Більшість із них відомі і не викликають подиву, але є й такі, які справді вражають своєю дивністю. Особливо люблять люди говорити про такі прикмети та забобони в ті моменти, коли команди (або окремі футболісти) перебувають у складній ситуації (довго не можуть виграти чи забити гол, як варіант). Тому немає нічого дивного в тому, що Роман Яремчук, який уже встиг розчарувати своєю поведінкою (та й своєю грою теж) тренерський штаб і вболівальників, у результаті був жорстко розкритикований.
Прокляття Ніколаса Кастільйо
Утім, у Бельгії є й інше пояснення такої поганої гри українця. Виявляється, що в «Брюгге» є досить незвичайне прокляття. Існує воно вже давно, але зараз прийнято його називати «прокляття Ніколаса Кастільйо». 2014 року 20-річний чилійський форвард перейшов у «Брюгге» за 3 мільйони євро. На той момент це був один із найдорожчих трансферів в історії клубу, а на 20-річного чилійця покладали великі надії. На той момент він уже дебютував за головну збірну Чилі, тому «Брюгге» довелося вмовляти Кастільйо поїхати саме до Бельгії, а не до сильніших чемпіонатів.
У першому ж матчі Ніколас забив гол. Він вийшов на заміну на 79-й хвилині і встиг відзначитися результативним ударом, а «Брюгге» виграв у «Генка» 3:1. Здавалося, що попереду він матиме відмінну кар'єру в бельгійському клубі, але Кастільйо в тому сезоні забив лише два голи - у першому матчі, в якому він дебютував, і в заключному матчі того сезону.
Але Кастільйо отримав другий шанс проявити себе в «Брюгге». Він знову забив у першому ж матчі сезону, а всього завдав 8 результативних ударів у 18 іграх. У січні Кастільйо несподівано йде в оренду в «Майнц». 24 січня він не потрапив у заявку на гру «Брюгге» в дербі з «Серкль Брюгге», а вже через 4 дні фотографувався у футболці німецького клубу. Ще несподіваніше було те, що спортивний директор «Брюгге» сказав такі слова: «Для Ніколаса найкраще проявити себе в «Майнці», щоб німці викупили його контракт. Тому що за наш клуб він уже не гратиме». Але Кастільйо встиг зіграти лише одну гру за «Майнц», після чого травмувався і вибув до кінця сезону. Він був змушений повернутися в «Брюгге», але за бельгійський клуб він більше не грав. Ніколас пішов в оренду у «Фрозіноне», потім було повернення до «Універсидад Католика», а в січні 2017 його купив мексиканський клуб «Пумас» за 3,8 мільйона євро.
У Мексиці Ніколас знову почав стабільно забивати, завдяки чому перейшов до «Бенфіки» (майже за 8 млн євро), але там не заграв і повернувся до мексиканського чемпіонату. З березня 2022 Кастільо не може знайти собі клуб. 29-річний футболіст не хоче завершувати кар'єру так рано, але команд, які бажають підписати з ним контракт, немає.
То в чому ж суть прокляття? Ніколас Кастільйо не став першим гравцем, який не виправдав надій або не зміг заграти на високому рівні у «Брюгге». Але він став одним з перших, хто забив гол у дебютному матчі, а потім уявив себе великою зіркою, почав конфліктувати з тренером і зухвало поводитися в роздягальні. Кастільйо вважав себе великою зіркою, тому його вирішили позбутися.
На той момент в «Брюгге» вже було повір'я, згідно з яким футболіст, який забив гол у дебютному матчі, не зможе заграти в команді, лаятиметься з тренером і в результаті його намагатимуться позбутися. Але ж Кастільйо став першим насправді відомим гравцем, який був «проклятий», тому в Бельгії звикли писати саме про «Прокляття імені Кастільйо».
Кехінде Фатаї
Найцікавіше, що Кастільйо не був першим, хто забив у дебютному матчі і потім влаштовував скандали в «Брюгге». Буквально того ж сезону 2013-14 бельгійський клуб взяв в оренду Кехінде Фатаї. 23-річний форвард раніше виступав за румунську «Астру». «Брюгге» мав викупити контракт Фатаї за певних умов. У першому матчі Кехінде забиває гол у ворота «Андерлехта», принципового суперника «Брюгге»! Він вийшов на поле на 80-й хвилині і майже одразу ж забив гол. Після цього Фатаї уявив себе зіркою і вирішив, що він повинен стабільно грати в основі, але тренер мав інші думки щодо цього, тому 23-річний форвард влаштував бунт на тренуванні, внаслідок чого взагалі перестав потрапляти в заявку.
Смішно, але свій останній матч за «Брюгге» Фатаї зіграв також із «Андерлехтом» у другому колі чемпіонату Бельгії. Через проблеми з травмованими, Кехінде вийшов в основному складі, але не зміг забити, а «Брюгге» програв 0:2. Через два дні після цього матчу було куплено Кастільйо, який мав замінити Фатаї. Півроку вони тренувалися разом, але так і не зіграли жодного матчу вдвох, бо Кахінде з того моменту не з'являвся навіть у заявці «Брюгге».
Просто Кахінде не залишив практично ніякого сліду в історії «Брюгге», тому про нього рідко згадують. Та й він не вважався зіркою, коли переходив до бельгійського клубу. До того ж після вимушеного прощавання з «Брюгге» Фатаї може похвалитися хіба що нетривалим успіхом у празькій «Спарті», а зараз 32-річний футболіст виступає в Казахстані. Тому прокляття і було названо на честь Кастільйо.
