Вітчизняна Прем'єр-ліга, незважаючи на триваючу активну фазу повномасштабної російсько-української війни, влітку нинішнього року все-таки змогла дати старт черговому сезону. Цей цикл змагань абсолютно несхожий на всі попередні, тому що занадто обмеженим виглядає перелік стадіонів, на яких дозволяється проводити матчі, а самі поєдинки часто переносилися або переривалися (іноді – по кілька разів за гру) через повітряні тривоги. Але такі вже нинішні реалії, із якими змушений рахуватися і футбол…
Важливо, що професійний футбол в Україні збережений, команди продовжують виступати не лише на внутрішній, а й на континентальній арені, а це вже дає надію на краще. Звичайно, рівень та якість гри в УПЛ значно просіли, натомість у лізі з'явилося чимало футболістів, які перехопили зірковий статус. Приклади Михайла Мудрика чи Артема Довбика, які ще рік-два тому і близько не підходили під критерії гравців національної збірної, а зараз є ледве не ключовими її виконавцями, дуже показові.
Втім, прямо зараз давайте поговоримо не про Мудрика чи Довбика, які й так на слуху, а про, можливо, менш статусних на даний момент гравців, чий прогрес в УПЛ приємно здивував за підсумками першої половини сезону-2022/23.
Олег ДАНЧЕНКО
Клуб: «Зоря»
Вік: 28 років
Громадянство: Україна
Показники в УПЛ-2022/23: 15 матчів, 1 асист
Правий фулбек Олег Данченко досить непогано показав себе у кількох матчах за «Шахтар», коли донецьку команду очолював Паулу Фонсека, але розвинути успіх у стані «гірників» йому не вдалося, внаслідок чого влітку 2019-го футболіста продали за 1 мільйон євро в російський «Рубін». Цим переходом Данченко, по суті, закрив для себе дорогу в збірну України, а більшість уболівальників та експертів остаточно поставили на його кар'єрі жирний «хрест».
Однак у січні минулого року Данченко став футболістом грецького АЕКа, а через рік на правах півторарічної оренди повернувся до УПЛ, ставши гравцем «Зорі». Після переходу до луганської команди Олегу одразу ж довелося пройти через вкрай серйозне випробування – у день підписання контракту із «Зорею» в ДТП загинула дружина футболіста Вікторія… Потім почалася війна, і моральний стан гравця ще більше постраждав, але він зумів взяти себе в руки, й у першій частині сезону УПЛ-2022/23 виявився одним із найкращих серед підопічних Патріка ван Леувена.
Зокрема, Данченко зіграв у всіх 15 матчах першої частини чемпіонату, відзначившись 1 гольовою передачею. На перший погляд, якщо говорити суто про показники результативності, небагато, проте користь, яку Олег приніс «Зорі», необхідно вираховувати з урахуванням інших аспектів. Наприклад, Данченко на даний момент є беззаперечним лідером УПЛ за кількістю передгольових передач – таких на рахунку фулбека одразу 6. Також Олег найкращий у нашому чемпіонаті за кількістю виконаних навісів (87), п'ятий – за обведеннями (80) та третій – за їх успішністю (69%). Причому за останнім аспектом Данченко випереджає навіть Михайла Мудрика із «Шахтаря», який у середньому за 90 хвилин виконує найбільшу кількість обведень в УПЛ (8,63), але має менш високий, ніж у Олега, показник їх успішності – 66%.
Доповнити картину, що свідчить про виняткову важливість Данченка для «Зорі» та його успішність у першій половині сезону в УПЛ, можна й рядом інших показників. Фулбек другий у чемпіонаті за ключовими передачами (16), довгими передачами (147), пасами із просуванням (201), а також п'ятий – за виконаними передачами врозріз (24). У багатьох статистичних компонентах Данченко демонструє показники на рівні із визнаними майстрами та лідерами УПЛ – Михайлом Мудриком, Тарасом Степаненком, Сергієм Сидорчуком, Олександром Піхальонком, яких, на відміну від фулбека «Зорі», навряд чи можна називати відкриттями через і без того високу та досить стабільну якість виступів.
Олег МОЗІЛЬ
Клуб: «Металіст 1925»
Вік: 26 років
Громадянство: Україна
Показники в УПЛ-2022/23: 13 матчів, 6 – «сухих», 13 пропущених м'ячів
Уродженець Львова та вихованець академії «Карпат» Олег Мозіль лише нинішнього сезону отримав можливість дебютувати в УПЛ. Це стало можливим, коли 26-річний страж воріт у серпні перейшов з «Агробізнеса» в «Металіст 1925». Харків'яни здивували вболівальників та експертів вже на старті сезону, коли у першому турі зіграли внічию із «Шахтарем», а Мозіль не дозволив «гірникам» вразити свої ворота – 0:0. У тому поєдинку футболісти донецької команди завдали 26 ударів, з яких 10 прийшлися у площину, а показник очікуваних голів склав 2,6. Однак 10 сейвів Мозіля, з яких 4 були здійснені на реакції, не дозволили Ігору Йовічевічу набрати повноважні три очки у першому поєдинку на чолі «Шахтаря» в УПЛ.
