Від України до Коста-Рики: найбільші сенсації останніх чемпіонатів світу

Збірна України 29 Жовтня, 16:34 521
Від України до Коста-Рики: найбільші сенсації останніх чемпіонатів світу  | 19-27
Чемпіонат світу з футболу – це не завжди про видовищний та естетичний футбол.

Подекуди це гра нервів і психологія, яка призводить до сенсаційних результатів. Хто краще справляється з напругою і правильно налаштований – у підсумку може здолати скелю, яка на перший погляд здавалася непоборною.

Турецька казка

У півфінали ЧС-2002 вийшли відразу дві команди, яких там ніхто не очікує побачити на будь-якому Мундіалі. Вперше та поки востаннє до 1/2 фіналу у 2002 році добралися Туреччина та Південна Корея.

Вихід господарів турніру південнокорейців до півфіналу турніру ознаменувався скандалом. Арбітри очевидно допомогли Південній Кореї в матчах проти Італії та Іспанії. Водночас Туреччина проходила до 1/2 фіналу з боями.

На ЧС-2002 турки буквально закохали в себе з першого матчу. Збірна під керівництвом Шенола Гюнеша в першій грі зустрілася з Бразилією. Турки перемагали після першого тайму 1:0. Та долю гру в другому таймі вирішили голи Роналдо та Рівалдо й два вилучення у турків.

У другому турі Туреччина зустрічалася з Коста-Рикою і була зобов'язана не програти, а краще виграти. Адже Коста-Рика перемогла в першому турі Китай, який згодом поступився Бразилії. Відтак поразка гарантовано б означала для Туреччини виліт з Мундіалю.

Турецькі футболісти не змогли переграти Коста-Рику, тож поєдинок завершився нічиєю 1:1. Перед останнім туром не було сумнівів, що Туреччина обіграє Китай. Однак були побоювання, що Коста-Рика відбере очки в Бразилії, яка гарантувала собі вихід у плей-офф. Втім, бразильці розбили костариканців (5:2) і турки завдяки впевненій перемозі над Китаєм (3:0) пройшли в плей-офф.

Команді Гюнеша відверто пощастило із турнірною сіткою, оскільки в 1/8 вони зустрілися з Японією, яку мінімально обіграли. Хоча слід сказати, що Японія виграла групу в Бельгії. Далі на турків чекала непроста зустріч проти ще однієї сенсації ЧС-2002 – Сенегалу.

Вкрай напружена гра закінчилася перемогою Туреччини в додатковий час завдяки правилу «золотого голу» (1:0). Єдиний гол у матчі забив Ільхан Мансиз, який по завершенні футбольної кар'єри став фігуристом.

В історичному півфіналі Туреччина знову зустрілася з Бразилією. Підопічні Гюнеша агресивно увійшли в матч, створивши декілька моментів. Однак досвідчена та переповнена зірками Бразилія швидко перехопила ініціативу. Турки відверто сподівалися дотягнути до серії пенальті, однак єдиний гол Роналдо приніс Бразилії перемогу.

Уже в матчі за третє місце Туреччина перемогла Південну Корею (3:2) і вперше в історії стала бронзовим призером Мундіалю.

Українське диво

На чемпіонаті світу 2006 року дебютувала збірна України. Символічно, що наша команда завадила туркам вийти на Мундіаль, випередивши їх у кваліфікації. Для команди Олега Блохіна ЧС в Німеччині розпочався гірше не придумаєш. Болючий ляпас від Іспанії (4:0) з вилученням Владислава Ващука.

Після невдачі керманич команди був готовий ледь не кинути все. Проте попереду були два суперники, яких Україна могла здолати. У другому турі «синьо-жовті» зустрілися із Саудівською Аравією і вийшли вперед на самому початку матчу. Андрій Русол став автором першого голу Україна на чемпіонатах світу.

До кінця першого тайму у воротах суперника розписався і Сергій Ребров, забивши красий гол здалеку. Після перерви відзначилися також Андрій Шевченко й Максим Калініченко. 4:0 – неймовірна перемога України.

