Легендарний футболіст, на рахунку якого 102 матчі у складі національної збірної Іспанії, перемоги на чемпіонаті світу-2010 та чемпіонаті Європи-2012, 8 чемпіонств у Ла Лізі з «блаугранас» та 1 перемога в АПЛ з «Манчестер Юнайтед», а також 4 тріумфи у Лізі чемпіонів (три – з «Барселоною» та один – з МЮ), вирішив зупинитися у 35 років, незважаючи на те, що його контракт із каталонцями був розрахований до літа 2024 року.
Зазвичай футболісти такого калібру вважають за краще оголошувати про завершення кар'єри наприкінці сезону. Це дозволяє їм повною мірою насолодитися увагою ЗМІ та вболівальників, а також як слід підготувати атмосферу прощального матчу. В ситуації з Піке діяти довелося дуже швидко – на свою заключну в кар'єрі гру Жерар вийшов уже через два дні після оголошення рішення повісити бутси на цвях.
Жодних серйозних проблем зі здоров'ям у Піке останнім часом не було. Навпаки, влітку він, здавалося б, остаточно оговтався від проблем із привідним м'язом, і був готовий допомагати «Барселоні» в досягненні цілей, але на початку листопада раптом вирішив «зав'язати».
Які причини такого стрімкого завершення футбольної кар'єри з боку Піке? Їх знає лише сам Жерар та, ймовірно, його найближче оточення, але футболіст не побажав нічого глобально пояснювати. Версій існує чимало, а з найбільш ймовірними з них ми прямо зараз і спробуємо розібратися…
1. Вирішив допомогти «Барселоні»
Не секрет, що останніми роками велична «Барселона» переживає вкрай непрості часи через суттєві фінансові проблеми, до яких привели численні помилки попереднього менеджменту клубу. Зокрема, економічні негаразди змусили «блаугранас» влітку 2021 року розлучитися зі своїм культовим футболістом Ліонелем Мессі, адже продовження контракту з аргентинцем виявилося просто неможливим, і той вирішив перебратися до «Парі Сен-Жермен».
Але навіть активна робота над розвантаженням зарплатної відомості не допомогла «Барселоні» остаточно позбутися проблем до початку сезону-2022/23. Недивно, що вже у вересні в пресу потрапила інформація про готовність каталонців у січні 2023 року розглянути можливість продажу цілої низки гравців першої команди. Називалися й дуже конкретні прізвища цих «щасливчиків» - Жерар Піке, Жорді Альба, Френкі де Йонг, Мемфіс Депай.
В результаті ветеран Піке вирішив не чекати на радикальні рішення з боку керівництва клубу і, можливо, зіграв на випередження. За оцінками аналітиків, завдяки тому, що Жерар прямо зараз завершив кар'єру, «Барселона» зможе заощадити близько 40 мільйонів євро, які мав отримати центрбек по контракту із клубом. Тепер договір буде розірвано за взаємною згодою без компенсації від будь-якої зі сторін.
2. Не витримав конкуренції та образився на босів
Друга версія певною мірою суперечить першій, хоча цілком може бути з нею пов'язана. Справа в тому, що минулого літа «Барселона» підписала одразу двох футболістів гарного рівня на позицію центрального захисника – у «Севільї» за 50 мільйонів євро був придбаний 23-річний француз Жюль Кунде, а з «Челсі» на правах вільного агента перейшов 26-річний данець Андреас Крістенсен.
Незважаючи на якісне підсилення позиції центрбека, керівництво «Барселони», як писали у ЗМІ, дало Жерару Піке усні гарантії збереження місця в основі. Проте на початок листопада ситуація розгорнулася таким чином, що 35-річний ветеран виявився лише п'ятим вибором для тренерського штабу після Еріка Гарсії, Рональда Араухо, Жюля Кунде та Андреаса Крістенсена. Зокрема, у Ла Лізі Піке до оголошення про вихід на футбольну пенсію зіграв лише 5 матчів із 12, а у Лізі чемпіонів – 4 з 6. Можливо, зіграв би й менше, якби не проблеми зі здоров'ям у конкурентів.
Для гравця, який звик бути беззаперечно ключовим у команді, така ситуація, напевно, виглядала неприйнятною. В результаті, за припущеннями деяких аналітиків, Піке прийняв єдине правильне для збереження власного іміджу рішення – завершити кар'єру негайно. Тим самим Жерар здивував навіть президента клубу Жоана Лапорту, який роздумував над можливим продажем ветерана у січні, але й подумати не міг, що той раптом вирішить «самоусунутися». Сам же Піке, за чутками, залишився вкрай незадоволеним невиконаними обіцянками з боку босів на чолі із Лапортою, а також постійною критикою на свою адресу з боку журналістів, яка не залишала сторінок ключових видань останнім часом.
3. Розчарувався у спортивних результатах
Ще одна версія, яка певною мірою пояснює рішення Піке завершити кар'єру прямо зараз, ґрунтується на нещодавньому провалі «Барселони» у груповій стадії Ліги чемпіонів. Каталонці, зокрема, не змогли вийти до плей-оф найпрестижнішого клубного турніру європейського континенту, пропустивши в групі вперед не лише феноменальну «Баварію» (6 перемог у 6 матчах за різниці м'ячів 18:2), а й міланський «Інтер», у протистоянні з яким каталонський гранд зумів набрати лише одне очко (0:1, 3:3).
