«Челсі» – претендент на пониження в класі? А чому ні?

Світовий футбол 28 Квітня, 16:14 391
«Челсі» – претендент на пониження в класі? А чому ні? | 19-27
Сині ще не набрали кількість очок, що гарантує невиліт. А календар у них складний

Так. Ми всерйоз про це говоримо. Клуб, який витратив на трансфери рекордні сотні мільйонів, нині настільки жахливий за грою та результатами, що припущення про те, що Лампард слідом за першими п’ятьма матчами програє і решту, не здається фантастичним. А із 39 очками, які столичний клуб набрав зараз, вилетіти можна!

У чемпіонатах із 38 турами традиційно вважається, що 40 очок – достатньо для порятунку. Як правило, це так, і приклад АПЛ є релевантним. Але все ж таки були поодинокі випадки, коли лузери пікірували вниз з 40 (Болтон 1998) і навіть з 42 (Вест Хем 2003) заліковими пунктами.

Ну а всього за 27 років (відколи в Прем’єр-лізі стало грати 20 команд) шість представників англійського елітного дивізіону, які набрали 39 або більше очок, знижувалися в класі. Так, це зовсім невеликий відсоток. І востаннє таке траплялося понад десять років тому. А іноді для порятунку вистачало і 35 пунктів (як Астон Віллі 2020-го). Але тим не менш. Ризик є? Є.

Де п’ять поразок – там і десять?

Давайте подивимося на таблицю.

+10 очок від зони вильоту. За комфортної різниці м’ячів (а це головний критерій у разі рівності залікових балів) і меншій кількості матчів, що залишилися у більшості конкурентів, виглядає обнадійливо. Але давайте копнем трохи глибше і проаналізуємо календар.

У Синіх попереду: Арсенал і Борнмут у гостях, Ноттінгем вдома, два поспіль матчі в Манчестері, на закуску – домашня зустріч з Ньюкаслом. Тобто із шести суперників четверо представляють зону ЛЧ, а ще двоє – потенційні конкуренти! Просто треш, враховуючи, що Сині зараз безпорадно поступаються середнякам – за логікою, наймотивованішому прошарку під кінець сезону. Гаразд, Брайтон та Брентфорд продовжують претендувати на єврокубки, та й просто краще грають.

Припущення про те, що Челсі може програти всі матчі, що виглядає надто сміливо? Але дозвольте чому ні?

Команди з топ-4 нині столичному клубу не рівня. Просто суперники із різних ліг. Так, можна було б обережно згадати про кризу Арсенала, але та агресивність, з якою команда Артети вийде на дербі, дозволить просто винести нещасних Пенсіонерів із поля. Хіба що на розслабленість Ньюкасла, який все для себе вирішив до останнього туру, можна якось сподіватися.

З Борнмутом та Ноттінгемом Сині на Боксінг дей взяли чотири очки. Але, по-перше, тоді був Поттер і хоч якась гра. По-друге, тоді розривав Маунт, який нині травмований і взагалі збирається до Ліверпуля. Тобто навіть аутсайдер із мотивацією може стати для нинішньої безідейної, демотивованої та смиканої команди Лампарда непереборним бар’єром. Саме з Вишнями Сині історично в АПЛ грають неважливо.

А що конкуренти?

Окей, перше припущення зроблено. Але потрібна друга, куди складніша умова: щоб як мінімум сім команд, що йдуть нижче, набрали більше 39 очок. Давайте по черзі.

Кристал Пелас (37 очок) щойно, у квітні, видав круту безпрограшну серію. Їм залишилося зіграти п’ять разів, але із умовних грандів там лише кризовий Тоттенгем.

Вулверхемптон (37) взагалі рве і розриває: три перемоги у чотирьох матчах, у т.ч. над Челсі. Під кінець сезону у Вовків МЮ та Арсенал, але й свої очки команді Лопетегі є де забрати.

Вест Гем (34) теж виразно додав в останніх турах. Лише Ліверпулю поступився, але з боєм, зате відкусив очки у Арсенала. Команді Мойєса може, звичайно, вийти боком гонка за єврокубком (Молотки – у півфіналі Ліги конференцій із неілюзорними шансами на трофей). На початку травня у неї неслабкий траверс: Ман Сіті та МЮ, потім одразу – євродуель з АЗ. Але серед інших внутрішніх суперників – Брентфорд і три конкуренти (включно з Лестером і Лідсом), є де розжитися необхідним числом балів.

Борнмут (33), як і належить правильному англійському аутсайдеру, теж підбадьорився під завісу сезону: чотири перемоги в останніх семи матчах (у тому числі над Ліверпулем і Тоттенгемом); три – у п’яти. Адже ще місяць тому він понуро плевся в нижній трійці. До кінця сезону Вишням доведеться битися з МЮ, зате всі інші опоненти (Сотон, Лідс, Челсі, Пелас, Евертон) – прямі конкуренти! Тобто, все в руках команди Гері О’Ніла.

Лідс (30) нині, звичайно, слабенький. Чотири поразки у шести зустрічах, три з них – розгромні. Свіжий результат – прикро втрачена перемога над Лестером. Далі у Павичів – Ман Сіті та Ньюкасл, а також два матчі життя проти конкурентів та домашній фініш проти Тоттенгема. Чи можна у цьому розкладі претендувати на 9 (краще за 10) очок? Теоретично – так.

