Українці у топ-чемпіонатах. Сезон 2022/23 – найбільш представницький в історії

Футбол України 24 Січня, 16:46 665
Українці у топ-чемпіонатах. Сезон 2022/23 – найбільш представницький в історії | 19-27
Середина 32-го сезону епохи незалежності знаменується справжньою футбольною експансією України на елітарну футбольну Європу

Трансферне вікно у найсильніших європейських лігах закривається за тиждень. Цей січень уже встиг стати одним із найбільш насичених з погляду переходів українських гравців до клубів топ-чемпіонатів.

Спершу Маліновський, задовольнивши усі сторони, змінив Аталанту на Марсель – і відразу прописався в основі провансальського клубу.

Потім вибухнула бомба – шьямаланівським твістом вирішилася історія переходу Мудрика до лондонського клубу… не той, про який усі думали. І Михайло відразу дебютував так, що скептики нервово засвербіли. Схоже, цей хлопець готовий розривати на шматки найсильнішу лігу світу. Тут і зараз.

Тут же елегантним помахом тасьмок прошелестіла розв’язка багаторічної саги відходу Циганкова з Динамо. Йому все-таки дала притулок Жирона (середняк іспанської Примери), старанно торгувала вінгера з літа. На відміну від колеги Поттера, Мічел Санчес свого новачка заграти не поспішав, але на словах вірить у Віктора та обіцяє йому швидкий дебют.

Не встигли ми видихнути, обговорити, переварити як новий удар у гонг. Те, чого так і не домігся вчорашній одноклубник Яремчук, щойно отримав Соболь – можливість зіграти в одному із п’яти провідних чемпіонатів Старого світу. Дарма, що це “лише” французький аутсайдер, хоч і клуб з багатою історією.

Про ігрові перспективи Соболя (у Брюгге йому за будь-якого тренера на полі місця було мало) розмова окрема. На око – вони гарні. Щойно змінився тренер (до кінця сезону Етьєна Стефана замінив в.о. Ле Скорне), а головне – отримав травму основний на початку року лівий латераль, капітан команди Льєнар. Місце вільне – бери та грай! Аби не повторити історію Ігнатенка з вильотом.

Та й на цьому не все! У дні, що залишилися до дедлайну, Брайтон все-таки намагається підписати Матвієнка. Його жадібно хоче особисто Де Дзербі. Клуб-продавець уже зробив бекап у вигляді Ракіцького. Сам гравець погодив умови із Чайками. Здається трансфер вже на мазі!

Ось така українська експансія з усіх (майже) топ-лігових напрямів. Такого рясного представництва в клубах великої п’ятірки наша країна не мала з… А ні, тут не все просто.

Для початку – таблиця. Вона, в урізаному вигляді, була представлена у нашому матеріалі від квітня 2021 року. Рекомендуємо освіжити у пам’яті!

НімеччинаІспаніяІталіяАнгліяФранція
91/92Сидельников (Ваттеншайд)

Заваров

(Нансі)

92/93Сидельников (Ваттеншайд)

П. Яковенко

(Сошо)

93/94Діхтяр (Шальке)

П. Яковенко

(Сошо)

94/95Діхтяр (Шальке)
95/96Діхтяр (Шальке)Погодін (Меріда)
96/97Скрипник (Вердер)

Євтушок

(Ковентрі)

97/98

Скрипник (Вердер)

Максимов (Вердер)

Воронін (Боруссія М)

Ателькін (Лечче)
98/99

Скрипник (Вердер)

Максимов (Вердер)

Полунін (Нюрнберг)

Воронін (Боруссія М)

99/00

Скрипник (Вердер)

Максимов (Вердер)

Шевченко (Мілан)

Лужний

(Арсенал)

Скаченко

(Мец)

00/01

Скрипник (Вердер)

Максимов (Вердер)

Шевченко (Мілан)

Лужний

(Арсенал)

Ребров

(Тоттенгем)

Скаченко

(Мец)