Але й Фатаї не був першопрохідцем серед скандалістів. Насправді таким можна вважати норвежця Мушага Бакенгу. У 19 років він перейшов у «Брюгге», а «Руссенборг» отримав за нього 2,6 мільйона євро, величезні гроші для норвезьких клубів, особливо в 2012 році. Бакенга дебютував у матчі з «Беєрсхотом». Він забив гол та віддав результативну передачу, а його новий клуб виграв 5:1. Але цей гол так і залишився єдиним за «Брюгге». Бакенга перестав потрапляти в основу, а потім і до заявки. Він був незадоволений таким станом справ та почав конфліктувати з тренером. Влітку Мушага був відданий в оренду в «Серкль Брюгге», потім в «Есб'єрг», «Айнтрахт» Брауншвейг, «Мольде»... А 2016 року він повернувся до «Русенборгу». Після «Брюгге» у Бакенгі кар'єра пішла на спад, а зараз 30-річний футболіст виступає у другому дивізіоні Японії.
Найсвіжіший приклад цього прокляття – Давид Окереке. Нігерійський форвард у 2019 році перейшов у «Брюгге» за 8 мільйонів євро. 22-річний футболіст мав багато варіантів продовження кар'єри (на той момент він виступав за «Спецію» у Серії Б), але погодився перейти до «Брюгге», адже бельгійський клуб мав стартувати у кваліфікації Ліги чемпіонів. Тоді вдалося потрапити до групового раунду, але у групі з ПСЖ, «Реалом» та «Галатасараєм» складно було розраховувати на серйозний успіх.
Окереке взагалі феноменально проявив себе на старті сезону, забивши 4 голи у перших трьох турах. Але потім у нього настала гольова «посуха», а найголовніше, що Давид не забив жодного гола у 12 єврокубкових матчах (4 у кваліфікації ЛЧ, 6 на груповому етапі та 2 гри у Лізі Європи). Через це Окереке втратив місце в основі, а потім взагалі перестав потрапляти в заявку. У другій частині сезону нігерієць зіграв лише у 9 матчах, та й то в одному він провів 90 хвилин на полі, ще у двох по 60, а в інших виходив на заміну наприкінці матчу.
На той момент Окереке був найдорожчою покупкою «Брюгге» в історії клубу. Він був упевнений, що буде стабільно грати, тому не дивно, що він почав бунтувати, через що був виключений із заявки і зник на якийсь час.
Наступного сезону Окереке вже був запасним гравцем. Номінально він взяв участь у 35 матчах, але при цьому він здебільшого виходив наприкінці ігор на 10-15 хвилин. Забивши 4 голи в сезоні 2020-21, Окереке пішов потім в оренду до «Венеції», а цього літа його продали в «Кремонезе».
Чи повторить Яремчук шлях «проклятих» футболістів?
Роман Яремчук поки що йде цим же шляхом. Забивши гол у дебютному матчі, він міг подумати, що має тепер стабільно грати в основі. Але отримавши можливість проявити себе у наступних іграх, Яремчук не виправдав довіру тренера, який не був готовий довго чекати. Роман психологічно виявився до цього не готовий, тому у Карла Хуфкенса тепер є претензії до футболіста, який не розуміє свою роль у команді. Звісно, тренер «Брюгге» пояснив, що він уже поговорив кілька разів із Яремчуком, і вони один одного зрозуміли. Але на практиці видно, що все не так вже й добре у взаєминах Хуфкенса та Яремчука. Роман продовжує сидіти на лаві запасних, а виходячи на заміну, не використовує свої шанси забити гол.
Можна називати це невдачею, збігом чи просто психологічними проблемами Романа. Але є й ті, хто вірить, що Яремчука було проклято після забитого гола в дебютному матчі. І тепер він не зможе заграти у «Брюгге». А з огляду на те, як усе складається для українського форварда в бельгійському клубі… Це лише змушує забобонних людей ще більше повірити в те, що Яремчук проклятий, а отже, він повторить шлях Кастільйо, Окереке та інших форвардів, які стали великим розчаруванням для «Брюгге» .
Карл Хуфкенс вже 4 роки працює в клубі на різних посадах, тому чудово знайомий із цим «прокляттям». Більше того, саме Хуфкенс сказав, що треба позбавлятися Окереке. Коли у тренера «Брюгге» запитали, чи вірить він у прокляття та забобони, то він сказав такі слова: «Напевно, будь-яка футбольна людина забобонна. Хтось більше, хтось менше, але всі ми знаємо, що у футболі без удачі неможливо протриматися на вершині. Я знайомий із різними легендами, про які люблять писати журналісти та про які говорять відомі у минулому гравці нашої команди. Тому скажу так: я вірю, що з тих чи інших причин людину може переслідувати невдача. Але також я вірю, що якщо він не здаватиметься, а продовжуватиме працювати всупереч усім проблемам, то він зможе все подолати та зруйнувати будь-які прокляття».
Тому Яремчуку потрібно скористатися порадою тренера та працювати над собою щодня до того моменту, поки він не почне стабільно забивати та не зруйнує «прокляття». Благо, Карл Хуфкенс вже сказав про те, що Яремчук має шанс усе довести тренеру під час паузи на чемпіонат світу. Тепер все залежить від Романа.
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!