Ноттінгем Форрест (30) не перемагав з початку лютого, але щойно браво ляснув неслабкий Брайтон. Попереду – Брентфорд, Челсі, Саутгемптон, Арсенал та Кристал Пелас. Знову ж таки, шанси на десяток залікових пунктів не виглядають ілюзорними. Щоправда, з цієї п’ятірки домашніх матчів – лише два (в т.ч. проти Канонірів), а за результатами на виїзді Лісники – з відривом найгірша команда Ліги: одна перемога та 6 очок у 16 матчах.

Лестер (29), як і багато колег, на видимому підйомі. Чотири очки у двох турах дозволили Лисицям вибратися із зони релегації на 17-й рядок. З топів у суперниках, що залишилися, – Ліверпуль і Ньюкасл, але, ймовірно, до моменту очних зустрічей обидва вже будуть позбавлені турнірної мотивації.

Евертон (28) із останніх семи матчів п’ять не програв; правда, і виграв лише один. Сьогодні в Ірисок – Ньюкасл, трохи далі – Сіті. Але решта чотири суперника виглядають цілком прийнятними. Математичні шанси випередити Челсі, знов-таки, є.

Саутгемптон (24) виглядає майже приреченим. Так, він у шести очках від порятунку – це теоретично можна виправити, але випередити конкретний Челсі за шість турів, що залишилися, все-таки буде нереально. Втім, для нашого “мисленного експерименту” це зайве.

Виліт Челсі – не фантастика!

Отже. Давайте наочно і конкретно змоделюємо ситуацію, коли Челсі може залишити Прем’єр-лігу за підсумками сезону.

Потрібне одночасне дотримання всіх нижчеперелічених умов:

  • Челсі програє всі п’ять поєдинків, що залишилися.
  • Кристал Пелас відбирає три очки у мертвих Шпор і палить бамбук.
  • Вулвергемптон займається тим же, обігравши Брайтон або Віллу
  • Вест Гем необхідні 7-9 очок набирає з Пеласом, Брентфордом та Лідсом
  • Борнмуту вистачає перемог над Саутгемптоном та Челсі, а також якихось очок проти КП.
  • Ноттінгем обіграє Брентфорд і Челсі, 4 очки, що залишилися, набирає проти Сотона і все того ж Пеласа.
  • Лестер обіграє Фулгем та Вест гем. Цього замало; тому включаємо супергеройський розклад із чотирма очками проти Ліверпуля та Ньюкасла. Червоні, дуже можливо, на той час вже втратять шанси на місце в зоні ЛЧ. Сороки – навпаки.
  • Нарешті, Евертон не менш героїчно розправляється із Брайтоном, Вулвергемптоном, Борнмутом та Лестером.

Вуаля! За описаного розкладу “зайвим” залишається Лідс. Якщо хочете, можете змінити його місцями з Лестером. Тобто ВХЮ замість Павичів обіграє Ліс, а команда Хаві Грасії свої 10 бере з Борнмутом, Ньюкаслом, Вест Гемом та Тоттенгемом.

Чи таки все ж фантастика?

Звичайно, всерйоз повірити у виліт клубу, який менше двох років тому брав ЛЧ і рік тому фінішував у четвірці, не виходить. Є обґрунтовані сумніви, що зі своїми “завданнями” впораються Ноттінгем, Евертон, Лідс із Лестером… Плюс усе-таки ситуація у руках Аристократів. Обіграють Борнмут з Форестом – і начхати на всі інші розклади.

Однак сам факт того, що для нинішнього Челсі пониження в класі є можливим, промовистіше нікуди. Як мінімум, цей сезон для столичного клубу стане найневдалішим за 29 років (14-е місце у 1994-му, при 22-х командах у лізі).

Як ми щойно довели, існують пара розкладів (нехай із мікроскопічною часткою ймовірності), за яких одночасно СІМ клубів, що йдуть нижче за команду Лемпарда, у результаті набирають більше очок.

Як Сині докотилися до такого життя? Про це окрема розмова. Точнісінько не тут і не зараз. Ситуація дійсно виглядає абсурдною: ми розглядаємо ймовірність вильоту в нижчий дивізіон для команди, яка вважалася грандом і претендентом, якщо не на боротьбу за чемпіонство, то точно на місце в топ-4.

Але буває таке. Коли у футбол заходять люди, від нього далекі, і починають смітити грішми надто бездумно, беручи крок за кроком все гірші управлінські та кадрові рішення. Чи можна було хоча б дограти сезон з Поттером? Можна, можливо. Але ж куди цікавіше знову покликати клубну легенду та “синє серце”, який при завидному підборі атакуючих кадрів виходитиме вдома на Брентфорд зі схемою 5-3-1-1. Розпишіться та отримайте.

Може, тому Почеттіно не поспішає з офіційним підписанням? Одна річ – прийняти кризовий, але дуже грошовий гранд із гарним трансферним карт-бланшем. І зовсім інше – тренувати цього ж гранда у Чемпіоншипі. Яким би малоймовірним такий варіант не здавався.