущалися хейтери. З появою Піно хоча б це зникло.

***

Якісний стрибок ще вище команді організував вже син мільярдера, Франсуа-Анрі. Власне, завдяки йому ми зараз про «Ренн» і говоримо.

Якщо батько пробивався знизу і зберіг деяку сентиментальність, то спадкоємець вчився в найкращих бізнес-школах Європи і майже півтора десятка років рухався кар’єрною драбиною, готуючись очолити імперію. Для нього футбол - просто ще один бізнес зі своїм ринком та методами.

Франсуа-Анрі майже одразу переманив з «ПСЖ» багатого на ідеї спортдира Олів’є Летанга, вчасно дав шанс геть юному тренеру Жульєну Стефану, вивів на новий рівень академію та скаутинг, які тепер серед кращих у Франції.

За останні роки «Ренн» знайшов і виростив для «Барси» Дембеле та Рафінью; для «Челсі» - Менді; для «Реала» - Камавінгу; зараз-от починає грати за «Баварію» геть юний Матіс Тель.

Результати теж оновились - як інакше? Починаючи з 2018-го, бретонці щосезону виступають в єврокубках, дебютували в Лізі чемпіонів, а в 2019-му виграли свій перший Кубок Франції за 48 років. В серії пенальті тоді був битий «Парі Сен-Жермен».

Капітан того «Ренна» Бенжамен Андре покликав старого Піно прямо на поле, аби відсвяткувати трофей:

«Впевнений, що це нормально, адже сім’я Піно вклала душу в клуб. Я дивився на нього - його очі горіли, як в дитини. Це якраз те, що дає футбол. Знаєте, Піно часто критикували, але вони завжди були горою за клубом, і ми маємо розділити з ними цей момент».

***

Тим часом справжній герой весь матч просидів на трибунах поруч з дружиною, знаменитою голлівудською актрисою Сальмою Хайєк.

Мексиканка - ще одна причина для Франсуа-Анрі займатись футболом; вона любить гру і хоче більше перемог, а мільярдер ні в чому обраниці не відмовляє. Він добивався її руки тричі, в них спільна донька і абсолютна ідилія - як тільки в обох є час, сім’я усамітнюється на Фіджі або й ще далі.

Писали, що Летанг позбувся крісла лише через те, що не втримав Камавінгу, чия гра подобалася актрисі. Правда чи ні - хтозна, але в будь якому разі новий бос Флоріан Моріс таких помилок не допускає.

Минулого літа він зумів втримати в «Ренні» усіх вожаків - Бенжамена Буріго, Мартена Тер’є, Жеремі Доку та Ловро Майера. Паралельно бюджет клубу вперше перевищив 100 млн євро на сезон - виглядає так, що Піно готуються до наступного кроку. «Ліон», «Марсель» та «Монако» тратять по 230-250 млн, проте якість менеджменту дозволяє «Ренну» всерйоз думати про ТОП-4. Чому ні?

Коли грошей більше, ніж в катарських шейхів: розповідаємо, хто керує Ренном і до чого тут Сальма Хайєк - изображение 6

Франсуа-Анрі вже виділив 35 млн на розширення тренувального центру; облаштував на стадіоні 2700 VIP-місць для підняття рентабельності; проводить агресивну політику на ринку реклами й просування.

Провінційний, ламповий «Ренн» повільно йде в минуле разом із 86-річним Франсуа, який, за словами екс-президента Рене Руелло, завжди «просив у тренерів дозволу зайти в роздягальню». Його син може на грі й не з’явитися, проте легко піднімає ціни на білети, аби уникнути проблем з УЄФА. А ще він точно спитає з тренера та команди, якщо сьогодні вони не переможуть «Динамо».

Нове покоління – нова мітла – нові правила, хоча дещо таки лишається незмінним. Фредерік Сен-Сернен був поруч довгі роки, його не обманеш:

«Вони можуть казати що завгодно, але «Ренн» вже давно частина їх сім’ї. Для всіх Піно він як двоюрідний брат. Вони ніколи не зможуть його покинути».


Роби матч ще цікавішим та переходь за посиланням на сайт FAVBET, прогнозуй результат поєдинку та отримай бонус до 10000 грн + 300 fs на перший депозит!