Андрій Ярмоленко святкує день народження. Згадуємо найзнаковіші м’ячі в його кар’єрі

Збірна України 23 Жовтня, 10:17 762
Андрій Ярмоленко святкує день народження. Згадуємо найзнаковіші м’ячі в його кар’єрі | 19-27
23 жовтня Ярмоленку виповнилось 33. Андрій ще не завершив кар’єру, проте давно напрацював на загальну оцінку: без сумнівів, це - один із найважливіших гравців в історії незалежної України.

Не здивуємося, якщо все ж знайдуться скептики, готові посперечатися (мовляв, за кордоном у Ярмоли не склалося), однак вага нападника нівелює будь-які недоліки: це - капітан та лідер, здатний прямо впливати на перебіг гри.

Хто б що не говорив, а головним мірилом якості футболіста атакуючого плану є голи. І в Ярмоленка їх багато - виокремимо найзнаковіші, завдяки яким Андрій став тим, ким є зараз.

8 жовтня 2006 року, «Спартак» Суми - «Десна» - 0:1

Вперше - завжди незабутньо. Що цікаво, Андрій відзначився у дебютному поєдинку - в 1/32-й Кубка України проти тернопільської «Ниви» - але рефері помилково зафіксував офсайд. Тож офіційно Ярмола відкрив лік у боротьбі зі сумським «Спартаком» у регулярному чемпіонаті - у падінні і через себе. Це трапилося у жовтні, а вже у грудні з вуст Анатолія Дем’яненка прозвучала легендарна фраза про хлопчика, 130 кілометрів і «нового Шевченка».

11 травня 2008 року, «Динамо» - «Ворскла» - 2:1

Не кожен довіриться молодому хлопцю на фініші чемпіонату. А Сьомін не побоявся, хоча «Динамо» вело напружену гонитву за «Шахтарем» - за два тури до завершення УПЛ різниця між клубами становила одне очко (68 проти 69). І якщо «гірники» спокійненько розгромили «Харків» (3:0), то кияни вдома мучилися з «Ворсклою» - попри те, що Мілош Нінкович забив на 4 хвилині, полтавці відігралися ще до перерви і показали характер.

Сьомін випустив Ярмолу на 83 хвилині і вгадав із заміною. Вінґер опинився у потрібному місці і цим таки вирвав настільки необхідні очки: Карлос Корреа подав у карний майданчик, із метушні вигулькнув Тіберіу Гіоане (із його ударом Сергій Долганський впорався), проте Андрій був тут-як-тут. Шикарний почин, як не крути.

Додамо, що подвиг Ярмоленка, на жаль, не був використаний на всі сто відсотків - у заключному матчі «Динамо» обмежилося нічиєю з «Металістом» (2:2), «Шахтар» пройшовся по донецькому «Металургу» (4:1).

5 вересня 2009 року, Україна - Андорра - 5:0

З одного боку, пересічний поєдинок (хоч і кваліфікації ЧС-2010), де Україна мала обов’язково забезпечити результат. Водночас Ярмоленко вкотре дебютував і вкотре не пішов з поля без м’яча. Олег Гусєв подав кутовий стандарт, андорці не розібрали наших футболістів і розгубилися, а Андрій упіймав момент - через секунду Жозеп Гомес був «розстріляний» майже впритул.

21 листопада 2009, «Динамо» - «Шахтар» - 3:0

Як ми можемо оминути суперництво із «Шахтарем»? Андрій, як правило, не розчинювався проти «помаранчево-чорних» і зробив немало, аби дошкулити принциповому конкуренту. Втім, піднімемо із минулого саме перший гол - він виявився не лише красивим, а й ознаменував ефектний розгром.

У підопічних Мірчі Луческу все пішло шкереберть - по-перше, Фернандіньо схибив з одинадцятиметрової позначки на 4 хвилині, по-друге, карний майданчик «гірників» перетворився на прохідний двір. Достатньо згадати перше взяття Мілевського, що підібрав м’яч внаслідок того, як Шевченко відпустив його на кілька метрів від себе і на це ніхто з донеччан вчасно не відреагував.

