Пацан чи дідуган? 10 футболістів, яких підозрювали у підробці віку

Світовий футбол 29 Березня, 17:15 714
Пацан чи дідуган? 10 футболістів, яких підозрювали у підробці віку | 19-27
Переписування дати народження гравця – далеко не поодинока практика у сучасному футболі…

З кожним роком професійний футбол дедалі значніше комерціалізується. Завдяки цьому навколо гри стає все більше та більше грошей, і цією обставиною завжди готові скористатися нечисті на руку агенти разом зі своїми клієнтами.

Ситуації, коли того чи іншого футболіста починають підозрювати у приховуванні реального віку, на жаль, аж ніяк не є дивиною для всіх, хто стежить за світом футболу. Деколи це робиться, щоб пропхати гравця до молодіжної збірної з метою виграти нагороду на якомусь престижному юнацькому турнірі. Іноді реальний вік занижується з метою надання футболісту в очах потенційного інвестора більш перспективного статусу. Але завжди причини такого вчинку однакові – бажання отримати гроші.

Не оминають скандали із «переписаними», як їх прийнято називати у футбольному світі, гравцями і вельми високий рівень. Згадаймо лише деякі резонансні випадки…

Обафемі Мартінс

Нігерійському форварду дуже рано пощастило опинитися на топ-рівні. Вже у 18 років Обафемі дебютував за міланський Інтер, а згодом пограв ще й у англійській Прем'єр-лізі та німецькій Бундеслізі. На зорі кар'єри здавалося, що Мартінс буде абсолютно топовим форвардом, але буквально через пару років у нігерійці розчарувалися спочатку в Інтері, потім – у Ньюкаслі, а потім – і у Вольфсбурзі.

З 2013 року і до завершення кар'єри у 2020-му Обафемі змушений був виступати далеко не в топових лігах – у США та Китаї. Подейкували, що реально Мартінс був старшим, ніж це значилося в офіційних документах, майже на 6 років.

Чутки навколо афери із віком гравця виникли після того, як на офіційному сайті Футбольної федерації Нігерії було зазначено дату народження Мартінса – 01.05.1978, хоча раніше в Інтері та інших клубах завжди називалася інша – 28.10.1984. І нехай в результаті все було списано на технічну помилку, в кулуарах прихильників версії про те, що ігровий зліт, а потім і швидке падіння кар'єри Мартінса були наслідком саме підробки документів, залишається безліч.

Апула Едель

Цей воротар народився у Камеруні, але вже в 17 років дебютував у кваліфікації Ліги чемпіонів за вірменський Пюнік. Згодом Едель прийняв громадянство цієї країни та зіграв 6 матчів за національну збірну Вірменії.

У документах значилося, що датою народження Еделя є 17 червня 1986 року, але за фактом воротаря звинувачували у підробці документів. Зокрема, в ЗМІ з'являлася інформація про те, що реально голкіпер народився 19 квітня 1981 року, а його дійсне ім'я – Амбруаз Беямела.

Втім, довести аферу з віком так і не вдалося, або справа була «зам'ята». Після Пюніка Апула Едель пограв у Румунії за Рапід з Бухареста, віддавався в оренду бельгійському Генту, а у серпні 2007 року вільним агентом перейшов у Парі Сен-Жермен. За клуб з Парижа Едель навіть провів 71 поєдинок та виграв Кубок Франції у 2010-му, але потім його кар'єра швидко покотилася вниз.

Останні роки професійних виступів Едель віддав індійському футболу. Про завершення кар'єри воротаря стало відомо на початку 2017-го, коли Апулі було всього лишень 30 років, що абсолютно небагато за сучасними мірками. Зрештою, остання обставина є ще одним аргументом для тих, хто вірить, що документи Еделя були підробленими, і насправді цей екс-футболіст був на п'ять років старший за той вік, про який заявляв.

Самюель Ето'о

Камерунець Самюель Ето'о, як і Апула Едель, також підозрювався у нечесних справах навколо своєї дати народження. Форвард, який пограв за Реал, Барселону, Інтер, Челсі, вигравши безліч престижних трофеїв, офіційно народився 10 березня 1981 року, але з цього приводу є великі сумніви.

