Великий Алі проти. Чому легенда домагається виключення Ірану з ЧС-2022

Світовий футбол 29 Жовтня, 20:13 433
Великий Алі проти. Чому легенда домагається виключення Ірану з ЧС-2022 | 19-27
У ЗМІ навіть писали, що шанс поїхати до Катару замість іранців може отримати Україна…

У середині жовтня, буквально за місяць до старту фінальної частини чемпіонату світу з футболу, який цього року прийме Катар, у світові засоби масової інформації потрапив лист іранських футболістів та чиновників до ФІФА, який одразу ж спричинив ефект цунамі. У ньому підписанти просять Міжнародну федерацію футболу запровадити радикальні санкції щодо Федерації футболу Ірану, включаючи позбавлення можливості національної збірної цієї країни взяти участь у ЧС-2022.

Примітно, що лист разом із рядовими чиновниками, так би мовити, середньої руки, підписали й деякі дуже впливові постаті. Серед них – абсолютна легенда іранського футболу всіх часів Алі Даеї, на рахунку якого 149 матчів (другий в історії «перських леопардів» показник після Джавада Некунама, котрий зіграв 151 поєдинок) та 109 забитих м'ячів (абсолютно найкращий показник в історії іранської національної команди) у складі збірної Ірану.

Алі Даеї є для футболу Ірану персоною практично космічного масштабу. Він зіграв на двох чемпіонатах світу (у 1998 та 2006 роках), визнавався найкращим футболістом Азії (у 1999 році), а також грав за мюнхенську «Баварію» (у сезоні-1998/99, який напевно добре пам'ятають вболівальники київського «Динамо», котре німці тоді зупинили на шляху до фіналу Ліги чемпіонів за сумою двох зустрічей (3:3, 1:0).


В Ірані практично завжди вважали Даеї культовою фігурою для популяризації спорту в цілому та футболу зокрема. Однак зараз великий Алі раптово виступив фактично проти того, за що так довго під час кар'єри футболіста бився на полі. Даеї разом із багатьма іншими відомими особами просить ФІФА негайно призупинити членство Федерації футболу Ірану в цій організації з подальшим виключенням національної збірної з когорти учасників фінальної частини чемпіонату світу 2022 року.

Чому Даеї, який раніше віддавав усі сили, щоб іранський футбол досягав максимальних висот, тепер просить позбавити своїх співвітчизників шансу зіграти на світовій першості? Уся справа у злочинному насильстві, яке чинна влада Ірану застосувала до своїх громадян, придушуючи, зокрема, феміністські демонстрації, спровоковані смертю 22-річної Махси Аміні 13 вересня. Перш ніж впасти у кому й померти в лікарні, ця дівчина була побита та заарештована так званою «поліцією моралі» за те, що вона нібито порушувала національний «жіночий дрес-код» — незважаючи на те, що Аміні носила хіджаб, частину її волосся було видно, що в Ірані заборонено згідно із законом.

«Положення жінок в Ірані вкрай неприємне у ширшому політичному та соціально-економічному контексті. На жаль, ті самі вади та несправедливості увічнені у сфері футболу, що фактично означає, що футбол, який має бути безпечним місцем для всіх, не є таким для жінок, а часом і для чоловіків», - йдеться в уривку з листа, який направлений іранськими футболістами та функціонерами на адресу ФІФА та став надбанням громадськості завдяки журналістці та активістці Масіх Алінеджад, котра живе у вигнанні в США та працює з Нью-Йорка.

Активісти вважають, що Федерація футболу Ірану більше не може бути членом ФІФА і вважатись незалежною організацією, тому що під впливом уряду країни заборонила жінкам відвідувати стадіони під час проведення матчів. Згідно зі статутом Міжнародної федерації футболу, всі її члени повинні мати повну свободу в країні свого базування. Будь-яке втручання державних органів у питання функціонування національних федерацій чи асоціацій є порушенням, яке може спричинити накладення санкцій.

Підписанти петиції чудово розуміють, що ФІФА зазвичай уникає ситуацій, в яких потрібно займати якусь чітку позицію щодо політичних питань. Навіть усунувши збірну росії від участі у поєдинках під своєю егідою, ФІФА на своєму Конгресі у березні так і не розглянула питання хоч би призупинення членства російського футбольного союзу (рфс), як санкцію за розв'язану цією державою та нічим не спровоковану війну проти України. Більше того, президент організації Джанні Інфантіно навесні дуже цинічно заявив, що «виключення рфс з ФІФА – це не варіант», бо інакше «нам краще припинити нашу діяльність й піти додому».

На це у Даеї та інших підписантів антиіранської декларації також знайшлися свої зауваження та аргументи, які було викладено у зверненні: «Ми вважаємо, що ФІФА має стати на чийсь бік. Нейтралітет – це не варіант, оскільки іранська федерація не була нейтральною, а скоріше мобілізувалася для придушення та систематичного вилучення жінок зі світу футболу».

За даними правозахисних організацій, які були оприлюднені в середині жовтня, від початку протестів в Ірані загинуло щонайменше 120 осіб, з яких 25 – неповнолітні. Миритися з подібним не бажає багато хто, а тому рішення іранських знаменитостей, які мають авторитет у всьому світі, боротися за права свого народу викликають лише почуття поваги.

Треба сказати, що 53-річний Алі Даеї вже зіштовхнувся із першими ознаками особистих репресій. Зокрема, нещодавно стало відомо, що в легенди іранського футболу після прибуття на батьківщину з Туреччини прикордонники конфіскували паспорт, через що Даеї не має можливості легально залишати межі держави. Крім того, соціальні мережі екс-форварда Баварії регулярно атакують досить численні радикально налаштовані елементи, які намагаються відстоювати думку офіційного Тегерану про те, що 22-річна Махса Аміні нібито мала вроджену ваду серця і померла не від знущань з боку органів влади, а через раптовий інсульт.

Втім, поки що ніякі залякування чи тиск не допомагають іранській владі у боротьбі з тими, хто відстоює рівноправність та свободу. Даеї в соціальних мережах прямо запитує: «Настане момент, коли потрібно буде відповісти, що ти приніс на цю землю? Моя донька запитує, що сталося, але що мені їй відповісти? За які гріхи це відбувається?»

Підтримав позицію Даеї й один із лідерів нинішньої збірної Ірану 30-річний форвард Порту Мехді Таремі, котрий заявив, що йому «соромно дивитися деякі відео, особливо ті, які показують негідну поведінку та насильство по відношенню до жінок». І проти Таремі, принаймні поки що, влада нічого не зробила. Можливо, просто побоюються, що на чемпіонаті світу, якщо їхню збірну звідти все-таки не виключать, відстоювати хоч якусь честь «перських леопардів» буде банально нікому…

Нагадаємо, що чемпіонат світу в Катарі стане першим турніром такого масштабу в історії, який проводиться на території Близького Сходу. Якщо Іран таки допустять до участі, то для цієї країни вона стане шостою після першостей у 1978, 1998, 2006, 2014 та 2018 роках. Жодного разу до цього «перські леопарди» не виходили із групи у плей-офф стадію.