Статистика Монзуль для «Динамо» та «Шахтаря». Чи має критика жінки-арбітра підстави?

Динамо Київ 6 Березня, 15:07 1845
Статистика Монзуль для «Динамо» та «Шахтаря». Чи має критика жінки-арбітра підстави? | 19-27
Спойлер: згідно зі статистикою, Катерина - далеко не найгірший суддя для біло-синіх

Після сенсаційної поразки від Інгульця (0:2) представники Динамо відзначились зв’язкою резонансних висловлювань. Луческу заявив, що Монзуль “просто знущається” з його команди і висловив сподівання, що “Катя” (так і сказав) ніколи більше не судитиме матчів за участю Динамо.

Ванат взагалі натякнув, що жінкам-арбітрам не місце у чоловічому футболі. Принаймні його слова після матчу з Інгульцем можна трактувати саме так. Нібито жінки не судить у топ-чемпіонатах (неправда – є приклад Фраппар), і взагалі Монзуль підозріло часто працює на матчах із Динамо.

Зрозуміло, що можна і потрібно в кожному окремому випадку розбирати епізоди – наприклад, ймовірні порушення правил, що передували кожному з голів у скандальному поєдинку 16 туру. Спірні подібні рішення, а також “одностороннє трактування” епізодів – ключові претензії з боку Луческу і, треба розуміти, всього клубу (коментар Ваната, який деякі ЗМІ вже встигли охрестити сексистським, був викладений на офіційному сайті Динамо).

Катерина за свою кар’єру встигла відсудити 23 матчі за участю Динамо. Переглядати та розбирати кожен з них на предмет “криміналу” – надто цинічне ставлення до нашого та вашого часу. Для загальної картини буде достатньо універсальних даних, що їх дає безпристрасна статистика. Давайте ними і озброїмося, для більшої об’єктивності порівнявши з аналогічними цифрами по головному ворогові та конкуренту біло-синіх – донецькому Шахтарю.

Чи дійсно часто?

Для початку – про те, що Динамо випадає Монзуль “занадто часто”. Справді, на ігри за участю столичного клубу харківська арбітреса призначалася набагато частіше, ніж на поєдинки Шахтаря – 23 проти 14. Але такий перекіс аж ніяк не унікальний для вітчизняного суддівського цеху.



Наприклад, Олександр Дердо з Іллічівська судив киян 26 разів проти 17 ігор за участю Гірників. Майже втричі частіше матчі біло-синіх, ніж оранжево-чорних, обслуговував запорожець Максим Козиряцький – 13 проти 5. У харків’янина Кривушкіна перевага у чотири рази – 8:2. У Херсонця Ігоря Пасхала – 20 проти 14.

Навіть корифей Віталій Романов, який працює в УПЛ уже 12 років, назбирав у своєму портфоліо на шість матчів Динамо більше порівняно із споконвічним конкурентом.

А з результатами що?

Але сама собою кількість матчів ще ні про що не говорить. Важливі конкретні результати, чи не так? Дивимося: Динамо при Монзуль виграло 13 матчів з 23. Відсоток перемог становить 56,5%. Очок кияни в цих зустрічах набрали 42 із 69 можливих (тут і далі ми кубкові зустрічі будемо обраховувати як “чемпіонатні”, тобто з трьома очками за перемогу). Відповідно, відсоток набраних балів – 60,8%.

Порівнюємо із матчами Шахтаря за участю Катерини. +8=3-3. Відсоток перемог – 57,1. Відсоток очок – 64,3. Різниця дуже незначна.

Погіршимо. Харківська служителька футбольної Феміди – аж ніяк не головний кошмар для Динамо з погляду результату. Так, за Козиряцького (представляє Запоріжжя) та Пасхала кияни перемагають ще рідше.

Ще більш показова статистика – “перекіс” з перемог і очок на користь Шахтаря. Як видно, у Монзуль він досить незначний. На відміну, наприклад, від її земляка Абдули, а також Козиряцького та Пасхала. За цих суддів Шахтар виступає набагато успішніше, ніж Динамо. Додамо, що за полтавця Коваленка та ще одного представника Харкова Кривушкіна Шахтар виграв усе, де грав, на відміну від Динамо. Щоправда, і кількість матчів там невелика – 5 та 2 відповідно.



А тепер, щоб ситуація виглядала максимально показово, звернемося до відповідних цифр для матчів за участю Шахтаря, які наведені вище. Ось що цікаво: дані показники (відсоток перемог та набраних очок) нижчі тільки у Копієвського, але й тут резонна поправка на малу кількість матчів – лише три (Гірники виграли раз і двічі програли за суддівства представника Кропивницького).

Червоно-жовті справи

Сам Луческу у своєму скандальному висловлюванні загострював увагу на регулярних вилученнях, якими динамівських гравців нагороджує Монзуль. Насправді таких (вилучень) було з її боку три штуки. Стільки ж червоних карток динамівцям виписали Абдула (у 34 зустрічах) та Коваленка (всього лише у семи). По чотири рази біло-синіх вилучали Дердо (26 матчів) та Пасхал (20). Рекордсмен – дніпрянин Романов, який 7 разів у 30 поєдинках запалював перед футболістами Динамо червоне світло.

Щоб двічі не вставати. Гравців Шахтаря Монзуль вилучала двічі (нагадаємо, матчів там значно менше). Для порівняння: Абдула та Дердо це робили по разу, Пасхал – взагалі ніколи. Романов розщедрився лише на три червоні для донецького клубу.

Найзліснішими “гонителями шахтарів” з арбітрів УПЛ, що діють, залишаються Бойко (9 разів у 25 матчах) і Арановський (6 у 25). Динамівську статистику для цих суддів не наводимо – вони, зважаючи на свою київську прописку, на матчах столичного клубу працювали зовсім мало.

Давайте заразом і жовті порахуємо. Монзуль таких виписує гравцям Динамо в середньому 1.7 за гру. Це один із найнижчих показників у всій лізі – рідше роздавали гірчичники киянам лише Шандор та Бойко. При цьому Катерина значно суворіша до суперників Динамо – 2.7 ЖК у середньому. Порівняємо: Шахтар від неї отримує 2.1 картки за гру, суперники Гірників – лише 1.3. Абсолютно всі інші арбітри опонентів донецького клубу картками кольору осіннього листя карають частіше!

12 ярдів

Варто подивитися ще один стандартний суддівський показник – призначені пенальті. Тут ми опустимо специфіку у вигляді ВАР – відомо, що Монзуль із цією системою взаємодіяти любить. Просто суха статистика 11-метрових, які були пробиті.

У ворота Динамо за Монзуль були поставлено 4 пенальті. Більше – лише у Романова. Але й самі біло-сині за допомогою харків’яники пробивали з точки аж 7 разів! Стільки ж було за Абдула та Романова – не забуваємо, що у більшій кількості поєдинків.

Підсумок

Озброївшись старовинною приказкою про дим і вогонь, припустимо, що критика Катерини Могнзуль з боку київського Динамо може мати підстави. Упередженість і заангажованість – надто гучні та відповідальні ярлики, ми їх вішати ні на кого не будемо, нехай у цих питаннях знаються компетентні органи.

Ми ж, з урахуванням усіх наведених цифр, можемо констатувати: Монзуль – явно не “найзручніший” арбітр УПЛ для футбольного клубу Динамо (Київ). Але – точно не найзліший у плані статистики. Одразу кілька колег дадуть їй у цьому фору.

А вже для Шахтаря харків’янка і зовсім – один із найнефартовіших представників Феміди. Але чомусь критичних заяв щодо її персони з помаранчевого-чорного табору не чути.