Далі в команди Блохіна була гра проти віцечемпіона Африки – Тунісу. Україну влаштовував будь-який результат, крім поразки. Перша половина гри виявилася дещо нервовою, але завдання нашій збірній полегшив Жазірі, який отримав вилучення. Україна реалізувала перевагу в більшості вже на початку другого тайму – Шевченко забив з пенальті та приніс перемогу.

Іспанія виграла групу, але в 1/8 фіналі програла Франції та вилетіла з ЧС-2006. Натомість Україні дісталася Швейцарія, яку наша збірна обіграла в серії пенальті.

Поєдинок проти Швейцарії, мабуть, найбільш відомий в історії України, хоча основний і додатковий час нічим особливим не виділявся. Натомість серія пенальті – це вічна насолода.

Першим бити пенальті пішов Шевченко, але змарнував свою нагоду. У серцях українських фанатів, яких було добре чути в Кельні, захололо. У Швейцарії до позначки підійшов Штреллер, але не переграв Олександра Шовковського.

Наступним бити пенальті пішов Артем Мілевський, якому на той момент був 21 рік. Гравець Динамо виконав пенальті в стилі Паненки. Холоднокровний динамівець змусив швейцарців замовкнути, демонстративно притиснувши вказівний палець до губ.

Згодом ще один пенальті змарнував Барнетта, а перевагу України подвоїв Ребров. Шовковський відбив третій удар від швейцарців, після чого Олег Гусєв точним пострілом вивів Україну до чвертьфіналу.

В 1/4 фіналу українське диво закінчилося поразкою Італії з рахунком 3:0. Італійці дійсно були на голову вищі за нашу команду і в підсумку виграли ЧС-2006. Однак команда Олега Блохіна в тій грі заслуговувала бодай на гол престижу.

Сенсаційна Гана

Разом з Україною на ЧС-2006 дебютувала й команда Гани, яка в 1/8 фіналу поступилися Бразилії. На наступному Мундіалі ганці перевершили своє досягнення.

Ганська збірна потрапила до складної групи з Німеччиною, Австралією і Сербією. Німці вважалися фаворитами, тому на друге місце претендували три інші збірні. У першому турі Гана перемогла Сербію завдяки голу Асамоа Г'яна (1:0), після чого поділила очки з Австралією (1:1).

В останньому турі Гані потрібно було щонайменше розгромно не програти Німеччині, а також надіятися, що Сербія не переможе Австралію. У підсумку серби програли Австралії, а Гана дала бій Німеччині, хоч і поступилася (0:1).

В 1/8 фіналу Гана потрапила на США. Все той же Г'ян забив вирішальний гол американцям у додатковий час (2:1) та вперше в історії вивів Гану в 1/4 фіналу чемпіонатів світу.

Поєдинок 1/4 фіналу проти Уругваю став класикою в історії чемпіонатів світу. Один з найбільш серцепадних поєдинків раунду плей-офф.

Гана перемагала після першого тайму завдяки голу Мунтарі, однак Форлан вирівняв рахунок класним ударом зі штрафного. У додатковий час Уругвай ціною вилучення врятував Суарес. Форвард рукою зупинив м'яч, який летів у ворота.

За цей вчинок Суарес отримав вилучення, а Гана – шанс вирвати путівку до півфіналу у вигляді пенальті. Але Г'ян не реалізував удар з 11 метрів. Справа дійшла до серії пенальті, в якій уругвайці виявилися точнішими та перемогли Гану.

Диво Наваса з Коста-Рикою

На ЧС-2014 Англія, Італія та Уругвай поспішили подумати, що вони боротимуться за вихід з групи D, а Коста-Рика стане для кожного легкою прогулянкою.

Та вже в першій грі костариканці гучно заявили про себе, розбивши Уругвай 3:1. Коста-Рика холоднокровно реалізувала свої моменти, а переможний результат підкріпила вдала гра Кейлора Наваса у воротах.

