Футбол України 10 Травня, 20:17 454
Костянтин Віхров: Від фіналу ЧС до УПЛ, або 6 сантиметрів, які сколихнули футбол   | 19-27
Офіційний делегат УЄФА (1992 - 2007 р.р.), суддя міжнародної категорії, професор Костянтин Львович Віхров - про історичні уроки з фіксацією взяття воріт.

На останніх хвилинах першого тайму в матчі 24 туру УПЛ «Минай» - «Шахтар» трапився епізод, що має довгу футбольну передісторію: після сильного удару гравцем «Минаю» Немчаніновим, м'яч двічі рикошетив від поперечини в газон, поки не вилетів у поле. Суддя взяття воріт не зафіксував і буквально тут же просигналізував про закінчення тайму.

Як трактують правила гри, голом вважається м'яч, коли він повністю перетнув лінію воріт (у своїй проекції) між стійками воріт і під поперечиною. Стійки воріт, поперечина і лінія воріт між стійками за своїми перетинами дорівнюють 12 сантиметрів, діаметр м'яча - 22 сантиметри. Таким чином, м'яч, забитий у ворота, може бути зарахованим, якщо він повністю перетнув зазначені лінії, не торкаючись їх.

Футболісти в матчах забивають не гол, а м'яч, який називається голом. У вже згаданому епізоді, місце знаходження рефері та асистента, швидкоплинність дії не дали змоги з упевненістю визначити - торкався, чи не торкався м'яч лінії воріт між стійками воріт. Рішення було ухвалено - гол не зараховано.

На жаль, відео асистент рефері (ВАР) на цьому матчі не працював, але і він би не допоміг розв'язати це питання, оскільки ВАР, який застосовують в іграх УПЛ, не обладнаний апаратурою, що фіксує перетин лінії між стійками воріт.

Схожа історія сталася 1966 року у фінальній грі чемпіонату світу в Англії між місцевою збірною та національною командою ФРН. На стадіоні «Вемблі», у присутності 96 тисяч глядачів, було зафіксовано перемогу Англії - 4:2.

На 11 хвилині додаткового часу, за рахунку 2:2, Алан Болл вивів на ударну позицію Деффері Герста і той з близької дистанції пробив по воротах команди ФРН. М'яч влучив у нижню частину поперечини та відскочив донизу, але перетнув м'яч лінію воріт чи ні, суддя в полі не був упевнений і звернувся до судді на лінії. Цим лайнсменом був Тофік Бахрамов (СРСР), який у спілкуванні з головним рефері, швейцарцем Готтфрідом Дінстом, наполіг на тому, що взяття воріт було - м'яч перетнув лінію.

Цей епізод викликав бурхливі суперечки і розділив на два табори вболівальників на трибунах, а також 400 мільйонів телеглядачів. Автор голу Герст пізніше, у своїх спогадах писав, що не впевнений, що м'яч перетнув лінію воріт. Капітан збірної ФРН Уве Зеелер на прийомі після матчу підійшов до Бахрамова і вибачився за те, що оскаржував рішення рефері.

Сам Тофік Бахрамов зізнався: «Я вирішив, що м'яч відскочив униз не від поперечини, а від сітки воріт, а чи торкався м'яч лінії воріт, я не бачив, але це й не має значення в разі відскоку м'яча від сітки».

У 1996 році Ян Рід і Ендрі Зісерман з інженерного відділу Оксфордського університету провели дослідження і визначили, що м'яч не перетнув лінію воріт - до голу було 6 см.

У 2015 році Джейтом Каррагер (Sport sma.l) та Ед Чемберлен (V.SKY) проаналізували момент і також дійшли висновку, що м'яч дійсно перетнув лінію воріт.

Цей епізод давно минулих днів досі залишається предметом запеклих суперечок. Подібні ситуації були як у внутрішніх чемпіонатах, так і в різних міжнародних турнірах, включно з чемпіонатами Європи та світу. Керівники ФІФА та УЄФА шукали способи розв'язання подібного роду казусів. Так УЄФА в 2009 - 2010 роках ввів практику, згідно з якою до обслуговування матчів залучалися додаткова пара асистентів. Вони розташовувалися біля воріт і стежили за лінією.

ФІФА рекомендувала розробити апаратуру фотофіксації взяття воріт. І тільки з 2015 року стала впроваджуватися прогресивна система ВАР, яка допомагає рефері в спірних питаннях - як бачимо, їх у сучасному інтенсивному футболі теж вистачає.