Світовий футбол 27 Грудня, 10:25 287
«Арсенал» впевнено переміг «Вест Хем», зміцнивши лідерство в АПЛ – Зінченко міг асистувати, Сака й Едегор влаштували феєрію | 19-27
Олександр Зінченко у 17-му турі АПЛ став учасником чергової перемоги Арсенала над Вест Хемом (3:1).

Арсенал відновлював сезон домашнім поєдинком проти Вест Хема. Протягом трьох років «молотобійці» не знали перемог над «канонірами», а на «Емірейтс» вони не виграли жодного матчу з 2015-го. Взагалі, «гармаші» в АПЛ частіше брали гору тільки над Евертоном, а «хаммерс» найбільшу кількість матчів програли саме цьому клубу. Нині всі очікували на продовження цієї історії, адже підопічні Мікеля Артети лідирували в таблиці, в той час як команда Девіда Мойєса йшла в одному очку від зони вильоту.

Олександр Зінченко у основу не потрапив, поступившись місцем Тірні. Травмованого Жезуса в центрі нападу прогнозовано замінив Нкетія, а інших несподіванок у складі «гармашів» не було. Можливо, скоро в описі заявки Арсенала на матч скоро доведеться говорити і про Мудрика – за інформацією інсайдерів, Михайло ось-ось стане черговим українським легіонером у Лондоні.

Господарі здорово розпочали зустріч, забивши вже на 5-й хвилині після комбінації Едегора, Сака й Нкетії. Едді пробивав з меж штрафного після скидки п'яткою від Букайо, однак взяття воріт не зарахували через офсайд. На 13-й щільний удар у лівий нижній кут з периметра карного майданчика завдав Джака (Фабіанскі парирував), а на 17-й гостей врятував уже Кресвелл – він в останню мить випередив Сака, не давши йому замкнути простріл Вайта.

Ще одну нагоду відкрити рахунок «каноніри» змарнували на 23-й хвилині, коли Парті виконав м'який навіс на правий край штрафного. Сака скинув його під удар Едегору з близької відстані, але Фабіанскі парирував. Словом, все йшло до гола Арсенала, однак вже на 25-й хвилині вболівальники на «Емірейтс» схопилися за голову – Боуен влетів у карний майданчик і впав після підкату від Саліби. Майкл Олівер без вагань призначив пенальті, який впевнено реалізував Бенрама. 0:1!

В другій половині першого тайму характер гри не змінювався. Арсенал активно катав м'яч на чужій половині, Вест Хем намагався втекти у контратаку, але моментів не виникало. Деякий час команди працювали на рівних, але ближче до перерви господарі почали притискати суперника – і це вилилось у пенальті! Його призначили після удару Едегора у лікоть Доусону, однак перегляд відеоповтору розчарував «канонірів». Виявилось, що Крейг відбив м'яч головою, тож рішення про 11-метровий скасували.

Відпочивати команди відправились за мінімальної переваги Вест Хема в рахунку, хоча по грі краще виглядав Арсенал. Підопічні Мікеля Артети володіли м'ячем 72% часу й створили декілька класних моментів, а особливо виділялася зв'язка Едегора й Сака. Не вистачало лишень агресії при роботі без м'яча, та і лівий фланг атаки залишався непомітним.

Тим не менш, Зінченка на другий тайм не випустили. Тренери взагалі не зробили замін у роздягальні, однак Арсенал позначив своє домінування одразу із свистком про поновлення гри. Всього за дві хвилини після старту господарі мали зрівнювати рахунок внаслідок вривання Едегора у штрафний та передачі під удар Парті метрів з 11-ти – Тома стріляв у правий кут, але Фабіанскі врятував Вест Хем!

Зрештою, на 53-й хвилині сталося те, що мало статись. Едегор прийняв м'яч у глибині, протягнув його по чужій третині поля й вирізав фантастичну передачу між лініями прямо в карний майданчик! Сака прийняв її та спокійно переграв голкіпера – 1:1!

Ще за п'ять хвилин Арсенал перегорнув хід зустрічі. Всюдисущий Сака відібрав м'яч у Райса й віддав його Джакі, а Граніт переправив сферу у відкриту зону на лівому фланзі. Туди увірвався Мартінеллі, який влетів у штрафний, хитнув Цоуфала й пробив під ближню стійку – 2:1! «Каноніри» вийшли вперед.

Після цього зміст гри не змінився. Господарі розкатували м'яч на чужій половині, нічого не дозволяючи «молотобійцям». Зрештою, на 69-й хвилині підопічні Мікеля Артети конвертували свою перевагу в заслужений третій гол. Вайт пішов на чужу третину, прийняв пас від Джаки й легко переграв Кресуелла, після чого віддав м'яч Едегору – Мартін у дотик переправив його в штрафний на Нкетію, а той ефектно розвернувся навколо Керера та пробив у дальній кут. 3:1!

Питання щодо переможця по такій грі були зняті, тож Мікель Артета наважився випустити Зінченка. Олександр замінив Тірні на 73-й хвилині й почав працювати в ролі центрхава. На 81-й хвилині його активна залученість до руху м'яча вилилась у небезпечний момент. Сашко вирізав класну передачу на лівий кут воротарського, звідки спробував пробити Мартінеллі – втім, сфера пролетіла паралельно дальній дев'ятці!