Левицький

(Сент-Етьєн)

01/02

Скрипник (Вердер)

Д. Коваленко (Санкт-Паулі)

Шевченко (Мілан)

Лужний

(Арсенал)

Ребров

(Тоттенгем)

Скаченко

(Мец)

02/03Скрипник (Вердер)Шевченко (Мілан)

Лужний

(Арсенал)

03/04

Скрипник (Вердер)

Воронін (Кельн)

Шевченко (Мілан)

Лужний

(Вулвергемптон)

04/05Воронін (Байєр)Шевченко (Мілан)
05/06Воронін (Байєр)Шевченко (Мілан)
06/07Воронін (Байєр)

Шевченко

(Челси)

07/08

Бєлік

(Бохум)

Шевченко

(Челсі)

Воронін

(Ліверпуль)

08/09Воронин (Герта)Шевченко (Мілан)
09/10Тимощук (Баварія)Чигринський (Барселона)

Шевченко*

(Челсі)

Воронін

(Ліверпуль)

10/11Тимощук (Баварія)
11/12Тимощук (Баварія)
12/13

Тимощук (Баварія)

Воронін (Фортуна)

13/14О. Яковенко (Малага)

О. Яковенко

(Фіорентина)

Ю. Яковенко

(Аяччо)

14/15Юрченко (Байєр)

А. Яковенко

(Фіорентина)

15/16

Юрченко (Байєр)

Тащи (Штутгарт)

А. Кравець (Штутгарт)

Коноплянка (Севілья)

Прийма

(Торіно, Фрозіноне)

16/17

Березовський (Дармштадт)

Федецький (Дармштадт)

Олійник (Дармштадт)

Юрченко (Байєр)

Коноплянка (Шальке)

Бойко

(Малага)

Коноплянка (Севілья)

Зозуля

(Бетіс)

А. Кравец (Гранада)

Брюхов (Кальярі)
17/18

Юрченко (Байєр)

Коноплянка (Шальке)

Ярмоленко (Боруссія Д)

Коваль (Депортиво)

Зінченко

(Ман Сіті)

18/19Коноплянка (Шальке)

Лунін

(Реал Мадрид, Леганес)

В. Кравець (Леганес)

Зінченко

(Ман Сіті)

Ярмоленко

(Вест Гем)

19/20Лунін (Вальядолід)

Маліновский

(Аталанта)

Шахов

(Лечче)

Зинченко

(Ман Сіті)

Ярмоленко

(Вест Гем)

20/21

Лунін

(Реал Мадрид)

Маліновский

(Аталанта)

В. Коваленко

(Аталанта)

Зінченко

(Ман Сіті)

Ярмоленко

(Вест Гем)

21/22

Лунін

(Реал Мадрид)

Маліновский

(Аталанта)

В. Коваленко

(Спеція)

Супряга

(Сампдорія)

Зінченко

(Ман Сіті)

Ярмоленко

(Вест Гем)

Миколенко

(Евертон)

Ігнатенко

(Бордо)

Кухаревич

(Труа)

22/23

Ордець

(Бохум)

Лунін

(Реал Мадрид)

Циганков

(Жирона)

Маліновский

(Аталанта)*

В. Коваленко

(Спеція)

Зінченко (Арсенал)

Миколенко (Евертон)

Мудрик

(Челсі)

Ярмолюк

(Брентфорд)**

Матвієнко

(Брайтон)***

Маліновский

(Марсель)

Соболь

(Страсбур)

  • * Залишив клуб у середині сезону
  • ** У чемпионаті поки не грав
  • *** Потенцийний трансфер

Одразу сім наших співгромадян встигли пограти за клуби з двох найсильніших футбольних чемпіонатів: Шевченко, Воронін, О. Яковенко, Коноплянка, А. Кравець, Ярмоленко та Маліновський. Для останнього, можливо, це не межа. Раптом таки АПЛ покличе?

