Наші й не тільки. 7 команд, які грають у єврокубках на чужих стадіонах

Світовий футбол 18 Жовтня, 17:25 454
Наші й не тільки. 7 команд, які грають у єврокубках на чужих стадіонах | 19-27
Повномасштабна фаза російсько-української війни, яка розпочалася з 24 лютого цього року, змусила вітчизняний футбол спершу піти на паузу, а потім, коли змагальний процес вже у рамках нового сезону був відновлений, – шукати варіанти із проведенням номінально домашніх матчів у єврокубках за межами країни.

На щастя, на боці України знаходиться вся цивілізована спільнота, а тому українським повпредам у Лізі чемпіонів, Лізі Європи та Лізі конференцій вдалося досить оперативно вирішити усі ключові організаційні моменти.

Втім, аж ніяк не лише українські команди у сезоні-2022/23 грають за межами своїх рідних арен у європейських кубках. Усього таких «вигнанців» нині семеро…

«ШАХТАР»

Рідний стадіон: «Донбас Арена» (Донецьк, Україна)
Грає у ЛЧ на: Стадіон Війська Польського імені маршала Юзефа Пілсудського» (Варшава, Польща)

Ще у 2014 році через перші прояви російської військової агресії по відношенню до суверенної України донецькому «Шахтарю» довелося залишити рідне місто, а разом із ним – рідні стадіон та базу. З того часу 52-тисячна «Донбас Арена» залишається безхазяйною і не має можливості приймати футбольні матчі, зокрема й найвищого рівня, а «гірники» змушені проводити номінально домашні поєдинки на інших аренах.

До лютневого повномасштабного вторгнення російської армії «Шахтар» грав у єврокубках спершу на «Арені Львів», а згодом – на столичному НСК «Олімпійський». На жаль, але й ці арени у сезоні-2022/23 виявилися небезпечними, через що УЄФА не міг дозволити «гірникам» приймати своїх суперників на території України.

У зв'язку з цим «Шахтар» домашні матчі в Лізі чемпіонів проводить на «Стадіоні Війська Польського імені маршала Юзефа Пілсудського», який знаходиться у Варшаві. Зокрема, поки що на цій арені «гірники» провели лише один поєдинок – проти «Селтика», який завершився результативною нічиєю 1:1. Варто зазначати, що «Шахтар» є єдиною командою основної сітки Ліги чемпіонів, яка домашні матчі проводить не на своєму стадіоні…


«ДИНАМО»

Рідний стадіон: «Стадіон «Динамо» імені Валерія Лобановського» (Київ, Україна), НСК «Олімпійський» (Київ, Україна)
Грає у ЛЄ на: Стадіон Краковії імені Юзефа Пілсудського» (Краків, Польща)

На відміну від «Шахтаря», «Динамо» і після початку війни на Донбасі у 2014 році мало можливість проводити домашні поєдинки в рамках єврокубків у рідному місті. Все змінилося у лютому 2022-го, коли ворожа орда поповзла на столицю, окупувавши на незначний час частину Київської області та суміжних регіонів. Незважаючи на те, що ЗСУ задовго до початку нового єврокубкового сезону вдалося вибити окупантів з території Київщини, УЄФА не дозволив проводити українським клубам домашні поєдинки у своїй країні, через що «біло-сині», як і «Шахтар», домовилися з поляками.

На «Стадіоні Краковії» кияни наразі зіграли лише один домашній матч у рамках групової стадії Ліги Європи – у другому турі проти кіпрського АЕКа з Ларнаки. Та гра стала повним розчаруванням для шанувальників «біло-синіх» та всіх уболівальників українського футболу – «Динамо» поступилося із рахунком 0:1, при тому що більше володіло м'ячем (62%) й частіше било по воротах (10:8).

Сподіватимемося, що наступні номінально домашні єврокубкові поєдинки для «Динамо» у Кракові виявляться значно успішнішими.