У випадку з Ярмоленком також була допущена фатальна помилка - Томаш Гюбшман замість того, щоб вибити м’яч подалі, навіщось його скинув у бік своїх захисників, чим дезорієнтував. Далі - справа техніки: Андрій на швидкості розібрався з Пятовим.

4 грудня 2012 року, «Динамо» Загреб - «Динамо» - 1:1

Ярмоленко не раз був корисним у кваліфікації єврокубків, однак першого голу, організованого безпосередньо на груповій стадії Ліги чемпіонів, довелося почекати. У грудні 2012-го кияни навідалися до Загребу, де загалом доля поєдинку ні на що не впливала - напередодні Олег Блохін напрацював на 4 очки, а господарі не набрали жодного. Реально важка ситуація, коли поряд з тобою змагаються міцний «Порту» і ПСЖ зі своїм розмаїттям зірок.

Можливо, ось це відчуття відсутності тиску й допомогло Андрію порадувати розкішним пострілом. Денис Гармаш здійснив «черпачок», Ярмола не став обробляти м’яч, підхопив його на льоту і елегантною траєкторією запустив сферу прямісінько під перекладину.

Шкода, що післясмак залишився неповним - «біло-сині» пропустили на 90+5. І нічого не скажеш - типове «Динамо» часів Блохіна.

19 березня 2015 року, «Динамо» - «Евертон» - 5:2

Груповий раунд ЛЄ 2014/15 підкинув «Динамо» посередніх опонентів - «Ріу Аве», «Ольборг» та «Стяуа». Навіть «Генгам», з яким у плей-офф не обійшлося без скандалів, не сприймався чимось непід’ємним - звичайний провінційний вискочка. А от «Евертон» таїв у собі виклик - представник Прем’єр-ліги, на чолі Роберто Мартінес, у обоймі такі браві хлопці, як Лукаку, Міральяс, Нейсміт, Бейнс та Ягелка. Топ.

На «Гудісон Парк» «біло-сині» програли 1:2. Так, цифри на табло слизькі, можна боротися, але це ж англійці - у них досвід, клас та тонус. Мало хто вірив, що «Динамо» з такою невимушеністю рознесе «ірисок», і загальний темп задав якраз Ярмоленко. Дриблінг, що ввів у оману оборонців, запаморочливий, дещо авантюрний удар - Тім Ховард майже не поворухнувся. А сенс? Таке не береться.

22 серпня 2015 року, «Гірник-Спорт» - «Динамо» - 0:6

Теж, здавалося б, непримітна зустріч, де фаворит був очевидним - «біло-сині» вдосталь покуражились у 1/16-й Кубка України. Втім, важливий контекст - хет-трик Ярмоли допоміг йому перетнути рубіж у 100 голів, забитих у складі «Динамо». Сакральна цифра, до якої дістались обрані - Шевченко, Шацьких, Ребров та Блохін.

Наголосимо, що всього у Ярмоленка 137 влучних пострілів, але про останній (проти «Чорноморця») поки не розповідатимемо - ще є надія, що Андрій повернеться до Києва і поліпшить статистику.

14 листопада 2015 року, Україна - Словенія - 2:0

Україна і стики - болюча тема. Але колись же треба було її долати - і Ярмоленко це підкачав. Специфіки додавав й той факт, що по інший бік барикад протистояла Словенія - команда, що на зламі нульових прикро забрала у нас можливість потрапити на ЧЄ-2000.

Андрій виконав все напрочуд легко і зі смаком - на 22 хвилині відреагував на навіс, прибрав двох захисників і проштовхнув круглого повз голкіпера.

Зважаючи на зусилля Євгена Селезньова, ми відправилися у гості з гандикапом у два м’ячі. Перебіг подій на «Людські врт» вийшов емоційним (господарі вели у рахунку завдяки Боштяну Цесару) і Ярмоленко знову нагадав про себе. Щоправда, тут насамперед похвалимо Артема Кравця - опинившись віч-на-віч з Хандановичем, він здійснив передачу, після якої Андрію залишилось тільки загнати м’яч у порожній кут.