Надалі Мозіль своєю грою лише зміцнив на думці, що керівники «Металіста 1925» повністю вгадали з його запрошенням до команди. Воротар провів 13 матчів, у яких пропустив 13 м'ячів, а у шести випадках залишав ворота харків'ян «сухими».
Відверто невдалим для Мозіля у першій половині сезону в УПЛ став лише поєдинок проти «Дніпра-1», у якому Олег пропустив тричі, а «Металіст 1925» поступився супернику з рахунком 0:3. Але це фіаско із лишком перекривається успішними поєдинками – вже згаданим проти «Шахтаря» (0:0), а також іграми проти «Колоса» (2:0) та «Динамо» (0:0). В останньому страж воріт «Металіста 1925» демонстрував такі ж дива, як і в поєдинку першого туру проти «гірників» - здійснив 14 сейвів, із яких 8 на реакції, не давши шансів на успіх потужній атаці киян.
Недивно, що й статистика каже на користь ефективності роботи Мозіля у «рамці» харків'ян. Зокрема, Олег посідає третє місце в УПЛ-2022/23 за кількістю здійснених сейвів – 56. Попереду нього опинилися лише Різник із «Ворскли» (61) та Мацапура із «Зорі» (58), але обидва пропустили значно більше за кіпера «Металіста 1925» - 20 та 22 м'ячі, відповідно.
Єгор ТВЕРДОХЛІБ
Клуб: «Минай»
Вік: 21 рік
Громадянство: Україна
Показники в УПЛ-2022/23: 14 матчів, 3 голи, 1 асист
До старту сезону переважна більшість експертів відводила «Минаю» роль аутсайдера № 1 в УПЛ. Однак прихід у січні до команди досвідченого Володимира Шарана, який зробив себе ім'я по добротній та багаторічній роботі з «Олександрією», суттєво позначився на грі колективу із Закарпаття, а також на кадровій роботі клубу.
Замість запрошення зіркових й часто дуже гонористих ветеранів «Минай» намагається змістити акценти у бік підписання перспективних молодих гравців, з яких Шаран намагатиметься, немов майстер, виліпити якісний «продукт». Одним із таких самородків, що потрапили до рук наставника «Минаю», виявився 21-річний півзахисник Єгор Твердохліб, котрий влітку прийшов із першолігового «Гірника-Спорт».
Широкій футбольній громадськості України Єгор Твердохліб не був відомий, бо ніколи раніше не виступав у Прем'єр-лізі. Перехід у «Минай» дозволив хавбеку дебютувати в елітарному вітчизняному дивізіоні, і молодий півзахисник з ходу показав, що здатен конкурувати на цьому рівні, будучи дуже корисним з точки зору креативу навіть у команді, яка вирішує вельми приземлені спортивні завдання.
У 14 поєдинках на рахунку Твердохліба виявилися 3 забиті м'ячі та 1 гольова передача. Саме він, а не зірковий ветеран Селезньов, є найкращим голеадором «Минаю» за підсумками першої частини сезону. Дивно й те, що за статистикою Єгор, зріст якого становить 182 сантиметри, є одним із лідерів УПЛ щодо участі у верхових єдиноборствах. Таких на рахунку Твердохліба статистики за підсумками першої частини сезону нарахували 123, і це менше лише за показник центрфорварда «Вереса» Гайдучика (135). Також не можна не відзначити непоступливість у боротьбі, яку демонструє Твердохліб. Разом із Болбатом з «Колоса» Єгор є другим в УПЛ за кількістю скоєних фолів (по 27), проте при цьому хавбек «Минаю» намагається діяти максимально раціонально, через що отримав у 14 матчах лише 1 «гірчичник», виходячи переможцем із 42% єдиноборств в атаці та із 58% єдиноборств в обороні.
Семен ВОВЧЕНКО
Клуб: «Верес»
Вік: 23 роки
Громадянство: Україна
Показники в УПЛ-2022/23: 15 матчів, 1 гол
Семен Вовченко – ще одне нове обличчя для української Прем'єр-ліги. Цей центральний захисник є вихованцем академії запорізького «Металурга», а з 2016 до 2020 року виступав за юнацькі команди «Зорі». Втім, зіграти в УПЛ за луганчан Вовченку можливості так і не представилося, тому він вирішив перейти на нижчий рівень, аби мати стабільну ігрову практику. Саме так у кар'єрі Семена виникла тернопільська «Нива», де за два роки захисник провів під півсотні поєдинків.