Чимось цікавішим українець відзначитись не встиг, та і весь Арсенал наприкінці зустрічі особливого бажання влаштувати розгром не виявив. У підсумку, фінальний свисток зафіксував перемогу «канонірів» з рахунком 3:1. Команда Мікеля Артети набрала 40 очок, продовживши лідирувати у турнірній таблиці АПЛ. Відрив від Ньюкасла становить сім залікових балів, а від Манчестер Сіті – вісім («сороки зіграли на один матч більше, «містяни» – на один менше).

Зінченко в повному порядку. Тірні не може бути його прямим конкурентом

22 хвилини Зінченка на полі виявились дуже продуктивними. За цей час він встиг зробити 33 дотики й віддати 32 передачі, з яких лише дві виявились неточними – тобто, з м’ячем Олександр зустрічався понад півтора рази за хвилину. Його конкурент Тірні, зігравши втричі довше, виконав лишень на 8 пасів більше, маючи 56 дотиків.

При цьому Кіран періодично виконував ті ж функції, що і Сашко. Шотландець часто відкривався у центрі, допомагаючи Парті просувати м’яч у фланги напівфланги. Це дуже допомагало прошивати пресинг Вест Хема й розвивати наступну фазу позиційної атаки.

Втім, у ролі класичного фулбека, який дає ширину, Тірні працював частіше, що помітно по його тепловій карті.

Карта передач яскраво демонструє, чому Тірні не замінить Зінченка у ролі інвертованого фулбека на постійній основі. Олександр покриває значно більший простір, активніше працюючи на контроль і просування м’яча.

Карта пасів Зінченка (ворота Вест Хема праворуч)

Карта пасів Тірні

Не можна сказати, що Кіран жахливий. Ні, він створює українцю конкуренцію, демонструючи грамотну позиційну роботу й додаючи Арсеналу гнучкості, однак цифри кажуть самі за себе. Зігравши втричі довше, Тірні не зміг перевершити Зінченка за показником просування через передачі і за показником створеної небезпеки.

Шотландець є гравцем трішки іншого профайлу, хоча він і здатний брати на себе частину функціоналу Олександра. Кіран – більш класичний фулбек, який ситуативно може допомагати в центрі. У матчі проти складнішого суперника (Вест Хем нині бореться за виживання) з більшою ймовірністю випустять Зінченка, а не Тірні.

Арсеналу потрібна гнучкість при роботі з м'ячем, а Сашко зі своїми навичками центрхава та вмінням своєчасно перевантажувати / займати будь-яку зону виглядає перспективніше. Власне, тому Артета його так і бажав підписати.

Мудрик здатний створити конкуренцію

Матч проти Вест Хема показав, у яких матчах Мудрик буде чіплятись за шанс закріпитись в Арсеналі (якщо трансфер таки станеться) – і чому ці шанси не такі вже й низькі. Його потенційний конкурент Мартінеллі у даній зустрічі зіграв класичного вінгера й видав статистику, досить типову для Михайла.

Габріел виконав 49 дотиків до м’яча й віддав 28 пасів (20 точних). У роботі на просування бразилець проявив себе слабенько – і через пас, і на дриблінгу він був одним із найгірших футболістів в даному аспекті. Це грає на руку Мудрику, адже той вирізняється вмінням ефективно атакувати простір і тягнути м’яч на швидкості. У грі 1-в-1 Мартінеллі теж не вразив, виконавши всього один вдалий обіграш із трьох спроб.

Габріел в принципі не є топ-дриблером Арсенала, в середньому виконуючи 6,09 обіграшів з 53,3% успішності. Матч з Вест Хемом це довів. Втім, це зовсім не значить, що Мартінеллі не є вкрай небезпечним.

Він завжди якісно відкривається, що помітно по гостроті прийнятих передач у зустрічі з “молотобійцями”. Габріел входить у топ-3 футболістів на полі за цим показником. Ось тут Михайлу треба буде додавати, адже поки що українець частенько помиляється в позиційному плані.

Взагалі, Мартінеллі ідеально вписується у структуру гри Арсенала, а особливо ефективно він пресингує. Пеп Гвардіола називав його найкращою пресинг-машиною АПЛ, причому крутість проявляється не тільки і не стільки в інтенсивності – бразилець розумно перекриває лінії передач і швидко розпізнає вразливості білд-апу суперника.

Втім, у боротьбі йому теж не завжди легко. Габріель не відзначається габаритами, і в матчі з Вест Хемом це було помітно. Вінгер Арсенала провів 10 єдиноборств на землі, вигравши половину, а в повітрі переміг у одній дуелі з чотирьох. У Мудрика в топ-матчах показники часто схожі.

Взагалі, якщо відкрити статистику Wyscout, то можна помітити схожість майже всіх статистичних даних Мудрика й Мартінеллі. У Габріеля кращий пресинг, браку при роботі з м’ячем трішки менше, а дотиків у штрафному дещо більше – але перевага не є критичною навіть з урахуванням різниці в рівні спротиву.

При цьому Михайло виглядає швидшим і дещо краще атакує глибину, в той час, як Мартінеллі корисніший у позиційній роботі не чужій третині.

Все це ми побачили у поєдинку з Вест Хемом. Можна констатувати, що у випадку успішного трансферу Михайло точно здатний не розгубитись і стати своїм. Важливо тільки дисципліновано вчитись у Артети. Благо, молоді вінгери під його керівництвом розквітають.