Прихований пошук тренерів для збірної - фішка Павелка. Так він знайшов заміну Фоменку, Шевченку та Петракову

Збірна України 23 Лютого, 16:25 454
Прихований пошук тренерів для збірної - фішка Павелка. Так він знайшов заміну Фоменку, Шевченку та Петракову | 19-27
За місяць збірна України проведе перший матч у 2023-му, проте все ще не знає, хто очолюватиме команду.

Рівно за чотири тижні національна збірна України має провести дебютну гру у 2023-му. Нехай це буде лише товариський матч із англійським «Брентфордом», проте все одно він заслуговує на повагу в першу чергу через суперника, який погодився на цю гру. Наразі ж ми не знаємо ані хто буде наставником команди, ані майбутнього тренерського штабу. А те, що заявка на березневу міжнародну паузу була сформована ще у листопаді, повідомляли лише інсайдери, а не офіційні джерела з Будинку футболу.

Втім, практика показує, що для голови УАФ Андрія Павелка такий метод управління більше звичний, а не форс-мажорний. Олександр Риженко пригадує, як вже за часів нині підозрюваного у розкраданні коштів керівника організації призначалися попередні головні тренери до національної збірної.

2016 рік. Михайло Фоменко ⇒ Андрій Шевченко

У більшості вболівальників словосполучення «збірна Фоменка» має більше негативне забарвлення, аніж навпаки. Спеціаліст провів біля керма головної команди країни два відбіркових цикли та подарував за цей час абсолютно різні емоції. Переможний матч проти Франції у листопаді 2013-го у стикових іграх на ЧС входить до топу найкращих ігор «жовто-синіх» за усі часи нашої незалежності. Та вже за чотири дні після цього поєдинку стався один з найбільших провалів: розгромна поразка у матчі-відповіді. Після цього був відбір на Євро-2016: у максимально складній боротьбі та за максимально нудного футболу. Проте - нам вдалося здобути результат у вигляді путівки до фінальної частини, а це для багатьох було головне. Одначе ще до дебютного матчу у Франції, яка приймала турнір, стався ланцюг дуже дивних і досі незрозумілих подій.

Між першим та другим поєдинком стиків на Євро-2016 проти Словенії колишній форвард збірної Артем Мілевський у коментарі телеканалу «Футбол 1» повідомив, що наступним головним тренером національної збірної буде Андрій Шевченко. Те, що ця інформація на той момент не сприймалася серйозно абсолютно ніким, це буде ще м'яко сказано.

Прихований пошук тренерів для збірної - фішка Павелка. Так він знайшов заміну Фоменку, Шевченку та Петракову - изображение 1

Протягом двох наступних місяців інформаційне поле навкруги національної збірної було заповнене лише двома новинами: тоді ще ФФУ включить до штабу команди на Євро Андрія Шевченка, а Олександр Заваров стане єдиним зі команди Фоменка, з ким контракт не продовжили до завершення фінальної частини. Про причини пертурбацій на переправі Будинок футболу не оголошував ні до, ні після: абсолютно вся преса, чати та форуми живилися лише чутками різної ступені якості.

На тому Євро «жовто-сині» показали найгірший результат серед усіх 24 команд, програвши усі три гри із загальним рахунком 0:5. Зате почали загравати молодого Олександра Зінченка, побоюючись, що його може перехопити Росія, а вихід в останньому матчі заради якогось там рекорду футболіста без громадянства Анатолія Тимощука багатьма сприймалося як знущання над збірною.

У чварах приймали участь усі: вболівальники критикували УАФ, експерти - футболістів, футболісти - відкрито та на камеру тренерський штаб, а Павелко звинувачував у поганому мікрокліматі ЗМІ. Нікого не критикував лише Фоменко, який виглядав наче поранений звір, який не здатен дати відсіч.

Апогеєм став вечір 21 липня 2016 року, коли декілька гравців національної збірної прямо висловилися про якість роботи Михайла Фоменка на камери офіційного транслятора. Втім, канали «Футбол 123», пам'ятаючи про свою об'єктивність, прибрали з відкритого доступу випуски програм «Великий футбол» та «Euro Rendez-Vous» за цю дату: зараз їх в мережі не знайдеш.

Фоменко ще до останньої гри з полякам знав, що залишить збірну. Інші варіанти, окрім як призначення на вакантну посаду Андрія Шевченка, не розглядалися.

2021 рік. Андрій Шевченко ⇒ Олександр Петраков

Каденція Шевченка у збірній була наче ковтком свіжого повітря після дуже прагматичного Михайла Фоменка. Молодий спеціаліст запросив до свого штабу тільки іноземних спеціалістів та майже відмовився від жорстко руйнівного футболу. Та головне, за що вболівальники дякували Андрієві, команда перестала боятися й дійсно грала у футбол проти топ-збірних. Втім, перший цикл за нового тренерського штабу виявився невдалим: лише третє місце за спиною у Ісландії та Хорватії. Але і сам Шевченко, і УАФ разом із ним запевняли, що результати будуть.

