У «Динамо» є готова заміна Луческу, або Чому Костюк – хороший варіант для «біло-синіх»

Динамо Київ 24 Березня, 17:59 1407
У «Динамо» є готова заміна Луческу, або Чому Костюк – хороший варіант для «біло-синіх» | 19-27
Останнім часом чуток навколо майбутнього в Динамо нинішнього головного тренера клубу Мірчі Луческу дедалі більше.

Спочатку про це заговорив сам румунський фахівець, заявивши, що «настає момент, коли повинен сказати, коли це все». Згодом з’явилася інформація, що бачити Луческу своїм головним тренером хоче Ніцца, однак нібито сам спеціаліст попросив відкласти перемовини до літа – Ігор Суркіс не став коментувати ці повідомлення, назвавши їх «маячнею».

Звісно, румунський гуру тренерського корпусу не збирається йти прямо зараз, але у свої 77 років усвідомлює, що все має свій початок і має своє завершення. Потрібно лише обрати правильний момент.

Дилема Луческу

Луческу, який звик працювати з футболістами топ-рівня, наразі не позаздриш. З Динамо один за одним від’їздять провідні виконавці, а команда втрачає позиції навіть в УПЛ.

Якщо порівнювати з осінню 2021 року, склад киян, який тоді вимагав підсилення, навпаки, втратив Миколенка, Де Пену, Вітіньо, Вербича, Кенджеру, Циганкова, Забарного. Новачків такого ж калібру немає, тому недивно, що Луческу взимку влаштував масштабний селекційний збір, на якому переглядав резерв з клубної академії. В спарингах в Туреччині грали навіть футболісти 2006 року народження.

Поки, судячи з результатів Динамо, відшукати заміну та баланс виходить не дуже. Та й навряд чи можна цього вимагати, зважаючи на всі перераховані вище обставини та брак часу. Але в тому, что для Динамо прийшов час масштабної перебудови, мабуть, не сумнівається ніхто. Питання лише, чи готові до такого тектонічного зсуву стратегії столичного клубу сам Луческу та Динамо. Але все ж, якщо румунський фахівець та київський клуб вирішать призупинити співпрацю, у біло-синіх є кілька готових чи умовно готових варіантів на заміну Луческу.

На перший – натякнув телеграм-канал «Динамо Киев Inside», судячи з усього маячи на увазі легендарного кіпера київського клубу та збірної України Олександра Шовковського, який відносно недавно увійшов до тренерського штабу біло-синіх.

«Велике бачиться на відстані і іноді потрібно смиренно опустити голову і зробити кілька кроків тому. Щоб подивитися на об’єкт під носом з тієї самої відстані. І тоді можна спокійно і чітко розглянути постать того, хто на сьогоднішній день є поки що беззаперечним фаворитом на посаду Головного. Він розпочав роботу з січня, у своєму новому-старому Динамо. Безперечна легенда клубу. І його локальне завдання тут і зараз – навчатися, вбирати, інтегруватися. Що буде далі – не знає ніхто», – йдеться у дописі.

Втім, говорячи про Шовковського та віддаючи шану його заслугам, не можна оминути увагою й іншого екс-гравця киян, який хоча й не досяг таких успіхів як СаШо на футбольних полях, але вже давно працює в структурі клубу. Мова – про Ігоря Костюка. Тим більше, якщо поглянути на ситуації під трохи іншим кутом, можна побачити одну цікаву річ: Динамо поступово перетворюється саме «на його команду».

Команда Костюка

Сьогодні у складі киян — 15 футболістів, які виступали в чемпіонаті України U19 та Юнацькій лізі УЄФА під керівництвом Костюка.

  • 1998 рік народження — Дубінчак, Шапаренко
  • 1999 рік народження — Попов
  • 2000 рік народження — Сирота, Супряга
  • 2001 рік народження — Моргун
  • 2002 рік народження — Ванат, Вівчаренко, Нещерет
  • 2003 рік народження — Боль, Волошин, Діалло, Дячук, Яцик
  • 2004 рік народження — Царенко

Плюс, на зимових зборах Мірча Луческу давав шанс показати себе ще шести представникам команди U19 (трьом на той момент не виповнилося ще 18-ти років). Окремим рядком згадаємо Тимчика, Шепелєва та Лєднєва, які проходили становлення в команді Динамо U19, коли Костюк входив в тренерський штаб іспанських спеціалістів.

Наразі простіше назвати тих українських футболістів нинішнього складу Динамо, становлення яких на юнацькому рівні, зважаючи на їх вік, відбулося без участі Костюка: Андрієвський, Бойко, Бущан, Буяльський, Гармаш, Кабаєв, Караваєв, Сидорчук.

Результати

З цим у Костюка все гаразд. За п’ять сезонів Костюк разом із Динамо тричі виграв чемпіонат України U-19. Двічі – фінішував на другому місці. У Юнацькій лізі УЄФА Динамо із Костюком тричі виходило в плей-офф, перемагавши в тому числі Ювентус, Баварію, Барселону, Бенфіку, Андерлехт.

Клубна система

У Динамо загалом — дуже продуктивна система підготовки. Це загальновідомий факт, який підтверджують серйозні аналітичні міжнародні структури (наприклад, CIES football observatory).

Кількість випускників клубної системи, які працювали у команді Динамо U19 під началом Костюка і наразі перебувають в заявках клубів УПЛ, цього виросла до 23 футболістів в 11 клубах: Хондак (Верес), Кулаковський (Ворскла), Приходько (Кривбас), Кузик (Львів), Рязанцев (Металіст), Наумець (Металіст 1925), Бражко, Булеца, Кучерук (Зоря), Блізніченко, Козиренко, Мельничук (Інгулець), Велетень, Ісаєнко, Попов (Колос), Дмитрук, Мельник, Чуєв (Минай), Білошевський, Волошин, Михайленко, Скорко, Шулянський (Олександрія).

В заявках закордонних клубів наразі — ще дев’ять колишніх підопічних Костюка, згадаємо лише деяких – Забарний (Борнмут), Миколенко (Евертон), Цітаїшвілі (Лех). Зі згаданих вище футболістів шість гравців дебютували та грають у національній збірній України, один – у команді Грузії.

Замість епілогу

Костюк у структурі Динамо в якості тренера вже більше восьми років. Крім, власне, гравців він чудово знає процеси в клубі, його принципи та механізми функціонування. Наскільки його досвід та знання спрацюють на дорослому рівні, сказати важко. Маємо, як вдалі приклади, так і не дуже. Згадаємо, що Валерій Кривенцов, який із Шахтарем U-19 виходив до фіналу тієї ж Юнацької ліги УЄФА, а потім побудував у Харкові симпатичний Металіст 1925. Олександр Петраков після тріумфу на ЧС-2019 та вдалих результатів із низкою юнацьких збірних роботою з національною командою не вразив, хоча власне варто взяти до уваги умови, в яких йому довелося працювати.

А якщо ці умови, не дай Боже, не зміняться, а воїнам ЗСУ не вдасться відігнати російських окупантів за «московський поребрик», навряд чи буде багато бажаючих як серед футболістів, так і серед тренерів приїздити в Україну. Та й на фінансове становище клубів та їх власників треба зважати. В такому випадку ставку доведеться робити на молодих вітчизняних гравців та українських тренерів.

Не даремно говорять, що кожна криза (мова зараз не про війну, а про результати та стан Динамо) – це шанс на зміни. То ж чому не спробувати цим скористатися заради перебудови.