Скандал навколо реального віку Ето'о розпочався після того, як журналісти з Canal+ опублікували приватну бесіду між Жозе Моуріньо та швейцарським бізнесменом, у якій португальський тренер сказав: «У мене грає Ето'о, якому чи то 32 роки, чи то 35, хто знає»… Цього виявилося достатньо, щоб поставити під сумнів щирість форварда і чесність його європейської кар'єри.

Сам Ето'о заявляв, що всі спроби обіграти історію із його нібито неправильним віком є відверто хибними, але олії у вогонь підлила ще й колишня дружина форварда Анна Баранка, яка заявила, що насправді Самюель на сім років старший, ніж заявляє про це. Нібито піти на підробку документів Ето'о довелося для того, щоб на старті кар'єри забезпечити перехід у мадридський Реал...

Тарібо Вест

Цей нігерійський захисник ніколи не був синонімом слова «надійність», проте його запам'ятали, мабуть, усі вболівальники італійської Серії А кінця 90-х. Яскраві косички та вигадливі зачіски – це те, чим однозначно виділявся Вест, а ще…

Ще навколо Тарібо виникла неприємна історія, яка стала можливою завдяки переходу африканця у 2002 році в сербський Партизан. Набагато пізніше, у 2013 році, екс-керівник цього клубу Жарко Зечевич заявив, що насправді Весту на момент переїзду в Партизан було не 28 років, як за офіційними паперами, а 40! Якщо це правда, то Тарібо та його спільникам свого часу вдалося обдурити босів Інтера та Мілана, за які він встиг пограти з 1997 по 2000 роки.

Як би там не було, але головний тренер Інтера тих років Луїджі Сімоні, який помер у 2020 році, до останнього відмовлявся вірити, що Весту на момент приходу до його команди було не 23 роки, а усі 35. Фахівець заявляв, що бачив, як нігерієць працював на тренуваннях і що «його біг, удари та стиль гри повністю відповідали 20-річному спортсмену, який тільки починає свою кар'єру».

Радамель Фалькао

Відомий колумбійський форвард Радамель Фалькао також підозрювався у підробці документів. Офіційною датою його народження вважається 10 лютого 1986 року, проте коли нападник перебирався з мадридського Атлетіко до Монако, у ЗМІ потрапила інформація, що насправді новобранцю монегасків не 27, а 29 років.

Тоді ряд видань розтиражували фотографію, де нібито було справжнє свідоцтво про народження Фалькао з датою – 10 лютого 1984 року. Самому Радамелю довелося кілька разів коментувати цю інформацію, яку він назвав «смішною», й у категоричній формі вимагав закрити подібні обговорення «раз і назавжди».

Згодом у пресу просочилося інше фото із свідоцтвом про народження Радамеля Фалькао, де зазначалася дата 10.02.1986. Після цього галас навколо реального віку колумбійського голеадора вщух, але «осад», як то кажуть, у цій історії все одно залишився.

Ренату Санчеш

Центральному півзахиснику Парі Сен-Жермен Ренату Санчешу також не вдалося обійтися у своїй кар'єрі без звинувачень у афері довкола реального віку. Португалець дуже рано заявив про себе, і його називали одним з вундеркіндів європейського футболу. Незабаром у португальській пресі з'явилася інформація, що насправді Ренату нібито на шість років старший, аніж це заявляється.

Щоправда, суперечки навколо реального віку Санчеша не завадили гравцю влітку 2016 року перейти до Баварії, після чого він пограв за Суонсі та Лілль, перш ніж влітку минулого року перейти до ПСЖ.

Щодо віку, то в мюнхенському клубі вирішили підстрахуватися з цього приводу, і вимагали офіційні документи з португальської лікарні, де з'явився на світ Ренату. Звідти прийшла довідка, що Санчеш справді народився 18 серпня 1997 року о 15:25 за місцевим часом. Після цього суперечки навколо віку Ренату затихли, та й подальша кар'єра хавбека не виявилася настільки яскравою, щоб ця тема викликала особливу увагу журналістів чи шанувальників розслідувань.

Гурав Мукхі

7 жовтня 2018 року Гурав Мукхі переписав історію, коли забив м'яч у ворота команди Бенгалуру. Це дозволило нападнику стати наймолодшим автором голу в історії індійської Суперліги – на момент проведення матчу Мукхі було лише 16 років.

Але у статусі рекордсмена Мукхі пробув всього кілька тижнів. За цей час з'ясувалося, що Гурав занизив свій вік на п'ять років, і насправді йому був 21 рік, коли він забивав Бенгалуру. Згодом Мукхі отримав шестимісячну дискваліфікацію і про нього досить швидко забули за межами його батьківщини.