«ДНІПРО-1»

Рідний стадіон:
«Дніпро-Арена» (Дніпро, Україна)
Грає у ЛК на: «Кошицька футбольна арена» (Кошице, Словаччина)

«Дніпро-1», який був заснований лише у березні 2017 року, є абсолютним дебютантом єврокубків. На жаль, як і у випадку з «Динамо» та «Шахтарем», ця команда нині не має можливості проводити домашні поєдинки на рідному стадіоні, яким є вельми функціональна та сучасна «Дніпро-Арена». Причина така ж сама – російсько-українська війна…

Свої домашні поєдинки «спортклубівці» у єврокубках змушені проводити у словацькому Кошице на місцевій «Кошицькій футбольній арені». Поки що «Дніпро-1» не може похвалитися великою підтримкою вболівальників на трибунах цього стадіону, та й дебютні матчі у Лізі Європи та Лізі конференцій підопічні Кучера на номінально домашній арені програли – АЕКу з Ларнаки (1:2) та нідерландському АЗ (0:1), відповідно.

Хочеться вірити, що «Дніпру-1» вдасться зіграти у Кошице й матчі плей-офф стадії Ліги конференцій наступної весни, а вже у новому сезоні приймати суперників на рідній «Дніпро-Арені».

«ШЕРИФ»

Рідний стадіон:
СК «Шериф» (Тирасполь, Молдова)
Грає у ЛЄ на: стадіон «Зімбру» (Кишинів, Молдова)

Тираспольський «Шериф» є найбагатшим і найбільш титулованим клубом чемпіонату Молдови, що дозволяє йому рік у рік без особливих проблем брати участь у кваліфікаційних раундах різних єврокубків, а минулого сезону навіть дебютувати на груповій стадії Ліги чемпіонів, де команда тоді ще під керівництвом українця Юрія Вернидуба створила низку сенсацій, обігравши у Тирасполі спершу «Шахтар» (2:0), а потім у Мадриді – «Реал» (2:1).

Однак перед початком цьогорічного єврокубкового сезону УЄФА заборонив «Шерифу» проводити домашні поєдинки на полі однойменного спортивного комплексу у Тирасполі. Таке рішення було ухвалене у зв'язку із широкомасштабною військовою ескалацією, яка призвела до вторгнення російської армії на територію України. УЄФА, ознайомившись і взявши до уваги висновки, зроблені агентствами, що спеціалізуються на міжнародному політичному та стратегічному аналізі, а також оцінивши нестабільну ситуацію в Придністров'ї, не побачив твердих гарантій безпеки для гостей «Шерифа», дозволивши тому проводити домашні матчі в столиці Молдови.

Варто зазначити, що на території Придністров'я знаходиться 14-та гвардійська загальновійськова армія РФ, штатна чисельність якої складає близько 6,5 тисяч осіб.

«ЮНІОН СЕН-ЖИЛУАЗ»

Рідний стадіон:
стадіон «Жозеф Мар'єн» (Брюссель, Бельгія)
Грає в ЛЄ на: стадіон «Ден Дреф» (Левен, Бельгія)

Бельгійський клуб «Юніон Сен-Жилуаз», історія якого бере початок з 1897 року, в минулому розіграші чемпіонату Бельгії фінішував на другому рядку, що дозволило йому пробитися в єврокубки, зігравши в кваліфікації Ліги чемпіонів. Тут вже на стадії третього раунду перепоною для «королівського клубу» став шотландський «Рейнджерс» (2:0, 0:3), виліт від якого ознаменував перехід «Юніона» до групового турніру Ліги Європи.

Варто зазначити, що і домашній матч у кваліфікації Ліги чемпіонів проти «Рейнджерс», і всі поєдинки групової стадії Ліги Європи «Юніон Сен-Жилуаз» провів і проводитиме на стадіоні «Ден Дреф» у Левені, а не на рідному стадіоні «Жозеф Мар'єн» у Брюсселі, де «королівський клуб» традиційно приймає опонентів в рамках внутрішніх змагань.