13 вересня 2017 року, «Тоттенгем» - «Боруссія» Дортмунд

Ярмоленко затримався у Дортмунді лише на сезон, по закінченні якого з ним не надто гарно попрощалися. Німецький період прийнято вважати невтішним, однак розпочав Андрій насправді здорово.

Якщо й пригадувати «Боруссію», то тут точно вирине із пам’яті «гармата» проти «Тоттенгема» у Лізі чемпіонів. Все просто: гол був породистим та недосяжним для такого майстра, як Уґо Льоріс; плюс, обнадійливим, адже всі ми хвилювалися, чи зможе Ярмола у зрілому віці зарекомендувати в Європі. На жаль, очікування розбилися вщент.

14 жовтня 2019 року, Україна - Португалія - 2:1

Україна видала відмінну дистанцію кваліфікації ЧЄ-2020 і битва з Португалією стала вишенькою на торті. В епізоді з голом Ярмоленка, який «прошив» Руя Патрісіу, величезну роль зіграв Віталій Миколенко - його вивірений пас був адресований прямісінько у ноги.

Ярмола все виконав бездоганно, чим закріпив нашу перевагу і, як з’ясувалося, гарантував три очки. Цінні три очки - з фінальним свистком стало зрозуміло, що збірна недосяжна для суперників і стовідсотково поїде на Євро-2020.

13 червня 2021 року, Нідерланди - Україна - 2:3

Здавалося, що у стартовому для нас матчі Євро-2020 нічого ловити - Нідерланди скористалися помилками у другому таймі і організували два швидкі взяття воріт. У такі моменти треба брати на себе відповідальність і Ярмоленко не підвів: по-перше, нарешті відзначився дебютним м’ячем у фінальних стадіях континентальних турнірів, по-друге, зробив це дуже красиво, чим надихнув партнерів на подальшу боротьбу. Погодьтеся, не факт, що без допомоги Андрія вистрелив би Роман Яремчук.

Так, Україна поступилася, але продемонструвала, що має порох у порохівницях - каталізатором, що подарував надію і підтвердив готовність битися, став саме Ярмола.

17 червня 2021 року, Україна - Північна Македонія - 2:1

Ще важливіше вмикатися тоді, коли від тебе цього особливо чекають. Україна була зобов’язана перемагати Північну Македонію - за іншого сценарію про плей-офф можна було б забути. Водночас відчувалися певні побоювання - нашій збірній завжди складно діяти першим номером.

Тим не менш, Ярмоленко виглядав впевнено і зняв тягар вже на 26 хвилині, «розпечатавши» Столе Димитрієвського. Через кілька миттєвостей він же віддав асист на Яремчука, чим заклав фундамент для майбутнього тріумфу.

Заради справедливості треба сказати, що «жовто-синіх» не оминули проблеми (македонці скоротили відставання, а Руслан Малиновський не реалізував пенальті), проте персонально Андрій був на висоті - як підсумок, УЄФА назвав його найкращим гравцем зустрічі.

17 березня 2022 року, «Вест Гем» - «Севілья» - 2:0

Андрій рідко виблискував у «Вест Гемі» - все зіпсували травми. З іншого боку, українцю пощастило засмутити неостанні команди - «Евертон», «Манчестер Юнайтед» та «Челсі». Та якщо обирати найпримітніший м’яч, то віддамо перевагу пострілу проти «Севільї».

Тут є два нюанси: по-перше, Ярмоленко зняв питання щодо чвертьфінальної путівки ЛЄ (причому у додатковий час, внаслідок чого «Вест Гем» уникнув потенційних труднощів у серії пенальті). По-друге, гол виявився двохсотим у кар’єрі - вінґер не просто став героєм, а ще й відсвяткував ювілей.

Зрозуміло, що це не останні звитяги Ярмоленка. Перш ніж нападник таки зважиться повісити бутси на цвях, він повинен закрити гештальт у вигляді найбільшої кількості голів у збірній України. Вийде гарна історія - один Андрій замінить іншого Андрія і продовжить писати сторінки наших успіхів. Тримаємо кулаки і віримо, що все обов’язково збудеться.