На даний момент 25-річний Мукхі є гравцем індійської команди БСС Спортінг. Він спробував перехитрити долю, і стати хоча б легендою на батьківщині, але натомість отримав лише зневагу та подальшу недовіру до себе з боку потенційних роботодавців…

Джозеф Мінала

Ще один камерунець із темним минулим та незрозумілим майбутнім у футболі. Джозефу Міналі вдалося потрапити до академії Лаціо, звідки він навіть пробився до першої команди, і у квітні 2014 року дебютував в Серії А у 17 років 7 місяців та 13 днів.

Незабаром у ряді джерел з'явилися сумніви, що Міналі насправді 17, бо виглядав він, м'яко кажучи, значно старшим за свої офіційні роки. Тоді ж, у 2014-му, в одному зі ЗМІ з'явилося нібито інтерв'ю Джозефа, в якому той визнав, що йому насправді не 17, а 41 рік!

«Насправді мені не 17 років, а 41. Просто зараз мені було необхідно якнайшвидше підписати контракт з Лаціо, щоб відправити гроші сім'ї, яка залишилася в Африці», - йшлося в інтерв'ю.

Ці слова викликали серйозний скандал в італійському футболі. Але спершу Мінала, а потім Лаціо офіційно спростували факт підробки документів. Щоправда, за римську команду після цього камерунець провів ще тільки 3 матчі, а влітку 2021 року був відпущений вільним агентом.

Зараз Джозеф Мінала виступає у Латвії за Лієпаю, контракт із якою підписав на початку березня. Офіційно цьому гравцю лише 26 років, але навіть після перегляду фотографій футболіста виникає відчуття, що дев'ять років тому італійські ЗМІ зовсім не брехали, публікуючи резонансне інтерв'ю півзахисника.

Фредді Аду

Ще один футболіст, який у ранньому віці увірвався в інформаційний простір та світ скаутів, однак так нічого і не досяг у дорослій кар'єрі. Фредді Аду в 14 років 10 місяців та 1 день дебютував за Ді Сі Юнайтед у МЛС, а у 16 років провів свій перший матч за національну збірну США.

Йому пророкували фантастичну кар'єру в Барселоні, Реалі чи іншому європейському топ-клубі. Влітку 2007 року Аду підписала Бенфіка, але через чотири роки, після низки безрезультатних оренд та спроб отримати користь з таланту Фредді, півзахисника було відправлено назад до США.

Згодом Аду більше ніколи не виступав на більш-менш серйозному рівні. Його кар'єра, починаючи із 2013 року, знала чимало затяжних пауз, коли Фредді сидів без пропозицій і роботи, й зараз, коли номінально хавбеку лише 33, він уже понад два роки залишається не при справах.

Формально не доведено, що Фредді Аду підробляв документи, але цей гравець народився у Гані, і на момент переїзду до США, який стався в 1997 році, батьки чи хтось інший цілком могли або помилитися або спеціально занизити вік дитини. Крім того, деякі заокеанські журналісти висували версію про те, що «допомогти» змінити документи Аду могли хитрі агенти, які в певний момент побажали зробити з Фредді комерційний проект, щоб нажитися на переїзді талановитого американського футболіста в європейський футбол…

Юссуфа Мукоко

Останній гучний випадок щодо підозр у підробці документів футболістом стався навколо перспективного форварда дортмундської Боруссії Юссуфи Мукоко. Офіційно цьому футболісту нині лише 18 років, але нещодавно до преси потрапила інформація, що це може бути зовсім не так.

Зокрема, видання Bunte опублікувало фотографії документів, згідно із якими було зроблено висновок, що реально форвард Боруссії народився у 2000, а не у 2004 році. Крім того, вказувалося й на те, що футболісту було змінене прізвище – з Юссуфи Мухаммада на Юссуфу Мукоко.

З огляду на те, що Мукоко народився в Камеруні, а в цій країні існує серйозна проблема з «переписаними» футболістами (у січні повідомлялося, що 21 футболіст із 30 зі збірної Камеруну U-17 не пройшли МРТ-тест на вік), сумніви щодо реального віку форварда дортмундської Боруссії у багатьох вболівальників та фахівців залишилися навіть після того, як сам форвард та його клуб випустили спростування…