Прихований пошук тренерів для збірної - фішка Павелка. Так він знайшов заміну Фоменку, Шевченку та Петракову - изображение 2

Так воно і сталося: дебютний розіграш Ліги націй збірна України пролетіла та без жодних проблем вийшла до найсильнішого дивізіону. А у відборі до Євро-2020 вийшли до фінальної частини з першого місця, обійшовши навіть діючого чемпіона Європи, Португалію.

Фінальну частину того Євро перенесли на рік через коронакризу, а восени 2020-го інсайдерський телеграм-канал «Динамо Киев Inside» повідомив, що після Чемпіонату Європи головним тренером збірної стане Сергій Ребров. Новина була не менш шокуюча, аніж інсайд від Мілевського за шість років до того, а загальні питання були аналогічні: який сенс шукати нового коуча, якщо нинішній виконав головне завдання?

Не виключено, що саме цей фактор вплинув на збірну на Євро-2020. Підопічні Шевченка виглядали важко. Лише завдяки вдачі та збірній Швеції змогли здобути найвище досягнення у своїй історії: дістатися до чвертьфіналу. Суто з точки зору «гра забувається, а результат залишається», для Шевченка-тренера це був видатний результат. Проте саме гра залишала бажати набагато кращого.

Павелко відмовився продовжувати контракт зі штабом Шевченка. За місяць після свого відходу Андрій повідомить, що він не хотів йти зі збірної. Після того, як посада тренера стала вакантною, знову активізувалися чутки про можливе призначення Реброва.

Ймовірно, щоб не втратити репутацію, Павелко не підписував контракт із новим тренером ще до Євро, змушуючи того чекати. Підсиджувати свого колишнього партнера по «Динамо» Сергій не захотів, про що сказав відкрито: «Андрій Шевченко – один із моїх найкращих друзів. Можете уявити, щоб я встромив ножа йому в спину? Як я можу претендувати на його місце?». Тому після закінчення контракту із «Ференцварошем» ще до старту Євро Ребров став тренером «Аль-Айна».

2023 рік. Олександр Петраков ⇒ ?

Шевченко залишив збірну за місяць до вересневої міжнародної паузи. Андрій Павелко просто не мав особливих варіантів вибору, тому призначив першого, хто був під рукою: Олександра Петракова.

Прихований пошук тренерів для збірної - фішка Павелка. Так він знайшов заміну Фоменку, Шевченку та Петракову - изображение 3

За великим рахунком каденцію Петракова не має сенсу порівнювати із жодним з попередників: він залетів до національної збірної із забутим досвідом роботи з дорослими футболістами та в розпал кваліфікації на ЧС-2022. У підсумку із завданням не впорався, проте зібрав дуже багато критики через класичний для українських дев'яностих прагматичний стиль футболу та нахабного ставлення до преси: ланцюжка у його спілкуванні з вболівальниками.

Втім, Павелко наступив на ті ж граблі втретє: ще під час каденції Петракова інформаційний простір заполонили новини, що наступним коучем головної команди країни буде Сергій Ребров. Про це відкритим текстом говорив й сам голова УАФ: «Були переговори з Ребровим, є бачення, що в майбутньому він очолить збірну». Тож Петракова просто поставили перед фактом, що він займає посаду лише тимчасово: питання лише в тому, коли буде вільним його наступник. В аналогічній ситуації перебуватиме Ротань, якщо його все ж призначать на два матчі: для Руслана це буде в будь-якому разі лише тимчасова посада.

Прихований пошук тренерів для збірної - фішка Павелка. Так він знайшов заміну Фоменку, Шевченку та Петракову - изображение 4

У підсумку робота Петракова затягнулася аж на два роки. Проте, як і у випадку з ротацією Шевченко - Петраков, у Павелка не було запасного варіанту. Як влітку 2021-го, так і взимку 2023-го, в Будинку футболу наче вимагають Реброва самому вирішити питання зі своїм клубом, залишаючись осторонь переговорів. Ймовірно, це розуміє й сам сам Ребров, тому навряд чи горить бажанням працювати під керівництвом нинішньої УАФ, зважаючи, що рано чи пізно йому шукатимуть заміну за спиною.

Та завершити хотілося б на оптимістичній ноті: є велика вірогідність, що це коло ганьби буде розірване протягом поточного року. Принаймні спроби прокуратури (або, як її називають в Будинку футболу, «росіяни») притягнути голову УАФ до відповідальності за фінансові махінації виглядають більш ніж реальними.


Автор Олександр Риженко, UA-Футбол