Таке рішення було ухвалене УЄФА та босами «Юніон Сен-Жилуаз» у зв'язку із тим, що арена «Жозеф Мар'єн» не відповідає критеріям, які висуваються до стадіонів для організації єврокубкових матчів. Зокрема, споруда у Брюсселі, нехай і здатна вмістити мінімально необхідну кількість глядачів на трибунах (8000), але з низки інфраструктурних аспектів не задовольнила комісію з УЄФА. Тому «Юніон Сен-Жилуаз» приймає своїх суперників у Левені на стадіоні «Ден Дреф». Цікаво, що ця бельгійська команда до початку нинішнього сезону не провела жодного європейського матчу з 7 жовтня 1964 року. Тоді «Юніон» у першому раунді Кубку ярмарків зіграв проти «Ювентуса», поступившись в обох матчах туринцям з однаковим рахунком – 0:1.

«БАЛКАНІ»

Рідний стадіон:
«Міський стадіон Сува-Река» (Сува-Река, Косово/Сербія)
Грає у ЛК на: стадіон «Фаділь Вокрі» (Приштина, Косово/Сербія)

Чемпіон частково визнаної Республіки Косово (нагадаємо, Україна не визнає незалежності цієї держави від Сербії) «Балкані» нинішній єврокубковий сезон розпочинав із кваліфікації Ліги чемпіонів, де одразу ж вилетів від «Жальгіріса». Перейшовши до Ліги конференцій, «Балкані» зумів пройти відразу три раунди кваліфікації, що дозволило команді опинитися в груповій стадії третього за статусом єврокубка.

Втім, УЄФА одразу ж дав зрозуміти, що «Балкані» не зможе грати домашні поєдинки на рідному для цього колективу «Міському стадіоні Сува-Река», оскільки останній категорично не відповідає вимогам до проведення єврокубкових матчів. Якби такого обмеження не існувало, то рідна арена «Балкані», яка вміщає лише 1500 глядачів, була б найменшою з усіх представлених нинішнього єврокубкового сезону.

Єдиною ареною на території Косово, яка за своїми інфраструктурними особливостями здатна приймати матчі єврокубків, є стадіон «Фаділь Вокрі» у Приштині. Цей стадіон є домашнім для команди «Приштина» та вміщує 16000 глядачів. На його полі «Балкані» у першому матчі групової стадії Ліги конференцій зміг зіграти внічию з румунським «Клужем» (1:1), при тому, що гостям пощастило відігратися лише у компенсований до поєдинку час.

«ВІЛЬЯРЕАЛ»

Рідний стадіон: «Естадіо де ла Сераміка» (Вільярреал, Іспанія)
Грає у ЛК на: «Сьюдад де Валенсія» (Валенсія, Іспанія)

«Вільяреал» є досить досвідченим єврокубковим бійцем, причому минулого розіграшу Ліги чемпіонів «жовта субмарина» діставалася півфіналу, а у сезоні-2020/21 ставала переможцем Ліги Європи. Однак цього сезону всі свої домашні матчі, як на внутрішній арені, так і на міжнародній, «Вільяреал» проводить не на рідному «Естадіо де ла Сераміка».

Справа в тому, що «Естадіо де ла Сераміка» з кінця минулого сезону перебуває на реконструкції, у зв'язку з чим «Вільяреал» домовився з «Леванте» про проведення своїх домашніх поєдинків на арені «жабок» – «Сьюдад де Валенсія», яка розташована на відстані 64 кілометри. Тимчасовий переїзд був узгоджений як з Ла Лігою, так і з УЄФА, через що «жовта субмарина» не має жодних організаційних проблем із використанням іншої арени.

Зазначимо, що реконструкція «Естадіо де ла Сераміка» орієнтовно триватиме до кінця цього року. Кілька днів тому президент «Вільяреала» Фернандо Роч Альфонсо заявив, що клуб планує повернутися на рідну арену 31 грудня. Саме цього дня у «Вільяреала» запланований домашній поєдинок в рамках 15-го туру Ла Ліги проти «Валенсії». Щоправда, поки що незрозуміло, чи зможе «жовта субмарина» приймати наступного року на домашній арені матчі плей-офф Ліги конференцій, якщо туди кваліфікується, оскільки навесні на «Естадіо де ла Сераміка» планується завершити окремі види внутрішніх робіт, і невідомо, як до подібного поставляться вже на рівні УЄФА.