Вірменія та футбол: у що вплутався Петраков і як українці уживаються з росіянами у місцевих клубах?

Світовий футбол 10 Березня, 15:34 430
Вірменія та футбол: у що вплутався Петраков і як українці уживаються з росіянами у місцевих клубах? | 19-27
Футбол Вірменії стає дедалі цікавішим для українських уболівальників. У чемпіонаті цієї країни зростає кількість українських футболістів та тренерів, а національну збірну Вірменії очолив наш спеціаліст Олександр Петраков.

На даний момент у чемпіонаті Вірменії виступають дев'ять українських футболістів, що є четвертим представництвом легіонерів від однієї країни (цей рядок наші гравці ділять із бразильцями).

У клубі-чемпіоні – Пюнік – на посаді асистента головного тренера працює український фахівець Роман Монарьов, а у січні цього року національну збірну Вірменії очолив екс-наставник збірної України Олександр Петраков.

Сайт FanDay.net в ексклюзивному матеріалі розуміється на особливостях футболу Вірменії. Спортивний аспект цієї теми допомагає розкрити помічник головного тренера Пюніка Роман Монарьов, а з особливостями футбольного ринку знайомить досвідчений агент Ігор Кривенко.

«Чемпіонат Вірменії має добрий рівень і в ньому грають одразу кілька амбітних команд»

Загальний рівень чемпіонату Вірменії на сьогоднішній день є досить добрим, так вважає Роман Монарьов.

«Я працюю тут уже два з половиною роки, тож можу сказати, що рівень чемпіонату зростає. Є якісні команди у верхній частині таблиці, а також міцні колективи, які доставляють безліч проблем. Всі ігри проходять наполегливій боротьбі, результати непередбачувані».

На думку фахівця, у лізі є одразу чотири команди, які борються за найвищі місця.

«Найсильнішими командами Вірменії є Пюнік, Арарат-Вірменія, Урарту та Алашкерт. Ці чотири команди сьогодні борються за єврокубки, призові місця та чемпіонство. У їхніх складах грають легіонери, якість яких також зростає рік у рік», – зазначає Монарьов.

«У першості Вірменії виступають одразу дев'ять українських футболістів»

У чемпіонаті Вірменії виступає дев'ять українських футболістів (7,3% від загальної кількості легіонерів у лізі), які розподілилися на чотири клуби.

Урарту

  • Дмитро Хлєбас (28 років, центральний нападник);
  • Вадим Парамонов (31 рік, центральний захисник);
  • Євген Цимбалюк (26 років, центральний захисник);
  • Іван Зотько (26 років, центральний захисник).

«Урарту посідає перше місце з відривом. Вони мають максимальні завдання. Вони вийшли півфіналом кубка. Міцна команда з гарним підбором гравців, яка грає в атакуючий та комбінаційний футбол», – описує Урарту Монарьов.

Пюнік

  • Роман Карасюк (31 рік, опорний півзахисник);
  • Антон Братков (29 років, центральний захисник);
  • Сергій Вакуленко (29 років, центральний захисник);
  • Алан Ауссі (21 рік, центральний захисник).

«Пюнік – найтитулованіша команда у Вірменії. Це бренд, як Динамо та Шахтар в Україні. Тут стоїть завдання виграти чемпіонат та Кубок Вірменії. У першій частині сезону команда втратила багато очок, оскільки брала участь у єврокубках, і зараз йде на третьому місці», – характеризує Пюнік Монарьов.

Алашкерт

«Бойова команда, яка добре готова фізично. Алашкерт грає в динамічний та силовий футбол, але менш комбінаційний. Вони мають завдання потрапити до єврокубків. За підбором гравців це четверте місце. Пюнік, Арарат-Вірменія та Урарту мають сильніший склад», – говорить про Алашкерт Монарьов.

Серед українців, які виступають у першості Вірменії, Монарьов виділяє насамперед своїх підопічних.

«Вакуленко зараз травмований і відновиться ближче до літа, проте я вважаю його одним із найсильніших захисників ліги. Пюнік підписав його на початку сезону, і він дуже допоміг нам у єврокубковій кампанії. Братков грає на постійній основі, Карасюк більше в ротації, але команда на нього теж розраховує».

Серед українців, які грають в інших командах, Монарьов акцентує увагу на нападнику Урарту Хлєбасі, а також захисниках цієї команди Цимбалюку та Парамонові.

Зазначимо, що Цимбалюк є найдорожчим футболістом чемпіонату Вірменії. Портал Трансфермаркт оцінює його у 400 тисяч євро.

