російський арбітр: «З Лобановським у нас склалися добрі стосунки»

Динамо Київ 10 Листопада, 10:40 176
російський арбітр: «З Лобановським у нас склалися добрі стосунки»
Віктор Філіппов – про легендарного українського тренера.

російський арбітр Віктор Філіппов, кар’єра якого проходила за часів СРСР, розповів історію про похвалу від легендарного українського тренера Валерія Лобановського:

«Оскільки я працював у системі «Спартака», до мене ставлення було цілком певним. Коли приїжджав судити до Києва, мені в обличчя казали: «Ооо, спартаківський москаль своїм допомагати приїхав». Лобановський до суддів ставився у стилі Бескова – вкрай прохолодно та зневажливо. Але в нас на диво склалися досить добрі стосунки. Багато в чому через незвичайний матч, який стався на зборах для суддів Вищої ліги СРСР.

Один із таких зборів зробили в Ужгороді – захід України, майже на кордоні з Угорщиною та Польщею. Водночас із нашим збором туди ж на збір приїхало одразу кілька українських команд майстрів – у тому числі й київське «Динамо». Ми навіть приймали іспити у футболістів – влаштовували їм співбесіди щодо правил гри. Хороша практика і для нас, суддів, і для гравців, які потім могли якісь нюанси з нами обговорити.

Після одного із занять до нас раптово підійшов Лобановський: «Судді, ви тут моїм хлопцям іспити влаштовуєте, а самі хоч у футбол грати вмієте?» Домовилися, що зіграємо матч просто у спортивному залі: арбітри проти керівництва «Динамо». Сам Лобановський спостерігав з лави, а проти нас вийшли Коньков, Веремєєв, Пузач – колишні гравці основного складу. Сили ж серйозні, а спроможність треба показати. Нам перед грою Володимир Іванович Зуєв, голова Всесоюзної колегії суддів, так і сказав: «Спробуйте тільки програти – ваш авторитет миттєво впаде до рівня «набрали за оголошенням».

Гра була важка – багато динамівських тренерів ще цілком були «на ігровому ходу», але ми впоралися: зіграли внічию. Після матчу до нас підійшов Лобановський і дав лаконічну оцінку: «Гідно». Після цього він усім нам лазню організував, і його ставлення саме до нас дещо змінилося. З того часу, коли я приїжджав судити «Динамо» (Київ), з розкритими обіймами, звичайно, не зустрічали, але поводилися цілком шанобливо. Після однієї з ігор Лобановський зайшов до суддівської та подякував нам за роботу – хоча матч був непростим, багато спірних рішень. Веремєєв, який на той момент був начальником команди «Динамо», сам здивувався: «Ну, хлопці, ви даєте: щоб Лобановський подякував суддям, це дорогого коштує».