Після того, як стало зрозуміло, що «Барселона» не зіграє навесні у Лізі чемпіонів, Піке нібито остаточно розчарувався у спортивних результатах команди та усвідомив, що цього сезону «блаугранас» навряд чи зможуть розжитися топовими трофеями. І якщо як самостійний та єдиний цей чинник у плані рішення завершити кар'єру для Піке навряд чи варто розглядати, то ось у сукупності з іншими він виглядає дуже ймовірним та логічним…
4. Вирішив сфокусуватися на дітях
На початку червня Іспанію вже вразила новина, напряму пов'язана із Жераром Піке. Тоді центрбек та його дружина відома колумбійська співачка Шакіра раптово заявили про розлучення. Подейкували, що причиною послужили часті загули з боку іспанського футболіста, але публічно Шакіра не стала фокусувати не цьому увагу, давши зрозуміти, що таке рішення вона ухвалила спільно із Піке «заради благополуччя дітей», які є для колишнього подружжя «головним пріоритетом».
Втім, розійтися мирно та спокійно Піке та Шакірі не вдалося. Незабаром стало відомо, що футболіст «Барселони» не збирається відпускати своїх двох синів Мілана (9 років) та Сашу (6 років) для спільного проживання з їхньою матір'ю, оскільки Шакіра після розлучення вирішила остаточно переїхати на постійне місце проживання у Маямі. Незважаючи на те, що колумбійка запропонувала Жерару можливість часто бачитися з дітьми, той вирішив, що зміна в такому юному віці навколишнього середовища, знайомого їм з народження, може згубно позначитися на психіці Мілана та Саші. Піке заявив, що діти мають залишитися з ним у Барселоні, на що вже не пішла Шакіра. В результаті сторони найняли адвокатів та продовжили з'ясування відносин через них.
У ЗМІ повідомлялося, що поки тривають розбірки, Піке та Шакіра бачаться із дітьми за «гнучким графіком» - якийсь час із синами займається батько, після чого вони переїжджають жити до матері, після чого «історія» повторюється. З урахуванням того, що ситуація де-факто зайшла у глухий кут, а адвокати не радять ані Піке, ані Шакірі входити у тривалу судову тяганину, нинішнє рішення Жерара завершити кар'єру футболіста, внаслідок чого він отримає більше вільного часу, можливо, якось дозволить іспанцю вирішити особисті життєві питання та сфокусуватися на дітях.
5. Став заручником ухвалення нового закону про спорт
Мабуть, найбільш правдоподібною версією про те, чому Жерар Піке вирішив так раптово завершити кар'єру футболіста, є та, що пов'язана з юридичними аспектами. Справа в тому, що нещодавно у Іспанії був ухвалений новий закон про спорт, до якого було включено статтю, названу в пресі «пунктом анти-Піке». Згідно із нововведеннями, чинному спортсмену в Іспанії забороняється мати комерційні відносини із федераціями тих видів спорту, якими він займається.
Відомо, що протягом останніх років Жерар Піке разом із виступами у футболі вибудовував успішну кар'єру підприємця. Зокрема, у 2015 році він допоміг «Барселоні» укласти велику спонсорську угоду з японським інтернет-магазином Rakuten. Тодішній президент «блаугранас» Жозеп Бартомеу розповідав ЗМІ, що Піке особисто літав до Японії, де зустрічався з президентом Rakuten Хіросі Мікітані, після чого той прийняв боса каталонського клубу та офіційно оформив усі папери, необхідні для початку співпраці.
Також в Іспанії ні для кого не секрет, що Піке пов'язують теплі дружні стосунки із нинішнім президентом Королівської іспанської футбольної федерації (RFEF) Луїсом Рубіалесом. У квітні цього року видання El Confidencial випустило матеріал, у якому стверджувалося, що компанія Піке Kosmos допомогла RFEF укласти 6-річний контракт на проведення Суперкубку Іспанії у Саудівській Аравії. За це організаторам перепадатиме по 40 мільйонів євро за кожен зіграний турнір, а Kosmos одноразово отримала в якості винагороди за свої послуги 6 мільйонів євро, а ще по 4 мільйони отримуватиме після кожного проведеного на території Саудівської Аравії розіграшу Суперкубку Іспанії.
Офіційно Рубіалес та RFEF всіляко намагалися спростувати цю інформацію, а Піке визнав, що його компанія отримала всього 4 мільйони євро (10% від суми, що дісталася RFEF), але не від іспанської федерації, з якою у неї нібито немає контрактів та ділових відносин, а безпосередньо від уряду Саудівської Аравії.
«Все, що ми зробили – це цілком законно. Я не ховаюсь у тінь, бо мені нема чого приховувати. Більше того, я не ховаюся, а пишаюся тим, що ми зробили у Kosmos», - заявляв Піке.
Однак після ухвалення нового закону про спорт та прямого посилення вимог, Піке та його компанія вже не могли заявляти про повну законність своєї ймовірної співпраці з іспанськими футбольними інституціями. Якби слідство у майбутньому встановило, що екс-захисник «Барселони» справді отримував вигоду від роботи з RFEF та продовжував грати у футбол, то йому загрожували б великі неприємності. Поки чогось подібного не сталося, Піке, ймовірно, вирішив розставити всі акценти у кар'єрі, завершивши виступи на футбольних полях та зосередившись на підприємницькій активності.
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!