У Кувейті презентовано першу арабськомовну книгу про Валерія Лобановського

Динамо Київ 30 Січня, 19:27 248
У Кувейті презентовано першу арабськомовну книгу про Валерія Лобановського Фото: ФК Динамо
Упродовж трьох днів під патронатом Посольства України в Державі Кувейт у цій країні пройшла низка заходів, присвячених вшануванню спортивного спадку Валерія Лобановського.

Участь у подіях в якості гостей взяли й посланці футбольної України - віце-президент ФК «Динамо» Київ Олексій Семененко й арбітр ФІФА Мирослав Ступар.

Два роки тому Надзвичайний і Повноважний Посол України в Державі Кувейт Олександр Балануца виступив із ініціативою створення першої арабськомовної книги про легендарного тренера Валерія Лобановського, який у 1994-1996 роках очолював збірну Кувейту.

Олександр Балануца, котрий є великим футбольним уболівальником і шанувальником київського «Динамо», звернувся з відповідною пропозицією до президента київського «Динамо» Ігоря Суркіса. Олексій Семененко, який працював із Валерієм Лобановським із 1989 року, курував цей проєкт з боку нашого клубу та допоміг у впорядкуванні книги про всесвітньо відомого українського тренера. Зокрема, сторінки видання прикрасили звернення, фотографії й автографи видатних учнів Метра - володарів «Золотого м'яча» Олега Блохіна, Ігоря Бєланова й Андрія Шевченка.

«Цікаво, що коли Олександр Балануца виконував дипломатичну місію в ОАЕ, він відкрив там дитячу академію, яку назвав на честь київського «Динамо», тому що з дитинства вболіває за наш клуб. Окрім того, бабуся нашого Посла була шкільним викладачем тренера воротарів «Динамо» Михайла Михайлова, котрий, як і родина Балануц, жив у Кропивницькому», - розповів Олексій Семененко.

Посол України в Кувейті Олександр Балануца з книгою, присвяченою Валерію Лобановському


Пандемія коронавірусу та повномасштабна війна, що триває в Україні, змусили відкласти плани про презентацію книги, проте не перешкодили фінальній меті. А співпраця, що розпочалася завдяки особистості видатного тренера, стала поштовхом для укріплення українсько-кувейтських спортивних зв'язків на державному рівні. Презентаційні зустрічі, організовані Посольством України в Кувейті, пройшли з великим успіхом і зібрали широку міжнародну аудиторію.

Олексій Семененко та Мирослав Ступар з авторами книги про Валерія Лобановського


Під час візиту до Кувейту Олексій Семененко дав ексклюзивне інтерв’ю кувейтському YouTube-каналу «Hussain thinks» та виступив на диванії (неформальне домашнє зібрання людей, дуже популярне у близькосхідних країнах) у популярного футбольного оглядача Марзука Аль-Аджмі.

Із колекції журналіста та шанувальника Валерія Лобановського Марзука Аль-Аджмі


«Марзук Аль-Аджмі - це журналіст, якому вдалося майже неймовірне. Він пишається тим, що тричі взяв інтерв'ю у Валерія Лобановського. Зберігає архіви, пов'язані з Валерієм Васильовичем, дуже добре пам'ятає також Михайла Ошемкова та Володимира Веремєєва, які допомагали Лобановському, та через нас передав їм вітання», - поділився Олексій Михайлович.

Учасники диванії обговорили спадок, що залишив Метр під час роботи в Кувейті як тренер національної збірної, та обмінялися пам'ятними моментами спільної футбольної історії. Зазначимо, що одного з українських гостей - відомого вітчизняного арбітра Мирослава Ступара - на Близькому Сході пам'ятають як рефері матчу збірної Кувейту з командою Франції на історичному для кувейтців чемпіонаті світу 1982 року.

Наступного дня у приміщенні Посольства України в Державі Кувейт відбулася спільна пресконференція Посла та української делегації, в якій взяли участь кілька провідних кувейтських газет і телеканалів, а також місцеві блогери. Олексій Семененко та Мирослав Ступар поділилися з журналістами спогадами про Валерія Лобановського, його вплив на розвиток світового футболу та висловили вдячність кувейтським ЗМІ за щире зацікавлення українським футболом.

«Хочеться відзначити роботу колективу Посольства України в Кувейті. Валерій Лобановський казав, що команда має працювати як злагоджений механізм, де кожен гвинтик має велике значення. Саме таку команду ми побачили в Посольстві. Найвищий пілотаж професіоналізму та дипломатичної вишколеності продемонстрували третій секретар Посольства з питань культури та публічної дипломатії Ольга Сегеда-Андрійчук, другий секретар із економічних питань Іван Сегеда та інші співробітники амбасади. Ми побачили, як цей невеличкий колектив майже цілодобово працює над тим, щоб привернути увагу як кувейтців, так і послів інших країн, до війни у нашій державі», - зазначив Олексій Семененко.

Цвяхом гала-вечора з нагоди 30-річчя встановлення дипломатичних відносин між Україною та Кувейтом стала презентація арабськомовної книги про Валерія Лобановського та вшанування його футбольної спадщини.