Влітку цього року до послуг Вовченка звернувся «Верес». Рівненський клуб саме підшукував заміну в центральну зону оборони після того, як не зміг домовитися про продовження співпраці з одним із ключових виконавців Романом Гончаренком, який вирішив перейти у «Колос». Свій перший матч в УПЛ Вовченко провів 23 серпня проти «Чорноморця», коли «Верес» здобув перемогу із рахунком 1:0. Після цього Семен не змушував тренерський штаб рівненської команди сумніватися у тому, що він – правильний вибір щодо стартового складу.
Вовченко провів за «Верес» в УПЛ-2022/23 усі 15 матчів першої частини сезону без замін. Відзначився переможним голом у ворота «Львова» у восьмому турі (3:1), проте значно важливіші все-таки його оборонні показники. Семен є другим в УПЛ за кількістю перехоплень м'яча (98), лише трохи програючи у цьому компоненті Безуглому (100) із «Металіста 1925». Також Вовченко входить до топ-5 виконавців елітарного вітчизняного чемпіонату за кількістю виконаних довгих передач – на рахунку центрбека таких 141, причому із вельми пристойною точністю у 60%.
Обов'язково варто виділяти й те, що Семен Вовченко входить до когорти найкращих гравців УПЛ щодо якості ведення єдиноборств в обороні. Зокрема, відсоток виграних дуелей у центрбека «Вереса» становить 74,8%, що дозволяє йому займати п'яту сходинку, поступаючись лише таким визнаним майстрам турніру як Віталій Вернидуб із «Зорі» (81,8%), Валерій Бондар із «Шахтаря» (78,4%), Ілля Забарний з «Динамо» (76,9%) та Микита Безуглий з «Металіста 1925» (75,3%).
Максим ПРЯДУН
Клуб: «Металіст»
Вік: 25 років
Громадянство: Україна
Показники в УПЛ-2022/23: 14 матчів, 6 голів, 2 асисти
Максима Прядуна, який на юнацькому рівні встиг пограти за «Іллічівець», але згодом так і не зумів пробитися до першої команди спочатку маріупольського клубу, а потім і полтавської «Ворскли», також можна сміливо називати одним із нових облич української Прем'єр-ліги. І він також з ходу став одним із відкриттів турніру завдяки своїй результативності – 6 голів та 2 асисти у 14 матчах суттєво допомогли «Металісту», який до початку змагального процесу багато хто списував з рахунків через фактичний відхід від справ з боку власника та ключового інвестора, а також відхід топ-менеджменту та тренерського штабу у «Дніпро-1», разом з яким був кадровий відтік легіонерів та найбільш привабливих на ринку українських футболістів.
«Металісту» влітку довелося фактично вибудовувати нову команду, і одним із запрошених виявився 25-річний центрфорвард Максим Прядун, котрий з початку лютого був без клубу. Нападник уже мав досвід виступів в УПЛ, адже у 20 років він дебютував в турнірі у лавах «Зірки», а згодом зіграв за цю команду ще 22 матчі в елітарному дивізіоні українського футболу. Однак такої ж результативності, як колись на юнацькому рівні, Прядун у «Зірці» та УПЛ не демонстрував, забивши лише 5 м'ячів.
У «Металісті» Прядун за півроку відзначився 6 голами в 14 матчах і входить до когорти найкращих бомбардирів УПЛ-2022/23. Цікаво, що форварду вдається вичавлювати абсолютний максимум зі своїх моментів. За статистикою він завдав по воротах суперників 18 ударів, із яких у площину прийшлися 9, а голами завершилися 6. Сумарний показник очікуваних голів у першій частині сезону УПЛ в Прядуна, на відміну, скажімо, від Довбика (11 голів при 12,74xG), виявився нижчим від кількості забитих м'ячів – лише 2,38. Також Максим опинився у топ-5 УПЛ за кількістю потраплянь в офсайд (8), і хоча це навряд чи можна заносити гравцю у «плюс», проте для центрфорварда таке явище є абсолютно логічним, адже достатньо поглянути на тих, хто опинився вище у цій категорії за гравця «Металіста» - це Довбик (12), Степанюк (9), Вишневський (8) та Ванат (8).
В аспекті важливості Прядуна для результатів «Металіста» у першій половині сезону УПЛ варто виділяти й ще одну цікаву цифру – на рахунку форварда статистики нарахували 44 дотики до м'яча у штрафному майданчику суперника (13-й показник в лізі). Це майже четверта частина від загальнокомандного показника дотиків до м'яча у штрафному майданчику в «Металіста», який у цьому компоненті є одним із найгірших колективів УПЛ (182). Очевидно, що без гравця, здатного розбиратися із м'ячем на обмеженому просторі в штрафному майданчику в оточенні суперників, харків'янам, які непогано стартували, але відверто завалили кінцівку передзимового відрізка, довелося б ще важче у боротьбі за очки.
Переходь за посиланням та донать нашим захисникам!