Після цього Коста-Рика ще й обіграла італійців (1:0). «Скуадра адзурра» не змогла нічого протиставити супернику і була вимушена змиритися з поразкою.

Тільки Англія змогла у футбольному сезоні «повозити» костариканців в останньому турі, коли вже принципі нічого не вирішувалося. Англія створила багато моментів, але впевнена гра Наваса принесла Коста-Риці нічию (0:0).

У плей-офф костариканцям пощастило в 1/8 фіналу отримати в суперники Грецію. Команда Хорхе Луїс Пінто вийшла вперед у другому таймі завдяки голу Руїса, але на 66 хвилині залишилася у меншості через вилучення Дуарте. Греки змогли перевести гру в додатковий час тільки на 91 хвилині завдяки рятівному голу Сократіса.

У меншості Коста-Риці довелося терпіти до серії пенальті. У так званій футбольній лотереї історичну путівку до чвертьфіналу приніс все той же неймовірний Навас.

У чвертьфіналі Коста-Рика знову була андердогом, оскільки зустрічалася з Нідерландами. Нідерландці створили декілька чудових нагод, однак Коста-Рика залишалася у грі завдяки Навасу, оборонцям і каркасу воріт.

Знову костариканцям, як і Нідерландам, довелося відіграти 120 хвилин і після нічиєї 0:0 з'ясовувати сильнішого в серії пенальті. Цього разу Коста-Рика змарнувала відразу дві нагоди, а Навас не зміг потягнути удари досвідчених нідерландців. Історія Коста-Рики закінчилася у серії пенальті.

Хорватський прорив на минулому Мундіалі

За футбольними мірками Хорватія набагато успішніша команда за Туреччину, Україну, Гану та Коста-Рику. На відміну від цих команди, хорвати досягали успіхів, зокрема – доходили до півфіналу ЧС-1998.

Однак поява «картатих» у фіналі ЧС-2018 – справді велика сенсація, особливо, якщо враховувати зміну тренера за менш аніж рік до Мундіалю.

Символічно, що Хорватія вийшла на ЧС-2018, зупинивши збірну України у кваліфікації. Саме перед грою в Києві хорвати отримали нового тренера Златко Далича.

Мундіаль для хорватів розпочався з перемоги на класі проти Нігерії (2:0), після чого команда Далича декласував Аргентину Мессі (3:0). В останньому турі хорвати ще й перемогли Ісландію (2:1).

Уже в раунді плей-офф Хорватії довелося відіграти три матчі по 120 хвилин. Розпочалося все в 1/8 фіналу проти незручної Данії. У перші 4 хвилини команди обмінялися голами, після чого м'ячів більше не забивали.

Хіба на 116 хвилині Хорватія могла вирвати перемогу, але Модрич змарнував пенальті. У серії пенальті фортуна була на стороні хорватів, які з 5 ударів реалізували три, а Данія – тільки два.

У чвертьфіналі Хорватія зустрілася з Росією, вихід якої до цього раунду став цілковитим непорозумінням. Підопічні Далича знову взяли верх у серії пенальті – 4:3.

Таким чином, Хорватія повторила успіх 20-річної давності та вийшла до півфіналу. Після гри проти Росії колишні гравці київського Динамо Домагой Віда та Огнєн Вукоєвич ще й передали теплий привіт українцям, що спричинило істерику серед російських окупантів.

Віда та Вукоєвич після матчу проти росіян: відео

Півфінальна зустріч з Англією розпочалася невдало для хорватів. Більш свіжі англійці вийшли вперед на 5 хвилині завдяки класному удару зі штрафного від Тріпп'єра.

Проте по перерві хорватам вдалося вирівняти гру та завдяки голу Перішича зрівняти рахунок. На 109 хвилині після курйозної передачі Перішича форварду хорватів Маріо Манджукичу вдалося забити переможний гол і вивести свою команду в перший в історії фінал ЧС.