Обкладинка першої арабськомовної книги про Валерія Лобановського. Автор проєкту - Олександр Балануца, автор - Салєх Таркаві


На заході були присутні понад 60 гостей, серед яких іноземні посли, журналісти та футбольні вболівальники. Після урочистих промов Посла, Мирослава Ступара та Олексія Семененка запрошені гості мали можливість отримати автограф делегатів на пам'ятній книзі.

«Ми навіть не очікували, що захід збере таку кількість почесних гостей, серед яких - посли понад 15 країн, - згадує Олексій Семененко. - Коли мені надали слово, я акцентував увагу не на футболі, а, перш за все, висловив подяку всім країнам, які допомагають Україні в цей складний період, і попрохав шановних послів про ще більшу підтримку для нашої остаточної перемоги.

Зокрема, в особистому спілкуванні з Послом США мені вдалося висловити щиру подяку від усіх наших співвітчизників американській державі за допомогу Україні з перших днів повномасштабного вторгнення росії. Саме підтримка США сприяла стрімкому поширенню підтримки України й серед багатьох інших країн».


Віце-президент «Динамо» Олексій Семененко з Послом США в Кувейті


Згодом українська делегація на чолі з Послом Олександром Балануцею відвідала унікальний приватний музей футболу, створений колекціонером Ібрагімом Хабашем. Українські представники оглянули найбільший футбольний архів Кувейту, обмінялися з господарем музею цінними сувенірами та залишили записи в книзі відвідувачів, домовившись про нову зустріч вже в Україні після її перемоги над російськими загарбниками.

«Цей колекціонер має унікальне зібрання - тисячі спортивних газет, серед яких помітне місце відводиться Валерію Лобановському, київському «Динамо» та українському футболу. До того ж, Ібрагім Хабаш зібрав величезний відеоархів із записами всіх матчів за кілька останніх десятиліть. Він мріє побувати в Україні, і після нашої перемоги над загарбниками ми обов'язково запросимо його до Києва в якості почесного гостя», - розповів віце-президент «Динамо».

Того ж дня делегація відвідала інший відомий музей футболу, який створив і доглядає Хусейн Аль-Балуші. Олексій Семененко був вражений масштабом побаченої колекції:

«За час роботи в «Динамо» я відвідував багато футбольних музеїв, але такого неймовірного місця не бачив ніде. Там виставлено понад 10 тисяч історичних експонатів - починаючи від м'яча з ЧС-1930 року в Уругваї та закінчуючи сьогоденням. Ще майже така ж кількість артефактів зберігається в запасниках музею. Думаю, це найбільший музей футболу в світі. Цікаво, що й у цій колекції помітне місце відведене Валерію Лобановському - ще з часів, коли він очолював збірну СРСР», - поділився Олексій Михайлович.

У музеї колекціонерів Ібрагіма Хабаша та Хусейна Аль-Балуші - понад 10 тисяч експонатів, серед яких київське «Динамо» та Валерій Лобановський посідають помітне місце


Насичена програма триденного українського візиту знайшла відбиток не лише в медійному просторі (у кувейтській пресі вийшло 6 повноцінних інтерв'ю та інформаційних повідомлень, а чимало відеоматеріалів ще монтуються), але й на рівні українсько-кувейтських відносин. Після міжнародних заходів у Посольстві України в Кувейті уряд цієї держави ухвалив рішення про допомогу українцям в умовах російських обстрілів об'єктів енергетичної інфраструктури - Кувейт виділив кошти на придбання партії генераторів для України. Це, як зазначив Олександр Балануца, є безумовним успіхом нашого Посольства, адже зустрічі з Міністром закордонних справ Кувейта довелося чекати надто довго.

«Тому, вважаю, під час перебування в Кувейті нам випала не тільки футбольна місія презентації книги про Валерія Лобановського, а й значно ширша», - підсумував Олексій Семененко.

За підсумками візиту на адресу президента ФК «Динамо» Ігоря Суркіса надійшов офіційний лист від Посольства України в Державі Кувейт із засвідченням поваги та словами подяки клубу за співпрацю в успішному проведенні презентаційних заходів на присвяту футбольному спадку Валерія Лобановського. Зокрема, Посол України в Державі Кувейт Олександр Балануца зазначив в листі про важливу роль спорту та постаті Валерія Васильовича в зближенні наших народів, а також висловив сподівання на подальшу плідну співпрацю:

«Україну та Кувейт об’єднує чимало схожих епізодів в історії, зокрема й історії спорту. Впродовж останніх 30 років наші дружні країни планомірно зміцнюють плідні відносини на всіх рівнях. Оскільки народи наших країн переживали ідентичні історичні сценарії боротьби за незалежність від загарбників, нині Кувейт підтримує Україну на різних міжнародних майданчиках. Завдання ж дипломатії у цьому контексті полягає в максимальному сприянні процесу зближення двох країн та їхніх народів. Спорт – один з таких єднальних елементів, і опрацювання точок дотику між Україною та Кувейтом в особі спадку Валерія Лобановського – важлива складова дипломатичної роботи.

Користуючись нагодою, Посольство України в Державі Кувейт поновлює слова вдячності за сприяння, а також запевнення у своїй повазі та готовності до продовження співпраці».