Дев’ять за сезон – поки що рекорд

У сезоні 2021/22 на теренах вищих дивізіонів Іспанії, Італії, Англії та Франції засвітилися одразу дев’ять українських гравців – і це було повторення рекорду сезону 2016/17. Тоді одразу п’ятеро наших з’явилися у Бундеслізі, троє – у Примері, ще один – у Серії А. Але до того рекордного списку потрібно ставитися скептично.

Ось візьмемо Іллю Брюхова. 18-річний захисник у листопаді 2016-го зіграв за Кальярі у Кубку проти Сампдорії. Не вразив. І на цьому все. Далі поневірявся орендами рівня Серії D. Зараз взагалі в аматорах.

Юрченко за Байєр у згаданому сезоні зіграв три матчі у чемпіонаті (один в основі) та один – у кваліфікації ЛЧ (щоправда, забив). Тріо з Дармштадта – теж не дуже. Березовський у заявку іноді потрапляв, але не вийшов жодного разу. Олійник за весь сезон награв аж 46 хвилин. І лише Федецького можна було вважати напівосновним. Як і Коноплянку у Шальке (він також у Суперкубку Іспанії встиг виступити за Севілью).

Бойко за Малагу зіграв аж п’ять разів (тричі у Ла Лізі). У Зозулі – сумарні 150 хвилин у складі Бетіса. І лише Артем Кравець за Гранаду бігав пристойно: 26 поєдинків, 5 голів, 2 асисти. Щоправда, від вильоту не врятував (як і Штутгарт на рік раніше).

Іншими словами, рекордний український наплив шестирічної давності за фактом залишав нам можливість регулярно спостерігати у грі лише трьох співвітчизників. Двоє взагалі не грали на рівні чемпіонату.

Минулого сезону картина була позитивнішою. Практика хоч б була у всіх. Супряга обмежився 24 хвилинами. Кухаревич, двічі вийшовши за Труа, награв ще менше. Лунін лише під саму завісу сезону дебютував за Бланкос у Примері. Ярмоленко грав мало, але був і в нього емоційно-забивний відрізок на початку війни. Миколенко та Ігнатенко були залізно основними, решта – плюс-мінус навпіл.

На порозі нових звершень

Влітку 2022-го – провал Супряги, відхід Ярмоленка, виліт Ігнатенка, нова оренда Кухаревича – повторення рекорду здавалося неможливим. Але на сьогодні вже можна ставити новий!

Гаразд, припиняємо заплющувати очі на слона в кімнаті. Минулого літа, вперше з 2019 року, у Бундеслізі з’явився футболіст із українським паспортом. Грає він дуже регулярно… Шкода тільки, що це Ордець. Людина, яка, нехай і не грала за динамо москва після 24.02.22, свою позицію висловити посоромився, на клубному корпоративі після сезону веселився, та й залишається на контракті в московському клубі. Коротше кажучи, йде цей уродженець Волновахи слідом за Тимощуком та російським кораблем.

Статистика, кажете, річ неупереджена? Якщо таки вважати згаданого персонажа за українця, то вийде беззаперечний рекорд – одночасно 10 людей у топ-лігах. Причому у всіх п’яти – такого раніше не було ніколи.

Але і без будь-яких ордеців непогано виходить. Так, Ярмолюк поки не дебютував у чемпіонаті, грає здебільшого за Брентфорд Б. Але вже виходив за першу команду у Кубку ліги, у заявку на матчі АПЛ потрапляв, попереду майже ціле коло.

Ярмолюк превзошел Зинченко и Миколенко

А якщо все-таки відбудеться перехід Матвієнка – спостерігатимемо унікальну історію. До минулого сезону в англійській Прем’єр-лізі ніколи не було більше двох українців одночасно. А тут може бути одразу п’ять!

Підсумуємо. Едуард Соболь – 48-й унікальний футболіст з українським паспортом у європейських топ-чемпіонатах. Скоро відзначатимемо ювілей! Хто стане 49-м, а хто 50-м? Ваші ставки, панове!