Розумні партнери, статус зірки і криза Ла Ліги: секрети успішного старту Циганкова в «Жироні»

Світовий футбол 26 Березня, 10:35 266
Розумні партнери, статус зірки і криза Ла Ліги: секрети успішного старту Циганкова в «Жироні» | 19-27
Віктор Циганков лише за два місяці став впізнаваною фігурою в Іспанії.

Про нього пишуть Marca, AS, Mundo Deportivo, а менші регіональні видання, як L’Esportiu або Diario Girona присвячують українцю обкладинки.

З Циганковим фотографуються фанати на вулиці; йому роздають компліменти тренери і, головне, «Жирона» вже зараз залежна від вінгера, який півроку тому не подавав жодних ознак життя у «Динамо».

Скажете, дивно? Marca так не вважає. У редакційній статті Віктора тут називають «чемпіоном», наполягаючи на сильній міжнародній статистиці - 43 матчі за збірну; 13+17 в 64 матчах у єврокубках.

«З київським «Динамо» він уже дізнався, що таке грати в еліті європейського футболу, і навіть був капітаном команди зі Сходу. Не абихто, а європейська зірка прибула до Жирони, і її сходження відбудеться негайно», - так виглядає для іспанського журналіста той, кого в Україні останнім часом більше критикували, ніж хвалили.

Іноді велике бачиться на відстані, еге ж?

***

Давайте чесно - Циганков вже давно хотів піти з «Динамо».

Він не підписував з клубом довгостроковий контракт, як Ярмоленко. Він не приховував бажання пограти деінде в інтерв’ю. Він взяв у агенти не Шаблія, як усі, а впливового іноземця.

«Я запам’ятав Віктора як хлопця, який легко ладив з усіма і був одним із небагатьох, хто розмовляв зі мною англійською. Це велика рідкість для українського гравця, бо в Києві більшість людей говорять російською», - пригадував для L’Esportiu Фран Соль.

Очевидно, що англійську Циганков теж вчив не для того, аби провести життя десь між Святошином і Дарницею.

І якщо відштовхнутися від цього, то зрозумілою стає і апатія Циганкова під кінець київського періоду, і бурхливий старт в Іспанії. Пташка заспівала, як тільки вирвалась на волю - звичайна історія.

Ну, а те, що коштувала пташка 25 млн, а продали за 5, то вже не її проблеми, а продавця.

***

Другий момент - стиль. «Жирона» підходить Циганкову краще, ніж «Динамо».

Віктор не найвитриваліший футболіст у світі, і носитися туди-сюди без м’яча йому і складно, і небезпечно через ймовірні травми. Але як грають каталонці?

У поточному сезоні «Жирона» завдала 203 удари в позиційних атаках, 84 - після стандартів, і лише 13 - у швидких відривах. При цьому у тих 5 матчах, коли зі старту виходив Циганков, відсоток володіння лише раз опустився нижче 45.

Чи є у «Жирони» клас, аби домінувати? Звісно, ні! Проте вона все одно намагається це робити, і за це її люблять в Ла Лізі. З каталонцями не буває нудно - вони пропускають на рівні команд із зони вильоту (41 в 26 турах), але й за забитими голами (40) поступаються лише «Атлетіко» (42), «Барсі» (49) та «Реалу» (51).

Циганкову у такому футболі зручно. Він не бігає надто багато; техніка і культура пасу дозволяють йому долати пресинг, а рух без м’яча гарантує голи. Українець вже тричі забив в Ла Лізі як під копірку - вчасно вриваючись у зону центрфорварда.

Його три асисти - це про правильний таймінг і бачення поля; навіть, якщо партнер знаходиться прямо за спиною.

Чому він не грав так у «Динамо»? А тому, що в Києві вінгер повинен сам собі створювати шанси, як це колись робили Ярмоленко чи Ленс. Тим часом Циганков більш командний гравець, залежний від партнерів.

У «Динамо» після травми Шапаренка він втратив останнього помічника, тоді як у «Жироні» за місяць знайшов багато нових - Алейша Гарсію, РоРо Рікельме, Арнау Мартінеса. Їхнє розуміння гри наново розкриває Циганкова, бо переїзд не змінив його типаж. Він і далі залежний від якості команди.

***

Ще один компонент вдалого старту - місце Циганкова в ієрархії «Жирони». Воно близьке до вершини.

Не лише Marca здивована, що гравець з міжнародним досвідом вибрав новачка Ла Ліги - так думають усі в Іспанії. Звідси й ставлення - з Циганковим панькаються; його хвалять, фото чіпляють на афіші, не міняють після невдалих дій.

«Циганков - гравець іншого рівня. Нам пощастило, що ми його отримали. Це везіння. Він ще не вміє розмовляти іспанською чи каталанською, а я не дуже добре говорю англійською, і йому потрібно краще адаптуватися, але він відмінний гравець», - говорив Мічел ще до дебюту українця в Ла Лізі.

Згодом, за інформацією AS, він проводив з Циганковим цілі тижні, аби українець якнайшвидше зрозумів його концепцію гри.

«Тренер наполегливо, повторюючи пройдене, пояснював Віктору, як має грати футболіст його профілю, щоб вписатись у його систему. Вони вивчали роботу без м'яча і що робити з ним у ногах. Коли шукати простір; де створювати кількісну перевагу; коли робити ривки за спину, а коли опускатися за м’ячем.
Українець мовчки працював, обдумуючи нову інформацію, і коли настав час приймати рішення, вони були правильними. Циганков виконав все».

Для «Жирони» ситуація однозначна, бо за її мірками Циганков - топ-зірка. Тим часом за Мудрика «Челсі» заплатив не 5 млн, а 70, проте клуб настільки великий, що Михайла ледве видно. Розмір має значення.

***

Ну і, само собою, треба згадати загальну ситуацію в Ла Лізі теж. Вона не з простих.

Реалії такі, що Давід Сільва у свої 37 самотужки затягує команду в ЛЧ. 41-річний Хоакін досі в ротації 5-ї команди чемпіонату, бо більше «Бетісу» нема кого ставити. Середняки, як Ведат Мурікі та Кайл Ларін, здіймають фурор. Завсідники нижчих ліг, як Ісі Паласон, вибиваються в герої.

І все чому? Ні в кого нема грошей. Минулого січня 20 клубів Прімери на всіх потратили 31 млн євро - це все, що вони мають. Що казати, коли навіть «Барса», яка помалу розпродує саму себе, не спромоглася зареєструвати новий контракт Гаві?

Циганков робить класну роботу, але він також бенефіціар цієї кризи. 3-4 роки тому Віктор міг сподіватися на місце в Ла Лізі; зараз - виділяється і робить в ній різницю.

Така неприємна правда, і, повірте, іспанці її знають, тому Тебас і воює з вітряками кляне шейхів, а «Барса» з «Реалом» носяться з трупом проєктом Суперліги. Все це і смішно, і сумно водночас.

Що ж до нашого героя, то єдине, що залишилось прояснити - це здатність Циганкова давати результат на довгих дистанціях. 5 турів - це круто, але як на рахунок 15? 30?

Всі інші відповіді вже в принципі отримані і, правду кажучи, вони навіть перевершують початкові очікування.