«Хлібас не має стабільного місця у складі, проте дуже часто, виходячи на заміни, приносить команді очки. Цимбалюк та Парамонов є основними гравцями Урарту», – каже Монарьов.


«Російські легіонери мають найбільше представництво у чемпіонаті Вірменії»

У контексті чемпіонату Вірменії примітним є той факт, що російські легіонери мають у ньому найбільше представництво нарівні з нігерійськими (17). Причому у кожному клубі, де грають українці, є й росіяни.

Тренер Монарьов заявив, що у Вірменії не було ексцесів, пов'язаних конфліктами росіян та українців у клубах на тлі повномасштабної війни Росії проти України.

«У вірменських клубах будь-яких проблем із цим не було. Це професійний футбол і тут професійні взаємини. Усі виконують свою роботу. Така ситуація не лише у Вірменії. Є багато країн, де у команді на контрактах перебувають і українські, і російські гравці» – зазначає фахівець.

«Зарплати у клубах Вірменії становлять від двох до десяти тисяч євро»

Що стосується особливостей футбольного ринку чемпіонату Вірменії, то розкид із зарплат у футболістів тут не дуже великий. Ігор Кривенко заявляє, що в цій лізі чотири найбагатші команди.

«Найбагатшими командами є Арарат-Вірменія, Алашкерт, Урарту та Пюнік. Максимальні зарплати тут становлять близько десяти тисяч євро на місяць. Більшість клубів із нижньої частини турнірної таблиці платять своїм гравцям від двох тисяч євро на місяць».

Агент зазначає, що останнім часом до Вірменії масово почали запрошувати молодих футболістів з Африки, щоб розвивати їх та вигідно продавати у сильніші чемпіонати. Справді, у цій лізі зараз виступає цілих 45 представників різних африканських країн.

«Сюди привозять багато гравців із Африки. Їм дають можливість заграти у нижчих командах. З тими, хто добре проявить себе, підписують довгострокові контракти. Беруть переважно молодих футболістів від 18 років. Обкатують їх і потім продають далі», – резюмує фахівець.

«Петракова у збірній Вірменії чекає дуже багато роботи»

Говорячи про футбол Вірменії, неможливо не торкнутися теми приходу Олександра Петракова на посаду головного тренера національної збірної цієї країни.

Вірменії в березні стартуватиме у кваліфікації до Євро-2024. Суперниками команди стануть Туреччина, Хорватія, Латвія та Уельс.

Монарьов вважає, що Петракову від початку зіштовхнеться з труднощами у цій команді.

«Поки що у Вірменії про Петракова особливо нічого не говорять. Впевнений, що він відвідуватиме матчі клубів. Спілкуватиметься з тренерами. Велика складність у тому, що він не матиме жодної контрольної гри. Відразу матч із Туреччиною».

На думку фахівця, головною проблемою вірменської збірної останнім часом був поганий мікроклімат у роздягальні та роз'єднаність усередині колективу. Над цим і треба буде попрацювати українському тренеру, поєднавши гравців спільною ідеєю.

«Рік-півтора тому команда виглядала непогано. Набирала очки із солідними суперниками. Нині є спад. Петракову треба об'єднати навколо себе команду та знайти підхід до футболістів. Потрібно буде вибудувати не лише гру на полі, а й мікроклімат у роздягальні. Роботи чекає йому багато».

«У Вірменії є футболісти, з яких Петраков може створити бойову команду»

Щодо кадрової ситуації у збірній Вірменії, то Петракову буде на кого покластися, вважає Монарьов. Тим не менш, саме йому доведеться повним ходом проводити зміну поколінь у команді.

«Думаю, що Петраков залучатиме більше молодих футболістів. Потрібно знайти лідерів, які поведуть за собою команду. Є добрі легіонери. Барсегян із Словану та Бічахчан із Погоні. Явним лідером команди є Сперцян із Краснодара. Є вірмени, які виступають у латинській Америці».

Як вважає фахівець, Петраков зможе знайти хороших виконавців для збірної та у внутрішній першості.

«У Пюніку є воротар збірної Бучнев, а також основні хавбеки команди Каратунян та Дашян. Останні два увійшли до топ-5 футболістів Вірменії. Питання до Петракову, на кого він захоче спертися. Вірмени із задоволенням їдуть до збірної. Вони мають патріотизм і бажання проявити себе», – підсумував Монарьов.

Нагадаємо, що збірна Вірменії стартує у кваліфікації до Євро-2024 із домашнього матчу з Туреччиною. Він відбудеться 25 березня.